Niemowlę po szczepieniu – co powinno zaniepokoić?

Niemowlę po szczepieniu jest nieco osłabione, ponieważ jego organizm rozpoczął walkę drobnoustrojami, które zostały wprowadzone w szczepionce. Większość objawów nie powinna wywoływać Waszego niepokoju, jednak są też takie, przy których niezwłocznie powinniście zwrócić się do lekarza o poradę.

Objawy, które nie powinny niepokoić

Ponieważ organizm malucha ćwiczy swoją odporność w walce z wirusami i bakteriami, warto mieć na uwadze, że może to powodować stany osłabienia. Niegroźne reakcje po szczepieniu mogą być różne. Zwykle występują one między 2 a 48 godziną od szczepienia i ustępują po około 4 dniach. Wśród tych, które nie powinny Was niepokoić można wyróżnić:

 • często: zmniejszenie apetytu, podwyższona temperatura, drażliwość, zaczerwienie w miejscu szczepienia, senność i niespokojny sen
 • rzadko: wymioty po szczepieniu, biegunka lub zatwardzenie, temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza lub zupełny brak gorączki po szczepieniu.

Niepokojące objawy po szczepieniu

Jeżeli którekolwiek z wyżej wymiennych objawów po szczepieniu będzie się utrzymywać dłużej niż 3-4 dni (gorączka, wymioty lub biegunka – powyżej 2 dni), należy zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku z maluszkiem. Powikłania po szczepionce mogą jednak wystąpić także później – nawet do 4 tygodni od szczepienia i są zwykle wywołane nieprawidłowym przygotowaniem szczepionki lub zaszczepieniem chorego (np. przeziębionego) dziecka. Co powinno zaniepokoić:

 • trudności z oddychaniem
 • wiotkie i bardzo blade ciało
 • utrzymująca się gorączka
 • długotrwały obrzęk
 • drgawki lub utrata przytomności

Niemowlę po szczepieniu – Co to jest NOP?

Czasami niemowlę po szczepieniu reaguje odczynem poszczepiennym i zazwyczaj nie jest to nic poważnego. Niepożądane odczyny poszczepienne, czyli NOP niepokoi jednak wielu rodziców. Zwykle jest to silniejsza reakcja organizmu na walkę z drobnoustrojami, jednak czasami NOP powstaje ponieważ szczepienie nie odbyło się prawidłowo (np. źle przygotowana szczepionka, dziecko z objawami innej choroby lub niedozwolone połączenie szczepionek). Jeżeli reakcja poszczepienna wzbudza Wasze wątpliwości – od razu udajcie się z dzieckiem do pediatry. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na uniknięcie powikłań, które mogłyby wystąpić.

Sprawdź: Wszystko na temat szczepionki 6w1 >>

Zalecenia po szczepieniu

Dziecko po szczepionce może być osłabione, dlatego rodzic nie powinien go narażać na zbyt wiele bodźców. Tuż po szczepieniu lekarze zalecają, aby pozostać z dzieckiem w przychodni na około pół godziny, aby mieć pewność, że nie wystąpi silna reakcja alergiczna. W domu warto zapewnić dziecku spokój – na osłabienie najlepszy będzie sen, dlatego nie walczmy z sennością u malucha i nie martwmy się, jeżeli niemowlak po szczepieniu śpi więcej. Warto też zachęcać dziecko by dużo piło, zwłaszcza jeśli cierpi na brak apetytu.

Warto wiedzieć: Kompres z gazy zmoczonej w roztworze sody oczyszczonej (łyżeczka sody na 1/2 szklanki letniej wody) złagodzi odczyn na skórze.

Okład z sody po szczepieniu jest skutecznym sposobem na zmniejszenie opuchlizny w miejscu wkłucia.

Rodzice pytają o niemowlę po szczepieniu:

Ile trwa gorączka po szczepieniu u niemowląt?

Dziecko po szczepieniu może mieć gorączkę przez ok. 4 dni.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Niemowlę po szczepieniu – co powinno zaniepokoić?

 1. Witajcie. Mam kłopot mój synek tez ma takie napady agresji podczas karmienia i bardzo malo je. A na dodatek jeszcze ma tak zwana sapke co stwierdzila pediatra ale ona nie daje mi spokoju poniewaz czasami slychac jakby gwizdalo w klatce a odruchowo jest czysty. Co mam robic?

  • Nic przecież sapka może utrzymać się do 6 miesiąca życia, moje starsze dziecko tak miało. Młodsza córka ma 4 miesiące i tez tak ma, pochrapuje, gwiżdże itp

 2. U nas płacz i rozdrażnienie mijały po czopkach. Nie było gorączki ani żadnych groźnych skutków ubocznych.

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo