Kim jest Alicja? Czy faktycznie żyje w Krainie Czarów? Poznaj jej cechy charakteru, sprawdź jaką jest przyjaciółką, ile dla niej znaczy miłość, co ceni i czego szuka w innych ludziach!Znaczenie imienia Alicja

Alicja jako „niewiasta o szlachetnym obliczu” (o tym będzie poniżej) jest zdolną i ambitną osobą. Jej kolejną ważną cechę, zaradność, widać zarówno w domu (świetnie gotuje!), jak i w pracy. Przy tym nie dąży do sukcesów za wszelką cenę. Zna siebie i swoje potrzeby, zatem zawód i ścieżkę kariery wybiera świadomie, tak że praca jest dla niej prawdziwą przyjemnością.

Pochodzenie imienia Alicja

Jest kilka teorii na temat pochodzenia tego imienia i wszystkie są równie ciekawe. Imię Alicja ma bowiem pochodzić od niemieckiego imienia Adelajda (Alejheid), które w tłumaczeniu oznacza „niewiastę o szlachetnym obliczu”. Według innej jeszcze teorii imię pochodzi z Wielkiej Brytanii, wprost od imienia Alice (tak, najsłynniejszą chyba jest ta z powieści „Alicja w Krainie Czarów”). Najpopularniejszym źródłem, z którego wywodzić ma się to imię jest (jak zwykle zresztą) Grecja i słowo aletheia, które znaczy prawda. I to pewnie jest… prawda.

Imieniny Alicji

Alicji składaj życzenia w dniach: 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia,18 maja, 12 czerwca, 21 czerwca, 1 września lub 11 listopada. Możesz pilnować wszystkich tych dat, lub skupić się na najpopularniejszej z nich, czyli 21 czerwca!

Patroni Alicji

Za patronkę uznaje się świętą Alicję, przełożoną sióstr dominikanek, które na swoją pokutę wybrały umartwianie się. Dlatego powyżej podaliśmy Wam wszystkie daty imienin Alicji – sprawcie, by w te dni się nie umartwiała!

Alicja w szkole

Zdolniacha – rzec by można i nie będzie w tym przesady! Jest zdolna, nawet nieprzeciętnie, lubi się uczyć. Jest twórcza i kreatywna, nie szuka jednak poklasku. Chętniej udziela pomocy, niż sama o nią prosi.

Alicja w pracy

Alicja to osoba silna i zaradna, świetnie odnajduje się w zespole. Alicja idealnie pasuje do zawodów twórczych, takich jak pisarz, nauczyciel, dziennikarz lub artysta. Doskonale sprawdzi się również w profesjach, w których ważny jest kontakt z innymi ludźmi (sprzedaż, marketing i tym podobne). Ceni sobie też zadania ambitniejsze, wymagające podejmowania ryzyka. Lubi pomagać innym, więc często wybiera zawody, w których może się spełniać w tym właśnie zakresie.

Alicja w rodzinie

Dla Alicji najważniejsza jest rodzina, to ona jest podstawą jej wyborów. Alicja zawsze walczy o dobro swoich bliskich i jest gotowa dla nich wiele poświęcić. Wybiera partnerów zdecydowanych i takich, którzy potrafią jej dotrzymać kroku. Potrafi być bowiem uparta i przekorna, a nawet kłótliwa. Tu jednak bez obaw, wybacza i nie rozpamiętuje sprzeczek.Dom, który prowadzi Alicja jest otwarty. Jest dobrą gospodynią (o talencie kulinarnym już zdaje się wspominaliśmy powyżej). Bywa, że codzienne obowiązki ją nużą. No cóż, żadnemu mężowi korona z głowy nie spadnie, jak sam sobie koszulę wyprasuje – mówi stare indiańskie przysłowie.

Alicja w związku

Jak już wspomnieliśmy partner Alicji musi jej dorównywać. Kreatywność, twórczy charakter, siła i zaradność – masz te cechy, to spokojnie możesz aplikować! A poważnie, to Alicji jako partnerce nie sposób coś zarzucić (jeśli już to będzie wina teściowej). Mówi się, że to często osoba o charakterze wesołego podlotka. Alicja, nie teściowa.

Alicja w towarzystwie

Jest lubiana w towarzystwie i to nie tylko, gdy pełni rolę gospodyni na proszonej kolacji. Chętnie pomaga innym, jest doskonałym powiernikiem tajemnic (tu na równi z bankami szwajcarskimi!). Bywa jednak, że wartościuje ludzi i nie traktuje ich na równi. Jest przy tym szczera i prawdomówna, co często wiąże się z konsekwencjami. Te jednak Alicja potrafi przyjąć.

Zdrobnienia imienia AlicjaAla, Alcia, Aleczka, Aleńka, Aluś, Aluśka, Alik, Alutka, Aluta, Alisia, Aliśka. Mimo, że niektórzy je stosują (poważnie!), my odradzamy wersje: Alaska, Alkomat, Allah i Aliszon.

Imię Alicja po angielsku i nie tylko

 • angielski – Alice, Alicia, Alyce
 • białoruski – Alicyja
 • bułgarski – Alicija
 • czeski – Alice
 • duński – Alice
 • fiński – Aliisa, Liisa, Alisa
 • francuski – Alice, Alix
 • grecki – Alisia, Alissija
 • hiszpański – Alicia
 • holenderski – Alice, Aliesje
 • litewski – Alicija, Alė
 • łacina – Alicia
 • niemiecki – Alice
 • norweski – Alice, Allis
 • portugalski – Alice
 • rosyjski – Алиса (Alisa)
 • słowacki – Alica
 • ukraiński – Аліса (Alisa)
 • węgierski – Aliz, Alicia
 • włoski – Alice

Znane osoby o imieniu Alicja

Alicja Bachleda – Curuś – polska aktorka
Alicja Fiodorow – polska lekkoatletka
Alicja Janosz – polska piosenkarka
Alicia Keys – amerykańska piosenkarka
Alicja Majewska – polska piosenkarka
Alicja Resich-Modlińska – polska dziennikarka
Alicia Silverstone – amerykańska aktorka
Alicia Beth Moore – amerykańska piosenkarka (znana pod pseudonimem „Pink”)

Przysłowia i powiedzenia

Miała pecha pani Ala, wciąż trafiała na brutala. A gdy trafił się ktoś miły, to przeważnie nie miał siły.

Inne ciekawostki

roślina: wrzos
szczęśliwa liczba: 9
szczęśliwy kamień: topaz miodowy
zwierzę: karp
szczęśliwy kolor: żółty
planeta: Merkury
znak zodiaku: panna i ryby

Zobacz też:

Rys. Maciej Maćkowiak