Szczepienia obowiązkowe – na co musisz zaszczepić swoje dziecko?

W Polsce szczepienie dziecka jest obowiązkowe. Ma ono zapewnić maksymalną ochronę dziecka przed zachorowaniem na niebezpieczne choroby zakaźne, a także chronić społeczeństwo przed rozwojem epidemii chorób zakaźnych.

Społeczeństwo obecnie jest podzielone na zwolenników szczepień, wierzących w skuteczność oraz konieczność szczepień oraz przeciwników, dopatrujących się szkodliwości szczepień dla zdrowia. Polska jako kraj rozwinięty podobnie jak inne Państwa Unii Europejskiej według przyjętych norm i zasad musi dbać o bezpieczeństwo całego społeczeństwa i podejmować kroki chroniące obywateli przed zagrożeniami płynącymi z groźnych chorób. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień, jest jednym z działań prewencyjnych, przeciwko epidemiom.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Do szczepień obowiązkowych, jakie dzieci muszą otrzymać, zaliczają się szczepienia przeciwko:

  • gruźlicy
  • błonicy
  • tężcowi
  • polio
  • krztuścowi
  • odrze
  • śwince
  • różyczce
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  • pneumokokom
  • zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (Hib)

Szczepienia obowiązkowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od kilku lat rodzice mają możliwość zaczepić dziecko płatnymi szczepionkami skojarzonymi 3w1, 5w1 lub 6w1, które minimalizują ilość jednorazowych wkłuć.

Kalendarz szczepień obowiązkowych — kiedy należy wykonać szczepienia obowiązkowe?

Pierwsze szczepienia obowiązkowe przeciwko WZW typu B i gruźlicy dziecko otrzymuje w pierwszej dobie życia, jeszcze w szpitalu. Kolejne wykonuje się między 6 a 8 tygodniem życia dziecka, wtedy należy zaszczepić dziecko przeciwko:

  • pneumokokom,
  • błonicy,
  • krztuścowi,
  • tężcowi,
  • WZW typ B
  • Hemophilus influenzea typ B

Jeżeli planujemy dodatkowe szczepienia na przykład przeciwko rota wirusom, również w tym okresie należy podać pierwszą dawkę. Szczepienie powinno być wykonane w wybranej wcześniej przychodni medycyn rodzinnej, przez wybranego pediatrę, do którego zostało zapisane dziecko. Przed wykonaniem szczepienia lekarz ma obowiązek zbadać dziecko i ocenić czy szczepionka może być podana. Jeżeli dziecko jest chore, lekarz podejmie decyzję o zmianie terminu szczepienia.

Szczepienia obowiązkowe muszą być wykonywane według obowiązującego kalendarza szczepień u wszystkich dzieci do ukończenia 19 roku życia.

3-4 miesiąc życia — kolejne dawki szczepionek

8 tygodni od poprzedniego szczepienia, należy podać dziecku kolejną dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także przeciwko Haemophilus influenzae typ B i pneumokokom. W tym czasie podaje się również pierwszą dawkę szczepionki na polio. Od 2018 roku szczepienie przeciwko pneumokokom doszło do obowiązkowego kalendarza szczepień i jest refundowane przez NFZ. Do 2017 roku było szczepieniem dodatkowym, za które rodzice musieli zapłacić.

5-7 miesiąc życia

Po 8 tygodniach od ostatniego szczepienia dziecko powinno przyjąć 3 dawkę szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, a także kolejną dawkę szczepionki przeciwko Haemophilus infuenzae typu B. W tym czasie podaje się również drugą dawkę szczepionki przeciwko polio. W 7 miesiącu życia dziecka podawana jest 3 dawka szczepionki przeciwko WZW typu B.

Sprawdź także: Kalendarz szczepień, czyli kiedy i na co zaszczepić dziecko

Lista szczepień obowiązkowych w drugim roku życia

W drugim roku życia, między 13 a 15 miesiącem powinna zostać podana pierwsza dawka szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, oraz trzecia dawka szczepionki przeciwko pneumokokom. Między 16 a 18 miesiącem życia należy podać dziecku czwartą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi oraz tężcowi, trzecią dawkę przeciwko polio, a także czwartą dawkę szczepionki przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Szczepienia obowiązkowe po 2 roku życia

Po przyjęciu obowiązkowych szczepionek w drugim roku życia następuje dłuższa przerwa w kalendarzu szczepień, która trwa aż do 6 roku życia dziecka. W 6 roku życia należy podać pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko polio oraz przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi. W 10 roku życia dziecko przyjmuje natomiast przypominającą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Na 14 rok życia dziecka przypada druga przypominająca dawka szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi, dawka trzecia tej szczepionki podawana jest w 19 roku życia.

Zobacz też: 


Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Szczepienia obowiązkowe – na co musisz zaszczepić swoje dziecko?

  1. super, że o tym piszecie… szczepionki to bardzo ważna kwestia dla wszystkich rodziców szczególnie przy obecnych anytszczepionkowych nastrojach… ja wszystkie swoje pociechy zaszczepiłam (a mam trójkę) i na dobre nam wyszło, żadnych komplikacji. wszystkie mamy (i tatusiów!) zachęcam żeby poczytać więcej na [Zobacz stronę]

    • My nie szczepimy, dziecko rozwija się wspaniale, żadnych komplikacji. Co więcej, opinie o szczepieniach mamy od bardzo dobrego lekarza. Zaproponował szczepienie na gruźlicę, błonicę, tężec, polio, krztusiec, WZW B. Resztę szczepionek mówi OMIJAĆ. Będziemy na ww. szczepionki szczepić po 6 roku życia.

  2. świetny artykuł, dzięki za informacje w nim zawarte

    Szczepienia

    Niemowlę po szczepieniu

    Wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie. To tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu. Sprawdź jak powinna wyglądać kwarantanna brzdąca i jak zapobiegać innym objawom. Dowiedz się jak odróżnić...

    Czytaj dalej →
    Szczepienia

    Szczepić czy nie szczepić dziecko?

    Czy szczepienia są bezpieczne? Czy nie zaszkodzą mojemu dziecku? Czy w ogóle są skuteczne? Rodzice coraz częściej zadają takie pytania – i dobrze, bo lepiej wiedzieć, co podaje się swojemu...

    Czytaj dalej →
    Niemowlę, Karmienie niemowląt

    Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

    Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

    Czytaj dalej →
    Rodzice

    Kalendarz szczepień + analiza SWOT

    We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general