Szczepienia obowiązkowe – na co musisz zaszczepić swoje dziecko?

W Polsce szczepienie dziecka jest obowiązkowe. Ma ono zapewnić maksymalną ochronę dziecka przed zachorowaniem na niebezpieczne choroby zakaźne, a także chronić społeczeństwo przed rozwojem epidemii chorób zakaźnych.

Szczepienia obowiązkowe – na co musisz zaszczepić swoje dziecko?

Społeczeństwo obecnie jest podzielone na zwolenników szczepień, wierzących w skuteczność oraz konieczność szczepień oraz przeciwników, dopatrujących się szkodliwości szczepień dla zdrowia. Polska jako kraj rozwinięty podobnie jak inne Państwa Unii Europejskiej według przyjętych norm i zasad musi dbać o bezpieczeństwo całego społeczeństwa i podejmować kroki chroniące obywateli przed zagrożeniami płynącymi z groźnych chorób. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień, jest jednym z działań prewencyjnych, przeciwko epidemiom.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Do szczepień obowiązkowych, jakie dzieci muszą otrzymać, zaliczają się szczepienia przeciwko:

 • gruźlicy
 • błonicy
 • tężcowi
 • polio
 • krztuścowi
 • odrze
 • śwince
 • różyczce
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
 • pneumokokom
 • zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (Hib)

Szczepienia obowiązkowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od kilku lat rodzice mają możliwość zaczepić dziecko płatnymi szczepionkami skojarzonymi 3w1, 5w1 lub 6w1, które minimalizują ilość jednorazowych wkłuć.

Kalendarz szczepień obowiązkowych — kiedy należy wykonać szczepienia obowiązkowe?

Pierwsze szczepienia obowiązkowe przeciwko WZW typu B i gruźlicy dziecko otrzymuje w pierwszej dobie życia, jeszcze w szpitalu. Kolejne wykonuje się między 6 a 8 tygodniem życia dziecka, wtedy należy zaszczepić dziecko przeciwko:

 • pneumokokom,
 • błonicy,
 • krztuścowi,
 • tężcowi,
 • WZW typ B
 • Hemophilus influenzea typ B

Jeżeli planujemy dodatkowe szczepienia na przykład przeciwko rota wirusom, również w tym okresie należy podać pierwszą dawkę. Szczepienie powinno być wykonane w wybranej wcześniej przychodni medycyn rodzinnej, przez wybranego pediatrę, do którego zostało zapisane dziecko. Przed wykonaniem szczepienia lekarz ma obowiązek zbadać dziecko i ocenić czy szczepionka może być podana. Jeżeli dziecko jest chore, lekarz podejmie decyzję o zmianie terminu szczepienia.

Szczepienia obowiązkowe muszą być wykonywane według obowiązującego kalendarza szczepień u wszystkich dzieci do ukończenia 19 roku życia.

Sprawdź:  Kalendarz szczepień + analiza SWOT

3-4 miesiąc życia — kolejne dawki szczepionek

8 tygodni od poprzedniego szczepienia, należy podać dziecku kolejną dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także przeciwko Haemophilus influenzae typ B i pneumokokom. W tym czasie podaje się również pierwszą dawkę szczepionki na polio. Od 2018 roku szczepienie przeciwko pneumokokom doszło do obowiązkowego kalendarza szczepień i jest refundowane przez NFZ. Do 2017 roku było szczepieniem dodatkowym, za które rodzice musieli zapłacić.

5-7 miesiąc życia

Po 8 tygodniach od ostatniego szczepienia dziecko powinno przyjąć 3 dawkę szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, a także kolejną dawkę szczepionki przeciwko Haemophilus infuenzae typu B. W tym czasie podaje się również drugą dawkę szczepionki przeciwko polio. W 7 miesiącu życia dziecka podawana jest 3 dawka szczepionki przeciwko WZW typu B.

Sprawdź także: Kalendarz szczepień, czyli kiedy i na co zaszczepić dziecko

Lista szczepień obowiązkowych w drugim roku życia

W drugim roku życia, między 13 a 15 miesiącem powinna zostać podana pierwsza dawka szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, oraz trzecia dawka szczepionki przeciwko pneumokokom. Między 16 a 18 miesiącem życia należy podać dziecku czwartą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi oraz tężcowi, trzecią dawkę przeciwko polio, a także czwartą dawkę szczepionki przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Szczepienia obowiązkowe po 2 roku życia

Po przyjęciu obowiązkowych szczepionek w drugim roku życia następuje dłuższa przerwa w kalendarzu szczepień, która trwa aż do 6 roku życia dziecka. W 6 roku życia należy podać pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko polio oraz przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi. W 10 roku życia dziecko przyjmuje natomiast przypominającą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Na 14 rok życia dziecka przypada druga przypominająca dawka szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi, dawka trzecia tej szczepionki podawana jest w 19 roku życia.

Sprawdź:  Szczepionka 6w1 - co musisz o niej wiedzieć?

Zobacz też: 


Zdjęcie główne: depositephotos.com

2 komentarzy: Szczepienia obowiązkowe – na co musisz zaszczepić swoje dziecko?

Kasia Dodane ponad rok temu,

super, że o tym piszecie… szczepionki to bardzo ważna kwestia dla wszystkich rodziców szczególnie przy obecnych anytszczepionkowych nastrojach… ja wszystkie swoje pociechy zaszczepiłam (a mam trójkę) i na dobre nam wyszło, żadnych komplikacji. wszystkie mamy (i tatusiów!) zachęcam żeby poczytać więcej na www.zaszczepsiewiedza.pl

Sprawdź:  Szczepionka 6w1 [WADY I ZALETY szczepionek skojarzonych]
Adi Dodane ponad rok temu,

My nie szczepimy, dziecko rozwija się wspaniale, żadnych komplikacji. Co więcej, opinie o szczepieniach mamy od bardzo dobrego lekarza. Zaproponował szczepienie na gruźlicę, błonicę, tężec, polio, krztusiec, WZW B. Resztę szczepionek mówi OMIJAĆ. Będziemy na ww. szczepionki szczepić po 6 roku życia.

Sprawdź:  Szczepionka 6w1 [WADY I ZALETY szczepionek skojarzonych]

Dodaj komentarz

Wychowanie
Zabraniasz dziecku korzystania z tabletu? To taki sam błąd jak pozwalanie mu na nieograniczony dostęp do nowych technologii!
Przeraża Cię, gdy Twoje dziecko chce spędzać wolny czas z tabletem lub komórką w ręku? Prawda jest jednak taka, że nasze dzieci nie znają życia bez komputerów, smartfonów i nowinek
Czytaj dalej
Materiały prasowe
Zapobiegać zamiast leczyć, czyli klucz do zdrowego trybu życia
Z roku na rok poziom życia Polaków jest coraz wyższy, poprawia się również nasz stan zdrowia. Ciągle jednak jest on gorszy niż w przypadku mieszkańców większości krajów Unii Europejskiej. Z
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Szczepienia
Kalendarz szczepień 2019: zmiany! Co zmienia się w harmonogramie szczepień dzieci na 2019 rok?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował kalendarz szczepień 2019. Zmiany dotyczą m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce oraz na pneumokoki. Jak wygląda kalendarz szczepień noworodków i dzieci na 2019?
Czytaj dalej
Szczepienia
Szczepionka MMR: odra, świnka, różyczka w jednym szczepieniu

Szczepionka MMR to szczepienie wykonywane u dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz w wieku 10 lat. Szczepionka MMR jest obowiązkowa w Polsce. I choć odra, świnka, różyczka może pojawić się
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Szczepienia
Meningokoki: Czym są meningokoki i czy należy się ich bać?
Jednym ze szczepień zalecanych, czyli nieobowiązkowych i płatnych, w polskim kalendarzu szczepień są meningokoki. Czym są? To niewielkie bakterie, które stosunkowo rzadko powodują choroby, jednak gdy trafią do organizmu z
Czytaj dalej