Imię Zoe – pochodzenie i znaczenie imienia Zoe

Zoe to dość nietypowe imię dla dziewczynki, jednak staje się coraz popularniejsze. To imię pochodzenia greckiego, które oznacza dokładnie „życie”. Co ciekawe, Zoe jest imieniem, które występuje obecnie głównie w Europie Wschodniej – przybiera tam jednak postać „Zoja”. Kiedy obchodzą imieniny osoby o tym imieniu i jakie są? Czy mamy jakieś zdrobnienia dla tego imienia i jakie są sławne osoby, które to imię noszą?

Imieniny Zoe

Dzień imienin dla każdej osoby jest bardzo ważny. W niektórych krajach imieniny świętuje się wręcz bardziej niż dzień urodzin. Zoja – obchodzi swoje imieniny:

  • 16 lutego
  • 2 maja
  • 5 lipca.

W dniu 16 lutego obchodzimy wspomnienie świętej Zoe i Teodula, w dniu 2 maja wspominamy świętą Zoe z Attali w Pamfilii. Z kolei 5 lipca obchodzimy jej imieniny, ponieważ właśnie wówczas wspominana jest męczennica rzymska, święta Zoe, żona Nikostrata.

Imię Zoe

Zoe – Zoja, Zojka – to imię obecnie uważane za nietypowe, jednak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa było bardzo rozpowszechnione. Wszystko z uwagi na jego znaczenie, które nawiązywało do nadziei na życie wieczne. W tej chwili wraca do łask i to bardzo szybko – jest już dość popularne między innymi we Francji i Australii. W Polsce imię to nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, jednak można znaleźć sporo dziewczynek, którym zostało nadane. W roku 2018 w formie Zoe zostało nadane 40 dziewczynkom, zaś w formie Zoja trafiło do 353 dzieci w naszym kraju.

Kobieta o imieniu Zoja pozostaje pod dużym wpływem Słońca i Marsa. Imię to oferuje swoim podopiecznym także wibracje cyfry 1, a zatem siłę przebicia, niezależność i dużą pewność siebie. Zojka to urodzona liderka – bardzo energiczna i dynamiczna. Imię to pasuje szczególnie do zodiakalnego Barana, Lwa oraz Skorpiona. Wszystkie te znaki są skupione na sobie, silne i lubią przewodzić. Odnajdą się zatem świetnie w tej wibracji. Idealnym kolorem dla osoby noszącej to imię jest czerwień. Powinna się ona otaczać również jaskrawymi barwami, które będą dodatkowo motywowały ją do działania i realizowania swoich celów.

Czym cechuje się Zojka?

Kobiety o tym imieniu umieją rzeczywiście cieszyć się życiem. Są pogodne, szczere, sympatyczne, chociaż posiadają nieco zbyt władczy charakter. Z drugiej strony wiedzą dzięki temu czego chcą i umieją to zdobyć. Są lubiane przez otoczenie i mają wielu adoratorów. Nie mają też problemów w kontaktach społecznych – zawsze kręci się koło nich grupka zaufanych przyjaciół. Stale poznają także nowe osoby, co przychodzi im bardzo naturalnie – są bowiem ruchliwe i wciąż coś robią. Cechuje je pracowitość i zaradność. W związku z tym potrafią wiele w życiu osiągnąć. Każda kobieta o imieniu Zoe posiada kierownicze zdolności – sprawdzi się zatem na wysokich stanowiskach.

Znaczenie imienia Zoe

Imię to pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „życie”. Było popularne w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Dwie uznawane przez kościół katolicki święte o tym imieniu żyły w II i III wieku naszej ery. W kulturze zachodniej imię to z czasem zanikło i zaczęło przeżywać swój renesans dopiero w wieku XIX. W tej chwili na arenie międzynarodowej jest coraz popularniejsze. Do znanych osób o tym imieniu należą między innymi Zoe Saldana i Zoë Wanamaker, aktorki amerykańskie. Imię Zoe nosiła również cesarzowa bizantyjska.

Zdrobnienia imienia Zoja

Najczęściej na osoby o tym imieniu mówi się w skrócie Zo lub Zoi. Pieszczotliwe określenia to Zojcia, Zonia, Zojeczka, Zojka. Często na panie o tym imieniu mówi się również po prostu Zosia czy Zośka.

Pochodzenie imienia Zoe

Imię to pochodzi z języka greckiego i oznacza „życie”. Święta Zoe (Zoja) jest patronką dzieci niemych i mających problemy z mówieniem. Była żoną strażnika Nikostrata i sama była niema. Po gorących modlitwach świętego Sebastiana odzyskała mowę i zaczęła chwalić Stwórcę. Działo się to po uwięzieniu Marcela i Marka, których próbowano przekonać do porzucenia wiary. Święty Sebastian pełnił funkcję dowódcy w cesarskiej gwardii i namawiał uwięzionych do wytrwania w wierze. Pomogło mu właśnie odzyskanie mowy przez Zoe, która dzięki jego modlitwie po 6 latach odzyskała głos, przekonując tym samym ostatecznie o prawdziwości wiary chrześcijańskiej.

Święta zmarła w roku 286, 5 lipca. Została schwytana w czasie modlitwy na grobie świętego Piotra, powieszona za włosy na gałęzi drzewa i udusiła się dymem z ogniska, które pod nią rozpalono. Jej ciało zaś wrzucono do Tybru, jednak zostało ono wydobyte przez chrześcijan i złożone w grobie. Relikwie świętej Zoe przechowywane są w bazylice pod wezwaniem świętej Praksedy w Rzymie.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)

Jakie cechy charakteru ma Laura?

Poznaj najważniejsze cechy charakteru Laury i sprawdź co sprawia, że jest tak niezwykłą kobietą. Towarzyska, optymistycznie nastawiona do świata i inteligentna – jaka jeszcze jest Laura? Znaczenie imienia Laura To...

Czytaj dalej →
Znaczenie imion (Imiennik)

Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?

Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo