Fitness w ciąży - garść praktycznej wiedzy fitness w ciazy

Fitness w ciąży – garść praktycznej wiedzy

Stało się – na teście pojawiły się dwie kreseczki, a lekarz potwierdził radosną nowinę: będziesz mamą. W czasie ciąży zmieniać będzie się wiele, o wiele więcej niż spodziewasz się w tej chwili. Wiele pań podczas oczekiwania na dziecko przechodzi mnóstwo zmian wewnętrznych: zmienia się sposób myślenia, hierarchia wartości i patrzenia na świat. Prócz tego jednak zmianom ulega również ciało kobiety – wraz ze wzrostem dziecka, zwiększa się masa ciała, co nie pozostaje bez znaczenia także dla mięśni, stawów i kręgosłupa. Warto więc wspomagać ciało ćwiczeniami, by nie dopuścić do problemów zdrowotnych i ułatwić sobie poród oraz powrót do formy po urodzeniu dziecka.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia fitness w ciąży?

Aktywność fizyczna zalecana jest każdemu, bez względu na wiek, płeć i wykonywany zawód. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko wzmacniają ciało i pomagają w zachowaniu szczupłej sylwetki, ale także działają pozytywnie na psychikę – odprężają i dodają endorfin. Dlatego ruch to zdrowie – nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Myśl o tym, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą, zaprząta zwykle większość czasu. Przygotowujesz się mentalnie do tego wyzwania, rozglądasz za wyprawką dla malucha, a także planujesz wspólną przyszłość. Nie zapominaj jednak o sobie i swoich potrzebach jako kobiety: a do tych bez wątpienia w głównej mierze należy zadbany wygląd i mocne ciało. Będąc w ciąży nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – jest ona jak najbardziej wskazana. Jeśli masz wątpliwości na linii: ćwiczenia fitness a ciąża, pomożemy Ci je rozwiązać. Ciało będące w bezruchu staje się osłabione, a poród to niesamowity wysiłek dla całego organizmu, który można śmiało porównać do przebiegnięcia maratonu. Dzięki uprawianiu fitnessu znacząco zmniejsza się ryzyko powstawania zakrzepów, a następnie żylaków. Ruch usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu bolesne obrzęki nóg i ich drętwienie również ulega znaczącej redukcji. Dlatego chociażby z tego względu warto przygotować ciało do jednego z najważniejszych wyzwań.

Początek ciąży a fitness

Aby nie przynieść jednak szkód ani sobie, ani nienarodzonemu jeszcze maluchowi, do ćwiczeń w ciąży należy podejść rozsądnie. Znaczy to tyle, iż przed rozpoczęciem treningów należy uzyskać zgodę lekarza, który wystawi stosowne zaświadczenie o braku przeciwwskazań po badaniach. Jeśli takowych nie ma, czas na wybór miejsca, w którym chcesz uprawiać fitness. Jest to jedna z najbardziej zalecanych form ruchu dla przyszłych mam, która angażuje całe ciało. Wybierz taki klub, który cieszy się dobrą renomą wśród przyszłych i obecnych mam, które w nim ćwiczyły. Jeśli nie lubisz zajęć grupowych, fitness dla przyszłych mam możesz również uprawiać w domu, posiłkując się różnymi programami. Intensywność ćwiczeń zawsze powinna być dobrana indywidualnie do kondycji kobiety, jej wieku, stopnia zaawansowania ciąży oraz stanu zdrowia. Wszystkie ćwiczenia w okresie ciąży powinny być proste i nieobciążające organizmu – podstawą jest po prostu ruch, najlepiej około 30 minut dziennie. Im więcej ruchu w ciąży, tym łatwiejszy poród i późniejszy powrót do formy!