Szczepionka 6w1 – co musisz o niej wiedzieć?

Szczepienia dzieci to często kontrowersyjny temat dla rodziców. Kiedy po jednej stronie stoją zagorzali przeciwnicy szczepień, a po drugiej bezkompromisowi ich zwolennicy, rodzice stojąc po środku konfliktu, nie wiedzą co robić. Jak szczepić, ale mądrze i bezpiecznie? Czy lepiej wybrać szczepionki skojarzone i inne płatne szczepionki dla niemowląt czy szczepić tymi, które są oferowane przez NFZ? Czy kalendarz szczepień dzieci to coś, czego musimy się bezwzględnie trzymać? Czy warto wybrać szczepionkę 6w1 czy lepsza będzie 5w1, a może pojedyncza? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Szczepionka 6w1 – co musisz o niej wiedzieć?

Jakie szczepionki dla niemowląt? Szczepionka 6w1 czy 5w1

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdej rodziny i decyzji rodziców. Warto wiedzieć, że szczepionki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają kilka minusów. Pierwszą jest liczba wkłuć – dziecko może mieć nawet kilka wkłuć naraz podczas jednej wizyty, co jest stresujące. Wiele osób uważa, że jest to też gorszy sposób, ponieważ każda szczepionka zawiera w sobie wiele konserwantów i metali ciężkich, które w taki sposób są wszczepiane wielokrotnie do organizmu małego dziecka. Innym argumentem przeciw może być fakt, że w większości krajów Europy pojedyncze szczepionki są zastąpione właśnie szczepionkami skojarzonymi 5w1 i 6w1, ponieważ są delikatniejsze dla organizmu dziecka. W Polsce refundowane są one z tego powodu tylko wcześniakom.

Popularne szczepionki 6w1 [nazwy]

Pentaxim, infanrix hexa, engerix b, hexavima, szczepionka MMR – od tych nazw może pomieszać się w głowie. Praktycznie każda szczepionka, poza chyba szczepionką na gruźlicę, ma swoją płatną wersję – choć często ciężko nam stwierdzić, która jest lepsza. Jeśli chcemy wszystkie refundowane szczepionki zmienić na płatne, a w dodatku zaszczepić dziecko na dodatkowe, zalecane choroby (np. rotawirusy), rachunek może być rzeczywiście duży.

Sprawdź:  Szczepionka 6w1 [WADY I ZALETY szczepionek skojarzonych]

Ile kosztują szczepienia skojarzone 6w1?

Ile kosztuje szczepionka 6w1? Jej cena to ok. 200 zł. Szczepionka 5w1 jest tańsza, bo kosztuje ok. 150 zł. Szczepionka 5w1 różni się od 6w1 tym, że ta druga nie zapobiega powstawaniu wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Czemu więc rodzice decydują się na szczepienie 5w1, zamiast 6w1? Powodów może być co najmniej kilka. Mniejsza liczba antygenów naraz to mniejsze ryzyko pojawienia się NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Szczepionki 5w1 stosowane są również w krajach skandynawskich, gdzie odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych jest jedną z najniższych w Europie.

Cennik szczepień – ile kosztuje szczepionka 6w1?

Wszystko zależy od tego, jak szczepimy. W pierwszym roku życia możemy podać dziecku wyłącznie szczepionkę na gruźlicę (która jest bezpłatna) oraz 3 szczepionki 6w1 lub szczepionki 5w1 z kupionym osobno WZW B. W jednym i w drugim przypadku koszt to ok. 700- 800 zł. Kiedy dodamy tego pneumokoki (również płatną, 13-walentną , bo refundowane nie zawierają najpopularniejszych w Polsce serotypów, które pneumokoki wywołują) – dodajemy kolejne 3 szczepienia, za kolejne 600 zł. Szczepionka na meningokoki to koszt 140-170 zł, szczepimy ją 5 razy, koszt całkowity to nawet 700 zł – tutaj jednak nie wszystkie w pierwszym roku życia. Rotawirusy to koszt ok. 300 zł, musimy podać go w dwóch dawkach, dorzucamy więc kolejne 600 zł do rachunku. W prostym rozliczeniu możemy wyliczyć, że chcąc szczepić wszystkimi szczepionkami płatnymi (obowiązkowymi i zalecanymi) na szczepienia dziecka możemy wydać nawet 4 tys. złotych.

Kalendarz szczepień 6w1

kalendarz szczepień dzieci szczepionką skojarzoną 6w1 różni się od harmonogramu szczepionek refundowanych. Aktualny, obowiązujący dla rodziców kalendarz szczepień znajduje się tutaj oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Kalendarz szczepień dzieci często jest jednak naginany – z różnych powodów. Wielu rodziców, również przy konsultacji z lekarzami lub wojewódzkimi konsultantami ds. szczepień mają ułożone indywidualne plany szczepień. Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia dziecka w pierwszej dobie życia ( nie jest to praktykowane w większości krajów Europejskich) i zwiększa odległości między szczepieniami, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Indywidualny program szczepień powinien być jednak zawsze skonsultowany z lekarzem.

Sprawdź:  Bezpłatna szczepionka na pneumokoki dla dzieci urodzonych w latach 2013-16! Sprawdź szczegóły

Szczepienia – powikłania

To, czego rodzice boją się najbardziej, to powikłania. Niestety, lista skutków ubocznych, jakie mogą powodować szczepionka 6w1 jest długa.

Szczepienia skutki uboczne:

 • gorączka poszczepienna,
 • wymioty i biegunka,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • katar i kaszel po szczepieniu
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • odczyn w miejscu wstrzyknięcia (obrzęk, zaczerwienie, ból),
 • omdlenie lub utrata przytomności,
 • trudny do uspokojenia płacz (krzyk) trwający co najmniej 3 godziny,
 • znacznie zmniejszone napięcie mięśni,
 • apatia, brak kontaktu z dzieckiem.

Na szczęście zdarzają się one rzadko, szczególnie, jeśli przestrzegamy pewnych reguł, m.in. nie szczepiąc dziecka, które jest przeziębione lub chore. Po grypie dobrze jest trochę odczekać, aby dać organizmowi dziecka czas na regenerację. Jeśli mamy wątpliwości, przed szczepieniem warto pobrać krew dziecku, aby sprawdzić poziom CRP. W wielu krajach rozróżnia się również szczepionki żywe od szczepionek martwych (np. w Czechach) i bezwzględnie przestrzega się zachowanie min. 2-3 miesięcy odległości między tymi szczepionkami. Wiele osób poleca, w przypadku szczepień pojedynczymi szczepionkami, szczepienie ich w pewnej odległości – dzięki temu w sytuacji wystąpienia silnej reakcji, będziemy wiedzieli, jaka szczepionka jest dla dziecka wyjątkowo uciążliwa i będziemy mogli temu zaradzić, np. zmieniając producenta.

Szczepienia – jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Niestety, temat szczepień jest nie łatwy. Każdy rodzic musi sam podjąć decyzję, mają na uwadze zdrowie dziecka. Ważne, aby każdy rodzic sam zagłębił temat, analizując argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników szczepień – tak, aby jego pogląd nie wynikał z automatycznego poddania się naciskowi z jednej lub z drugiej strony, ale był świadomą decyzją. Pamiętajmy, zanim obrzucimy się nawzajem błotem – każdy rodzic kocha swoje dziecko. Wiele osób śmiało się z antyszczepionkowców, zanim w ich życiu nie pojawiły się dzieci i przeczytali o zagrożeniach, jakie mogą potencjalnie być ich udziałem. Obie strony konfliktu mogą mieć rację. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Waszej rodziny.

Sprawdź:  Pneumokoki: Szczepić czy nie szczepić?

Szczepienie 6w1 jest chyba najszerzej stosowanym szczepieniem w Europie, którego wybór ma wiele zalet. Jeśli możemy pozwolić sobie finansowo na podawanie dziecku szczepionek skojarzonych i jesteśmy ich zwolennikami – powinniśmy to robić. Niestety, jest to niemały wydatek, z którego zwolnieni są tylko rodzice wcześniaków, dla których lepsze szczepionki są zarezerwowane. Płatne szczepionki dla niemowląt to jednak dla wielu rodziców inwestycja w zdrowie dziecka, która jest ważniejsza niż wyszukane prezenty. Ile kosztują szczepienia skojarzone? Jak wygląda harmonogram szczepień 6w1? Jakie są powikłania i skutki uboczne szczepień? Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na to pytanie, niezależnie od tego, po której stronie barykady szczepionkowej stoisz.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Badania prenatalne
Kordocenteza czyli punkcja pępowiny - kiedy musimy ją wykonać?
Kordocenteza w ciąży to inwazyjne badanie prenatalne, polegające na wykonaniu pobraniu krwi pępowinowej. Jest najtrudniejszym do wykonania badaniem prenatalnym w ciąży i wiąże się z największym ryzykiem powikłań. Właśnie dlatego
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Autyzm - rodzaje, objawy, leczenie - wszystko na temat autyzmu
Spektrum zaburzeń autystycznych, jak prawidłowo nazywa się autyzm u dzieci, obejmuje różne zaburzenia neurorozwojowe o zróżnicowanym nasileniu. Termin pochodzi od greckiego słowa „autos”, który oznacza sam, samotny. Świetnie oddaje główną
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Szczepienia
Kalendarz szczepień 2019: zmiany! Co zmienia się w harmonogramie szczepień dzieci na 2019 rok?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował kalendarz szczepień 2019. Zmiany dotyczą m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce oraz na pneumokoki. Jak wygląda kalendarz szczepień noworodków i dzieci na 2019?
Czytaj dalej
Szczepienia
Szczepionka MMR: odra, świnka, różyczka w jednym szczepieniu

Szczepionka MMR to szczepienie wykonywane u dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz w wieku 10 lat. Szczepionka MMR jest obowiązkowa w Polsce. I choć odra, świnka, różyczka może pojawić się
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Szczepienia
Meningokoki: Czym są meningokoki i czy należy się ich bać?
Jednym ze szczepień zalecanych, czyli nieobowiązkowych i płatnych, w polskim kalendarzu szczepień są meningokoki. Czym są? To niewielkie bakterie, które stosunkowo rzadko powodują choroby, jednak gdy trafią do organizmu z
Czytaj dalej