Pneumokoki: Szczepić czy nie szczepić?

Czy szczepić dziecko przeciw pneumokokom?

Pneumokoki? Co to dokładnie jest? Jakie objawy i powikłania wywołują? Jak można się nimi zarazić? I czy da się przed tym ochronić?

Pneumokoki: Szczepić czy nie szczepić?

Pneumokoki to chorobotwórcze bakterie, niezwykle groźne dla organizmu z osłabionym systemem odpornościowym. Najbardziej narażone na wywoływane przez nie choroby, w tym ciężkie zakażenia inwazyjne, są najmłodsze dzieci – do drugiego roku życia, oraz seniorzy, po 65. roku życia. Ich system immunologiczny nie potrafi bowiem zwalczyć bakterii.

Co gorsza, pneumokokami niezwykle łatwo się zarazić. Aż 20% dorosłych i połowa dzieci chodzących do przedszkola to nosiciele tych przenoszących się drogą kropelkową bakterii. Wystarczy kichnięcie lub kaszel, by osadzone w nosie i gardle pneumokoki rozprzestrzeniły się dalej. Nawet jeśli nie zaszkodzą swojemu nosicielowi, mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla kogoś z jego otoczenia.

Jakie objawy wywołują pneumokoki?

Trudno wskazać konkretne objawy zakażenia bakteriami pneumokoków, ponieważ mogą one wywołać wiele różnych chorób, takich jak:

  • zapalenie ucha środkowego (powikłaniem choroby może być np. przewlekłe zapalenie kości ucha środkowego)
  • zapalenie zatok (nieleczone może przejść w zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych),
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie wsierdzia, stawów i otrzewnej,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (grozi takimi powikłaniami jak: problemy ze słuchem, padaczka, porażenie kończyn, zaburzenia mowy),
  • sepsa (posocznica) –choroba o gwałtownym przebiegu prowadząca do śmierci, jeśli chory nie trafi szybko do szpitala.

Najczęściej choroby te są konsekwencją wcześniej przebytej grypy czy przeziębienia i wywołanego przez nie osłabienia organizmu. Leczenie polega na podaniu niszczących bakterie antybiotyków.

Szczepionka – 100% ochrona przed pneumokokami?

Chociaż szczepienie jest najskuteczniejszą ochroną przeciw chorobom wywołanym przez pneumokoki, nie eliminuje ryzyka całkowicie. Bakterie te mają bowiem tak wiele typów, że szczepionki chronią jedynie przed najgroźniejszymi lub najczęściej występującymi z nich.

Sprawdź:  Bezpłatna szczepionka na pneumokoki dla dzieci urodzonych w latach 2013-16! Sprawdź szczegóły

Kiedy zaszczepić dziecko przeciw pneumokokom?

Od 2017 r. szczepienie przeciw pneumokokom jest obowiązkowe i bezpłatne. Np. w Małopolsce na maluszki czeka aż 5000 szczepionek. Pierwszą dawkę szczepionki skoniugowanej niemowlę powinno otrzymać w 2. miesiącu życia. Kolejną w 3.-4. miesiącu życia. Szczepienie należy powtórzyć po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia.
Rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 r. za szczepienie przeciw pneumokokom muszą niestety zapłacić. Oczywiście, o ile się na nie zdecydują. Cena jednej dawki szczepionek Prevenar 13 lub Synflorix to koszt ok. 220 -300 zł.

Szczepionka przeciw pneumokokom – skutki uboczne?

Szczepionka skoniugowana przeciw pneumokokom, tak jak i szczepienia przeciw innym chorobom, może wywołać niepożądany odczyn poszczepienny 1-3 dni po wykonaniu szczepienia. Takie reakcje nie zdarzają się jednak często. U mniej niż 2% dzieci pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie skóry w miejscu szczepienia. Jeszcze rzadziej występują gorączka poniżej 39 stopni Celsjusza, płacz niemowlęcia czy brak apetytu. W bardzo rzadkich przypadkach gorączka może przekroczyć 39 stopni Celsjusza. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia szczepionego dziecka, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

3 komentarzy: Pneumokoki: Szczepić czy nie szczepić?

Matka Dodane ponad rok temu,

Mojego najmłodszego dziecka nie zaszczepilam na pneumokoki- jest zdrowe. Dwoje starszych dzieci dostalo szczepionke – oboje maja astme. Przypadek? Czy efekt uboczny szczepionki? Dzis żałuję, że je zaszczepilam na pneumokoki.

Sprawdź:  Kalendarz szczepień – sprawdź, kiedy i przeciwko czemu musisz zaszczepić swojego maluszka
Kaisa79 Dodane ponad rok temu,

Jasne, 2%… Powienno być, że 2%, to liczba dzieci, które nie miały odczynów poszczepiennych. Wszystkie, które znam (około 10 dzieci) miały przynamniej gorączkę, obrzęk i bolesność po szczepiące oraz płacz.

Sprawdź:  Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę

Dodaj komentarz

Dzień Dziecka
Prezenty na Dzień Dziecka: największe hity 2018 roku!
Dzień Dziecka 2018 może być okazją, by do i tak już pokaźnej kolekcji zabawek dodać kolejną, która niebawem zostanie zapomniana i zajmie niezbyt zaszczytne miejsce na samym dnie szafy. I
Czytaj dalej
Dzień Matki
Prezenty na Dzień Matki
Mama - istota o nieskończonej wytrwałości oraz jeszcze większej miłości. Na co dzień najczęściej niedoceniana. Na szczęście jest taki dzień w roku jak 26 maja, w którym nawet najbardziej zapominalscy
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Szczepienia
Kalendarz szczepień 2019: zmiany! Co zmienia się w harmonogramie szczepień dzieci na 2019 rok?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował kalendarz szczepień 2019. Zmiany dotyczą m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce oraz na pneumokoki. Jak wygląda kalendarz szczepień noworodków i dzieci na 2019?
Czytaj dalej
Szczepienia
Szczepionka MMR: odra, świnka, różyczka w jednym szczepieniu

Szczepionka MMR to szczepienie wykonywane u dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz w wieku 10 lat. Szczepionka MMR jest obowiązkowa w Polsce. I choć odra, świnka, różyczka może pojawić się
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Szczepienia
Meningokoki: Czym są meningokoki i czy należy się ich bać?
Jednym ze szczepień zalecanych, czyli nieobowiązkowych i płatnych, w polskim kalendarzu szczepień są meningokoki. Czym są? To niewielkie bakterie, które stosunkowo rzadko powodują choroby, jednak gdy trafią do organizmu z
Czytaj dalej