Co oznacza imię Alicja? I czy faktycznie żyje w krainie czarów?

Kim jest Alicja? Czy faktycznie żyje w Krainie Czarów? Poznaj jej cechy charakteru, sprawdź jaką jest przyjaciółką, ile dla niej znaczy miłość, co ceni i czego szuka w innych ludziach!

Co oznacza imię Alicja? I czy faktycznie żyje w krainie czarów?
Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Alicja

Alicja jako „niewiasta o szlachetnym obliczu” (o tym będzie poniżej) jest zdolną i ambitną osobą. Jej kolejną ważną cechę, zaradność, widać zarówno w domu (świetnie gotuje!), jak i w pracy. Przy tym nie dąży do sukcesów za wszelką cenę. Zna siebie i swoje potrzeby, zatem zawód i ścieżkę kariery wybiera świadomie, tak że praca jest dla niej prawdziwą przyjemnością.

Pochodzenie imienia Alicja

Jest kilka teorii na temat pochodzenia tego imienia i wszystkie są równie ciekawe. Imię Alicja ma bowiem pochodzić od niemieckiego imienia Adelajda (Alejheid), które w tłumaczeniu oznacza „niewiastę o szlachetnym obliczu”. Według innej jeszcze teorii imię pochodzi z Wielkiej Brytanii, wprost od imienia Alice (tak, najsłynniejszą chyba jest ta z powieści „Alicja w Krainie Czarów”). Najpopularniejszym źródłem, z którego wywodzić ma się to imię jest (jak zwykle zresztą) Grecja i słowo aletheia, które znaczy prawda. I to pewnie jest… prawda.

Imieniny Alicji

Alicji składaj życzenia w dniach: 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia,18 maja, 12 czerwca, 21 czerwca, 1 września lub 11 listopada. Możesz pilnować wszystkich tych dat, lub skupić się na najpopularniejszej z nich, czyli 21 czerwca!

Patroni Alicji

Za patronkę uznaje się świętą Alicję, przełożoną sióstr dominikanek, które na swoją pokutę wybrały umartwianie się. Dlatego powyżej podaliśmy Wam wszystkie daty imienin Alicji – sprawcie, by w te dni się nie umartwiała!

Alicja w szkole

Zdolniacha – rzec by można i nie będzie w tym przesady! Jest zdolna, nawet nieprzeciętnie, lubi się uczyć. Jest twórcza i kreatywna, nie szuka jednak poklasku. Chętniej udziela pomocy, niż sama o nią prosi.

Sprawdź:  Imię Pola [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Alicja w pracy

Alicja to osoba silna i zaradna, świetnie odnajduje się w zespole. Alicja idealnie pasuje do zawodów twórczych, takich jak pisarz, nauczyciel, dziennikarz lub artysta. Doskonale sprawdzi się również w profesjach, w których ważny jest kontakt z innymi ludźmi (sprzedaż, marketing i tym podobne). Ceni sobie też zadania ambitniejsze, wymagające podejmowania ryzyka. Lubi pomagać innym, więc często wybiera zawody, w których może się spełniać w tym właśnie zakresie.

Alicja w rodzinie

Dla Alicji najważniejsza jest rodzina, to ona jest podstawą jej wyborów. Alicja zawsze walczy o dobro swoich bliskich i jest gotowa dla nich wiele poświęcić. Wybiera partnerów zdecydowanych i takich, którzy potrafią jej dotrzymać kroku. Potrafi być bowiem uparta i przekorna, a nawet kłótliwa. Tu jednak bez obaw, wybacza i nie rozpamiętuje sprzeczek.

Dom, który prowadzi Alicja jest otwarty. Jest dobrą gospodynią (o talencie kulinarnym już zdaje się wspominaliśmy powyżej). Bywa, że codzienne obowiązki ją nużą. No cóż, żadnemu mężowi korona z głowy nie spadnie, jak sam sobie koszulę wyprasuje – mówi stare indiańskie przysłowie.

Alicja w związku

Jak już wspomnieliśmy partner Alicji musi jej dorównywać. Kreatywność, twórczy charakter, siła i zaradność – masz te cechy, to spokojnie możesz aplikować! A poważnie, to Alicji jako partnerce nie sposób coś zarzucić (jeśli już to będzie wina teściowej). Mówi się, że to często osoba o charakterze wesołego podlotka. Alicja, nie teściowa.

Alicja w towarzystwie

Jest lubiana w towarzystwie i to nie tylko, gdy pełni rolę gospodyni na proszonej kolacji. Chętnie pomaga innym, jest doskonałym powiernikiem tajemnic (tu na równi z bankami szwajcarskimi!). Bywa jednak, że wartościuje ludzi i nie traktuje ich na równi. Jest przy tym szczera i prawdomówna, co często wiąże się z konsekwencjami. Te jednak Alicja potrafi przyjąć.

Sprawdź:  Imię Aleksander (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)

Zdrobnienia imienia Alicja

Ala, Alcia, Aleczka, Aleńka, Aluś, Aluśka, Alik, Alutka, Aluta, Alisia, Aliśka. Mimo, że niektórzy je stosują (poważnie!), my odradzamy wersje: Alaska, Alkomat, Allah i Aliszon.

Imię Alicja po angielsku i nie tylko

 • angielski – Alice, Alicia, Alyce
 • białoruski – Alicyja
 • bułgarski – Alicija
 • czeski – Alice
 • duński – Alice
 • fiński – Aliisa, Liisa, Alisa
 • francuski – Alice, Alix
 • grecki – Alisia, Alissija
 • hiszpański – Alicia
 • holenderski – Alice, Aliesje
 • litewski – Alicija, Alė
 • łacina – Alicia
 • niemiecki – Alice
 • norweski – Alice, Allis
 • portugalski – Alice
 • rosyjski – Алиса (Alisa)
 • słowacki – Alica
 • ukraiński – Аліса (Alisa)
 • węgierski – Aliz, Alicia
 • włoski – Alice

Znane osoby o imieniu Alicja

Alicja Bachleda – Curuś – polska aktorka
Alicja Fiodorow – polska lekkoatletka
Alicja Janosz – polska piosenkarka
Alicia Keys – amerykańska piosenkarka
Alicja Majewska – polska piosenkarka
Alicja Resich-Modlińska – polska dziennikarka
Alicia Silverstone – amerykańska aktorka
Alicia Beth Moore – amerykańska piosenkarka (znana pod pseudonimem „Pink”)

Przysłowia i powiedzenia

Miała pecha pani Ala, wciąż trafiała na brutala. A gdy trafił się ktoś miły, to przeważnie nie miał siły.

Inne ciekawostki

roślina: wrzos
szczęśliwa liczba: 9
szczęśliwy kamień: topaz miodowy
zwierzę: karp
szczęśliwy kolor: żółty
planeta: Merkury
znak zodiaku: panna i ryby

Zobacz też:

Rys. Maciej Maćkowiak

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia
Central Park. Kraina Koe - Książka, dzięki której Twoje dziecko pokocha czytanie!
Jak przekonać dziecko do tego, że powinno czytać? Mówi się, że czytając mu od pierwszych dni życia. Tylko czy to wystarczy? W przypadku mojego syna niestety nie! Książki dość szybko
Czytaj dalej
Mama
Menopauza: w jakim wieku mogą pojawić się pierwsze objawy?
Menopauza kojarzy nam się z przekwitaniem, klimakterium, huśtawkami hormonalnymi i zatrzymaniem miesiączki. Zasadniczo wszystkie te skojarzenia są poprawne, jednak kiedy tak naprawdę możemy mówić o menopauzie i w jakim wieku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Stanisław jako imię dla dziecka? Poznaj znaczenie oraz zdrobnienia imienia Stanisław
Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi. Znaczenie
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?
Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę! Znaczenie imienia Filip Filip to prawdziwy wulkan
Czytaj dalej