Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić dla wielu rodziców jest bardzo wzruszający. Maluszek stawiający pierwsze kroki potrzebuje jednak odrobiny naszego wsparcia. Dowiedz się jak wspierać w tym okresie dziecko oraz kiedy najczęściej maluszki zaczynają chodzić.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Okres, kiedy dziecko zaczyna chodzić dla wielu z nas jest nie tylko pełen wzruszeń, ale i wyzwań. Maluszek potrzebuje naszej pomocy, a do tego należy także przystosować dom do chodzącego już dziecka. W końcu wszelkie ostre zakończenia mebli czy schody przy biegającym po mieszkaniu dzieciaczku to ogromne niebezpieczeństwa. Kiedy jednak spodziewać się, że dziecko zacznie chodzić? Najwcześniej maluszki stawiają pierwsze kroki około 9 miesiąca życia. Zazwyczaj jednak dzieje się to między 12 a 15 miesiącem. Rzadko, ale też się zdarza, że dziecko zaczyna chodzić dopiero między 16 a 18 miesiącem życia.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

To kiedy dziecko zaczyna chodzić, nie zawsze zależy od nas, jednak możemy delikatnie nakłaniać niemowlę do nauki chodzenia. Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Najlepiej poprzez różne zabawy! Można np. oddalić się o parę kroków od dziecka i z wyciągniętymi w jego stronę rękoma spokojnie i przyjaźnie zachęcać je, by do nas podeszło.

Rodzicom często wydaje się również, że idealnym rozwiązaniem uczącym maluszka pierwszych kroków jest chodzik. Lepiej jednak w niego nie inwestować, gdyż korzystające z niego dzieci mają nienaturalnie ustawioną sylwetkę oraz nóżki. Prowadzi to do tego, że uczą się chodzić, lecz w niewłaściwy sposób. Świetnie sprawdzają się za to stare i darmowe wcześniej wspomniane metody stymulacji maluszka do chodzenia.

Nauka chodzenia a bezpieczeństwo dziecka

Jednak zanim nasza pociecha zacznie samodzielnie biegać po domu i robić rozgardiasz, warto przygotować do tego otoczenie. Należy pamiętać, by nic co może skrzywdzić czy skaleczyć dziecko, nie było w zasięgu jego rąk. Na śliskie podłogi warto położyć dywan. Schody powinny być odpowiednio zabezpieczone bramkami, których dziecko nie będzie w stanie otworzyć. Należy je zamontować zarówno na niższym piętrze, jak i tym do którego prowadzą schody, tak by malec ani z nich nie schodził, ani się na nie wspinał. Następnie warto zainwestować w gumowe nakładki na kanty mebli. Czasem róg, który nam wydaje się niegroźny, jest akurat na wysokości głowy maluszka. Gdy dziecko na niego wpadnie, może dojść do tragedii. Lepiej dmuchać na zimne.

Roczne dziecko nie chodzi

Gdy roczne dziecko nie chodzi, rodzice bywają bardzo zaniepokojeni tym, czy na pewno rozwija się prawidłowo. Lekarze z Zurychu przeprowadzili badania sprawdzając rozwój, inteligencję i koordynację ruchową ponad dwustu dzieci od momentu narodzin aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Większość z obserwowanych dzieci nauczyło się chodzić w wieku około 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że niemowlęta, które postawiły swoje pierwsze kroki później, rozwijały się gorzej lub z pewnym opóźnieniem w stosunku do swoich rówieśników. Nauka chodzenia niemowlaka jest sprawą bardzo indywidualną i specjaliści bardziej zwracają uwagę na to, że ważne, by dziecko wcześniej czworakowało i raczkowało niż to, kiedy dziecko zaczyna chodzić.

W sytuacji, kiedy nasze już ponad 16-miesięczne dziecko nadal nie chodzi, możemy udać się do lekarza. Specjalista stwierdzi, czy maluszkowi po prostu nie prędko do nauki chodzenia, czy ma problem zdrowotny, który mu ją utrudnia. Warto wybrać się do lekarza również wtedy, kiedy nasza pociecha krzywo stawia nóżki. Jeśli jednak pediatra lub ortopeda po szczegółowych badaniach stwierdzi, że dziecko jest zdrowe, nie należy się zamartwiać, tylko wspierać je i czekać, aż samo zacznie chodzić.

Moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić jest naturalnym etapem rozwoju, jednak nauka chodzenia to dla niemowlaka ogromne osiągnięcie, zaś dla rodziców powód do radości. Nie należy jednak wywierać presji na dziecko i oczekiwać, że od razu będzie śmigało samodzielnie. Z odrobiną cierpliwości doczekamy momentu, kiedy nasza pociecha podejdzie do nas z wyciągniętymi rączkami.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo