Dlaczego bolą uda bez wysiłku – przyczyny i leczenie

Ból mięśni bez wysiłku, który często jest podobny do zakwasów, ma wiele przyczyn. Poza treningiem, którego skutki mogą być odczuwane dopiero w trakcie kolejnych dni, często objawy są następstwem infekcji, ale też chorób, m.in. boreliozy czy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Najczęstsze przyczyny bólu mięśni ud

Ból mięśni ud bez wysiłku lub urazu, zwany również mialgią, może przytrafić się osobom w każdym wieku i z różnymi schorzeniami. Jeśli nieprzyjemnych objawów nie można powiązać bezpośrednio z wysiłkiem w trakcie aktywności fizycznej, może to oznaczać, że w organizmie zachodzą niepokojące zmiany i konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Ból mięśni ud bez wysiłku często jest trudny do zdiagnozowania, jeśli chodzi o jednoznaczną przyczynę, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy dodatkowe. W wielu przypadkach pacjenci nie wiążą dolegliwości z odbytym wcześniej treningiem, ponieważ nie występują one w jego trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu. 

Potoczne określenie zakwasy dotyczą mikrourazów, do których dochodzi w trakcie wysiłku. Warto przypomnieć, że poddany napięciom mięsień ulega mikrourazom, które objawiają się właśnie bólem. W zależności od metabolizmu danej osoby zakwasy mogą pojawić się bezpośrednio po treningu lub kilka godzin po nim. Często odczuwamy je dopiero na drugi dzień po przebudzeniu. Warto pamiętać, że zakwasy są naturalną reakcją naszego organizmu na wysiłek fizyczny i o ile nie utrudniają normalnego funkcjonowania, nie powinny budzić naszego niepokoju.

Czym jest DOMS?

DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness), czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego najczęściej dotyka zawodowych sportowców i osoby, które regularnie i od wielu lat poddają swój organizm znacznym obciążeniom treningowym. Tak zwana opóźniona bolesność mięśni pojawia się zwykle dopiero kilkanaście godzin po treningu na skutek intensywnego obciążenia włókien mięśniowych, jeśli np.:

  • zwiększamy intensywność treningu,
  • dodajemy nowe ćwiczenia lub inny typ aktywności,
  • nie dajemy organizmowi odpowiedniego czasu na regenerację,
  • zaczynamy nowy program treningowy.

Podobnie jak zakwasy, również objawy DOMS jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek i jeśli bóle nie utrudniają normalnego funkcjonowania, można złagodzić je domowymi sposobami. Ból mięśni zmniejszają gorące kąpiele, a jeśli jest on dokuczliwy, skuteczne są maści dostępne bez recepty, np. zawierające ketoprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Ból mięśni ud bez wysiłku – możliwe przyczyny

Jeśli wykluczymy uraz lub przeciążenie, ból mięśni ud może być następstwem infekcji, np. przeziębienia lub grypy. Pacjenci skarżą się na tego typu dolegliwości również w przebiegu zakażenia koronawirusem. Jeśli chodzi o grypę to ból mięśni skutecznie łagodzą leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), np. zawierające ketoprofen. Należy jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest specjalistyczna konsultacji.

Dolegliwości ze strony mięśni mogą też świadczyć o poważniejszych schorzeniach, jak wspomniane zakażenie wirusem COVID-19, ale także są następstwem boreliozy czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Wszystkie z powyższych wymagają pogłębionej diagnostyki i leczenia pod kontrolą specjalisty.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo