Włóż to pod sitko w zlewie. Brud i smród z odpływu szybko znikną

Wiele osób ma w kuchni stalowe sitko, które zapobiega dostawaniu się resztek jedzenia do odpływu. Choć praktyczne, nie jest proste w czyszczeniu. Wszystko ze względu na stały kontakt z wodą i żywnością. Na szczęście z problemem możesz uporać się w kilka chwil. Jak wyczyścić sitko w zlewie?

Wyczyszczenie stalowego sitka w zlewie nie jest łatwe. Należy robić to tak, by przy okazji nie uszkodzić powierzchni. Na szczęście możesz wykorzystać proste, domowe sposoby. Jeśli masz te produkty w kuchni, na sprzątanie nie wydasz ani grosza. Co ciekawe, z trików od lat korzystają nasze mamy i babcie. Niektóre oprócz czyszczenia pomogą się też uporać z nieprzyjemnymi zapachami z odpływu. Co należy zrobić?

Sprawdź: Jak wyczyścić spód patelni? Wypróbuj trik z ręcznikiem papierowym. Jest niezawodny

Jak wyczyścić sitko do zlewu? Zacznij od podstaw

Zanim przygotujesz domową mieszankę do czyszczenia sitka w zlewie, spróbuj usunąć z jego powierzchni resztki jedzenia. Uważaj, by niczego nie przeoczyć. Później warto wypolerować przedmiot miękką ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń i dokładnie opłukać. Pierwsze czyszczenie jest istotne, by nie uszkodzić sitka i zapobiec powstawaniu nieestetycznych rys.

Sprawdź: Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu? Wykorzystaj 3 produkty. Żmudne szorowanie odejdzie w zapomnienie

Jak wyczyścić sitko w zlewie? Zrób pastę z dwóch składników

Jeśli na powierzchni twojego sitka pojawiły się nieestetyczne przebarwienia, sama woda z płynem do naczyń nie pomoże. To dobry moment, by przygotować domową mieszankę czyszczącą. Co należy zrobić?

  1. Połącz 2 łyżki sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, by utworzyć gęstą pastę.
  2. Nanieś produkt na zabrudzone sitko i odczekaj około 10 minut.
  3. Przeczyść sitko miękką szmatką lub gąbką i spłucz resztki preparatu wodą.

Dzięki temu trikowi sitko w mig odzyska czystość. Oprócz pasty z sody oczyszczonej możesz też wykorzystać kwasek cytrynowy, który możliwe, że również masz w kuchennej szafce. Wystarczy użyć go tak, jak sody, łącząc uprzednio z wodą i tworząc gęstą pastę.

Co zrobić gdy śmierdzi z odpływu? Pomoże plasterek cytryny

Jeśli z twojego odpływu wydobywają się nieprzyjemne zapachy, możesz je zniwelować dzięki cytrynie i… czystemu sitku. Wystarczy odkroić plasterek cytrusa, umieścić go na odpływie i przycisnąć stalowym przedmiotem. Owoc będzie stopniowo uwalniać kwas, który przeczyści odpływ i pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj jednak o regularnym wymienianiu cytryny i staraj się, by jej kawałki przypadkiem nie wpadły do odpływu.

Sprawdź: Wyczyść kratkę z okapu produktem za 2 zł. Obślizgły tłuszcz zniknie w 15 minut

Jak odetkać zlew? Wykorzystaj domowe produkty

Oprócz czyszczenia stalowego sitka i usuwania nieprzyjemnych zapachów warto też zadbać o wyczyszczenie odpływu. W tym przypadku również nie ma przeciwwskazań do skorzystania z domowej mieszanki czyszczącej.

  1. Zmieszaj pół szklanki soli kuchennej i pół szklanki sody oczyszczonej.
  2. Wsyp mieszankę do zlewu i zalej ją 1 szklanką octu.
  3. Odczekaj około 1 godzinę i zalej zlew gorącą wodą.

Metodę możesz stosować zarówno profilaktycznie, jak i w razie potrzeby.

Sprawdź: Robisz tak z siemieniem lnianym? To błąd. Może stracić swoje wartości

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo