Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?

Wybacz, ale jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z niemowlakiem to wiesz, że jego życie przebiega mniej więcej według schematu: kupka, jedzenie, spanie. Ciężko więc uniknąć tematu kupkowego i o nim dziś trochę popiszemy. Czym może być spowodowana biała kupka u dziecka i czy trzeba się nią martwić?

Biała kupka u dziecka

Godzina 5:15. Zmiana nocnej pieluszki i zdanie, które zmienia cały dzień w piekło:

“Kochanie takiej kupki jeszcze nie było – jest biała i wygląda jak zważone mleko”.

Chwila zastanowienia.

Wczoraj Młoda zjadła dwa razy tyle niż powinna i pewnie brzuszek nie zdążył przetrawić wszystkiego.
I wszystko byłoby zapewne dobrze, gdybym na tej myśli poprzestał. Niestety, dla “świętego spokoju” (o zgrozo) postanowiłem zapytać doktora Google o przyczynę powstawania białej kupki u niemowlaka oraz z jakimi nieprawidłowościami jest ona powiązana.

I co? I tutaj tak na prawdę zaczyna się piekło.
Większość informacji to dyskusje na forach lub blogi/serwisy spamowe. Większość z Was zapewne słyszała o zablokowanym już fanpageu “Beka z mamusiek na forach”. Domyślacie się już zapewne co przeczytałem?
Oczywiście okazało się, że na 90% (a nawet na 99,9) moja córka ma poważne problemy z wątrobą i trzustką. Muszę siadać z nią do samochodu i pędzić do szpitala na badania.

Ciśnienie mimo wczesnej godziny podniosło się niczym po 3 kawach popitych Red Bullem. Serce pompowało krew tak, że płuca nie wyrabiały.

Biała kupka u niemowlaka – Nadmiar (lub niedobór – jak kto woli) tlenu nasuwa jednak kilka refleksji:

  • Robię internety od 10 lat i jeszcze nie nauczyłem się, że internet to syf?
  • Jaki szpital? Pięciodniowemu dziecku nic tak nie jest zbędne jak kontakt z milionem zarazków w szpitalu!
  • Choroby wątroby/trzustki nikt nie wyleczy od ręki.

Zanim więc spakowałem Młodą w podróż do szpitala, postanowiłem poczekać na kolejną kupę, która okazała się prawidłowa. Niestety później znów popełniliśmy błąd z przekarmieniem i kolejna kupka także była bardzo jasna. Czy to biel? Dla mam z for na pewno tak. Dla mnie nic nadzwyczajnego.

Nie lekceważąc jednak problemu zdobyłem numer do sprawdzonego pediatry, który odwiedza niemowlaki w domu. Jutro z samego rana zadzwonię i się upewnię.
Mam nadzieję, że powie nam to, co znajomej:

“Dziecko zdrowe, ale rodziców czas leczyć psychiatrycznie”.

Wtedy będę w stanie ocenić, czy warto pytać o zdrowie dr. Google. Na chwilę obecną napędził mi strachu. Z drugiej strony, być może pomógł zareagować odpowiednio wcześnie na poważny problem.

Aktualizacja po rozmowie ze sprawdzonym pediatrą

Pan dr n. med. Bogusław Tauzowski nie był dla mnie tak “brutalny” jak dla znajomej, ale absolutnie kazał się nie przejmować białą kupką po takiej ilości spożytego pokarmu.

Uprzedził także mój telefon za dwa dni i ostrzegł, że kupa będzie zielona lub bardzo ciemna. W 8-9 dobie życia niemowlaka układ pokarmowy oczyszcza się z resztek wód płodowych.

Podsumowując:

Jeśli Twoje dziecko zjadło dużo więcej pokarmu niż powinno, to biała/szara kupka nie jest niczym nienormalnym.
Układ pokarmowy zwyczajnie nie nadąża z trawieniem.

Mimo, że moja zdroworozsądkowa diagnoza była identyczna z tą, którą przedstawił pediatra, to nigdzie (!) w internecie nie znalazłem takiego wyjaśnienia problemu.

Głównie z tego powodu powstał wpis, który czytasz. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś w podobnym do mojego ferworze poszukiwań informacji o białej kupie u dziecka trafi właśnie tutaj.

Zanim więc pomyślisz, że Twoje dziecko ma raka trzustki, WZW lub inne ciężkie schorzenia wątroby, to weź głęboki oddech, przypomnij sobie ile w ostatnim czasie pokarmu przyjął Twój niemowlak i ewentualnie zadzwoń do pediatry.

Nie lekceważ objawów/anomalii, ale nie daj się wciągnąć epidemii strachu, która panoszy się w Internecie.


Dr. Google leczy prawie wszystkich, nie tylko niemowlaków z białej kupy

Z ciekawostek (a raczej usprawiedliwiając siebie): sprawdzanie informacji o zdrowiu to trzecia najbardziej popularna aktywność w Internecie.

Aż 93% Internautów szuka w sieci informacji o zdrowiu. 2/3 z nich minimum raz w miesiącu.

Te dane w ciekawy sposób swego czasu na infografice przedstawiła zaprzyjaźniona agencja Whites.
Na szczęście historia “białej kupy niemowlaka” zakończyła się tak, jak ta z bólem głowy.

A jak Twoje doświadczenia z doktorem Google? Nie wierzę, że jesteś wśród tych 7% Internautów, którzy nigdy o żadne tematy zdrowotne go nie zapytały.

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?

  1. Bardzo ciekawy wpis, inne zresztą też.
    PS Bardzo przypadła mi do gustu oprawa graficzna strony. Profesjonalna robota.

    • Cenny wpis! Pomaga przywrócić racjonalność w myśleniu. Super! W poszukiwaniu informacji dotyczących potencjalnych anomalii też posiłkuję się Google, ale na próżno szukać tam rozważnych odpowiedzi (a już na pewno napisanych gramatycznie). Dlatego dobrze, że trafiłam tutaj.
      z córeczką:)

      • Jest 4ta rano. Przebudziła mnie biała kupka. Co prawda chciałam dzwonić z rana do pediatry ale dzięki temu wpisowi zrobię to dużo spokojniej. Problemy z żółcią i wątrobą już nie spędza mi snu z powiek.

        Świadkowie

        Rola świadków na weselu

        Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

        Czytaj dalej →
        Tata, Prawo, Rodzice

        Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

        Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

        Czytaj dalej →
        Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

        Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

        Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo