Pies wyje sam w domu – jak oduczyć psa wycia?

Wielu właścicieli psów zastanawia się co zrobić kiedy pies wyje sam w domu. Nie można go przecież zabierać ze sobą do pracy czy szkoły, a nie chcemy rezygnować z posiadania pupila – mnóstwo osób uwielbia psy i nie wyobraża sobie życia bez swojego czworonoga. Tymczasem spora grupa psów denerwuje się i stresuje, kiedy zostają w domu same – najczęściej myślą po prostu, że ich właściciel już nie wróci. Powodów wycia psa może być jednak więcej. Poznaj je wszystkie i zobacz co zrobić żeby pies nie wył gdy jest sam!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Najczęstszymi powodami wycia psa, który został sam w domu są tęsknota za człowiekiem oraz nuda.
  • Psa należy uczyć stopniowo zostawania coraz dłużej. Można do tego celu robić treningi zamykania się samemu w pokoju, do którego pies nie ma dostępu. Jeśli będzie cicho, nagródźmy go.
  • Ważne jest, aby wychodzić z domu bez zbędnego zamieszania: bez głaskania i tulenia psa, aby nie wzbudzać w nim niepokoju.

Pies wyje sam w domu

Gdy pies szczeka podczas nieobecności człowieka, może przeszkadzać sąsiadom. Przede wszystkim zaś jest to męczące dla samego zwierzęcia, które przecież nie wyje dla przyjemności czy zabawy – pies wyje, bo jest zdenerwowany i rozżalony. Dlaczego? Powodów może być wiele – najczęściej obawia się po prostu, że został opuszczony i że jego właściciel już nie wróci. Tak jest najczęściej w przypadku zwierząt ze schroniska, które opierają się na swoich doświadczeniach i możliwe, że już kiedyś zostały porzucone. 

Pies może też wyć w domu, ponieważ się nudzi. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy to on czuje się w domu szefem. Psy pochodzą przecież od wilków, które wyciem zwołują stado – podobnie zatem robi nasz pies. Powodem wycia może być też tęsknota za właścicielem – pies chciałby się pobawić i żeby ktoś go pogłaskał. W ten sposób woła więc właściciela. Bez względu na to jaki jest powód, wycie może utrudniać życie sąsiadom i jest nieprzyjemne dla samego psa. 

Zobacz także: Rasy psów dla rodzin z dziećmi

Szczeniak piszczy jak zostaje sam

Kiedy pies wyje i piszczy, gdy zostaje sam w domu, nie wiemy jaki jest tego powód. Szczeniaki najczęściej muszą się po prostu przyzwyczaić do nowego miejsca. Początkowo mogą więc piszczeć z tęsknoty za matką i rodzeństwem – i jest to jak najbardziej normalne. Po pewnym czasie szczeniak przyzwyczai się do nowego miejsca, poczuje w nim bezpiecznie i wówczas przestanie piszczeć. Ważne jest, aby pierwszego dnia pozwolić mu samodzielnie eksplorować przestrzeń wokół siebie – musi bowiem dobrze poznać nowe miejsce.

Człowiek ma naturalny odruch by na wszelkie sposoby starać się uspokoić maleństwo, jednak na początku nie wolno go zbyt dużo głaskać ani się z nim bawić – dla niego cała sytuacja to olbrzymi stres, więc lepiej zostawić go najpierw w spokoju by się z tym oswoił. Najtrudniej jest gdy w domu są dzieci – trzeba im wyjaśnić, że szczeniak potrzebuje spokoju. Jeśli zbytnio skupimy się na jego uspokajaniu, wkrótce możemy mieć problem – będzie mocno tęsknił, szczekał i wył gdy tylko go na chwilę zostawimy. To zatem ważny etap przystosowania szczeniaka do nowego miejsca i nowego życia. 

Zobacz także: Czego nie może jeść pies?

Jak oduczyć psa wycia gdy zostaje sam?

Pies sam w domu szczeka – co wówczas zrobić? Jeśli to mały szczeniak, najlepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość – po pewnym czasie maluch dobrze pozna otoczenie i nauczy się, że po kilku godzinach spędzonych samotnie właściciel zawsze do niego wraca. To go uspokoi i sprawi, że przestanie piszczeć. W przypadku każdego psa ważny jest sam sposób wychodzenia z domu – z psem nie wolno żegnać się czule, bo wówczas rzeczywiście robimy takie zamieszanie, jak gdybyśmy mieli nigdy nie wrócić. Lepiej wychodzić naturalnie, normalnie, spokojnie – bo przecież rzeczywiście nic szczególnego się nie dzieje i pies dostaje właśnie taki przekaz. 

Gdy pies szczeka sam w domu, warto też nauczyć go, że samotność nie jest straszna i że każdy jej czasem potrzebuje. Oswajajmy go z tym, że zostaje sam stopniowo – zajmujmy się swoimi sprawami, wychodźmy na zakupy, do przyjaciół. Najpierw zostawiajmy go na chwilę, na przykład na godzinę. Później ten czas wydłużajmy. Możemy też na pewien czas zamykać się w innym pokoju, a pies nie będzie mieć do nas dostępu. Gdy uda mu się spokojnie przetrwać samemu, nagradzajmy go – będzie wiedział, że robi to co powinien. 

Mniej standardowa metoda to dawanie mu jakiejś wyjątkowej zabawki tylko wtedy, gdy wychodzimy, albo zostawianie psa z włączonym radiem czy telewizorem, by słyszał głos człowieka. 

Zobacz także: Najpopularniejsze imiona dla psa – ponad 101 propozycji

Rodzice pytają co robić kiedy pies wyje sam w domu:

Co zrobić jak pies szczeka gdy wychodzę z domu?

Pies wyje sam w domu, bo nie wie czy właściciel wróci. Nie warto więc robić zamieszania gdy wychodzi się z domu, ani czule żegnać się z psem. Po prostu wychodzimy i zwyczajnie po pewnym czasie wracamy. Uczmy też psa spędzać czas w samotności – na przykład zamykając się w drugim pokoju i nagradzając go, gdy był przez ten czas spokojny. 

Co zrobić jak pies wyje pod nieobecność właścicieli?

Gdy pies wyje sam w domu, należy wychodzić z mieszkania spokojnie, jak gdyby nic wielkiego się nie działo – bo przecież nic się nie dzieje. Nie tulmy, nie głaszczmy i nie żegnajmy się z psem – będzie miał wtedy sygnał, że powinien się niepokoić. Spokojnie wychodzimy i spokojnie wracamy. Możemy zostawić włączone radio czy TV gdy wychodzimy. Uczmy go też stopniowo zostawać w domu samemu coraz dłużej. 

Dlaczego pies szczeka jak wychodzę z domu?

Pies może szczekać z powodu tęsknoty. Istnieje coś takiego jak lęk separacyjny, który powoduje, że zwierzę zwyczajnie boi się zostać samo w domu.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo