Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]

Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny? O tym wszystkim i nie tylko przeczytacie w naszym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Imię Julia swoje korzenie ma w starożytnym Rzymie.
 • Imię Julia oznacza piękny kwiat, zwykle różę.
 • Najbardziej popularnym dniem na obchodzenie imienin Julii jest 22 maja.

Julia – pochodzenie imienia

Skąd pochodzi imię Julia? Żeńskie imię Julia jest odpowiednikiem męskiego imienia Juliusz i swoje korzenie ma w starożytnym Rzymie. Za założyciela rzymskiego rodu Juliuszów uznaje się syna Eneasza – Julusa i to właśnie od nazwy rodu pochodzi imię Julia, które nosiły wszystkie kobiety w tym rodzie. Imię to stało się popularne za czasów Juliusza Cezara. W Polsce imię Julia pojawiło się w XVIII wieku, a prawdziwą popularność zaczęło zyskiwać w XX wieku.

Znaczenie imienia Julia

Co oznacza imię Julia? Imię Julia oznacza piękny kwiat, zwykle różę. Imię Julia wiąże się również z osobą promienistą.

Cechy charakteru kobiet o imieniu Julia

Julia to osoba o niezwykłej wrażliwości. Jest skryta, nieśmiała i bardzo tajemnicza, przez co niełatwo jest ją rozgryźć. Mimo to jest osobą ciepłą, pomocną i empatyczną. To kobieta silna i bardzo odporna psychicznie, choć krytyka podcina jej skrzydła i zniechęca do działania. Jest bardzo lojalna, nie zdradzi żadnego powierzonego jej sekretu – ani prywatnego ani zawodowego. Ceni sobie piękno i wierność w relacjach.

Julia chce poświęcać się dla innych osób, w związku z czym w rodzinie pełni rolę kochającej opiekunki, a jej najbliższym nie może niczego zabraknąć. Jest kobietą niezwykle oddaną, pilnującą ciepła domowego ogniska. Chętnie pełni domowe obowiązki, opiekuje się bliskimi i domem, natomiast wobec życiowego partnera jest lojalna i wierna.

Ważne jest jednak, że Julia nie może być spętana zbyt ciasnymi więzami. Potrzebuje swobody, czasu dla siebie, na swoje pasje i przygody. W związku nie można jej ograniczać, bo poczuje, że ma podcięte skrzydła. Potrzebuje miłości i czułości, ale jednocześnie musi czuć, że partner ma wobec niej pełne zaufanie. Udany związek i poczucie rodzinnego spełnienia gwarantują jej spokój i pozwalają w pełni rozwijać talenty i umiejętności.

W kontaktach towarzyskich Julia jest osobą otwartą, pełną energii i pogodną, choć niełatwo zawiera nowe znajomości. Zanim Julia komuś zaufa i wejdzie z nim w bliższe relacje, musi go dobrze poznać. Przy pierwszym kontakcie Julia może wydawać się zdystansowana, chłodna i przemądrzała, jednak tak naprawdę to tylko pozory. Dla osób, które dobrze poznała Julia jest ciepła i troskliwa.

W relacjach przyjacielskich może być nieco despotyczna i często narzuca swoje zdanie, ale tak samo jak w miłości, w przyjaźni jest wierna i dla przyjaciół zrobi wszystko. Mimo swojej dumy i uporu, jeżeli wymaga tego sytuacja, Julia dostosuje się do panujących warunków i potrafi zaskarbić sobie sympatię wielu osób. Lubi, jeśli jej znajomi podzielają jej zainteresowania, wśród których często znajduje się sztuka oraz literatura.

Julia jest niezwykle elokwentna, wie co dzieje się na świecie i potrafi odnaleźć się w rozmowie dotyczącej wielu tematów. Julia nie lubi samotności, ceni sobie przyjaźń i dobrą zabawę. Zazwyczaj wzbudza sympatię, jest miła i życzliwa, jednak gdy ktoś jej podpadnie, potrafi wybuchnąć. Zwłaszcza w takich sytuacjach Julia jest uparta i broni swojego zdania.

Julia jest piękna, interesująca i inteligentna, przez co ma ogromne powodzenie u mężczyzn. Mimo tego, Julia nie szuka uczuciowych przygód. Jest stała w uczuciach i poszukuje partnera na całe życie. Poza tym Julia jest raczej nieśmiała i skryta, ale przyciąga przedstawicieli płci przeciwnej swoim niepowtarzalnym wdziękiem i kobiecością.

Julia jest kobietą silną, pewną siebie i przekonaną o swojej wiedzy, umiejętnościach, a wręcz nieomylności. W sprawach zawodowych można na niej polegać, ponieważ jest odpowiedzialna i skrupulatna. Jest też zaradna i samodzielna, potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. Poradzi sobie z każdym, nawet najtrudniejszym problemem i zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby sprostać oczekiwaniom innych. Jeśli z czymś sobie nie radzi, pragnie się rozwijać i szybko się uczy.
Nie lubi się spóźniać, zwykle przychodzi na czas, co cenią jej współpracownicy. Wykonuje powierzone jej zadania dokładnie, najlepiej jak potrafi i ma takie same wymagania, jeśli chodzi o kolegów z pracy i podwładnych. Zazwyczaj jest opanowana. Podchodzi do życia racjonalnie i analizuje sytuacje, w jakich się znajduje, jednak czasami ponoszą ją emocje.

Jest dobrze zorganizowana. Nawet w natłoku pracy potrafi wykonać swoje zadania i znaleźć jeszcze czas na przyjemności, takie jak spotkanie z przyjaciółmi czy lektura ulubionej książki. Julia bardzo dobrze czuje się jako pani domu i często stawia rodzinę ponad karierę zawodową. Jednak jest kilka zawodów, w których sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Te zawody to przede wszystkim aktorka, prawnik oraz modelka. Swoich sił może próbować również w biznesie oraz pracy związanej z kosmetologią, urodą albo modą. Julia lubi bowiem dbać o siebie i swój wygląd.

Ceni sobie ubrania dobrej jakości, uwielbia wyglądać elegancko i schludnie. Ma dobry gust zarówno jeśli chodzi o makijaż, ubrania, jak i wystrój wnętrz. W związku z tym lubi przebywać w ładnych pomieszczeniach i otaczać się pięknymi rzeczami.

Julia: Imieniny

Życzenia imieninowe Julii można składać:

 • 15 lutego,
 • 20 lutego,
 • 8 kwietnia,
 • 16 kwietnia,
 • 22 maja,
 • 21 lipca,
 • 27 lipca
 • 1 października
 • 10 grudnia
 • 11 grudnia.

Według niektórych ksiąg imion Julia swoje imieniny obchodzi również: 8 stycznia, 12, 16, 17, 27 i 28 lutego, 8 i 16 marca, 12 i 19 czerwca, 2, 4 i 30 lipca, 2 i 10 września, 18 października oraz 13 grudnia. Najbardziej popularnym dniem na obchodzenie imienin Julii jest 22 maja.

Zdrobnienia imienia Julia

Najczęściej stosowanymi zdrobnieniami imienia Julia są: Julka, Julcia, Jula, Juleczka, Juleńka i Juluś.

Znane osoby o imieniu Julia

Ze względu na to, że Julia to bardzo popularne imię, nosi je wiele kobiet znanych w świecie muzyki, sportu, literatury, polityki czy filmu. Wśród znanych Julii są między innymi:

 • Julia Kołakowska – polska aktorka,
 • Julia Roberts – amerykańska aktorka,
 • Julia Pitera – polska polityk,
 • Julia Szychowiak – polska poetka,
 • Julia Kamińska – polska aktorka,
 • Julia Pietrucha – polska piosenkarka, aktorka, modelka,
 • Julia Duszyńska – polska pisarka,
 • Julia Potocka – polska arystokratka,
 • Julia Grant – amerykańska pierwsza dama, żona Ulyssesa Granta,
 • Julia Stegner – niemiecka modelka,
 • Julia Navarro – hiszpańska dziennikarka, pisarka,
 • Julia Tymoszenko – ukraińska polityk,
 • Julia Zabłocka – polska historyczka,
 • Julia Wróblewska – polska aktorka.

W latach 2001 – 2012 imię Julia było najczęściej nadawanym imieniem żeńskim w Polsce.
Imię Julia nosiły również święte, a wśród nich:

 • Św. Julia Billiart – francuska zakonnica, założycielka zgromadzenia sióstr Najświętszej Maryi Panny z Namur,
 • Św. Julia Kim – koreańska męczennica, stracona przez ścięcie,
 • Św. Julia z Korsyki – włoska męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Oprócz tego, imię Julia nosi Julia Capuleti – bohaterka najsłynniejszej tragedii Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”.
W języku polskim występuje kilka przysłów z imieniem Julia. Najpopularniejsze to:

 • Julia kocha aż do grobu. Gdy ma dwóch, to kocha obu.
 • Julia zawsze jest wierna, cierpliwa i wytrwała. Chociaż w połowie z mgły jest, a tylko w połowie z ciała.
 • Gdy słyszy imię Julia, mężczyźnie serce płonie. I marzy zaraz o nocy, o księżycu i o balkonie.
 • Julka przed samotnością nie odczuwa lęku, bo to dziewczyna pełna wdzięku.

Obcojęzyczne brzmienie imienia Julia

Po angielsku Julia to Julie albo, tak samo jak w języku polskim, czyli Julia. Tak samo imię to brzmi w językach hiszpańskim oraz niemieckim. Po francusku Julia to Julie, a po włosku Giulietta lub Giulia.
Zobacz też:

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]

 1. będzie dziewczynka- Julia 🙂

  Witam 🙂

  Piszę do was moje kochane znad morza 🙂
  17 sierpnia dowiedzielismy się, ze na 100% będzie dziewczynka, bo lekarz stwierdzil, że jaj nie widzi ;)))
  Wiem, że ta iwadomość miała byc przekazana, ale może jestem slepa, jakoś jej nie widzę.
  Wracamy do domciu 31.08. pogoda super. Wiem, ze jest tu tez inna grudniówka, chyba Ją nawet wypatrzyłam, ale nie jestem pewna, czy to ona.
  Pogoda super, Dzidziek szaleje w brzuszku na plaży, a gdy odpoczywamy w pokoju, bawi się z tatusiem :))

  Pozdrowionka
  porky i Julia

  • Re: będzie dziewczynka- Julia 🙂

   Witamy Julie:))

   monika

  • Re: będzie dziewczynka- Julia 🙂

   Gratulacje!!!
   No i przyjemnego dalszego odpoczynku!

   asia i grudniowy szymuś

  • Re: będzie dziewczynka- Julia 🙂

   Gratuluję córeczki
   To ja miałam napisać tego posta, którego nie ma. W ten sam dzień, w ktorym dowiedzialaś się o corci, ja urodzilam synka Huberta 🙂 I po powrocie ze szpitala po prostu nie mialam glowy do pisania na forum. Mam nadzieję, że się nie gniewasz 🙂

 2. Czy podoba się Wam Julia Marta?

  Czekam na córeczkę, ale nie wiem do końca jak dać jej na imię. Myślałam o imionach Marta Weronika, Mąż woli – Julia Marta.

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   Mi się bardzo podoba Martunia ale to dlatego że sama mam na imię Marta i jestem bardzo zadowolona ze swojego imienia 🙂

   Łukaszek (8stycznia2003)

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   Jestem za Martą. Zdecydowanie. W jakiej konfiguracji – to juz egal.


   Igor i Hubert

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   stawiam na Marte, z wiadomych wzgledow
   Julia Marta tez ciekawie brzmi, chociaz Julia to najpopularniejsze teraz imie : ))))

   Marta, Kasperek 31/01/04 i Kevinek 13/09/05

  • Re: Czy podoba sie˛ Wam Julia Marta?

   Nie, nie podoba mi sie, sorki! zbyt popularne. Ale to moje zdanie.


   Ania i Bianca

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   Podoba mi się i Marta i Julia.
   Tyle, że to pierwsze jest chyba trochę mniej popularne, więc może…

   Kaśka

   Łukasz(2l.10m-cy),Karolina(8 m-cy)

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   Marta mimo wszystko mniej popularne, jeśli dla Ciebie ważne jest, by dziecko nie było jedną z 5 Julek w klasie, to może wybierz jednak Martę…
   Ale wszystkie ładne :))

   Pozdrawaim
   Asia

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   JUlia ładniesze. Tylko problemem jest strasznie duza ilośc małych Julek:)

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   Oba zestawienia ładne, ale typ męża łatwiej i rytmiczniej się wymawia:)
   Pozdrawiam
   Kamila

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   To fakt ;))))

   Aga z Szymkiem (24.03.1999) i Julcią (12.06.2004) !

  • Re: Czy podoba się Wam Julia Marta?

   oczywiście, ze Julia ;))

  • więcej odpowiedzi (3)
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo