Kto trzyma dziecko do chrztu? Chrzest święty – zwyczaje i zasady
Chrzest święty to jedno z tych wydarzeń, wokół których rodzi się najwięcej emocji. Kto trzyma dziecko do chrztu? Jak powinno być ubrane? Kiedy jest najlepszy moment na chrzest oraz co będzie nam potrzebne podczas chrztu? To najczęściej zadawane przez rodziców pytania odnośnie jednego z najważniejszych życiowych sakramentów.
Odpowiedzi na nie znajdziecie poniżej.
Kto trzyma dziecko podczas chrztu?
Chrzest święty to dla ludzi wierzących jeden z ważniejszych sakramentów. Warto, aby był jak najdłużej zapamiętany i żeby te wspomnienia były możliwie najpiękniejsze. Z tego też względu warto urządzić chrzest w momencie, kiedy będą mogli uczestniczyć w nim osoby najbliższe dla naszej pociechy. Rodzice najczęściej decydują się na: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub Nowy Rok. To czas, kiedy cała rodzina i przyjaciele zjeżdżają się w jedno miejsce i wspólnie mogą celebrować najważniejsze chwile.
Odpowiedź na pytanie, kto powinien trzymać dziecko podczas chrztu nie jest jednoznaczna. Czasami zdarzają się parafie, które wymagają, aby dziecko do sakramentu było podawane przez matkę i aby ta trzymała jego główkę na prawym ramieniu. Najczęściej jednak takich obostrzeń nie ma. Wówczas dobrze, aby usiąść z chrzestnymi w pierwszej ławce i aby nasza pociecha spędziła czas w różnych ramionach. Zapewni to możliwość wykonania różnorodnych ujęć zdjęciowych, co na przyszłość będzie doskonałą pamiątką.
Odpowiedź na pytanie, jak trzymać dziecko do chrztu, najczęściej brzmi: „stabilnie”. Msza jest długa, więc dobrze, aby rodzice zamieniali się w tej czynności. Kiedy dziecko śpi, może też przez większość uroczystości leżeć w wózku. Trzema momentami, kiedy dziecko powinno być w ramionach rodziców są:
- sytuacja obrzędów wstępnych i wniesienia dziecka pod ołtarz,
- sytuacja samego momentu udzielania chrztu świętego,
- moment podczas błogosławieństwa pociechy.
Kto podaje dziecko do chrztu?
Dziecko do chrztu podają rodzice. W części parafii zostało dokładnie określone, które z nich powinno trzymać dziecko podczas momentu samego udzielania chrztu świętego. Czasami dziecko trzyma rodzona matka, a czasami matka chrzestna. W tej kwestii warto zapytać o poradę księdza, podczas odbywania obowiązkowych nauk przedchrzcielnych.
Kto trzyma świece do chrztu?
Biała świeca to jeden z symboli chrztu świętego. Jej odpalenie od paschału przez chrzestnego ma symbolizować prowadzenie dziecka przez naukę Jezusa i przejęcie wiary chrześcijańskiej przez chrzczone dziecko. Świeca do chrztu powinna zostać zakupiona przez ojca chrzestnego i regularnie odpalana podczas Świąt Wielkiej Nocy.
Jeśli chrzest odbywa się podczas mszy, ksiądz powinien wyraźnie wskazać na moment, kiedy odpalić świecę. Najczęściej dzieje się to przy rozpoczynaniu modlitwy „Baranku Boży”. Pali się ona do końca uroczystości.
W czym trzymać dziecko do chrztu?
Ważne jest, aby chrzcielne ubranko naszej pociechy było przede wszystkim wygodne. Odradzane są wszelkie tiule, koronki i hafty, które mogłyby drapać, kłuć lub podrażniać skórę. Rodzice najczęściej decydują się na bawełniane i przewiewne ubranka, które będzie można wykorzystać też przy innej okazji. Mają one biały lub pastelowy kolor. Ponieważ w kościele jest zazwyczaj nieco chłodniej niż na zewnątrz, warto zadać, aby dziecko nie marzło.
Według zwyczaju na ubranie do chrztu powinna być narzucona chrzcielna szata, którą kupuje matka chrzestna. Najczęściej ma ona biały kolor i wykonana jest z atłasu wykończonego koronką.
Chrzciny dziecka – zwyczaje i zasady chrztu dziecka
Najważniejszym ze zwyczajów podczas chrztu świętego jest wybór rodziców chrzestnych. W prawdzie prawo kościelne nakazuje wyboru jednego chrzestnego, ale utrwalona tradycja zaleca wybór ojca oraz matki chrzestnej. Ci powinni być wierzącymi praktykującymi katolikami, którzy otrzymali sakrament bierzmowania. Dodatkowo muszą być to osoby stanu wolnego lub żyjące w związku sakramentalnym powyżej szesnastego roku życia. Nie wolno wybierać osób spokrewnionych z osobą chrzczoną w linii prostej (rodzeństwa, rodziców, dziadków).
Tradycja nakazuje, aby rodzice chrzestni zakupili białą szatkę oraz świecę. Tę pierwszą podarowuje dziecku i zakłada na nie podczas trwania sakramentu matka chrzestna, a tę drugą – ojciec chrzestny. Szata oznacza przemianę i przyobleczenie się w nowe życie bez grzechu. Świeca to symbol życia w światłości wiary, zapala ją ojciec chrzestny.
Jednym z najczęstszych prezentów, jakie daruje się chrzczonemu dziecku jest ryngraf – medalik z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Najczęściej podarowują go dziadkowie chrzczonego.
Rodzice pytają o chrzest dziecka:
Kiedy ochrzcić dziecko?
Prawo kościelne nie stanowi o konkretnych datach, kiedy należy lub można urządzić chrzciny dziecka. Należy jednak mieć na uwadze, że każda parafia może mieć własne zwyczaje odnośnie udzielania tego sakramentu. Najbardziej popularnymi datami na chrzest są: Boże Narodzenie, Wielkanoc lub Nowy Rok.
Z praktycznego punktu widzenia dobrze by było zaplanować chrzest dziecka wówczas, gdy istnieje jeszcze szansa na to, że spokojnie prześpi ono całą ceremonię. Najlepszy byłyby więc pierwsze miesiące jego życia. Z medycznej strony odradza się tego rodzaju stresujących i męczących uroczystości w pierwszym miesiącu życia. Rodzice najczęściej chrzczą własne pociechy, kiedy te skończą szósty tydzień życia, a więc są już po pierwszych ważnych szczepieniach.
Ile trwa chrzest?
Czas trwania chrztu uzależniony jest od zwyczajów panujących w konkretnej parafii. Jeśli odbywa się on podczas mszy świętej, to trwa około godziny. Gdy przed lub po niej, to trwa o połowę krócej.
Kto ubiera dziecko do chrztu?
Według tradycji to matka chrzestna powinna ubrać dziecko do chrztu. Jest wówczas zobowiązana do kupienia mu specjalnej białej szatki. Niektórzy rodzice odchodzą jednak od tego zwyczaju i sami zakupują odpowiednie ubranie dla swojej pociechy.
Jak nieść dziecko do chrztu?
Tradycja nakazuje wnosić dziecko do chrztu w ozdobnym, białym, obszytym koronkami beciku. W czasie obrzędu chrztu świętego matka powinna trzymać dziecko na rękach tak, aby jego główka znajdowała się na jej prawym ramieniu, szczególnie podczas trzech ważnych momentów:
- podczas obrzędów wstępnych i wniesieniu dziecka pod ołtarz,
- podczas samego momentu udzielania chrztu świętego,
- podczas błogosławieństwa pociechy.
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Chrzest
- Kto trzyma dziecko do chrztu? Chrzest święty – zwyczaje i zasady
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem