Kto trzyma dziecko do chrztu? Chrzest święty – zwyczaje i zasady
Chrzest święty to jedno z tych wydarzeń, wokół których rodzi się najwięcej emocji. Kto trzyma dziecko do chrztu? Jak powinno być ubrane? Kiedy jest najlepszy moment na chrzest oraz co będzie nam potrzebne podczas chrztu? To najczęściej zadawane przez rodziców pytania odnośnie jednego z najważniejszych życiowych sakramentów.
Odpowiedzi na nie znajdziecie poniżej.

Kto trzyma dziecko podczas chrztu?
Chrzest święty to dla ludzi wierzących jeden z ważniejszych sakramentów. Warto, aby był jak najdłużej zapamiętany i żeby te wspomnienia były możliwie najpiękniejsze. Z tego też względu warto urządzić chrzest w momencie, kiedy będą mogli uczestniczyć w nim osoby najbliższe dla naszej pociechy. Rodzice najczęściej decydują się na: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub Nowy Rok. To czas, kiedy cała rodzina i przyjaciele zjeżdżają się w jedno miejsce i wspólnie mogą celebrować najważniejsze chwile.
Odpowiedź na pytanie, kto powinien trzymać dziecko podczas chrztu nie jest jednoznaczna. Czasami zdarzają się parafie, które wymagają, aby dziecko do sakramentu było podawane przez matkę i aby ta trzymała jego główkę na prawym ramieniu. Najczęściej jednak takich obostrzeń nie ma. Wówczas dobrze, aby usiąść z chrzestnymi w pierwszej ławce i aby nasza pociecha spędziła czas w różnych ramionach. Zapewni to możliwość wykonania różnorodnych ujęć zdjęciowych, co na przyszłość będzie doskonałą pamiątką.
Odpowiedź na pytanie, jak trzymać dziecko do chrztu, najczęściej brzmi: „stabilnie”. Msza jest długa, więc dobrze, aby rodzice zamieniali się w tej czynności. Kiedy dziecko śpi, może też przez większość uroczystości leżeć w wózku. Trzema momentami, kiedy dziecko powinno być w ramionach rodziców są:
- sytuacja obrzędów wstępnych i wniesienia dziecka pod ołtarz,
- sytuacja samego momentu udzielania chrztu świętego,
- moment podczas błogosławieństwa pociechy.
Kto podaje dziecko do chrztu?
Dziecko do chrztu podają rodzice. W części parafii zostało dokładnie określone, które z nich powinno trzymać dziecko podczas momentu samego udzielania chrztu świętego. Czasami dziecko trzyma rodzona matka, a czasami matka chrzestna. W tej kwestii warto zapytać o poradę księdza, podczas odbywania obowiązkowych nauk przedchrzcielnych.
Kto trzyma świece do chrztu?
Biała świeca to jeden z symboli chrztu świętego. Jej odpalenie od paschału przez chrzestnego ma symbolizować prowadzenie dziecka przez naukę Jezusa i przejęcie wiary chrześcijańskiej przez chrzczone dziecko. Świeca do chrztu powinna zostać zakupiona przez ojca chrzestnego i regularnie odpalana podczas Świąt Wielkiej Nocy.
Jeśli chrzest odbywa się podczas mszy, ksiądz powinien wyraźnie wskazać na moment, kiedy odpalić świecę. Najczęściej dzieje się to przy rozpoczynaniu modlitwy „Baranku Boży”. Pali się ona do końca uroczystości.
W czym trzymać dziecko do chrztu?
Ważne jest, aby chrzcielne ubranko naszej pociechy było przede wszystkim wygodne. Odradzane są wszelkie tiule, koronki i hafty, które mogłyby drapać, kłuć lub podrażniać skórę. Rodzice najczęściej decydują się na bawełniane i przewiewne ubranka, które będzie można wykorzystać też przy innej okazji. Mają one biały lub pastelowy kolor. Ponieważ w kościele jest zazwyczaj nieco chłodniej niż na zewnątrz, warto zadać, aby dziecko nie marzło.
Według zwyczaju na ubranie do chrztu powinna być narzucona chrzcielna szata, którą kupuje matka chrzestna. Najczęściej ma ona biały kolor i wykonana jest z atłasu wykończonego koronką.
Chrzciny dziecka – zwyczaje i zasady chrztu dziecka
Najważniejszym ze zwyczajów podczas chrztu świętego jest wybór rodziców chrzestnych. W prawdzie prawo kościelne nakazuje wyboru jednego chrzestnego, ale utrwalona tradycja zaleca wybór ojca oraz matki chrzestnej. Ci powinni być wierzącymi praktykującymi katolikami, którzy otrzymali sakrament bierzmowania. Dodatkowo muszą być to osoby stanu wolnego lub żyjące w związku sakramentalnym powyżej szesnastego roku życia. Nie wolno wybierać osób spokrewnionych z osobą chrzczoną w linii prostej (rodzeństwa, rodziców, dziadków).
Tradycja nakazuje, aby rodzice chrzestni zakupili białą szatkę oraz świecę. Tę pierwszą podarowuje dziecku i zakłada na nie podczas trwania sakramentu matka chrzestna, a tę drugą – ojciec chrzestny. Szata oznacza przemianę i przyobleczenie się w nowe życie bez grzechu. Świeca to symbol życia w światłości wiary, zapala ją ojciec chrzestny.
Jednym z najczęstszych prezentów, jakie daruje się chrzczonemu dziecku jest ryngraf – medalik z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Najczęściej podarowują go dziadkowie chrzczonego.
Rodzice pytają o chrzest dziecka:
Kiedy ochrzcić dziecko?
Prawo kościelne nie stanowi o konkretnych datach, kiedy należy lub można urządzić chrzciny dziecka. Należy jednak mieć na uwadze, że każda parafia może mieć własne zwyczaje odnośnie udzielania tego sakramentu. Najbardziej popularnymi datami na chrzest są: Boże Narodzenie, Wielkanoc lub Nowy Rok.
Z praktycznego punktu widzenia dobrze by było zaplanować chrzest dziecka wówczas, gdy istnieje jeszcze szansa na to, że spokojnie prześpi ono całą ceremonię. Najlepszy byłyby więc pierwsze miesiące jego życia. Z medycznej strony odradza się tego rodzaju stresujących i męczących uroczystości w pierwszym miesiącu życia. Rodzice najczęściej chrzczą własne pociechy, kiedy te skończą szósty tydzień życia, a więc są już po pierwszych ważnych szczepieniach.
Ile trwa chrzest?
Czas trwania chrztu uzależniony jest od zwyczajów panujących w konkretnej parafii. Jeśli odbywa się on podczas mszy świętej, to trwa około godziny. Gdy przed lub po niej, to trwa o połowę krócej.
Kto ubiera dziecko do chrztu?
Według tradycji to matka chrzestna powinna ubrać dziecko do chrztu. Jest wówczas zobowiązana do kupienia mu specjalnej białej szatki. Niektórzy rodzice odchodzą jednak od tego zwyczaju i sami zakupują odpowiednie ubranie dla swojej pociechy.
Jak nieść dziecko do chrztu?
Tradycja nakazuje wnosić dziecko do chrztu w ozdobnym, białym, obszytym koronkami beciku. W czasie obrzędu chrztu świętego matka powinna trzymać dziecko na rękach tak, aby jego główka znajdowała się na jej prawym ramieniu, szczególnie podczas trzech ważnych momentów:
- podczas obrzędów wstępnych i wniesieniu dziecka pod ołtarz,
- podczas samego momentu udzielania chrztu świętego,
- podczas błogosławieństwa pociechy.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Chrzest
- Kto trzyma dziecko do chrztu? Chrzest święty – zwyczaje i zasady
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Chociaż współcześnie przesądy nie mają już tak ogromnego znaczenia jak kiedyś, to jednak wciąż wiele osób zwraca na nie uwagę tak “na wszelki wypadek”. Dawne wierzenia i zabobony dotyczą niemal...
Czytaj dalej →Matka chrzestna: dokumenty, obowiązki i co kupuje?
Chrzest jest pierwszym sakramentem, jakie przyjmuje dziecko. I choć zgodnie z wytycznymi Episkopatu „do chrztu należy dopuszczać wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące...
Czytaj dalej →Prezent na Chrzest dla dziewczynki i chłopca
Chrzciny to uroczystość, której oprawa wymaga podarowania prezentu głównemu bohaterowi tego dnia, nawet jeśli maluszek jeszcze nie rozumie otaczającego go świata oraz idei towarzyszącej wręczaniu podarunku. Prezent na chrzest powinien...
Czytaj dalej →Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Zgodnie z tradycją chrześcijańską rodzice chrzestni odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego wybór odpowiedniej osoby do pełnienia tej funkcji stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie wystarczy, że...
Czytaj dalej →Ksiądz zażądał opłaty za świadectwo chrztu. Gdy usłyszała kwotę, poprosiła o paragon
Chociaż w kościele nie obowiązuje oficjalny cennik, to nie od dziś wiadomo, że chcąc przystąpić do niektórych sakramentów w danej parafii trzeba przygotować konkretną sumę. Kościelne kancelarie pobierają nieraz opłaty...
Czytaj dalej →Prezent na chrzciny: Co kupić na chrzest?
Co kupić na chrzest? Co kupuje chrzestna, a co chrzestny dziecka? Jaki prezent na chciny dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? Podpowiadamy! Jaki prezent na chrzest? Co kupić dziecku? Chrzest...
Czytaj dalej →Jaka pamiątka chrztu dla malucha? Poznaj sprawdzone propozycje
Chrzest święty to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka, jego rodziców oraz najbliższych członków rodziny. To duchowe narodziny, które wprowadzają malucha do wspólnoty chrześcijańskiej. Z tego względu warto uczcić ten ważny...
Czytaj dalej →Chrzest dziecka: co warto wiedzieć?
Organizacja chrztu to poważna sprawa: należy pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności, zorganizować przyjęcie, zaprosić gości, a przede wszystkim zadbać o to, żeby dzień chrztu był wyjątkowy i jak najmniej stresujący...
Czytaj dalej →Sukienka dla mamy na chrzest dziecka
Chrzest dziecka to zawsze wielkie wydarzenie. I wcale nie jest oczywiste, jaka sukienka na chrzest jest odpowiednia dla mamy. Sukienka na chrzciny dla mamy Przyjęło się, że na chrzest ubieramy się...
Czytaj dalej →Matka chrzestna do wynajęcia? To ogłoszenie o dziwo nie wszystkich zaskoczyło!
Pozornie sprawa jest prosta: chrzestny ma mieć nie mniej niż 16 lat i musi mieć bierzmowanie. Przyszli rodzice chrzestni powinni też prowadzić życie zgodnie z zasadami wiary i nie mogą...
Czytaj dalej →Ksiądz nie zgodził się na chrzest dziecka z in vitro. Na TikToku zawrzało, głos zabrał znany duchowny
W ostatnim czasie wśród użytkowników TikToka wybuchła gorąca dyskusja dotycząca tego, czy dziecko, które przyszło na świat metodą in vitro, może zostać ochrzczone. Jedna z internautek opisała historię swoich znajomych,...
Czytaj dalej →Zaświadczenie do bycia chrzestnym – jak powinno wyglądać i kto je wydaje?
Uroczysty chrzest w kościele to nie tylko pierwszy sakrament, który przyjmuje chrześcijanin podczas swojej duchowej drogi, ale także moment oficjalnego dołączenia do wspólnoty wiernych. Aby zorganizować tak ważne wydarzenie, trzeba...
Czytaj dalej →Imię zakazane na chrzcie! Jego historia sięga pogańskiej tradycji
Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co pogańskie i starosłowiańskie, zwłaszcza w przeszłości, spotykało się z ogromną dezaprobatą chrześcijańskiego świata. Aż do XIX wieku imiona kojarzące się z niechrześcijańskimi praktykami...
Czytaj dalej →Wymagania dla rodziców chrzestnych: Konkubinat wykluczony
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej opublikowało oświadczenie skierowane do kandydatów na rodziców chrzestnych. Biskup Płocki wydał w nim nowe instrukcje dla osób, które chcą zostać matką lub ojcem chrzestnym. Dokument ten...
Czytaj dalej →Życzenia na chrzest święty: dla dziewczynki i dla chłopca
Chrzciny to wyjątkowa okazja w życiu każdej rodziny. Jako goście chcemy, by rodzice maluszka poczuli się uhonorowani naszą chęcią świętowania z nimi tego wydarzenia. Dotyczy to nie tylko naszej obecności...
Czytaj dalej →Sukienka na ślub cywilny
Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.
Czytaj dalej →Wszyscy jesteśmy dziećmi!
Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...
Czytaj dalej →Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...
Czytaj dalej →