13 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 13 tydzień życia dziecka?

13 tydzień życia dziecka w wielu przypadkach oznacza, że rodzice mogą nieco odetchnąć. Nie bez powodu mówi się, że najtrudniejsze – nie tylko dla malucha – są pierwsze trzy miesiące. Teraz niemowlę okres adaptacji ma już za sobą, powoli w niepamięć odchodzą kolki, okresy snu wydłużają się, a kontakt malca z mamą i tatą jest coraz bardziej świadomy i kontrolowany. Jednocześnie jednak to chwila bardzo intensywnego rozwoju. Dziecko w trzynastym tygodniu życia chłonie świat coraz mocniej oraz doskonali swoje umiejętności fizyczne.

13 tydzień życia dziecka – rozwój

W trzynastym tygodniu życia dziecka można zaobserwować bardzo intensywny rozwój na płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Niemowlę jest ciekawe wszelkich bodźców do niego docierających, o czym daje znać żywymi reakcjami. Obserwuje działania w otoczeniu, przerywa czynności, słysząc dźwięk, uśmiecha się, a na widok kogoś mu nieznanego może zareagować niechęcią.

Pod względem fizycznym dziecko powinno umieć:

  • podnosić głowę w pozycji na brzuchu,
  • podążać wzrokiem za przedmiotem znajdującym się w odległości około 15 cm od twarzy,
  • chwytać i dotykać przedmioty,
  • podnosić ramiona w górę i dół oraz rozstawiać je szeroko,
  • obracać głowę na boki, dzięki coraz silniejszym mięśniom karku,
  • prostować nóżki i odpychać się nimi od podłoża, gdy zostanie uniesione.

W trzynastym tygodniu życia dziecko intensywnie rozwija także aparat mowy, czerpiąc radość z wydawanych odgłosów. Wiele czasu poświęca gaworzeniu i powtarzaniu głosek. W zakresie emocji i zmysłów zauważyć można:

  • rozwój mowy ciała – niemowlę gestykuluje naśladując rodziców,
  • wyrażanie przywiązania do osób, z którymi najczęściej przebywa,
  • głośny śmiech, nawet bez wyraźnej przyczyny,
  • rozwój węchu i rozpoznawania zapachów, np. kosmetyków mamy,
  • rozwój wzroku – przesuwanie spojrzenia w górę, dół, na boki i po niewielkich okręgach.

13 tydzień życia dziecka to moment, gdy można – i warto! – zachęcać niemowlaka do gaworzenia. Najlepiej robić to często z nim rozmawiając. Dziecko uczy się przez naśladownictwo: poszukuje źródła dźwięku, obserwuje ruch ust, próbuje go powtórzyć. Warto także odwrócić schemat i powtarzać odgłosy wydawane przez malucha – sprawi mu to wiele radości.

13 tydzień życia dziecka – jak wspierać rozwój niemowlaka?

Sprawdzają się wszelkie książeczki i plansze dla niemowląt, w których nie brakuje obrazków i elementów do manipulowania: ruchomych, grających, świecących. Podczas czytania warto dziecku pokazywać chociażby zwierzątka, nazywać je i naśladować odgłosy przez nie wydawane. To bardzo pomocne w późniejszej nauce mówienia. Dziecko szczególnym zainteresowaniem obdarza przedmioty znajdujące się nad jego klatką piersiową: może wyciągać ręce, ćwiczyć mięśnie ramion i odruch chwytania. Przydadzą się grzechotki, które można przekładać z ręki do ręki oraz, niestety, upuszczać, a także maty edukacyjne – wprost stworzone do ćwiczenia ramion i pleców.

Dwie popularne zabawy, które warto wykorzystać w trzynastym tygodniu życia dziecka to puszczanie zajączków latarką po ścianie. Usadzone na kolanach dorosłego dziecko podąża wzrokiem za obiektem, ćwicząc tym samym widzenie okrężne. Sprawdzi się także popularne „koci-koci łapci” z klaskaniem w dłonie i recytowaniem rymowanki. Ta atrakcja znakomicie trenuje gesty, naśladownictwo, refleks i koordynację ruchową.

13 tygodniowe niemowlę

Obserwując rozwój dziecka, w trzynastym tygodniu jego życia zauważyć można intensywne próby – coraz częściej zakończone sukcesem – kontrolowania ruchów. Poszczególne chwyty i gesty stają się bardziej precyzyjne i intencjonalne. Niemowlę przez większość czasu ma otwarte dłonie, chociaż łapanie przedmiotów nie stanowi jeszcze jego najmocniejszej strony. Warto podawać mu do rąk zabawki, które się poruszają lub obracają, a także miękkie pluszaki i piłeczki, których chwytanie wyrabia zręczność.

Dziecko na tym etapie rozwoju ma coraz większą emocjonalną i intelektualną potrzebę obcowania z rodzicami. Warto podczas prac domowych na jakiś czas umieścić je w leżaczku, aby mogło obserwować to, co dzieje się w pomieszczeniu i łapać kontakt wzrokowy z mamą lub tatą. Pamiętać trzeba jednak, że malec nie powinien przebywać w takim sprzęcie zbyt długo, bo nie służy to jego postawie. Łatwo spostrzec także charakterystyczne unoszenie głowy w kierunku siadu. To dowód na wzmocnienie mięśni środka ciała, nie oznacza jednak, że dziecko jest już gotowe, by usiąść i nie należy mu w tym pomagać, sadzając je na siłę. To, co z pewnością warto robić, to „rozmawiać” z trzynastotygodniowym niemowlakiem: mówić do niego i naśladować wydawane przez dziecko odgłosy, bawić się mimiką, robiąc dziwne miny. Dziecko ćwiczy w ten sposób zmysł obserwacji i trenuje swoją buzię odtwarzając to, co widzi.

Na tym etapie rozwoju malec bardzo lubi zresztą spędzać czas na brzuchu. Czasami opiera się na przedramionach i wysuwa łokcie przed barki. Potrafi również podnosić klatkę piersiową i stabilnie utrzymywać głowę w pionie. Zdarzają mu się przypadkowe obroty z brzucha na plecy, na co najczęściej reaguje zaskoczeniem lub niezadowoleniem. W trzynastym tygodniu życia jest jeszcze za wcześnie na świadome przewracanie się w obu kierunkach, ale warto wykorzystać ten potencjał i w trakcie przebierania lub zmiany pieluszki delikatnie turlać dzieckiem po powierzchni z boku na bok.

13 tygodniowe niemowlę oczekuje noszenia przodem do świata, aby lepiej widzieć otoczenie. Można na to przystać bez problemu, ponieważ dziecko nie potrzebuje już asekurowania główki jak do tej pory. Niestety, oznacza to, że wspólne spacery bywają uciążliwe. Maluch zaczyna dostrzegać bogactwo dźwięków, kolorów i obrazów. Chciałby wszystko obejrzeć i wszystkiego dotknąć. Coraz częściej protestuje przed leżeniem w gondoli wózka, ale na spacerówkę jest jeszcze za wcześnie. Pozostaje chusta lub dobrej jakości nosidełko.

13 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

W trzynastym tygodniu życia dziecka część rodziców z ulgą odnotowuje względny spokój. Dzieje się tak dlatego, że jest to moment pomiędzy dwoma istotnymi skokami rozwojowymi. Teraz niemowlę nadal domaga się uwagi i chce być blisko rodziców, ale jego zmienne nastroje mniej doskwierają.

Przed trzynastym tygodniem życia maluch jasno dawał do zrozumienia, że się nudzi, płacząc, wierzgając nogami i machając rękami. Nauczył się jednak odróżniać poszczególne tony głosu i uspokajał się przy odpowiednim mówieniu. Ta wiedza i umiejętności towarzyszą mu nadal. Z przymrużeniem oka można jednak stwierdzić, że 13 tydzień życia dziecka to „cisza przed burzą”. Już za chwilę nasza pociecha zacznie po prostu marudzić, chcąc skupić na sobie uwagę dorosłych.

13 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzynasty tydzień to początek czwartego miesiąca życia dziecka.

13 tygodniowe niemowlę – waga

W kwestii tego, ile powinno ważyć niemowlę w trzynastym tygodniu życia, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od wagi urodzeniowej naszej pociechy. Generalizując, uznaje się, że czteromiesięczne dziecko powinno ważyć o około 70 – 80 procent więcej niż w momencie narodzenia. Oznacza to, że trzykilogramowy noworodek w czwartym miesiącu swojego życia ważyć powinien około 5,1 – 5,5 kilograma.

Okazuje się jednak, że znaczna część dzieci na tym etapie życia podwaja swoją wagę urodzeniową, dlatego też zakres tolerancji jest w tej kwestii dość szeroki. Najważniejsze, aby przybieranie na wadze było równomierne.

13 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Podobnie jak w przypadku tematu wagi, także przy odpowiedzi na pytanie, ile powinno jeść dziecko w trzynastym tygodniu życia, nie ma jednoznaczności. Zasadniczo w czwartym miesiącu niemowlę domaga się posiłku co 3 – 4 godziny, nie jest to jednak żadna stała reguła. Dodatkowo ten sam maluch może mieć lepsze i gorsze dni albo może ząbkować, co z pewnością przełoży się na jego apetyt i żądanie karmienia.

Ogólnie rzecz biorąc, w trzynastym tygodniu życia należy podawać dziecku około sześciu porcji, w każdej po 150 ml mleka, czyli o około 20 ml więcej niż jeszcze tydzień temu. Czasami matki karmiące piersią decydują się na karmienie na żądanie, choć z reguły i tak odbywa się to w całkiem regularnych odstępach. Można to robić także przy infekcjach wirusowych: w czasie przeziębienia wraz z pokarmem do dziecka trafiają cenne przeciwciała. Jeśli dziecko zasypia przy butelce, należy je przed tym powstrzymywać ze względu na ryzyko próchnicy butelkowej. Jest ona spowodowana fizjologicznym ograniczeniem w czasie snu produkcji śliny, hamującej rozwój bakterii.

W trzynastym tygodniu życia podstawą diety pozostaje mleko. To dość przyjemny czas, bo laktacja zdążyła się unormować, a dziecko ma stałe pory posiłków. W niektórych materiałach znaleźć można informację, jakoby był to dobry moment na rozszerzanie diety, ale to nieprawda. Choć niektóre gotowe dania dla niemowląt oznaczone są jako dopuszczalne od czwartego miesiąca, mleko doskonale zaspokaja wszystkie żywieniowe potrzeby dziecka na tym etapie rozwoju. Oficjalne zalecenia instytucji takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatrii czy Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wskazują jednoznacznie, że nowe produkty wprowadza się dopiero w okolicach szóstego miesiąca. Jedzenie innych posiłków niż mleko przestaje być niebezpieczne po ukończeniu siedemnastego tygodnia życia, ale najlepiej poczekać z tym jeszcze dłużej.

Ile śpi 13 tygodniowe niemowlę?

13 tygodniowe dziecko przesypia w ciągu doby łącznie około 16 godzin. Najprawdopodobniej w ciągu dnia będzie to około 4 – 5 godzin rozłożonych na dwie lub trzy drzemki. Niemowlęta są jednak w tym zakresie indywidualnościami, a czas snu zależy nie tylko od ich wieku, ale także samopoczucia, temperamentu, a nawet uwarunkowań genetycznych, czyli czynników, na które nie mamy wpływu.

Generalnie dzieci śpią tyle, ile potrzebują w porach, które są dla nich najbardziej odpowiednie. Niektóre zasypiają wcześnie i budzą się przed świtem, a inne preferują aktywność wieczorną, kiepsko śpią w nocy i dosypiają w ciągu dnia. Ten rytm łatwo dostrzec po pewnym czasie.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo