Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?

Wybacz, ale jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z niemowlakiem to wiesz, że jego życie przebiega mniej więcej według schematu: kupka, jedzenie, spanie. Ciężko więc uniknąć tematu kupkowego i o nim dziś trochę popiszemy.

Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?

Biała kupka u niemowlaka

Godzina 5:15. Zmiana nocnej pieluszki i zdanie, które zmienia cały dzień w piekło:

“Kochanie takiej kupki jeszcze nie było – jest biała i wygląda jak zważone mleko”.

 

Chwila zastanowienia.

Wczoraj Młoda zjadła dwa razy tyle niż powinna i pewnie brzuszek nie zdążył przetrawić wszystkiego.
I wszystko byłoby zapewne dobrze, gdybym na tej myśli poprzestał. Niestety, dla “świętego spokoju” (o zgrozo) postanowiłem zapytać doktora Google o przyczynę powstawania białej kupki u niemowlaka oraz z jakimi nieprawidłowościami jest ona powiązana.

I co? I tutaj tak na prawdę zaczyna się piekło.
Większość informacji to dyskusje na forach lub blogi/serwisy spamowe. Większość z Was zapewne słyszała o zablokowanym już fanpageu “Beka z mamusiek na forach”. Domyślacie się już zapewne co przeczytałem?
Oczywiście okazało się, że na 90% (a nawet na 99,9) moja córka ma poważne problemy z wątrobą i trzustką. Muszę siadać z nią do samochodu i pędzić do szpitala na badania.

Ciśnienie mimo wczesnej godziny podniosło się niczym po 3 kawach popitych Red Bullem. Serce pompowało krew tak, że płuca nie wyrabiały.

Nadmiar (lub niedobór – jak kto woli) tlenu nasuwa jednak kilka refleksji:

  • Robię internety od 10 lat i jeszcze nie nauczyłem się, że internet to syf?
  • Jaki szpital? Pięciodniowemu dziecku nic tak nie jest zbędne jak kontakt z milionem zarazków w szpitalu!
  • Choroby wątroby/trzustki nikt nie wyleczy od ręki.

Zanim więc spakowałem Młodą w podróż do szpitala, postanowiłem poczekać na kolejną kupę, która okazała się prawidłowa. Niestety później znów popełniliśmy błąd z przekarmieniem i kolejna kupka także była bardzo jasna. Czy to biel? Dla mam z for na pewno tak. Dla mnie nic nadzwyczajnego.

Sprawdź:  Największy wróg malucha, który czai się pod jego łóżkiem...

Nie lekceważąc jednak problemu zdobyłem numer do sprawdzonego pediatry, który odwiedza niemowlaki w domu. Jutro z samego rana zadzwonię i się upewnię.
Mam nadzieję, że powie nam to, co znajomej:

“Dziecko zdrowe, ale rodziców czas leczyć psychiatrycznie”.

Wtedy będę w stanie ocenić, czy warto pytać o zdrowie dr. Google. Na chwilę obecną napędził mi strachu. Z drugiej strony, być może pomógł zareagować odpowiednio wcześnie na poważny problem.

Aktualizacja po rozmowie ze sprawdzonym pediatrą

Pan dr n. med. Bogusław Tauzowski nie był dla mnie tak “brutalny” jak dla znajomej, ale absolutnie kazał się nie przejmować białą kupką po takiej ilości spożytego pokarmu.

Uprzedził także mój telefon za dwa dni i ostrzegł, że kupa będzie zielona lub bardzo ciemna. W 8-9 dobie życia niemowlaka układ pokarmowy oczyszcza się z resztek wód płodowych.

Podsumowując:

Jeśli Twoje dziecko zjadło dużo więcej pokarmu niż powinno, to biała/szara kupka nie jest niczym nienormalnym.
Układ pokarmowy zwyczajnie nie nadąża z trawieniem.

Mimo, że moja zdroworozsądkowa diagnoza była identyczna z tą, którą przedstawił pediatra, to nigdzie (!) w internecie nie znalazłem takiego wyjaśnienia problemu.

Głównie z tego powodu powstał wpis, który czytasz. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś w podobnym do mojego ferworze poszukiwań informacji o białej kupie u dziecka trafi właśnie tutaj.

Zanim więc pomyślisz, że Twoje dziecko ma raka trzustki, WZW lub inne ciężkie schorzenia wątroby, to weź głęboki oddech, przypomnij sobie ile w ostatnim czasie pokarmu przyjął Twój niemowlak i ewentualnie zadzwoń do pediatry.

Nie lekceważ objawów/anomalii, ale nie daj się wciągnąć epidemii strachu, która panoszy się w Internecie.


Dr. Google leczy prawie wszystkich, nie tylko niemowlaków z białek kupy

Z ciekawostek (a raczej usprawiedliwiając siebie): sprawdzanie informacji o zdrowiu to trzecia najbardziej popularna aktywność w Internecie.

Aż 93% Internautów szuka w sieci informacji o zdrowiu. 2/3 z nich minimum raz w miesiącu.

Te dane w ciekawy sposób swego czasu na infografice przedstawiła zaprzyjaźniona agencja Whites.
Na szczęście historia “białej kupy niemowlaka” zakończyła się tak, jak ta z bólem głowy.

Doktor Google - Infografika

Źródło infografiki

A jak Twoje doświadczenia z doktorem Google? Nie wierzę, że jesteś wśród tych 7% Internautów, którzy nigdy o żadne tematy zdrowotne go nie zapytały.

Sprawdź:  Dziecko spadło z łóżka: Czy jechać do szpitala nawet jeśli upadek wydawał się niegroźny?

3 komentarzy: Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?

Ola Dodane ponad rok temu,

Cenny wpis! Pomaga przywrócić racjonalność w myśleniu. Super! W poszukiwaniu informacji dotyczących potencjalnych anomalii też posiłkuję się Google, ale na próżno szukać tam rozważnych odpowiedzi (a już na pewno napisanych gramatycznie). Dlatego dobrze, że trafiłam tutaj.
z córeczką:)

Sprawdź:  Jak inhalować małe dziecko?
Gosia Dodane ponad rok temu,

Jest 4ta rano. Przebudziła mnie biała kupka. Co prawda chciałam dzwonić z rana do pediatry ale dzięki temu wpisowi zrobię to dużo spokojniej. Problemy z żółcią i wątrobą już nie spędza mi snu z powiek.

Sprawdź:  Największy wróg malucha, który czai się pod jego łóżkiem...

Dodaj komentarz

Dom i ogród
Naklejki ze zwierzętami – dekoracja, którą ozdobisz całe mieszkanie
Istnieje bardzo prosty sposób na szybką metamorfozę wnętrza. W tym celu warto sięgnąć po samoprzylepne naklejki, którymi ozdobimy nie tylko każde pomieszczenie w naszym domu, ale i każdą gładką powierzchnię.
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna mówić i jakie są jego pierwsze słowa?
Niezależnie od tego, czy niemowlę jest pierwszym dzieckiem w domu, czy kolejnym potomkiem, wszyscy rodzice z upragnieniem czekają na pierwsze słowa dziecka. Przez pierwszy rok życia niemowlę rozwija się bardzo
Czytaj dalej
Witaminy i leki dla niemowląt
Niedobór witaminy B1. Jak wpływa na rozwój motoryczny dzieci?
Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, potrzebne jest prawidłowe zbilansowanie składników mineralnych i witamin. Warto zwrócić szczególną uwagę na witaminę B1, która ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie malucha. Witamina ta
Czytaj dalej
Zdrowie niemowlaka
Napletek u dzieci i niemowląt [objawy stulejki, zapalenie napletka]
Budowa i fizjologia penisa u niemowląt i małych dzieci niekiedy budzi konsternację rodziców, którzy miewają wiele pytań. Co to jest napletek? Czy stulejka u niemowlaka to naturalny etap rozwoju genitaliów?
Czytaj dalej
Zdrowie niemowlaka
9 najczęstszych błędów popełnianych przy noszeniu dzieci w chuście
Mimo, że chusta do noszenia niemowląt była stosowana przez ludzi w różnych zakątkach świata, jej prawidłowe wiązanie wcale nie jest tak intuicyjne, jak mogłoby się wydawać. Jakie 9 błędów najczęściej
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
5 sposobów na kolkę u niemowlaka (karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym)
Jednym z najczęstszych powodów nieprzespanych nocy i zmartwień są dla młodych rodziców kolki u noworodka – jak pomóc, żeby maluch i jego rodzice nie cierpieli z powodu przykrych objawów? Oto
Czytaj dalej
Zdrowie niemowlaka
Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka
Zażółcenie skóry jest najczęściej spowodowane nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. To objaw chorobowy, powszechnie nazywany żółtaczką. Inną przyczyną zażółcenia wewnętrznej strony stóp i dłoni może być nadmierne spożywanie dyni
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić?
Ulewanie wodą (a w zasadzie przezroczystym płynem) to jedna z licznych dolegliwości niemowląt. Zazwyczaj powodem jest jedynie niedojrzałość układu pokarmowego, ale nie zawsze. Podpowiadamy, co może być przyczyną tego, że
Czytaj dalej
Ząbkowanie
Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów
O ile Twoje dziecko szczęśliwie ominęło kolki, nie było specjalnie wrażliwe i nie odreagowywało nadmiarów bodźców płaczem, a do tego nie chorowało - ząbkowanie może być pierwszym poważnym wyzwaniem dla
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt Zdrowie dziecka
Dziecko wymiotuje żółcią
Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka przez usta, bądź nos, w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej, któremu zazwyczaj towarzyszą nudności i ból brzucha. Jest to naturalny mechanizm
Czytaj dalej