Szczepionka 6w1 – co musisz o niej wiedzieć?

Szczepienia dzieci to często kontrowersyjny temat dla rodziców. Kiedy po jednej stronie stoją zagorzali przeciwnicy szczepień, a po drugiej bezkompromisowi ich zwolennicy, rodzice stojąc po środku konfliktu, nie wiedzą co robić. Jak szczepić, ale mądrze i bezpiecznie? Czy lepiej wybrać szczepionki skojarzone i inne płatne szczepionki dla niemowląt czy szczepić tymi, które są oferowane przez NFZ? Czy kalendarz szczepień dzieci to coś, czego musimy się bezwzględnie trzymać? Czy warto wybrać szczepionkę 6w1 czy lepsza będzie 5w1, a może pojedyncza? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jakie szczepionki dla niemowląt? Szczepionka 6w1 czy 5w1

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdej rodziny i decyzji rodziców. Warto wiedzieć, że szczepionki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają kilka minusów. Pierwszą jest liczba wkłuć – dziecko może mieć nawet kilka wkłuć naraz podczas jednej wizyty, co jest stresujące. Wiele osób uważa, że jest to też gorszy sposób, ponieważ każda szczepionka zawiera w sobie wiele konserwantów i metali ciężkich, które w taki sposób są wszczepiane wielokrotnie do organizmu małego dziecka. Innym argumentem przeciw może być fakt, że w większości krajów Europy pojedyncze szczepionki są zastąpione właśnie szczepionkami skojarzonymi 5w1 i 6w1, ponieważ są delikatniejsze dla organizmu dziecka. W Polsce refundowane są one z tego powodu tylko wcześniakom.

Popularne szczepionki 6w1 [nazwy]

Pentaxim, infanrix hexa, engerix b, hexavima, szczepionka MMR – od tych nazw może pomieszać się w głowie. Praktycznie każda szczepionka, poza chyba szczepionką na gruźlicę, ma swoją płatną wersję – choć często ciężko nam stwierdzić, która jest lepsza. Jeśli chcemy wszystkie refundowane szczepionki zmienić na płatne, a w dodatku zaszczepić dziecko na dodatkowe, zalecane choroby (np. rotawirusy), rachunek może być rzeczywiście duży.

Ile kosztują szczepienia skojarzone 6w1?

Ile kosztuje szczepionka 6w1? Jej cena to ok. 200 zł. Szczepionka 5w1 jest tańsza, bo kosztuje ok. 150 zł. Szczepionka 5w1 różni się od 6w1 tym, że ta druga nie zapobiega powstawaniu wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Czemu więc rodzice decydują się na szczepienie 5w1, zamiast 6w1? Powodów może być co najmniej kilka. Mniejsza liczba antygenów naraz to mniejsze ryzyko pojawienia się NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Szczepionki 5w1 stosowane są również w krajach skandynawskich, gdzie odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych jest jedną z najniższych w Europie.

Cennik szczepień – ile kosztuje szczepionka 6w1?

Wszystko zależy od tego, jak szczepimy. W pierwszym roku życia możemy podać dziecku wyłącznie szczepionkę na gruźlicę (która jest bezpłatna) oraz 3 szczepionki 6w1 lub szczepionki 5w1 z kupionym osobno WZW B. W jednym i w drugim przypadku koszt to ok. 700- 800 zł. Kiedy dodamy tego pneumokoki (również płatną, 13-walentną , bo refundowane nie zawierają najpopularniejszych w Polsce serotypów, które pneumokoki wywołują) – dodajemy kolejne 3 szczepienia, za kolejne 600 zł. Szczepionka na meningokoki to koszt 140-170 zł, szczepimy ją 5 razy, koszt całkowity to nawet 700 zł – tutaj jednak nie wszystkie w pierwszym roku życia. Rotawirusy to koszt ok. 300 zł, musimy podać go w dwóch dawkach, dorzucamy więc kolejne 600 zł do rachunku. W prostym rozliczeniu możemy wyliczyć, że chcąc szczepić wszystkimi szczepionkami płatnymi (obowiązkowymi i zalecanymi) na szczepienia dziecka możemy wydać nawet 4 tys. złotych.

Kalendarz szczepień 6w1

kalendarz szczepień dzieci szczepionką skojarzoną 6w1 różni się od harmonogramu szczepionek refundowanych. Aktualny, obowiązujący dla rodziców kalendarz szczepień znajduje się tutaj oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Kalendarz szczepień dzieci często jest jednak naginany – z różnych powodów. Wielu rodziców, również przy konsultacji z lekarzami lub wojewódzkimi konsultantami ds. szczepień mają ułożone indywidualne plany szczepień. Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia dziecka w pierwszej dobie życia ( nie jest to praktykowane w większości krajów Europejskich) i zwiększa odległości między szczepieniami, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Indywidualny program szczepień powinien być jednak zawsze skonsultowany z lekarzem.

Szczepienia – powikłania

To, czego rodzice boją się najbardziej, to powikłania. Niestety, lista skutków ubocznych, jakie mogą powodować szczepionka 6w1 jest długa.

Szczepienia skutki uboczne:

 • gorączka poszczepienna,
 • wymioty i biegunka,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • katar i kaszel po szczepieniu
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • odczyn w miejscu wstrzyknięcia (obrzęk, zaczerwienie, ból),
 • omdlenie lub utrata przytomności,
 • trudny do uspokojenia płacz (krzyk) trwający co najmniej 3 godziny,
 • znacznie zmniejszone napięcie mięśni,
 • apatia, brak kontaktu z dzieckiem.

Na szczęście zdarzają się one rzadko, szczególnie, jeśli przestrzegamy pewnych reguł, m.in. nie szczepiąc dziecka, które jest przeziębione lub chore. Po grypie dobrze jest trochę odczekać, aby dać organizmowi dziecka czas na regenerację. Jeśli mamy wątpliwości, przed szczepieniem warto pobrać krew dziecku, aby sprawdzić poziom CRP. W wielu krajach rozróżnia się również szczepionki żywe od szczepionek martwych (np. w Czechach) i bezwzględnie przestrzega się zachowanie min. 2-3 miesięcy odległości między tymi szczepionkami. Wiele osób poleca, w przypadku szczepień pojedynczymi szczepionkami, szczepienie ich w pewnej odległości – dzięki temu w sytuacji wystąpienia silnej reakcji, będziemy wiedzieli, jaka szczepionka jest dla dziecka wyjątkowo uciążliwa i będziemy mogli temu zaradzić, np. zmieniając producenta.

Szczepienia – jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Niestety, temat szczepień jest nie łatwy. Każdy rodzic musi sam podjąć decyzję, mają na uwadze zdrowie dziecka. Ważne, aby każdy rodzic sam zagłębił temat, analizując argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników szczepień – tak, aby jego pogląd nie wynikał z automatycznego poddania się naciskowi z jednej lub z drugiej strony, ale był świadomą decyzją. Pamiętajmy, zanim obrzucimy się nawzajem błotem – każdy rodzic kocha swoje dziecko. Wiele osób śmiało się z antyszczepionkowców, zanim w ich życiu nie pojawiły się dzieci i przeczytali o zagrożeniach, jakie mogą potencjalnie być ich udziałem. Obie strony konfliktu mogą mieć rację. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Waszej rodziny.

Szczepienie 6w1 jest chyba najszerzej stosowanym szczepieniem w Europie, którego wybór ma wiele zalet. Jeśli możemy pozwolić sobie finansowo na podawanie dziecku szczepionek skojarzonych i jesteśmy ich zwolennikami – powinniśmy to robić. Niestety, jest to niemały wydatek, z którego zwolnieni są tylko rodzice wcześniaków, dla których lepsze szczepionki są zarezerwowane. Płatne szczepionki dla niemowląt to jednak dla wielu rodziców inwestycja w zdrowie dziecka, która jest ważniejsza niż wyszukane prezenty. Ile kosztują szczepienia skojarzone? Jak wygląda harmonogram szczepień 6w1? Jakie są powikłania i skutki uboczne szczepień? Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na to pytanie, niezależnie od tego, po której stronie barykady szczepionkowej stoisz.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Szczepienia

Kalendarz szczepień 2021

Zastanawiasz się jakie szczepienia dla dzieci są obowiązkowe? Kalendarz szczepień na 2021 rok zawiera informacje zarówno o obowiązkowych, jak i zalecanych, dodatkowo płatnych, szczepionkach, które mają za zadanie chronić organizm...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Niemowlę po szczepieniu

Wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie. To tylko niektóre objawy, które mogą wystąpić u dziecka po szczepieniu. Sprawdź jak powinna wyglądać kwarantanna brzdąca i jak zapobiegać innym objawom. Dowiedz się jak odróżnić...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Szczepić czy nie szczepić dziecko?

Czy szczepienia są bezpieczne? Czy nie zaszkodzą mojemu dziecku? Czy w ogóle są skuteczne? Rodzice coraz częściej zadają takie pytania – i dobrze, bo lepiej wiedzieć, co podaje się swojemu...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general