Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!
Uzależnienie od smartfona dotyka osób w każdym wieku. Jednak szczególnie narażone są na nie dzieci i młodzież. Internet jest powszechnie obecny w życiu dużej części naszego społeczeństwa. Serwisy do nauki zdalnej, aplikacje umożliwiające kontakt z rówieśnikami czy aplikacje służące do rozrywki zajmują wiele godzin w ciągu codziennej rutyny dzieci w wieku szkolnym. Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu? Jakie kroki podjąć po zauważeniu pierwszych symptomów tego nałogu u swojego dziecka?

Pierwsze oznaki fonoholizmu u dzieci
Uzależnienie od telefonu u osoby w wieku szkolnym objawia się w bardzo podobny sposób jak u dorosłego. Świat wirtualny stopniowo zaczyna pochłaniać coraz więcej uwagi dziecka. W końcu potrzeba nieustannego korzystania z telefonu utrudnia naukę i odrabianie zadań domowych. Charakterystyczne jest odczuwanie dyskomfortu w konieczności odłożenia urządzenia na bok. Zdarzać mogą się nawet napady agresji kiedy przykładowo nauczyciel zabierze nastolatkowi telefon, bo korzystał z niego podczas zajęć.
Dyskomfort ten może objawiać się na bardzo różne sposoby. Bóle w klatce piersiowej, nudności, bóle głowy – to symptomy, które często nie są wiązane z uzależnieniem nawet przez lekarzy. Często jednak są objawami, które znikają w trakcie terapii uzależnień. Dostrzegając nawet niewielkie oznaki początków uzależnienia od smartfona warto sięgnąć po pomoc. Bagatelizowanie problemu może w przyszłości skutkować nawet wystąpieniem epizodu depresyjnego, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania.
Jaką pomoc zapewnić dziecku uzależnionemu od telefonu?
W przypadku osoby dorosłej uzależnionej od telefonu, skuteczne mogą okazać się spotkania ze zwykłym psychoterapeutą, lub specjalistą od uzależnień. W przypadku osób małoletnich poleca się jednak rozpoczęcie terapii rodzinnej. Dziecko jest bowiem jednym z elementów całego systemu. Członkowie rodziny z reguły w znaczącym stopniu wpływają na jego zachowanie. Często zwalczenie problemu jednego członka rodziny jest niemożliwe bez wprowadzenia całościowej zmiany, która dotknie cały dom. Najważniejsze w leczeniu uzależnienia jest bowiem odnalezienie przyczyny problemu.
Cały czas należy też pamiętać o tym, że smartfony to nie są urządzenia, z których wynika jedynie samo zło. Telefon komórkowy dostosowany do potrzeb dziecka, który można kupić między innymi w sklepie internetowym https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony, to narzędzie komunikacji. Używane rozsądnie – może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie całej rodziny.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka uzależnienia fonoholizmu
Wychowując dziecko, warto dawać mu pozytywny przykład. Jeżeli rodzice wykonują większość codziennych obowiązków z telefonem w dłoni – dziecko najprawdopodobniej pójdzie w ich ślady. Psychologowie polecają angażowanie pociech od najmłodszych lat w aktywności offline. Wspieranie zainteresowań sportem czy sztuką sprawia, że dziecko ma możliwość produktywnego spędzania swojego wolnego czasu. Nie należy też stronić od ograniczeń. W zdrowo funkcjonującej rodzinie potrzebne są granice. Chociażby zasada zakazująca używania komórek podczas posiłków i godzinę przed zaśnięciem – będzie bodźcem zmniejszającym ryzyko popadnięcia w nałóg. Uzależnienie od telefonu – inaczej fonoholizm – to realne zagrożenie. Warto cały czas obserwować swoje dzieci i w razie potrzeby zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Psychologia
- Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!
Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją...
Czytaj dalej →9 Księżniczek Disneya w roli mamy
Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...
Czytaj dalej →Jak uspokoić płaczące dziecko?
Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...
Czytaj dalej →