Czym wyczyścić deskę sedesową?

Czym wyczyścić deskę sedesową? Zachowanie higienicznych warunków w toalecie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. Bakterie bytujące i namnażające się w obszarze muszli klozetowej osadzają się także na desce, czyli na elemencie, z którym każdego dnia ma kontakt skóra wszystkich domowników. Zwykłe środki czyszczące nie zdadzą tu egzaminu, do czyszczenia deski sedesowej potrzebne są substancje o działaniu bakteriobójczym, które jednocześnie nie wywołają podrażnień skórnych i nie doprowadzają do wystąpienia alergii kontaktowej. Zatem, czym czyścić deskę klozetową?

W obszarze muszli klozetowej bytuje ponad 190 szczepów bakterii! E-coli, szczepy Shigelli i bakterie Salmonelli – to tylko niektóre z nich. Należy pamiętać, że w trakcie spłukiwania wody, drobnoustroje chorobotwórcze osadzają się na wszystkich powierzchniach sąsiadujących z muszlą i na desce klozetowej. Kontakt z nimi może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje – rozwijające się w obszarze toalety drobnoustroje są odpowiedzialne m.in. za występowanie wymiotów, biegunek i różnego rodzaju zatruć pokarmowych. Rada? Tylko jedna – dbać z należytą starannością o czystość sedesu, nie zapominając też o dokładnym czyszczeniu deski klozetowej.   

Czym wyczyścić deskę sedesową? Zwykłe środki nie sprawdzą się w tym zadaniu

Dokładne czyszczenie muszli klozetowej jest o tyle proste, że ceramiczna powierzchnia jest odporna na działanie nawet bardzo agresywnych środków chemicznych. Inaczej wygląda to w przypadku deski. Ten element najczęściej wytwarzany jest z tworzywa sztucznego. Oczywiście, istnieją deski ceramiczne, ale także w tym przypadku stosowanie agresywnej chemii nie jest wskazane. Nawet jeżeli środek nie doprowadzi do uszkodzenia czyszczonego elementu, to dla skóry może nie okazać się już taki łaskawy. Nie chcemy przecież, żeby nasze ciało, a tym bardziej ciało dzieci, miało kontakt z agresywnymi substancjami.

Mając to na względzie, wiele osób używa do czyszczenia deski klozetowej płynu do mycia naczyń lub uniwersalnego środka czyszczącego. O ile tego typu środki dobrze poradzą sobie z widocznymi zabrudzeniami (zwłaszcza ze świeżymi), to pozostawią na desce masę bakterii. Ich przydatność w tym zakresie jest zatem mocno ograniczona. 

Znacznie lepiej od silnych środków czyszczących sprawdzą się preparaty do dezynfekcji małych powierzchni. Tego typu substancje można kupić w specjalistycznych sklepach i w niektórych aptekach. Są bezpieczne dla skóry, ale problem z takimi preparatami polega na tym, że nie zawsze mamy je pod ręką.

Na całe szczęście, każda gospodyni może przygotować skuteczny środek czyszczący ze składników, które znajdzie w swojej kuchni. Podstawą jest ocet jabłkowy lub spirytusowy. Oba wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, więc skutecznie poradzą sobie z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Należy jednak pamiętać, że ocet w czystej postaci może powodować podrażnienia. Do czyszczenia deski należy zatem używać roztworu octu i wody (najlepiej demineralizowanej, która nie pozostawia zacieków).   

Jak usunąć żółty osad z deski klozetowej?

Taki środek może jednak nie poradzić sobie z zabrudzeniami, które wniknęły w strukturę materiału, tworząc nieestetyczne przebarwienia. Zatem, jak wybielić deskę sedesową? Na szczęście nie jest to specjalnie skomplikowane.

Żółte plamy na desce sedesowej wywabimy pastą z sody oczyszczonej. Jej przygotowanie jest banalnie proste – do odmierzonej ilości sody dodajemy wodę, w objętości pozwalającej na przygotowanie gęstej pasty. Dla spotęgowania efektu, do pasty można dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego. Substancję nakładamy na deskę i zostawiamy na 5-10 minut. Po tym czasie dokładnie szorujemy powierzchnię i usuwamy pastę czystą ściereczką nasączoną wodą. 

Rodzice pytają: jak usunąć ślady moczu z deski klozetowej?

Gdy poza dorosłymi w domu mieszkają także dzieci, ślady moczu na desce klozetowej nie są niczym niezwykłym. Ważne, żeby usuwać je na bieżąco, czyli zaraz po tym, jak dziecko skorzysta z toalety. W przeciwnym wypadku na desce dość szybko powstaną nieestetyczne przebarwienia. Nie wystarczy przetrzeć deski wilgotną ściereczką. Taki zabieg usunie widoczne ślady, ale te niewidoczne dla ludzkiego oka, czyli bakterie, pozostaną. Lepiej sprawdzi się roztwór octu i wody. Na koniec, deskę można przetrzeć niewielką ilością płynu do mycia naczyń i czystą wodą. Nada to powierzchni niezwykle estetyczny połysk. 

Dodaj komentarz

Dom i ogród

Jak usunąć naklejki z okna?

Każdy właściciel mieszkania stanie prędzej czy później przed dylematem, jak usunąć naklejki z okna, nie uszkadzając przy okazji jego powierzchni. Można to oczywiście zrobić za pomocą specjalnych preparatów chemicznych, istnieje...

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Tapeta do pokoju dziecka spędza sen z powiek niejednemu młodemu rodzicowi. Ostatecznie wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze pociechy dorastały w przyjaznym, komfortowym i pięknym otoczeniu, które będzie dodatkowo nieustannie stymulowało ich...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Jaki materac dla dziecka?

Chyba nie ma rodzica, który by nie chciał zapewnić swojemu dziecku komfortu w czasie snu, czy odpoczynku. Dlatego tak wiele pytań i wątpliwości pojawia się na etapie aranżacji pokoju malucha,...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Wywar z cebuli na mszyce

Wywar z cebuli na mszyce to jeden z najbardziej skutecznych domowych sposobów na pozbycie się tych szkodliwych dla naszych roślin insektów. Oprócz niego zaprezentujemy też inne naturalne sposoby na walkę...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Mycie okien bez smug: czym i jak myć okna?

Mycie okien bez smug nie wymaga posiadania specjalistycznych, drogich środków czystości. Istnieją metody, dzięki którym w łatwy sposób pozbędziesz się wszelkich śladów na oknach za pomocą produktów obecnych w wielu...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Wielki powrót festiwali w Energylandii!

Park Rozrywki Energylandia ostatnio ogłosił powrót muzycznych festiwali! Podano już daty dwóch pierwszych, które odbędą się pod koniec czerwca. O kolejnych dowiadywać się będziemy w najbliższych tygodniach, natomiast wiadome jest...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general