Koszmar białej kupki, czyli jak nie dać się zwariować dr. Google?

Pierwszy wpis na blogu i już taki z d**y temat.
Wybacz, ale jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z niemowlakiem to wiesz, że jego życie przebiega mniej więcej według schematu: kupa, jedzenie, spanie.
Ciężko więc zacząć od innego tematu.

Koszmar białej kupki, czyli jak nie dać się zwariować dr. Google?

Biała kupka u niemowlaka

Godzina 5:15. Zmiana nocnej pieluszki i zdanie, które zmienia cały dzień w piekło (a przynajmniej jest tej zmiany impulsem):

„Kochanie takiej kupki jeszcze nie było – jest biała i wygląda jak zważone mleko”.

 

Chwila zastanowienia.

Wczoraj Młoda zjadła dwa razy tyle niż powinna (o przyczynach w kolejnym wpisie) i pewnie brzuszek nie zdążył przetrawić wszystkiego.

I wszystko byłoby zapewne(!) dobrze gdybym na tym poprzestał. Niestety, dla „świętego spokoju” (o zgrozo) postanowiłem zapytać dr. Google o przyczynę powstawania białej kupki u niemowlaka oraz z jakimi nieprawidłowościami jest ona powiązana.

I co? I tutaj tak na prawdę zaczyna się piekło.
Większość informacji to dyskusje na forach lub blogi/serwisy spamowe. Większość z Was zapewne słyszała o zablokowanym już fanpageu „Beka z mamusiek na forach” (zawartość przeniesiona tutaj). Domyślacie się już zapewne co przeczytałem?

Oczywiście okazało się, że na 90% (a nawet na 99,9) moja córka ma poważne problemy z wątrobą i trzustką. Muszę siadać z nią do samochodu i pędzić do przychodni na badania.

Ciśnienie mimo wczesnej godziny podniosło się niczym po 3 kawach popitych Red Bullem. Serce pompowało krew tak, że płuca nie wyrabiały.

Nadmiar (lub niedobór – jak kto woli) tlenu nasuwa jednak kilka refleksji:

  • Robię internety od 10 lat i jeszcze nie nauczyłem się, że w 90% (magiczna liczba) to syf?
  • Jaka przychodnia? Pięciodniowemu dziecku nic tak nie jest zbędne jak kontakt z milionem zarazków w przychodni.
  • Choroby wątroby/trzustki nikt nie wyleczy od ręki.

Zanim więc spakowałem Młodą w podróż do przychodni postanowiłem poczekać na kolejną kupę, która okazała się prawidłowa. Niestety później znów popełniliśmy błąd z przekarmieniem i kolejna kupka także była bardzo jasna. Czy to biel? Dla mam z for na pewno tak. Dla mnie nic nadzwyczajnego.

Nie lekceważąc jednak problemu zdobyłem numer do sprawdzonego pediatry, który na Gocławiu odwiedza niemowlaki w domu. Jutro z samego rana zadzwonię i się upewnię.

Mam nadzieję, że powie nam to co znajomej:

„Dziecko zdrowe, ale rodziców czas leczyć psychiatrycznie”.

Wtedy będę w stanie ocenić czy warto pytać o zdrowie dr. Google. Na chwilę obecną napędził mi strachu. Z drugiej strony być może pomógł zareagować odpowiednio wcześnie na poważny problem.

Dam znać.

 

Aktualizacja po rozmowie ze sprawdzonym pediatrą

Pan dr n. med. Bogusław Tauzowski nie był dla mnie tak „brutalny” jak dla znajomej, ale absolutnie kazał się nie przejmować białą kupką po takiej ilości spożytego pokarmu.

Uprzedził także mój telefon za dwa dni i ostrzegł, że kupa będzie zielona lub bardzo ciemna. W 8-9 dobie życia niemowlaka układ pokarmowy oczyszcza się z resztek wód płodowych.

Podsumowując:

Jeśli Twoje dziecko zjadło dużo więcej pokarmu niż powinno to biała/szara kupka nie jest niczym nienormalnym.
Układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem.

Mimo, że moja zdroworozsądkowa diagnoza była identyczna to nigdzie (!) nie znalazłem takiego wyjaśnienia problemu.
Głównie z tego powodu powstał wpis, który czytasz. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś w podobnym do mojego ferworze poszukiwań informacji o białej kupie u dziecka trafi właśnie tutaj.

Zanim więc pomyślisz, że Twoje dziecko ma raka trzustki, WZW lub inne ciężkie schorzenia wątroby to weź głęboki oddech, przypomnij sobie ile w ostatnim czasie pokarmu przyjął Twój niemowlak i ewentualnie zadzwoń do pediatry.

Nie lekceważ objawów/anomalii, ale nie daj się wciągnąć epidemii strachu, która panoszy się w Internecie.

Moją walkę z dr. Google oceniam remisowo. Strach mnie dopadł, ale zdrowy rozsądek wziął górę.


Dr. Google leczy prawie wszystkich

Z ciekawostek (a raczej usprawiedliwiając siebie): sprawdzanie informacji o zdrowiu to trzecia najbardziej popularna aktywność w Internecie.

Aż 93% Internautów szuka w sieci informacji o zdrowiu. 2/3 z nich minimum raz w miesiącu.

Te dane w ciekawy sposób swego czasu na infografice przedstawiła zaprzyjaźniona agencja Whites.
Na szczęście historia „białej kupy niemowlaka” zakończyła się tak jak ta z bólem głowy.

Doktor Google - Infografika

Źródło infografiki

A jak Twoje doświadczenia z doktorem Google? Nie wierzę, że jesteś wśród tych 7% Internautów, którzy nigdy o żadne tematy zdrowotne go nie zapytały.

Komentarzy: 3

  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Strefa gości weselnych
Spodnie na wesele
Chcesz włożyć spodnie na wesele? Czemu nie! Spodnie mogą być tak samo eleganckie jak spódnica. Szczególnie wówczas, gdy wybierzesz jeden z modnych obecnie fasonów retro. Kobiece i eleganckie będą stylizacją w
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Śledzik Niemowlaka
Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu? Nie przejmuj się! Też
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Po jakim czasie działa czopek?
Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Katar u niemowlaka: sposoby na zatkany nosek
Katar u niemowlaka to bardzo powszechna przypadłość. Zatkany nos jest uciążliwy u dużych i małych, jednak w przypadku noworodków, może prowadzić do powikłań. Niemowlęta do końca 1 roku życia oddychają wyłącznie
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę nie robi kupy: Jak pomóc niemowlakowi?
Zastanawiasz się, co robić, gdy niemowlę nie robi kupy? Po jakim czasie należy się tym faktem niepokoić? Jeśli dziecko w czasie robienia kupki mocno się nadyma, pręży, a może nawet
Czytaj dalej