Jak oduczyć dziecko smoczka?

“Moniek”, “Dydek” albo po prostu smoczek – największy przyjaciel większości małych dzieci w każdej rodzinie. Przez pierwsze miesiące życia maluch ma ogromną potrzebę ssania, którą zaspokaja właśnie smoczek. Przychodzi jednak taki moment, że rodzice zastanawiają się czy ssanie smoczka nie przynosi więcej szody niż pożytku dziecku, czy trzeba ingerować w “przyjaźń” między maluchem a smoczkiem i wreszcie – jak oduczyć dziecko smoczka? Nasz artykuł z pewnością pomoże ci w tej kwestii.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Smoczek zaspokaja naturalną potrzebę ssania u małego niemowlęcia, mniej więcej do 4. miesiąca życia.
  • U dzieci powyżej roku smoczek służy bardziej do dostarczania sobie poczucia bezpieczeństwa i spokoju, dlatego potrzeba ssania przeradza się w uzależnienie psychiczne.
  • Najlepiej odstawić smoczek do pierwszych urodzin, a najpóźniej do drugich, gdyż po tym czasie może on spowalniać rozwój mowy.

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Po to, aby skutecznie odzwyczaić dziecko od smoczka, trzeba zrozumieć jakie potrzeby dziecka on zaspokaja. Od urodzenia do końca trzeciego miesiąca życia smoczek głównie zaspokaja potrzebę ssania, która w tym wieku jest bardzo duża. Po tym czasie smoczek coraz bardziej służy dziecku jako pocieszacz, zapewniający poczucie bezpieczeństwa, przedłużający emocje związane z ssaniem piersi. Dawanie smoczka niemowlakom nie jest niczym złym i w pierwszym roku życia nie grozi złymi konsekwencjami dla malucha. Niedobre jest jednak traktowanie go jako jedyne antidotum na stres, płacz, tęsknotę czy potrzebę bliskości malca. W takim wypadku dojdzie szybko do uzależnienia się dziecka od smoczka.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Traktując wyrozumiale jego potrzeby i uzależnienie od smoczka jako pocieszyciela, będąc pewnym swoich działań, gdyż rodzic niepewny i bojący się płaczu dziecka szybko poniesie klęskę w procesie odzwyczajania, cierpliwie i w dobrym momencie życia dziecka, czyli w okresie gdy jest ono zdrowe, nie zaszły w jego życiu żadne radykalne zmiany np. pójście do żłobka czy narodziny młodszego rodzeństwa.

Zobacz także: Jaki smoczek dla noworodka?

Kiedy oduczyć dziecko smoczka?

Eksperci mówią, że są dwa przełomowe momenty: w okolicach 4-6 miesiąca życia oraz w okolicy roczku. W pierwszym przypadku dziecku minie już największa potrzeba ssania, a w drugim będzie w momencie skoku rozwojowego – będzie próbować wielu czynności samodzielnie, co może odwrócić jego uwagę od potrzeby ssania smoczka. Jeśli przegapisz te dwa momenty, najważniejsze jest, aby dziecko porzuciło ssanie smoczka do 2. urodzin, gdyż po nich następuje największy rozwój mowy, a ssanie smoczka w dzień znacznie spowalnia ten proces.

Jak długo dziecko może ssać smoczek bez szkody dla siebie?

Są dwie szkoły odpowiedzi na ten temat. Jedna mówi, że dziecko bez szkody może ssać smoczek do 12 miesiąca życia, inna, że do 24 miesiąca. Wydaje się jednak, że bliższa prawdy jest pierwsza odpowiedź. Około 12 miesiąca życia dziecko jest w fazie intensywnego rozwoju, zaciekawienia światem, zaczyna rozwijać się mowa oraz samodzielne chodzenie. Dziecko je także dużo pokarmów stałych oraz ma już przeważnie 4-8 zębów mlecznych. To wszystko sprawia, że roczek to doskonały moment na oduczanie smoczka.

Niektórzy też uważają, że dziecko może ssać smoczek aż do drugich urodzin. Wtedy zaczyna się szybko rozwój mowy, któremu ssanie smoczka może przeszkodzić, dziecko ze smoczkiem w ustach odzywa się rzadziej i zniekształca wymowę.

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest twój mały “ssak”, wybieraj dla niego smoczki tzw. ortodontyczne, które zapobiegają krzywieniu zgryzu. Dodatkowo jeśli karmisz piersią, szukaj produktów, które nie zaburzają odruchu ssania piersią.

Zobacz także: Smoczek ortodontyczny: jak wybrać dobry smoczek ortodontyczny?

Metody odzwyczajania od smoczka

Najważniejsze – uzbrój się w cierpliwość, ale i stanowczość. Musisz mieć wewnętrzne przekonanie, że czynisz dobrze, wtedy malec będzie czuł twoją pewność i krócej będzie rozpaczał. Jeśli jesteś rodzicem bojącym się płaczu dziecka, droga do odstawienia smoczka będzie trudniejsza.

Próbuj małymi krokami ograniczać czas korzystania ze smoczka przez twoje dziecko. Najpierw w czasie zabawy, gdy dziecko jest zajęte i ma zaabsorbowaną uwagę. Potem w czasie zabawy na dworze i jazdy samochodem – nie dawaj smoczka. Jeśli dziecko będzie się go domagać, staraj się odwrócić jego uwagę – opowiadaj, kołysz, przytul, czytaj książeczkę. Następnie staraj się nie podtykać dziecku smoczka przy każdym płaczu lub marudzeniu.

U niektórych sprawdza się metoda odcięcia samego koniuszka smoczka. Dziecko czuje, że smoczek się “zepsuł” i po paru dniach przestaje go ssać. Można też tę dziurkę codziennie powiększać, aby dyskomfort dziecka był większy.

Inni z kolei stosują metodę zanurzania smoczka w np. cytrynie i podawania takiego dziecku, którego odczucia smakowe nie pozwolą chętnie sięgać po uspokajacz.

Są też rodzice, który wybierają metodę na “zgubienie” smoczka. Mówią dziecku, że smoczek zginął i już go nie ma. Ta metoda nie jest jednak polecana przez psychologów, gdyż dziecko uzależnione psychicznie od ssania smoczka i gwałtownie go pozbawione będzie przeżywać frustrację i rozpacz.

Zobacz także: Jak wysterylizować laktator i butelki dla niemowląt?

Jak oduczyć dziecko ssania smoczka w nocy?

Jak odstawić dziecko od smoczka w nocy? To najtrudniejszy etap odzwyczajania. Dziecko podczas zasypiania potrzebuje szczególnego poczucia bezpieczeństwa i rytuałów. Na początku po zaśnięciu dziecka, wyjmuj mu smoczek z buzi. Następnie zaproponuj dziecku zmianę rytuału zasypiania poprzez np. zastąpienie smoczka wybraną przez dziecko przytulanką. Dziecku około dwuletniemu możesz przed snem i w ciągu dnia czytać książeczki dla dzieci, omawiające problem odzwyczajania się od smoczka. Przytulaj dziecko i kołysz przed snem. Motywuj dziecko słowami “jesteś już duży/a a duże dzieci nie zasypiają ze smoczkiem”. Malcowi dwuletniemu możesz wprowadzić nagrody za każdą przespaną bez smoczka noc.

Zobacz także: Butelka dla noworodka: która butelka jest najlepsza dla noworodka?

Rodzice pytają: jak oduczyć dziecko smoczka?

Oduczanie od smoczka ile trwa?

Im starsze dziecko, tym dłużej. Niemowlęciu nie powinno to zając więcej niż 2-3 dni. Dziecku rocznemu około 3-4 dni, dwulatkowi około 5 dni.

Jak oduczyć smoczka 2-latka?

Stopniowo ograniczając czas jego używania, najpierw w ciągu dnia, a na koniec w nocy. Można zastąpić smoczek przytulaniem przytulanki, czytać dziecku książeczki omawiające rezygnację ze ssania smoczka przez bajkowych bohaterów, można obciąć końcówkę smoczka, aby smoczek stał się inny podczas używania go – jest szansa, że dziecko samo zrezygnuje z używania “popsutego” smoczka.

Kiedy oduczać smoczka?

Na pewno w okresie gdy nie dzieje się nic istotnego w życiu dziecka typu narodziny młodszego rodzeństwa, pójście do żłobka czy przeprowadzka. Pierwszym dobrym momentem na próbę rezygnacji ze smoczka jest wiek między 4 a 6 mcem życia, następnie około roczku. Najlepiej aby dziecko przestało ssać smoczek do wieku 2 lat.

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo