Wstydliwe dziecko to częsty problem, z którym rodzice zazwyczaj nie wiedzą co zrobić – i czy robić coś w ogóle. Czasami dorosłym może wydawać się, że to normalne, że dziecko chowa się pod stół, gdy w otoczeniu jest dużo ludzi lub że nie odzywa się, gdy ktoś je o coś zapyta, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach takie zachowania nie są normą.Gdy nasz maluch to dziecko nieśmiałe, warto zastanowić się, jak ośmielić dziecko. O relacje szkraba z otoczeniem warto zadbać już od najmłodszych lat, ponieważ z pewnością będzie to miało wpływ na jego późniejsze życie i kontakty z rówieśnikami. Nieśmiałość u dziecka może się brać z braku poczucia bezpieczeństwa, strachem przed byciem ocenianym przez innych ludzi i brakiem pewności siebie. Małe dziecko może bać się ludzi, ponieważ nie miało wystarczających okazji na kontakty z nimi. Dlatego ważne jest, żeby dawać dziecku możliwość spotykania się z rówieśnikami, czy to w przedszkolu czy na placach zabaw.

Wczesne kontakty dziecka z innymi ludźmi będą miały wpływ na jego dalszy rozwój społeczny

Nadmierna wstydliwość dziecka z pewnością powinna zostać zauważona. Zbyt nieśmiały maluch źle się czuje w dużych grupach ludzi i wśród obcych. W nowych sytuacjach nie wie jak się zachować i szuka pomocy u rodziców. Często wpływ na takie zachowanie mają również zbyt wysokie wymagania, jakie stawiamy przed małym dzieckiem. Gdy malec czuje, że trudno będzie mu sprostać zadaniu i nie spotyka zrozumienia rodziców, sytuacja jest dla niego wstydliwa i niekomfortowa. Częste zwracanie maluszkowi uwagi, niechwalenie i nieokazywanie czułości i miłości mają ogromny wpływ na nieśmiałość dziecka.

Jak ośmielić dziecko?

Gdy już rozpoznamy problem, należy zastanowić się jak pokonać nieśmiałość u dziecka. Ważne jest, aby trzymać się podstawowych zasad dotyczących tego, jak postępować z nieśmiałym dzieckiem. Przede wszystkim musimy być delikatni, łagodni i wspierać dziecko. Przede wszystkim musimy okazać maluszkowi akceptację i nie robić wyrzutów, gdy coś mu się nie uda. Nie należy porównywać dziecka z rówieśnikami, ponieważ to może jedynie dotknąć małe dziecko, a nie pomóc w pokonaniu nieśmiałości.

 

Masz nieśmiałe dziecko? Sprawdź jak mu pomóc!

Dobrą metodą na pokazywanie dziecku relacji społecznych jest opowiadanie bajek, na przykład o ulubionym pluszaku dziecka. Bajki powinny się dobrze kończyć i pokazywać maluchowi, jakie są możliwości rozwiązania pewnych kłopotów międzyludzkich. Niezwykle istotne jest również, aby dać dziecku dobry przykład, ponieważ obserwując i naśladując maluszek uczy się najwięcej. Dlatego ważne jest, aby na przykład witać się z sąsiadami spotkanymi na klatce schodowej, być miłym dla ekspedientek w sklepie czy dla innych rodziców podczas odbierania malca z przedszkola.

Jak Wy sobie radzicie z nieśmiałymi dziećmi? Macie jakieś sprawdzone sposoby na pomoc w przełamaniu ich problemów w tej kwestii?