Twoje dziecko nie lubi czytać? Pewnie nie słyszałeś o tych 5 trikach!

Dzieci mają ogromny potencjał poznawczy i od samego początku ich życia szczególną uwagę poświęcają interakcjom z innymi ludźmi. Proces tworzenia nawyku czytania, przede wszystkim determinują kontakty z najbliższymi osobami. Czytanie maluchowi, który uwielbia słuchać głosów swoich rodziców, jest idealną okazją do bodźcowania mózgu taką formą intelektualnego doświadczenia. Warto mieć świadomość, że warunki czytelniczej przestrzeni mogą obierać dwie formy- mogą wspierać, albo utrudniać tworzenie się nawyku czytania u najmłodszych. Aby, proces ten przebiegał w bezpiecznej, dopasowanej do dziecka formie oraz by budować fundament do dalszych potrzeb czytelniczych, warto zastosować 5 prostych trików.

1. Otoczenie na “TAK” – dostosowanie czytelniczej przestrzeni do dziecka

Rozwój poznawczy dziecka nie odbywa się w próżni. Wpływ aranżacji wnętrza jest niezwykle istotny. Dziecko powinno dobrze czuć się we własnej przestrzeni, w której ma możliwość stać się czytelniczym odkrywcą. Dlatego warto zadbać o to, by miejsce aktywności czytelniczej dziecka było dostosowane do jego potrzeb. Głównie chodzi o to, by było dla niego atrakcyjne (dostosowane do wieku) i bezpieczne. I tak, strzałem w dziesiątkę może okazać się taka drobna rzecz, jak wydzielona dolna półka na książki. Bowiem z półki, która znajduje się na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, może ono książki zrzucać, podnosić i oglądać bez końca. W ten sposób, podejmuje działania według własnego uznania- a o to w tym wszystkim chodzi!

2. Dobrej jakości książki dziecięce

Rynek dziecięcych książek jest ogromny. Bogactwo oferty dla dzieci jest tak duże, że łatwo o dezorientację. Kolekcjonując biblioteczkę dziecka warto zapoznać się z opiniami ekspertów, sprawdzić czy ilustracje są dostosowane do dziecka i kto jest ich autorem. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy dane pozycje literatury dziecięcej otrzymały istotne w świecie literackim nagrody. Mowa tu o takich konkursach jak: “Książka Roku” organizowany przez polską sekcję Instytutu książki IBBE, Festiwal Książki dziecięcej Przecinek i Kropka, ponadczasowy konkurs organizowany przez Fundację “Cała Polska czyta dzieciom” im. Astrid Lindgren czy Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej “Ojce i Dziadki”. Aby poszerzyć horyzonty wiedzy na temat literatury dziecięcej można również zaczerpnąć opinii innych rodziców.

3. Gra aktorska w domowym teatrze

Rodzicielska gra aktorska: modulacja głosu, gestykulacja, robienie min – to sama przyjemność dla małego słuchacza. Otóż, dzieci szybko uczą się, kiedy nowe doświadczenia oferowane są im w odpowiednio dopasowanej formie. Dziecko powinno doświadczać całego wachlarza emocji i uczuć. Dzięki aktorskim wyczynom rodzic może pokazywać jak radzić sobie z emocjami, jak je przyjmować, reagować na nie. Przeżywanie wraz z bohaterami książek ich przygód, dziecko doświadcza całego wachlarza emocji i uczuć. W ten sposób może dostrzec, że nie żyjemy w krainie wiecznej szczęśliwości. Co jest niezwykle ważną nauką w kontekście życia społecznego.

Przestrzeń czytelniczą można jeszcze nieco teatralnie “zaczarować”. Z suszarki na pranie zrobić grotę smoka. W szafie zaś ciemną krainę czytelniczych podróży. To mogą być niezwykle cenne i emocjonujące doświadczenia. Dostarczanie dziecku nowych, pozytywnych wrażeń na optymalnym dla niego poziomie, pozwala na łatwiejszą asymilację oraz akomodację (przyswojenie i zrozumienie) nowych wiadomości. Tak buduje się fundament do tworzenia nawyku czytelniczego dziecka.

4. STOP zmuszaniu!

Kształtowanie jest ważniejsze od kontroli. Jeżeli nauka staje się naczelną zasadą to rodzic zaczyna na siłę narzucać swoją decyzję, to nie jest korzystne rozwiązanie. Zatem warto dziecku wybrać lekturę do czytania. Jeśli dziecko wciąż chce czytać tę samą książkę, warto podsunąć mu 2-3 inne propozycje (nie więcej!). Wybór lektury do rodzinnego czytania można powierzyć dziecku, szczególnie wtedy gdy może ono wybrać z katalogu książek starannie wyselekcjonowanych przez rodziców. Tu niezwykle ważna jest rodzicielska wrażliwość na rzeczywiste potrzeby czytelnicze dziecka, odpowiednie do jego wieku. Prawidłowo interpretowane sygnały wysyłane od dziecka to droga to partnerskiej relacji rodzic – dziecko na szlaku czytelniczych odkryć.

5. Strefa bezpieczeństwa – przytulanie

Nawyk czytania szczególnie łatwo udaje się wdrożyć, kiedy nowe informacje przekazuje się w bezpiecznym kontakcie fizycznym. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalna rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co to znaczy? Rodzinne przytulanie podczas czytelniczych podróży! Otóż przytulanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy zarówno dziecka, jak i rodzica. Dodatkowo powoduje zwiększenie wydzielania serotoniny (tzw. hormon szczęścia) i oksytocyny. Jest to naturalny antydepresant, który wycisza i redukuje stres. Tak odprężona rodzinka, bez trudu zapomni o codziennych troskach i odda się w baśniowe ręce historiom opisanym w dziecięcych książkach!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general