16 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 16 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 16 tydzień życia dziecka? Ile powinno spać 16 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy gdy mija 16 tydzień życia dziecka? Ile powinno ważyć 16 tygodniowe dziecko? Jak się bawić z 16 tygodniowym niemowlakiem? Jakie są obowiązkowe szczepienia 16 tygodniowego niemowlaka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

16 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 16 tydzień życia dziecka?
elements.envato.com

16 tydzień życia dziecka – rozwój

Szesnasty tydzień życia dziecka to czas jego kolejnych znaczących osiągnieć rozwojowych o charakterze fizycznym oraz intelektualnym. Maluch z każdym dniem staje się coraz bardziej sprawny – samodzielnie chwyta swoje nóżki i podejmuje coraz więcej udanych prób przewracania się z pleców na brzuszek.

16 tygodniowe niemowlę – co potrafi?

 • potrafi gaworzyć, a najchętniej to robi w momencie, w którym widzi w pobliżu mamę, tatę i innych domowników
 • coraz częściej wypowiada spółgłoski w wydłużonej wersji, na przykład „rrrrrrrrr”, wykorzystując do tego gardłowy dźwięk o zmiennej intonacji
 • z uwagą i długotrwale przysłuchuje się rozmowom domowników
 • sprawnie potrafi lokalizować źródła dochodzących do niego dźwięków i odwraca główkę w ich stronę
 • coraz częściej udaje mu się przewrócić z plecków na brzuch
 • jeśli delikatnie podciągniesz je za rączki do pozycji siedzącej, dziecko już całkiem sprawnie i samodzielnie potrafi utrzymać głowę
 • świadomie interesuje się swoimi nóżkami – obserwuje je, podnosi, chwyta rączkami i wkłada do buzi
 • leżąc na plecach próbuje sięgać po wiszące nad kołyską zabawki – chwyta je, potrząsa nimi, a także próbuje wkładać je do ust
 • potrafi obracać główkę o 180 stopni, śledząc poruszanie się interesujących obiektów
 • lubi przebywać w pozycji półleżącej
 • leżąc na brzuchu potrafi zginać nóżki w kolanach, a także podtrzymywać się na rękach i podnosić główkę na wysokość nawet 15 centymetrów

16 tygodniowe dziecko często też wykazuje przywiązanie do jakiegoś przedmiotu, którym może być na przykład ulubiona zabawka, kocyk lub tetrowa pieluszka. Taki przedmiot pełni rolę obiektu zastępczego, czyli substytutu matki, który daje mu poczucie bezpieczeństwa w momentach, w których mamy nie ma w pobliżu.

Jak wspomagać rozwój szesnastotygodniowego dziecka?

Postaraj się do niego jak najwięcej mówić. Dziecko aktywnie uczestniczy w życiu społeczeństwa, a komunikowanie się z nim jest niezwykle istotnym elementem jego rozwoju. Kiedy zaczynasz do niego mówić, najczęściej się ucisza i uważnie słucha tego, co masz mu do powiedzenia, a odzywa się dopiero wtedy, gdy zamilkniesz. 16 tygodniowe niemowlę jest na etapie doskonalenia swojej sztuki konwersacji – uczy się jak należy artykułować dźwięki, jak słuchać, a także jak oczekiwać na odpowiedź.

W szesnastym tygodniu życia maluch wciąż myśli, że rzeczy znikają na stałe i nigdy się już nie pojawią ponownie. Warto go uczyć, że jest odwrotnie. Spróbuj pokazać dziecku, że przedmioty i ludzie istnieją również wtedy, kiedy ich nie widać. Prawdopodobnie dla twojego bobasa będzie to ogromnym zaskoczeniem i zareaguje dużą dozą ekscytacji, szeroko otwierając oczy, gwałtownie się poruszając, sztywniejąc i stosując nasilony odruch ssania. Jak pomóc dziecku zrozumieć, że przedmioty, które znikają z pola widzenia, nie znikają na zawsze? Zarzuć dziecku na twarz pieluszkę ze słowami „nie mam mamy”, po czym ją zdejmij i entuzjastycznie krzyknij „jest mama!” i tak na zamianę. Możesz również zakryć swoją twarz dłońmi i ją odsłaniać, wykrzykując „a kuku!”. Dla tak małego dziecka to świetna zabawa, która przy okazji pomoże mu zrozumieć, że gdy czegoś nie widać, to nie oznacza, że tego nie ma.

Sprawdź:  19 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 19 tydzień życia dziecka?

Jakie zabawki będą najlepsze dla szesnastotygodniowego niemowlaka?

 • Kolorowe książeczki – wybieraj te, które są dedykowane maluchom w czwartym miesiącu życia. Charakteryzują się one sztywnymi kartkami, dość dużymi, prostymi i kolorowymi grafikami. To bardzo ważne, aby od pierwszych tygodni życia czytać dziecku książeczki na dobranoc. Taka praktyka wywiera ogromny wpływ na rozwój jego wyobraźni, a także na jego przyszłe sukcesy edukacyjne w szkole.
 • Mata edukacyjna – może zapewnić dziecku dużą dozę swobody, jednocześnie wspomagając jego rozwój ruchowy. Dodatkowo, rolą maty edukacyjnej jest pobudzenie spostrzegawczości i kreatywnego myślenia u niemowlaka. Dzięki macie dziecko może obserwować kolory, poznawać różnorodne faktury i odgłosy, na przykład takie jak szeleszczenie, pisk czy grzechotanie.

16 tygodniowe dziecko – szczepienia

Zgodnie z kalendarzem szczepień w czwartym miesiącu życia dziecka należy wykonać szczepienia obowiązkowe, takie jak:

 • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
 • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
 • szczepienie przeciwko pneumokokom
 • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
 • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca również wykonanie szczepień nieobowiązkowych, takich jak:

Dlaczego warto zdecydować się na poddanie dziecka szczepieniom zalecanym?

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Rotawirusy są powszechnymi i wysoce zakaźnymi wirusami, powodującymi takie dolegliwości jak biegunka, wymioty i wysoka temperatura, a w ciężkich przypadkach odwodnienie organizmu dziecka. Odwodnienie u małych dzieci to stan zagrożenia życia, który wymaga hospitalizacji. Szczepienie to skuteczna metoda zapobiegania ciężkiemu przebiegowi choroby rotawirusowej, a w konsekwencji pobytowi dziecka w szpitalu. Co ważne, szczepienia te podawane są doustnie, dlatego nie narażają malucha na dodatkowe ukłucie i stres. Konieczne jest podanie od dwóch do trzech dawek szczepionki, między szóstym a dwudziestym czwartym tygodniem życia dziecka.

Sprawdź:  13 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 13 tydzień życia dziecka?

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw meningokokom?

Meningokoki są bardzo groźnymi bakteriami, mogącymi wywołać inwazyjne zakażenia bakteryjne. Najczęściej występujące postacie inwazyjnej choroby meningokokowej to posocznica (sepsa) i zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych (ZOMR), a ich śmiertelność wśród dzieci wynosi 15 procent (30 procent w przypadku wstrząsu septycznego). Co piąta osoba, która wychodzi cało z tej choroby, boryka się z jej trwałymi śladami, takimi jak na przykład niepełnosprawność intelektualna, głuchota, padaczka i inne chorzenia natury neurologicznej. Cykl szczepień przeciwko meningokokom składa się z sześciu dawek podawanych do dwudziestego czwartego miesiąca życia dziecka.

16 tygodniowe niemowlę – skok rozwojowy

Szesnasty tydzień życia dziecka to etap, w którym ma ono za sobą już trzy skoki rozwojowe, dzięki którym nabyło szereg nowych umiejętności i cech charakterystycznych. W pierwszym roku życia dziecka ma miejsce aż siedem skoków rozwojowych, a najbliższy odbędzie się między osiemnastym a dwudziestym tygodniem jego życia.

16 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Szesnasty tydzień stanowi drugą połowę czwartego miesiąca życia dziecka.

16 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Szesnasty tydzień życia dziecka to czas, w którym zwykle podwaja ono swoją wagę urodzeniową. Na przestrzeni czwartego, piątego i szóstego miesiąca życia dziecko przybiera na wadze średnio od 17 do 18 gramów na dobę i rośnie w tempie około 2 centymetrów miesięcznie. Ile wynoszą średnie pomiary w przypadku dziewczynki, a ile w przypadku chłopca w szesnastym tygodniu życia?

Przeciętne wymiary czteromiesięcznej dziewczynki:

 • waga: 6 kg
 • wzrost: 62 cm

Przeciętne wymiary czteromiesięcznego chłopca:

 • waga: 6,6 kg
 • wzrost: 63 cm

Warto pamiętać o tym, że są to wartości o charakterze statystycznym i informacyjnym, dla których można zastosować odchylenie na poziomie +/- 4 centymetrów oraz +/- 0,8 gramów. Jeśli twoje dziecko znacząco odbiega od tych wymiarów, skorzystaj z siatek centylowych – dowiesz się jak wypada na tle rówieśników. W przypadku, gdy wymiary dziecka osiągną poziom skrajnych centyli, skonsultuj to z pediatrą.

16 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść niemowlę?

16 tygodniowe niemowlę przeciętnie zjada od pięciu do sześciu posiłków w ciągu doby. Jeden posiłek czteromiesięcznego niemowlaka powinien składać się z około 140 ml mleka. Zapotrzebowanie dziecka na mleko można bardzo łatwo wyliczyć, stosując się do wzoru: 100 + miesiąc życia dziecka x 10.

Czteromiesięczne dziecko wciąż warto karmić wyłącznie piersią i tak aż do szóstego miesiąca życia. Jeśli pojawi się taka potrzeba, w nadchodzącym tygodniu możesz urozmaicić codzienną dietę swojego malucha o produkty bezmleczne, a w pierwszej kolejności – o wodę. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, już teraz możesz rozszerzyć dietę o niewielkie ilości soków owocowych, przecierów warzywnych, zup i wody.

Sprawdź:  1 tydzień życia dziecka

16 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 16 tygodniu życia?

Wzrok czteromiesięcznego dziecka wciąż pozostaje jego najsłabiej rozwiniętym zmysłem, jednak w niczym już nie przypomina wzroku noworodka. Na tym etapie niemowlę widzi już całkiem dobrze:

 • dostrzega już cztery podstawowe barwy, takie jak czerwień, zieleń, żółć i błękit
 • potrafi dostrzec nawet niewielkie przedmioty i wpatrywać się w nie przez dłuższą chwilę
 • rozpoznaje twarze rodziców i innych bliskich osób
 • zauważa zmieniającą się mimikę i potrafi na przykład świadomie odpowiedzieć uśmiechem na twój uśmiech.

Warto jednak uważać i nie pokazywać dziecku ekranu telewizora czy migoczących lampek na choince. To częsty błąd, który dla dziecka może zakończyć się roztrzęsieniem, szokiem emocjonalnym i dużym poziomem stresu.

16 tydzień życia dziecka – ile śpi 16 tygodniowe dziecko?

16 tygodniowe niemowlę przesypia zwykle od dwunastu do piętnastu godzin na dobę. Większość dobowego snu przypada na pory nocne, a od trzech do czterech godzin na drzemki w ciągu dnia.

Maluch coraz bardziej przystosowuje się do istnienia rytmu dnia i nocy, co i tobie pozwala się wyspać. Jednak nie licz jeszcze na to, że maluch prześpi całą noc jednostajnym i nieprzerwanym snem. Czteromiesięczne dzieci zwykle budzą się raz lub dwa razy w ciągu nocy na karmienie. Zrób to w ciszy, nie rozbudzaj dziecka i nie zapalaj światła. Dzięki temu maluch szybciej zaśnie ponownie, a przy okazji dostrzeże istnienie różnicy między dniem a nocą. Jeśli inaczej będziesz zachowywać się w nocy, a inaczej w ciągu dnia, dziecko zrozumie, że godzina trzecia nad ranem nie jest najlepszym czasem na głośne gaworzenie czy zabawę. To sprawi, że szybciej dojrzeje do momentu, w którym bez trudu prześpi całą noc.

Spis treści

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Zoe – pochodzenie i znaczenie imienia Zoe
Zoe to dość nietypowe imię dla dziewczynki, jednak staje się coraz popularniejsze. To imię pochodzenia greckiego, które oznacza dokładnie „życie". Co ciekawe, Zoe jest imieniem, które występuje obecnie głównie w
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
17 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 17 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka? Co widzi 17 tygodniowe dziecko? Ile śpi 17 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić z 17 tygodniowym niemowlakiem? 17 tydzień
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
33 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 33 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 33 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 33 tydzień życia dziecka? Jak wygląda skok rozwojowy w 33 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 33 tygodniowe niemowlę? 33 tydzień życia dziecka
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
32 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 32 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 32 tydzień życia dziecka? Co potrafi 32 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 32 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 32 tygodniowe niemowlę? 32 tydzień życia dziecka
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
31 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 31 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 31 tydzień życia dziecka? Co potrafi 31 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 31 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 31 tygodniowe niemowlę? 31 tydzień życia dziecka
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
30 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 30 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 30 tydzień życia dziecka? Jak wygląda skok rozwojowy w 30 tygodniu życia dziecka? Co potrafi 30 tygodniowe dziecko? Co powinno jeść 30 tygodniowe niemowlę? Jakie są obowiązkowe szczepienia
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
29 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 29 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda skok rozwojowy w 29 tygodniu życia dziecka? Jak wygląda 29 tydzień życia dziecka? Co potrafi 29 tygodniowe dziecko? Co powinno jeść 29 tygodniowe niemowlę? Jakie są obowiązkowe szczepienia
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
28 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 28 tydzień życia dziecka?
28 tydzień życia dziecka to z jednej strony czas wymagający i trudny, z drugiej - bardzo satysfakcjonujący dla rodziców obserwujących rozwój pociechy. Niemowlę na tym etapie coraz częściej ma swoje
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
27 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 27 tydzień życia dziecka?
W 27 tygodniu swojego życia niemowlę rozumie coraz więcej. Rodzice, którzy obserwują je na co dzień, są w stanie dostrzec u swojej pociechy całkowicie nowe umiejętności, które pojawiły się w
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
26 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda skok rozwojowy w 26 tygodniu życia dziecka? Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka? Co potrafi 26 tygodniowe dziecko? Co powinno jeść 26 tygodniowe niemowlę? Jakie są obowiązkowe szczepienia
Czytaj dalej