Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Nowy dom, nowy trawnik, nowe problemy (a raczej wyzwania, ponieważ w domu jak w korporacji – nie ma problemów). Upały za oknem, podlewasz trawnik, a on ciągle schnie? Znam Twój ból, ale poznałem też nowe słowo, które zmieniło wszystko – aeracja. Dlaczego, jak i kiedy należy napowietrzać trawnik?

Po wyprowadzce za miasto marzysz o pięknym trawniku. Wiesz już, że musisz stosować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak prawidłowe koszenie, nawożenie i podlewanie. Być może nie wiesz jednak, że ważne jest także zapewnienie, aby składniki odżywcze mogły dotrzeć do gleby, która znajduje się pod trawą. Aeracja to istotny element pięknego trawnika, ponieważ umożliwia przenikanie do korzeni trawy powietrza oraz wody.

Czym jest aeracja?

Aeracja polega na “podziurawieniu” gleby i stworzeniu w niej małych otworów, które umożliwiają przenikanie powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy. Dzięki temu korzenie rosną głębiej, a trawnik staje się bardziej wytrzymały i odporny na upały.

Gęsta gleba oraz nadmiar strzechy i resztek trawy zakopanych pod jej powierzchnią może pozbawić korzeni niezbędnych do życia składników. Im bardziej gęsta gleba, tym ważniejsze jest jej napowietrzanie.

Czy muszę napowietrzać mój trawnik?

Zakładam, że skoro odwiedzasz serwis RODZICE.PL, to po Twoim trawniku biegają (lub wkrótce zaczną) dzieci. Zapewne trawnik służy im także jako tor przeszkód i miejsce do innych intensywnych zabaw. W związku z tym jest prawie pewne, że gleba pod trawą jest mocno zbita i wymaga aeracji.

Kiedy jeszcze trawnik potrzebuje aeracji?

 • Gdy został założony jako część nowo wybudowanego domu. Często wierzchnia warstwa gleby przy nowym domu jest wymieniana lub nadsypywana. Podłoże poniżej jest zagęszczone przez ruch budowlany.
 • Łatwo wysycha i ma gąbczasty wygląd. Może to oznaczać, że trawnik ma problem z nadmierną ilością strzechy. Weź szpadel i wykop kawałek trawnika na głębokość 10 centymetrów. Jeśli warstwa strzechy jest większa niż centymetr, zalecana jest aeracja.
 • Gdy został założony na glebie, w której występuje warstwowanie. Warstwowanie gleby oznacza, że gleba o drobniejszej strukturze nakłada się na istniejącą glebę o grubszej strukturze. Takie uwarstwienie gleby zaburza drenaż, ponieważ woda jest zatrzymywana w glebie o drobniejszej strukturze. Prowadzi to do słabego rozwoju korzeni. Napowietrzanie rozbija warstwę, umożliwiając wodzie łatwiejszy przepływ przez glebę i dotarcie do korzeni.

Czym napowietrzać trawnik?

Jeśli chcesz mieć trawnik idealny, a przy tym zaoszczędzić miejsce w garażu lub szopie, to powinien Cię zainteresować wertykulator elektryczny SV 415 E marki STIGA, który posiada dwa tryby pracy: wertykulacja (zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym cięciu darni o którym wkrótce przygotuję osobny materiał) oraz napowietrzanie.

Wystarczy wymienić wałek z nożami na wałek ze sprężynami, żeby zacząć aerację za pomocą bardzo lekkiego i łatwego w obsłudze narzędzia. Model SV 415 E ma silnik elektryczny o mocy 1500 W i możliwość regulacji głębokości pracy w zakresie od –13 mm do +4,5 mm.

wertykulator do aeracji

Wertykulator elektryczny SV 415 E

 • wymienny wałek – 2w1
 • duży wyrzut tylny
 • centralna regulacja wysokości pracy
 • zbieranie do kosza, wertykulacja, aeracja
STIGA SV 415 E to bardzo lekkie urządzenie

Jak napowietrzyć trawnik?


Jeśli wiesz już, że Twój trawnik powinien być napowietrzony, to pamiętaj o kilku wskazówkach, które sprawią, że proces aeracji będzie skuteczniejszy:

 • Zanim zaczniesz, upewnij się, że gleba jest wystarczająco wilgotna. Nie ma nic bardziej frustrującego niż próba napowietrzenia gleby, która jest sucha jak kość. Zaleca się napowietrzanie dzień po deszczu lub podlewanie trawnika dzień wcześniej.
 • Większość maszyn do napowietrzania obejmuje tylko niewielki procent powierzchni gleby podczas jednego przejazdu, dlatego należy wykonać kilka przejazdów nad najbardziej zagęszczonymi obszarami.
 • Mitem związanym z napowietrzaniem jest przekonanie, że po zastosowaniu wiosną herbicydu na trawniku, napowietrzanie zniszczy “barierę” herbicydową. Nie jest to prawdą – badania wykazały, że napowietrzanie nie ma wpływu na zwalczanie chwastów ani na zapobieganie ich występowaniu.
 • Po napowietrzeniu ważne jest, aby kontynuować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak prawidłowe nawożenie, koszenie i podlewanie.

Aeracja jest korzystnym sposobem na uzyskanie pięknego trawnika, ale większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i nie rozumie tego procesu. Jeśli Twój trawnik jest kandydatem do tego zabiegu, uczyń go integralną częścią swojego systemu pielęgnacji. Z urządzeniem takim jak SV 415 E to dziecinnie proste, a twój trawnik będzie ci wdzięczny za to, że pozwoliłeś mu znów oddychać.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo