Imiona męskie na Ł – Imiona dla chłopca na Ł

Jakim imieniem obdarzyć mającego nam się urodzić małego synka? To wbrew pozorom naprawdę niełatwa decyzja. Powinniśmy się nad nią dokładnie i spokojnie zastanowić. Żywa i bardzo bliska nam istota będzie codziennie ponosić jej konsekwencje. Imię powinno być przede wszystkim ładne i właściwie dopasowane do nazwiska osoby, która ma je nosić. Nie zaszkodzi też, jeśli przypadnie nam do gustu jego znaczenie. Dlatego warto je poznać z wyprzedzeniem, by później nie żałować swojego wyboru. Poznaj imiona męskie na Ł.

Popularne imiona męskie na Ł

  • Łukasz
  • Łazarz

Imiona męskie na Ł

Jak więc się do tego zabrać? Często zdarza się, że przyszła matka lub przyszły ojciec posiada rodzinne tradycje, które “wymagają” podtrzymania i z którymi czuje się związany – wtedy nowonarodzony syn dostaje imię np. po dziadku lub własnym ojcu. Czasem bywa tak, że dobór zostaje dokonany również na podstawie członków rodziny, ale według mniej rygorystycznych reguł – przyszli rodzice zastanawiają się nad pulą imion również swoich wujków, ciotek, kuzynów. Priorytet nadają oczywiście tym krewnym, których darzą szczególną sympatią, z którymi mają wyjątkowo bliskie i ciepłe relacje, albo których pozytywne cechy chcieliby przekazać swojej pociesze. Istnieje jednak też mniej skomplikowany, nieco bardziej uporządkowany i systematyczny sposób wyboru imienia. Chodzi o przejrzenie imion pogrupowanych ze względu na rozpoczynające je litery. Nierzadko czujemy, że akurat ta a nie inna bardziej przypada nam do gustu. A jak sytuacja przedstawia się w przypadku pięknej, specyficznie polskiej litery Ł?

Zobacz też: Imiona męskie na A – Imiona dla chłopca na A

Imiona dla chłopców na Ł

W przypadku wielu litery konkurencja jest bardzo wyrównana, a preferencje rodziców zmieniają się z rok na rok, a przynajmniej z dekady na dekadę czy z pokolenia na pokolenie. W przypadku imion męskich rozpoczynających się na literę Ł nietrudno jednak wskazać zdecydowanego dominatora, którego pozycja nie wydaje się zagrożona. Chodzi oczywiście o Łukasza. To nasza, rodzima wersja łacińskiego imienia Lucius. Jest związane ze słowem “lux”, czyli “światło”. Może ono tu symbolizować również czystość, jasność i wyraźność. Niewątpliwie ogromny wpływ na popularność imienia Łukasz, które od setek lat nieustannie utrzymuje się “na rynku” we wszystkich krajach zachodniego świata, jest fakt, że tak właśnie nazywał się jeden z czterech ewangelistów. Święty Łukasz Ewangelista prawdopodobnie był greckim lekarzem, który mieszkał w syryjskiej Antiochii. Do dziś jest zresztą patronem między innymi medyków. Łukasz osobiście nie był świadkiem wydarzeń, które później opisał w grece. Był uczniem świętego Pawła, zwanego Apostołem Narodów.

Historia popularnego imienia na Ł

Łukasz – to piękne imię nosiło przez wieki bardzo wielu znamienitych ludzi, którzy wyróżniali się w wybranych przez siebie dziedzinach. Warto wspomnieć chociażby o dwóch wybitnych niemieckich szesnastowiecznych malarzach, Lucasie Cranachu starszym (ojcu) i Lucasie Cranachu młodszym (synu). Bliżsi współczesnemu człowiekowi będą pewnie z jednej strony znany francuski reżyser i scenarzysta Luc Besson (twórca między innymi filmów “Leon zawodowiec” i “Piąty element”), a z drugiej świetni piłkarze – grający wiele lat dla reprezentacji Niemiec i strzelający Polsce bramki, ale urodzony jako Łukasz Lukas Podolski, doświadczony bramkarz naszej reprezentacji, Łukasz Fabiański, oraz najlepszy piłkarz mistrzostw świata w 2018 roku, kapitan sensacji tego turnieju, srebrnej reprezentacji Chorwacji, Luka Modrić.

Sprawdź: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś [lista]

Imię na Ł

Wyżej wspomniany, pierwotny dla Łukasza Lucius zazwyczaj jest tłumaczony na przykład gdy mowa o bohaterach historii starożytnego Rzymu, jako Lucjusz. W III wieku naszej ery był nawet taki cesarz – Lucjusz Domicjusz Aurelian. Istnieje też jednak bardziej spolonizowana wersja tego imienia – Łucjusz. Nie da się ukryć, że brzmi on naturalniej dla naszego ucha. Lepiej komponuje się też z wyraźnie popularniejszą żeńską formą tego imienia, czyli Łucją. Kolejnym pokrewnym imieniem mającym ewidentnie to samo, rzymskie pochodzenie, jest Łucjan.

Zobacz też: Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca

Imiona na Ł

Gdy mowa o męskich imionach na literę Ł, nie można nie wspomnieć także o kolejnej postaci biblijnej – Łazarzu. Warto odnotować, że jego historię znajdziemy opisaną właśnie w ewangelii wspomnianego wyżej świętego Łukasza. Łazarz, jeden z bardziej znanych bohaterów przypowieści, był pokrytym wrzodami biedakiem, który chciał spróbować kąska ze stołu pysznie żyjącego bogacza. Po śmierci żebrak trafił na łono Abrahama, a nieczuły bogacz nieodwołalnie trafił na męki. Co ciekawe, to właśnie imię nosił człowiek ewidentnie odległy od chrześcijaństwa – rewolucyjny polityk francuski, Lazare Carnot. Ten niezwykły człowiek wielu talentów był jednocześnie znakomitym matematykiem i zdolnym wojskowym. To w dużym stopniu właśnie generałowi Carnot rewolucja zawdzięcza przetrwanie podczas wojny z Austrią i Prusami. Jego wnuk, Sadi Carnot, został później prezydentem Francji.

Jak widać, istnieje kilka bardzo interesujących, a wcale niekoniecznie często wybieranych imion męskich rozpoczynających się na literę Ł. Warto rozważyć, czy nie dać szansy właśnie jednemu z nich. Nasza pociecha nie powinna żałować.

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo