Co oznacza niewyraźna kreska na teście ciążowym? Lekarz wyjaśnia

Spóźniająca się miesiączka to jedna z pierwszych oznak ciąży. Zazwyczaj sięgamy wtedy po test ciążowy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. O jego pozytywnym wyniku świadczą dwie czerwone kreski, zaś jedna wskazuje na na brak ciąży. Co w sytuacji gdy jedna z kresek jest niewyraźna? Lekarz udziela odpowiedzi.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy można kupić w każdej aptece lub drogerii. Wykrywa on w moczu obecność hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Pojawia się on w organizmie kobiety około 10 dni po zapłodnieniu i pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży. Test ciążowy najlepiej wykonać jest nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po prawdopodobnym zapłodnieniu. Stężenie hormonu beta-hCG powinno być już wtedy na tyle wysokie, że test je wykryje. Zdarza się jednak, że dodatkowa kreska na teście jest blada lub wręcz ledwo widoczna. Wiele kobiet zastanawia się, jak interpretować taki wynik.

Sprawdź: Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny. Jakie mogą być przyczyny?

Co oznacza niewyraźna kreska na teście ciążowym?

Dr Kirsty Wallace-Hor, lekarz rodzinny w Kin Fertility, w rozmowie z portalem kidspot.com mówi, że nowoczesne testy ciążowe są niezwykle czułe. Mało wyraźna linia na teście będzie oznaczała niewielką ilość hormonu w moczu, co z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na pierwsze dni ciąży. Fałszywe wyniki dodatnie są niezwykle rzadkie. Przez pierwszy miesiąc ciąży ilość hormonu beta-hCG podwaja się, co 48 godzin, więc taki test warto po tym czasie powtórzyć.

Powodem słabo wyraźnej linii może być również rozcieńczony mocz. Jeśli tego dnia wypiliśmy bardzo dużo płynów, stężenie hormonu w moczu będzie mniejsze. Właśnie z tego powodu poleca się wykonywać test ciążowy rano.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!

Dr Wallace-Hor tłumaczy również, że rozmyta linia na teście ciążowym może wskazywać również na wczesne poronienie (czyli utratę ciąży, występującą przed 12 tygodniem). Poziom hCG zaczyna się wtedy obniżać, dlatego linia jest mało wyraźna, a przy powtórzonym po kilku dniach teście nadal blednie. Wczesne poronienie często jest niezauważalne przez kobiety, które nie mają świadomości, że są w ciąży. Jeśli chcesz potwierdzić ciążę, możesz wykonać również badanie krwi, które pozwala określić dokładną ilość hormonu hCG we krwi.

Sprawdź: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo