Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Jest piękne i ma korzenie w czasach starożytnych. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia i co oznacza to imię? Skąd pochodzi? Kiedy Julia obchodzi imieniny? Tego wszystkiego dowiecie się poniżej.Pochodzenie imienia Julia

Żeńskie imię Julia jest odpowiednikiem męskiego imienia Juliusz i swoje korzenie ma w starożytnym Rzymie. Za założyciela rzymskiego rodu Juliuszów uznaje się syna Eneasza – Julusa i to właśnie od nazwy rodu pochodzi imię Julia, które nosiły wszystkie kobiety w tym rodzie. Imię to stało się popularne za czasów Juliusza Cezara. W Polsce imię Julia pojawiło się w XVIII wieku, a prawdziwą popularność zaczęło zyskiwać w XX wieku.

Julia: Znaczenie imienia

Imię Julia oznacza piękny kwiat, zwykle różę. Imię Julia wiąże się również z osobą promienistą i młodą.

Cechy charakteru kobiet o imieniu Julia

Julia to osoba o niezwykłej wrażliwości. Jest skryta, nieśmiała i bardzo tajemnicza, przez co niełatwo jest ją rozgryźć. Mimo to jest osobą ciepłą, pomocną i empatyczną. To kobieta silna i bardzo odporna psychicznie, choć krytyka podcina jej skrzydła i zniechęca do działania. Jest bardzo lojalna, nie zdradzi żadnego powierzonego jej sekretu – ani prywatnego ani zawodowego. Ceni sobie piękno i wierność w relacjach.

Julia chce poświęcać się dla innych osób, w związku z czym w rodzinie pełni rolę kochającej opiekunki, a jej najbliższym nie może niczego zabraknąć. Jest kobietą niezwykle oddaną, pilnującą ciepła domowego ogniska. Chętnie pełni domowe obowiązki, opiekuje się bliskimi i domem, natomiast wobec życiowego partnera jest lojalna i wierna.

Ważne jest jednak, że Julia nie może być spętana zbyt ciasnymi więzami. Potrzebuje swobody, czasu dla siebie, na swoje pasje i przygody. W związku nie można jej ograniczać, bo poczuje, że ma podcięte skrzydła. Potrzebuje miłości i czułości, ale jednocześnie musi czuć, że partner ma wobec niej pełne zaufanie. Udany związek i poczucie rodzinnego spełnienia gwarantują jej spokój i pozwalają w pełni rozwijać talenty i umiejętności.

W kontaktach towarzyskich Julia jest osobą otwartą, pełną energii i pogodną, choć niełatwo zawiera nowe znajomości. Zanim Julia komuś zaufa i wejdzie z nim w bliższe relacje, musi go dobrze poznać. Przy pierwszym kontakcie Julia może wydawać się zdystansowana, chłodna i przemądrzała, jednak tak naprawdę to tylko pozory. Dla osób, które dobrze poznała Julia jest ciepła i troskliwa.

W relacjach przyjacielskich może być nieco despotyczna i często narzuca swoje zdanie, ale tak samo jak w miłości, w przyjaźni jest wierna i dla przyjaciół zrobi wszystko. Mimo swojej dumy i uporu, jeżeli wymaga tego sytuacja, Julia dostosuje się do panujących warunków i potrafi zaskarbić sobie sympatię wielu osób. Lubi, jeśli jej znajomi podzielają jej zainteresowania, wśród których często znajduje się sztuka oraz literatura.Julia jest niezwykle elokwentna, wie co dzieje się na świecie i potrafi odnaleźć się w rozmowie dotyczącej wielu tematów. Julia nie lubi samotności, ceni sobie przyjaźń i dobrą zabawę. Zazwyczaj wzbudza sympatię, jest miła i życzliwa, jednak gdy ktoś jej podpadnie, potrafi wybuchnąć. Zwłaszcza w takich sytuacjach Julia jest uparta i broni swojego zdania.

autor: Maciej Maćkowiak

Julia jest piękna, interesująca i inteligentna, przez co ma ogromne powodzenie u mężczyzn. Mimo tego, Julia nie szuka uczuciowych przygód. Jest stała w uczuciach i poszukuje partnera na całe życie. Poza tym Julia jest raczej nieśmiała i skryta, ale przyciąga przedstawicieli płci przeciwnej swoim niepowtarzalnym wdziękiem i kobiecością.Julia jest kobietą silną, pewną siebie i przekonaną o swojej wiedzy, umiejętnościach, a wręcz nieomylności. W sprawach zawodowych można na niej polegać, ponieważ jest odpowiedzialna i skrupulatna. Jest też zaradna i samodzielna, potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. Poradzi sobie z każdym, nawet najtrudniejszym problemem i zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby sprostać oczekiwaniom innych. Jeśli z czymś sobie nie radzi, pragnie się rozwijać i szybko się uczy.

Nie lubi się spóźniać, zwykle przychodzi na czas, co cenią jej współpracownicy. Wykonuje powierzone jej zadania dokładnie, najlepiej jak potrafi i ma takie same wymagania, jeśli chodzi o kolegów z pracy i podwładnych. Zazwyczaj jest opanowana. Podchodzi do życia racjonalnie i analizuje sytuacje, w jakich się znajduje, jednak czasami ponoszą ją emocje.

Jest dobrze zorganizowana. Nawet w natłoku pracy potrafi wykonać swoje zadania i znaleźć jeszcze czas na przyjemności, takie jak spotkanie z przyjaciółmi czy lektura ulubionej książki. Julia bardzo dobrze czuje się jako pani domu i często stawia rodzinę ponad karierę zawodową. Jednak jest kilka zawodów, w których sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Te zawody to przede wszystkim aktorka, prawnik oraz modelka. Swoich sił może próbować również w biznesie oraz pracy związanej z kosmetologią, urodą albo modą. Julia lubi bowiem dbać o siebie i swój wygląd.

Ceni sobie ubrania dobrej jakości, uwielbia wyglądać elegancko i schludnie. Ma dobry gust zarówno jeśli chodzi o makijaż, ubrania, jak i wystrój wnętrz. W związku z tym lubi przebywać w ładnych pomieszczeniach i otaczać się pięknymi rzeczami.

Julia: Imieniny

Życzenia imieninowe Julii można składać:

 • 15 lutego,
 • 20 lutego,
 • 8 kwietnia,
 • 16 kwietnia,
 • 22 maja,
 • 21 lipca,
 • 27 lipca
 • 1 października
 • 10 grudnia
 • 11 grudnia.

Według niektórych ksiąg imion Julia swoje imieniny obchodzi również: 8 stycznia, 12, 16, 17, 27 i 28 lutego, 8 i 16 marca, 12 i 19 czerwca, 2, 4 i 30 lipca, 2 i 10 września, 18 października oraz 13 grudnia. Najbardziej popularnym dniem na obchodzenie imienin Julii jest 22 maja.

Zdrobnienia imienia Julia

Najczęściej stosowanymi zdrobnieniami imienia Julia są: Julka, Julcia, Jula, Juleczka, Juleńka i Juluś.

Znane osoby o imieniu Julia

Ze względu na to, że Julia to bardzo popularne imię, nosi je wiele kobiet znanych w świecie muzyki, sportu, literatury, polityki czy filmu. Wśród znanych Julii są między innymi:

 • Julia Kołakowska – polska aktorka,
 • Julia Roberts – amerykańska aktorka,
 • Julia Pitera – polska polityk,
 • Julia Szychowiak – polska poetka,
 • Julia Kamińska – polska aktorka,
 • Julia Pietrucha – polska piosenkarka, aktorka, modelka,
 • Julia Duszyńska – polska pisarka,
 • Julia Potocka – polska arystokratka,
 • Julia Grant – amerykańska pierwsza dama, żona Ulyssesa Granta,
 • Julia Stegner – niemiecka modelka,
 • Julia Navarro – hiszpańska dziennikarka, pisarka,
 • Julia Tymoszenko – ukraińska polityk,
 • Julia Zabłocka – polska historyczka,
 • Julia Wróblewska – polska aktorka.

W latach 2001 – 2012 imię Julia było najczęściej nadawanym imieniem żeńskim w Polsce.

Imię Julia nosiły również święte, a wśród nich:

 • Św. Julia Billiart – francuska zakonnica, założycielka zgromadzenia sióstr Najświętszej Maryi Panny z Namur,
 • Św. Julia Kim – koreańska męczennica, stracona przez ścięcie,
 • Św. Julia z Korsyki – włoska męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Oprócz tego, imię Julia nosi Julia Capuleti – bohaterka najsłynniejszej tragedii Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”.W języku polskim występuje kilka przysłów z imieniem Julia. Najpopularniejsze to:

 • Julia kocha aż do grobu. Gdy ma dwóch, to kocha obu.
 • Julia zawsze jest wierna, cierpliwa i wytrwała. Chociaż w połowie z mgły jest, a tylko w połowie z ciała.
 • Gdy słyszy imię Julia, mężczyźnie serce płonie. I marzy zaraz o nocy, o księżycu i o balkonie.
 • Julka przed samotnością nie odczuwa lęku, bo to dziewczyna pełna wdzięku.

Obcojęzyczne brzmienie imienia Julia

Po angielsku Julia to Julie albo, tak samo jak w języku polskim, czyli Julia. Tak samo imię to brzmi w językach hiszpańskim oraz niemieckim. Po francusku Julia to Julie, a po włosku Giulietta lub Giulia.

Zobacz też: