Jak zachęcić dzieci do czytania? Pewnie nie słyszałeś o tych skutecznych trikach!

Dzieci mają ogromny potencjał poznawczy i od samego początku ich życia szczególną uwagę poświęcają interakcjom z innymi ludźmi. Proces tworzenia nawyku czytania, przede wszystkim determinują kontakty z najbliższymi osobami. Czytanie maluchowi, który uwielbia słuchać głosów swoich rodziców, jest idealną okazją do bodźcowania mózgu taką formą intelektualnego doświadczenia. Warto mieć świadomość, że warunki czytelniczej przestrzeni mogą obierać dwie formy- mogą wspierać, albo utrudniać tworzenie się nawyku czytania u najmłodszych. Aby proces ten przebiegał w bezpiecznej, dopasowanej do dziecka formie oraz by budować fundament do dalszych potrzeb czytelniczych, warto zastosować kilka prostych trików. Sprawdź, jak zachęcić dzieci do czytania książek!

Otoczenie na “TAK” – dostosowanie czytelniczej przestrzeni do dziecka

Rozwój poznawczy dziecka nie odbywa się w próżni. Wpływ aranżacji wnętrza jest niezwykle istotny. Dziecko powinno dobrze czuć się we własnej przestrzeni, w której ma możliwość stać się czytelniczym odkrywcą. Dlatego warto zadbać o to, by miejsce aktywności czytelniczej dziecka było dostosowane do jego potrzeb. Głównie chodzi o to, by było dla niego atrakcyjne (dostosowane do wieku) i bezpieczne. I tak, strzałem w dziesiątkę może okazać się taka drobna rzecz, jak wydzielona dolna półka na książki. Bowiem z półki, która znajduje się na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, może ono książki zrzucać, podnosić i oglądać bez końca. W ten sposób, podejmuje działania według własnego uznania- a o to w tym wszystkim chodzi!

Sprawdź: Powrót do szkoły na sportowo! Sprawdź, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej

Jak zachęcić dzieci do czytania? Zainwestuj w dobrej jakości książki dziecięce

Rynek dziecięcych książek jest ogromny. Bogactwo oferty dla dzieci jest tak duże, że łatwo o dezorientację. Kolekcjonując biblioteczkę dziecka warto zapoznać się z opiniami ekspertów, sprawdzić czy ilustracje są dostosowane do dziecka i kto jest ich autorem. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy dane pozycje literatury dziecięcej otrzymały istotne w świecie literackim nagrody. Mowa tu o takich konkursach jak: “Książka Roku” organizowany przez polską sekcję Instytutu książki IBBE, Festiwal Książki dziecięcej Przecinek i Kropka, ponadczasowy konkurs organizowany przez Fundację “Cała Polska czyta dzieciom” im. Astrid Lindgren czy Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej “Ojce i Dziadki”. Aby poszerzyć horyzonty wiedzy na temat literatury dziecięcej można również zaczerpnąć opinii innych rodziców.

Gra aktorska w domowym teatrze

Rodzicielska gra aktorska: modulacja głosu, gestykulacja, robienie min – to sama przyjemność dla małego słuchacza. Otóż, dzieci szybko uczą się, kiedy nowe doświadczenia oferowane są im w odpowiednio dopasowanej formie. Dziecko powinno doświadczać całego wachlarza emocji i uczuć. Dzięki aktorskim wyczynom rodzic może pokazywać jak radzić sobie z emocjami, jak je przyjmować, reagować na nie. Przeżywanie wraz z bohaterami książek ich przygód, dziecko doświadcza całego wachlarza emocji i uczuć. W ten sposób może dostrzec, że nie żyjemy w krainie wiecznej szczęśliwości. Co jest niezwykle ważną nauką w kontekście życia społecznego.

Przestrzeń czytelniczą można jeszcze nieco teatralnie “zaczarować”. Z suszarki na pranie zrobić grotę smoka. W szafie zaś ciemną krainę czytelniczych podróży. To mogą być niezwykle cenne i emocjonujące doświadczenia. Dostarczanie dziecku nowych, pozytywnych wrażeń na optymalnym dla niego poziomie, pozwala na łatwiejszą asymilację oraz akomodację (przyswojenie i zrozumienie) nowych wiadomości. Tak buduje się fundament do tworzenia nawyku czytelniczego dziecka.

Zobacz: Jakie wybrać buty do szkoły? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jak zachęcić dziecko do czytania? STOP zmuszaniu!

Kształtowanie jest ważniejsze od kontroli. Jeżeli nauka staje się naczelną zasadą to rodzic zaczyna na siłę narzucać swoją decyzję, to nie jest korzystne rozwiązanie. Zatem warto dziecku wybrać lekturę do czytania. Jeśli dziecko wciąż chce czytać tę samą książkę, warto podsunąć mu 2-3 inne propozycje (nie więcej!). Wybór lektury do rodzinnego czytania można powierzyć dziecku, szczególnie wtedy gdy może ono wybrać z katalogu książek starannie wyselekcjonowanych przez rodziców. Tu niezwykle ważna jest rodzicielska wrażliwość na rzeczywiste potrzeby czytelnicze dziecka, odpowiednie do jego wieku. Prawidłowo interpretowane sygnały wysyłane od dziecka to droga to partnerskiej relacji rodzic – dziecko na szlaku czytelniczych odkryć.

Strefa bezpieczeństwa – przytulanie

Nawyk czytania szczególnie łatwo udaje się wdrożyć, kiedy nowe informacje przekazuje się w bezpiecznym kontakcie fizycznym. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalna rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co to znaczy? Rodzinne przytulanie podczas czytelniczych podróży! Otóż przytulanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy zarówno dziecka, jak i rodzica. Dodatkowo powoduje zwiększenie wydzielania serotoniny (tzw. hormon szczęścia) i oksytocyny. Jest to naturalny antydepresant, który wycisza i redukuje stres. Tak odprężona rodzinka, bez trudu zapomni o codziennych troskach i odda się w baśniowe ręce historiom opisanym w dziecięcych książkach!

Zobacz: Co powinna zawierać wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej? Te przedmioty na pewno się przydadzą!

Jak zachęcić dzieci do czytania? Wypróbuj najnowsze technologie

Chociaż w pierwszej chwili może się wydawać, że technologia nie sprzyja rozwijaniu pasji do książek, a wręcz przeciwnie – odciąga od czytania, to nie jest to do końca prawda. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozsądnie i umiejętnie korzystać z dostępnych nowinek, aby zrobić z nich praktyczny i mądry użytek. Najnowsze gadżety również mogą zachęcić dzieci do czytania, ale wszystko zależy od odpowiedniego podejścia rodziców, których rolą jest pokazanie takich możliwości. Jeśli czytanie książek w tradycyjnej formie z jakichś powodów nie odpowiada dziecku, nie można się poddawać, ale warto wypróbować inne opcje.

Audiobooki

Audiobooki to świetna propozycja dla wszystkich dzieci, które nie do końca chcą się zaprzyjaźnić z tradycyjną książką. Można ich słuchać w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Oprócz wciągających historii mają jednak do zaoferowania dużo więcej – świetnie wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia, nieustannie pobudzając do pracy prawą półkulę mózgu. Ponadto intensywnie ćwiczą koncentrację i są genialnym lekarstwem na nudę. A głód kolejnych ciekawych historii może sprawić, że dziecko z czasem samo chwyci za tradycyjną książkę.


Czytnik e-booków

Czytnik to świetny wybór z kilku powodów. Przede wszystkim sprawdzi się dla tych dzieci, które nie czytają na co dzień książek ze względu na ich zbyt duże gabaryty – większość jest przecież dość ciężka i niewygodna w transporcie. Gadżet ma również te wielką zaletę, że w dowolnym momencie można na nim czytać każdą książkę, jaka tylko przyjdzie nam na myśl! Nie musimy się więc ograniczać wyłącznie do tego co w danej chwili mamy na półce.

Sprawdź też: Back to school, czyli jak urządzić pokój dziecka na rok szkolny?

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo