Czym są wczasy pod gruszą i jak z nich skorzystać?

Większość pracodawców oferuje dodatkowe benefity, takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub karty podarunkowe do popularnych sklepów. Należy jednak pamiętać, że dzięki przepisom prawa pracy pracownicy mogą skorzystać z kilku dodatkowych dopłat. Dużą popularnością cieszą się dofinansowania do wakacji takie jak wczasy pod gruszą. Czym są i jak skorzystać z tej opcji? Co warto wiedzieć o wczasach pod gruszą?

Czym są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to popularna forma dofinansowania do urlopu wypoczynkowego. Mogą z niej skorzystać jedynie osoby zatrudnione w firmach z co najmniej 50 pracownikami – liczba ta jest niezbędna do założenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Co istotne, nie wszystkie przedsiębiorstwa oferują możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą. Pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą zostać wydane na dofinansowania do urlopów, ale też na działalność sportową, rekreacyjną, kulturową i oświatową, a także na dopłaty do mieszkań oraz bezpośrednią pomoc materialną dla pracowników.

Komu przysługują wczasy pod gruszą?

Wniosek o wczasy pod gruszą mogą złożyć wszyscy pracownicy, którzy udadzą się na 14-dniowy nieprzerwany urlop. Szczegółowe zasady przyznawania dofinansowania zależą od regulaminu przyjętego przez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ale w praktyce zawsze występuje jakaś forma kryterium majątkowego. Dopłata powinna przysługiwać przede wszystkim najbardziej potrzebującym pracownikom – niektóre firmy wręcz przyjmują określony cenzus zarobków, poniżej którego nie da się uzyskać dodatkowych pieniędzy na wczasy. Nawet jeśli istnieje duża szansa, że nie dostaniemy dofinansowania, to warto złożyć o nie wniosek. Dział kadr może wówczas przyznać część pełnej kwoty.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą?

Kwota dopłaty w ramach wczasów pod gruszą jest indywidualna i zależy od regulaminu przyjętego przez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zazwyczaj wysokość dopłaty nie jest ogromna, choć wciąż są to pieniądze, o które warto się postarać. Średnio w ramach wczasów pod gruszą otrzymamy od 1000 do 1500 złotych. W niektórych sytuacjach możemy dostać jedynie część kwoty dofinansowania. Stanie się tak np. gdy mamy za wysokie dochody, ale w funduszu wciąż zostały pieniądze do rozdysponowania. To właśnie dlatego opłaca się złożyć wniosek, nawet jeśli nie mamy gwarancji, że zostanie on zaakceptowany.

Jak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą?

Wniosek o wczasy pod gruszą składa się w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wykorzystując wzory dokumentów dostarczone przez dział HR. W większości przypadków należy napisać podanie o przyznanie dopłaty, a także dostarczyć oświadczenie o sytuacji materialnej, uwzględniającej dochody pracownika oraz jego najbliższej rodziny. Czasami niezbędne jest przekazanie kopii formularza PIT-37, co ma na celu udowodnienie wysokości osiąganych dochodów.

Co istotne, dofinansowanie otrzymane w ramach wczasów pod gruszą jest częściowo zwolnione z podatku. Nie zapłacimy fiskusowi ani złotówki, jeśli kwota dopłaty nie przekroczy 2000 zł. Od środków nie są też pobierane składki na ZUS oraz inne opłaty czy daniny publiczne.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo