Maść majerankowa: Jak ją stosować? Czy jest bezpieczna dla dzieci?

Majeranek to roślina znana przede wszystkim ze swoich kulinarnych zastosowań. Polacy bardzo często używają go jako przyprawy do niektórych dań. Nie od dziś jednak wiadomo, że majeranek wykazuje także właściwości lecznicze. Maść majerankowa to od dawna stosowany środek prozdrowotny, zarejestrowany i sprzedawany w aptekach jako produkt leczniczy. Jak działa? Jakie jest zastosowanie maści majerankowej?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Maść majerankowa ma wyjątkowe właściwości lecznicze, działa m.in. antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie.
  • Bywa stosowana głównie jako preparat pomocniczy w leczeniu i łagodzeniu objawów kataru i nieżytu nosa.
  • Można ją także stosować na odparzenia, odmrożenia, podrażnienia po ukąszeniach owadów, a także przy problemach z trądzikiem.
  • Dzięki swoim właściwością udrażnia zatkany nos i niweluje dyskomfort spowodowany trudnościami z oddychaniem.
  • Większość ulotek zaleca stosowanie maści majerankowej u dzieci dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Decyzję o zastosowaniu jej u młodszego dziecka powinien podjąć pediatra.

Zastosowanie maści majerankowej

Maść majerankowa jest już od dawna znana ze swoich właściwości leczniczych i była w tym celu wykorzystywana w medycynie ludowej przez naszych przodków. Z czasem została oficjalnie zarejestrowana jako produkt leczniczy i aktualnie można ją bezpiecznie kupić w każdej aptece. Substancją czynną i leczniczą w maści jest ekstrakt z ziela majeranku. Produkt ma szereg zastosowań, ponieważ działa antyseptycznie, ściągająco, a także przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

W ulotkach dołączonych do maści można przeczytać, że najczęściej jest ona wykorzystywana pomocniczo przy leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa, przy katarze. Sprawdza się zwłaszcza przy nieżycie nosa, ponieważ może pomóc przywrócić drożność i zmniejszyć stan zapalny błony śluzowej. Dlatego bardzo często sięgają po nią pacjenci cierpiący z powodu nawracającego, męczącego kataru i skarżący się na uporczywie zatkane drogi oddechowe. Maść majerankowa może przynieść ulgę przy tej wyjątkowo nieprzyjemnej dolegliwości.

Sprawdź też: Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki?

Poza tym maścią majerankową można także smarować trudno gojące się rany oraz pęknięcia skóry, a także podrażnienia po ukąszeniach owadów. Można spróbować jej użyć również miejsc odparzonych lub odmrożonych. Niektórzy twierdzą, że maść sprawdzi się także przy leczeniu żylaków odbytu oraz przy problemach trądzikowych. Przed zastosowaniem jej w tym celu konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem. Cena preparatu nie powinna przekraczać kilku złotych.

Maść majerankowa – na co działa:

  • nieżyt nosa, katar,
  • podrażnienia po ukąszeniach owadów,
  • pękająca skóra,
  • ulga dla miejsc odparzonych lub odmrożonych,
  • problemy trądzikowe.

Maść majerankowa: jest bezpieczna dla dzieci? od jakiego wieku można stosować?

Maść majerankowa to produkt na bazie ziół. Często więc mamy sięgają po niego, aby złagodzić dolegliwości związane z katarem u dzieci, który jest dla nich wyjątkowo męczący i uciążliwy. Szczególnie kiedy dodatkowo towarzyszy mu nieżyt nosa, a wraz z nim trudności z oddychaniem. Naturalny skład budzi zaufanie i wydaje się najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Przed zastosowaniem preparatu u dzieci należy jednak zapoznać się z ulotką. Znajduje się w niej zazwyczaj informacja, że maści można używać tylko u dzieci powyżej 1. roku życia, czasami nawet dopiero powyżej 3 roku życia. Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku u młodszego malucha musi podjąć lekarz. Należy się także wcześniej upewnić, czy dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników maści.

Maść majerankowa dla niemowląt: od kiedy?

Stosowanie jest zalecane dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Są także producenci, którzy uznają, że najlepiej używać jej dopiero, gdy dziecko skończy 3 latka. Niektóre preparaty zawierają w swojej ulotce informację, że można je zastosować u młodszych dzieci, ale wyłącznie po uzgodnieniu tego z lekarzem. Nie należy zatem samodzielnie podejmować decyzji o zastosowaniu tej maści przy leczeniu noworodków i niemowląt.

Maść majerankowa na katar

Z względu na swoje właściwości ściągające i przeciwzapalne maść majerankowa jest z powodzenie stosowana jako preparat pomocniczy przy leczeniu infekcji nosa i kataru. Przede wszystkim uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych wewnątrz oraz dodatkowo zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Wykazuje także działanie antyseptyczne, a więc przyczynia się do zmniejszenia ilości drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieżyt. Udrożnia zatkany nos i tym samym ułatwia oddychanie, przynosząc ulgę. Szczególnie pomocna okaże się przy uciążliwym katarze dziecka, dla którego problemy oddechowe są wyjątkowo męczące i niebezpieczne. Przed podaniem jej maluchowi należy jednak najpierw uważnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.

Jak smarować nos maścią majerankową? Należy pamiętać, że jest to preparat przeznaczony wyłącznie do stosowanie zewnętrznego. Nie wolno go zatem wprowadzać do wnętrza nosa. Wystarczy, że niewielką ilość maści rozsmarujemy pod nosem i dookoła otworów nosowych. Jeśli produkt wprowadzimy głęboko do wnętrza nosa może źle wpływać na działanie aparatu rzęskowego błony śluzowej nosa. Preparatu można używać od 2 do 4 razy na dobę, ostrożnie, aby nie dopuścić do kontaktu z oczami. Po zastosowaniu lepiej unikać ekspozycji na słońce, ponieważ promienie UV mogą doprowadzić do podrażnień.

Maść majerankowa na trądzik

Jedną z właściwości maści majerankowej jest działanie przeciwbakteryjne, w związku z czym może przyczynić się do poprawy problemów skórnych, jeśli zmagamy się z trądzikiem. Warto wypróbować ten preparat na walkę z krostami, jednak najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, odpowiedni będzie zwłaszcza dermatolog. Ważne jest także, aby przed użyciem sprawdzić, czy nie mamy alergii na któryś ze składników maści lub czy nie występuje po jej zastosowaniu podrażnienie (np. wcześniej smarując niewielką ilością małą powierzchnię przedramienia).

Rodzice pytają o maść majerankową

Jak działa maść majerankowa?

Maść majerankowa działa ściągająco i antyseptyczne, a więc dobrze sprawdzi się jako preparat pomocniczy w leczeniu kataru i nieżytu nosa.

Gdzie smarować maścią majerankową?

Maść majerankową stosowaną na katar smarujemy niewielką ilość pod nosem i dookoła otworów nosowych. Nie należy wprowadzać jej do wnętrza nosa.

Czy maść majerankowa pomaga na katar?

Tak, maść majerankowa pomaga na katar i nieżyt nosa. Pomaga przy zatkanym nosie i problemach z oddychaniem.

Jak stosować maść majerankową na katar?

Maść majerankową na katar należy rozsmarować pod nosem i wokół otworów. Można stosować ją od 2 do 4 razy na dobę. Nie wolno wprowadzać jej do wnętrza nosa i trzeba uważać, aby nie dostała się do oczu.

Czy maść majerankową można stosować u niemowląt?

Większość maści majerankowych dostępnych w aptekach zawiera w ulotce informację, że najlepiej stosować ją dla dzieci powyżej 1. roku życia lub nawet czasami 3. Można jednak stosować ją u niemowląt, jeśli zgodzi się na to pediatra.

Dodaj komentarz

Noworodek, Choroby noworodków, Zdrowie noworodka

Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?

Katar u noworodka, zwłaszcza jeśli to jest pierwsze dziecko, budzi trwogę u rodziców. Tak małe dziecko oddycha głównie przez nosek więc wydzielina w nosie utrudnia mu nabieranie powietrza. Maluch jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie noworodka, Pielęgnacja noworodka

Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?

Rodzice, którzy cieszą się z narodzin pierwszego dziecka, jednocześnie obawiają się, czy podołają opiece nad nim i czy nie popełnią prostych błędów. Oczywiście do roli rodzica można odpowiednio się przygotować...

Czytaj dalej →
Zdrowie noworodka

Zabieg Credego

Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general