Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego niemowę wierci się przez sen?

Śpiący jak aniołek niemowlak to raczej rzadkość. Sen noworodka oraz niemowlęcia różni się od snu dorosłego nie tylko długością, ale też fazami snu – u dzieci dominuje faza REM, czyli ta, podczas której pojawiają się marzenia senne oraz występuje wysoka aktywność mózgu. Oddech śpiącego jest nieregularny, a częstość skurczów serca wzrasta. Nic więc dziwnego, że niemowlę wierci się przez sen. Czy niespokojny sen niemowlaka powinien martwić rodziców?

Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego niemowę wierci się przez sen?
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zupełnie normalną rzeczą jest to, że po trudach porodu noworodek wierci się przez sen.
  • Niemowlę śpi niespokojnie, ponieważ w jego cyklu snu dominuje faza REM, w której pojawiają się marzenia senne.
  • Niemowlę kręci się w nocy, kiedy jest mu za ciepło lub za zimno.
  • Na niespokojny sen niemowlaka może też mieć wpływ zapalone w pokoju światło lub niewygodna piżamka do spania.
  • Jeśli obserwujemy, że nasze dziecko niespokojnie śpi, powinniśmy zadbać o stałe wieczorne rytuały oraz zapewnienie niemowlakowi poczucia bezpieczeństwa przed zaśnięciem.

Niespokojny sen niemowlaka

Gdy wypowiadamy frazes “śpi słodko jak niemowlę”, wyobraźnia podsuwa obraz rozkosznie śpiącego maluszka, który posapując lekko przez malutki nosek śpi w swoim łóżeczku jak mały aniołek. Rzeczywistość jednak często niewiele ma wspólnego z takim wyobrażeniem.  Sen niemowlaka czy noworodka zdecydowanie różni się od snu dorosłego człowieka. Po pierwsze długością: przeciętny noworodek śpi od 16-18 godzin na dobę wybudzając się co kilka godzin. W trakcie snu maluch wygląda, jakby prowadził alternatywne życie: uśmiecha się, marszczy brwi lub próbuje ssać. Każdy z tych odruchów jest zupełnie normalny u noworodka. Długość snu zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Już 2-3 miesięczne niemowlę zaczyna dostosowywać swój sen do rytmu dzień-noc, a jego drzemki stają się coraz bardziej regularne. Dzieci w wieku do 6 miesięcy przesypiają około 10-12 godzin w nocy (z przerwami na karmienie) i nawet do 5 godzin w ciągu dnia. Bardzo często rodzice obserwują, że niemowlę wierci się przez sen, co może wywoływać niepokój jego opiekunów. Na porządku dziennym są gwałtowne ruchy, sapanie, pochrapywanie, wydawanie dziwnych odgłosów. Niemowlę podczas snu potrafi nawet kwilić czy głośniej krzyknąć. Niespokojny sen niemowlaka może mieć wiele przyczyn.

Pierwszą i najważniejszą z nich jest to, że fazy snu niemowlaka przebiegają inaczej niż u dorosłych. Twoje niemowlę rzuca się przez sen i wierci w nocy?  Prawdopodobnie dlatego, że w przeciwieństwie do Ciebie dziecko rzadko zapada w głęboki sen. U niemowląt dominuje faza REM. Przy tak płytkim śnie wystarczy lekki hałas czy choćby nowy zapach, by wybudzić dziecko. W następstwie tych bodźców rodzic obserwuje nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu lub też biegnie z odsieczą, gdy maluch zaczyna kwilić. Utulony niemowlak najczęściej szybko ponownie zapada w drzemkę.

Niespokojny sen niemowlaka i powtarzanie rytmicznych ruchów podczas zasypiania mogą też być związane z wyuczoną autostymulacją dziecka. Niemowę w ten sposób zmniejsza wewnętrzne napięcia i ułatwia sobie zasypianie.

Dlaczego jeszcze dziecko wierci się podczas snu? Warto rozpatrzeć przyczyny związane z otaczającą go rzeczywistością. Jakie?

Dlaczego niemowlę wierci się w nocy? Przez sny!

Jednymi z przyczyn, przez które niemowlę zachowuje się niespokojnie w czasie snu, mogą być marzenia senne. Dzieci śnią od urodzenia – a w zasadzie sny pojawiają się już w życiu płodowym. Może się wydawać, że maluszek ma zbyt małe doświadczenie, by śnić, niemniej jednak tak jest. Jego sny są odzwierciedleniem tego, co dziecku jest znane – głosów, twarzy otaczających go osób, kształtów i faktur przedmiotów z otoczenia. Niemowlęta prawdopodobnie nie układają w czasie snu scenariuszy równie rozbudowanych, jak mózg dorosłego człowieka, niemniej jednak naukowcy są zgodni, co do umiejętności śnienia dzieci nienarodzonych, noworodków i niemowląt.
Podobnie jak u dorosłych ludzi, sny u niemowlaka mogą wywoływać różne reakcje, od gwałtownych ruchów i wiercenia się, po wydawanie odgłosów, stękanie, uśmiechanie się czy robienie grymasów. Często pojawiają się również gwałtowne ruchy oczami, wyraźnie widoczne nawet pod zamkniętymi powiekami. Zdarza się również, że noworodek otwiera oczy podczas snu i przez kilka chwil drzemie w ten sposób.

Niemowlę potrafi śnić, a jego sny mogą wywoływać różne reakcje, również w postaci wiercenia się czy wydawania różnych dźwięków

Niespokojny sen u niemowlaka przez warunki panujące w pokoju

Niemowlę może mieć niespokojny sen, gdy warunki w pomieszczeniu, w którym śpi są niezbyt komfortowe. Przyczyną może być temperatura. W zbyt nagrzanym pokoju źle się śpi zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Temperatura w sypialni dziecka nie powinna przekraczać 20°C. Pomieszczenie powinno być dokładnie przewietrzone zanim niemowlak zostanie ułożony do snu. Należy również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju. Wysuszone powietrze ma negatywny wpływ na śluzówki górnych drug oddechowych. Może to spowodować problemy z oddychaniem oraz pojawienie się kataru. Suche powietrze wysusza także skórę, przez co może być ona podrażniona, wywoływać poczucie swędzenia i łaskotania. Te rzeczy mogą znacząco wpływać na jakość snu i w nim skutecznie przeszkadzać, przez co niemowlę jest rozdrażnione i co chwila się wybudza. Nawilżenie w pokoju maluszka powinno oscylować wokół 50-70%. Warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Wielu rodziców przyznaje, że po unormowaniu nawilżenia powietrza minęły problemy z wierceniem się niemowlaka w nocy.

Dziecko wierci się podczas snu, bo jest mu niewygodnie

Przyczyna niespokojnego snu może również leżeć w kwestiach tak banalnych, jak drażnienie przez podwiniętą pieluszkę, uwieranie zadartej koszulki lub dyskomfort wywołany przez nierówność materaca. Sprawdź czy powód wiercenia nie leży właśnie w rzeczach podobnych do wymienionych. Warto również upewnić się czy maluszek nie zabrudził pieluszki, nawet jeśli tuż przed zaśnięciem była ona zmieniana.

Sposoby na niespokojny sen niemowlaka

Jeśli wciąż martwi Cię, że niemowlę niespokojnie śpi i wierci się w nocy, wypróbuj trzy sprawdzone sposoby, które zapewnią dziecku zdrowy i spokojny sen.

Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa

Badania prowadzone na dzieciach w wieku 1-24 miesięcy wykazały, że na jakość snu dziecka i to, czy dziecko wierci się w nocy, wpływa postawa mamy podczas szykowania niemowlęcia do snu. Najlepiej śpią dzieci tych mam, które podczas rytuału przygotowywania dziecka do snu są spokojne i nie wykazują żadnych oznak złości. Ważne jest też pełne zaangażowanie mamy – nie wystarczy by była blisko. Powinna reagować na sygnały wysyłane przez dziecko i angażować się emocjonalnie w przygotowania do snu.

Relaksujące rytuały

Kto ich nie lubi? Pomyśl jak świetnie czujesz się po długiej, ciepłej kąpieli w wannie. Nie ma żadnego powodu, by Twoje dziecko reagowało inaczej. Jeśli Twoje niemowlę wierci się przez sen, pomyśl o wprowadzeniu do Waszej codzienności takich elementów jak:

  • stałej godziny snu,
  • rytuału składającego się z kąpieli, delikatnego masażu niemowlęcia, a na koniec utulania do snu.

Wieczorem warto też zrezygnować z pobudzających, energetycznych zabaw.

Uważaj na światło

To ono reguluje wydzielanie melatoniny (hormonu snu). Gdy światła jest mało, mózg otrzymuje wiadomość “Jest noc, idziemy spać.”. Gdy świeci jasno, niemowlę otrzymuje sygnał, że czas się wybudzić z drzemki. Błędem jest więc zarówno zostawianie zapalonej lampki na noc, jak też szczelne zasłanianie rolet w trakcie dnia. Takie działania zaburzają działanie zegara biologicznego i poczucie, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Pośrednio mogą wpływać na niespokojny sen niemowlaka.

Rodzice pytają o niespokojny sen niemowlaka

Ile powinien spać noworodek?

Donoszony noworodek śpi przeciętnie 16-18 godzin na dobę. Rzadko kiedy sen trwa dłużej niż kilka godzin pod rząd.

Ile śpi niemowlę?

W zależności od wieku, zmienia się czas spania niemowlaka. 2-miesięczne dziecko śpi około 14-15 godzin, ale już półroczny niemowlak zaledwie 10-12 godzin. O tym, że dziecko przesypia noc mówimy wtedy, gdy śpi pod rząd 5 godzin.

Jak układać noworodka do snu?

Wielu rodziców zastanawia się, czy niemowlę może spać na brzuszku. Taka pozycja jest niewskazana w przypadku najmłodszych dzieci i noworodków. Niemowlęta, które ukończyły 6 miesiąc życia mogą już bezpiecznie spać na brzuszku. Wcześniej pozycji tej nie zaleca się ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Dlaczego niemowlę wierci się podczas snu?

Jednym z powodów może być fakt, że dziecko w przeciwieństwie do dorosłych rzadko zapada w głęboki sen. Przede wszystkim niemowlę znajduje się w fazie snu REM, w której pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, przyspieszone bicie serca oraz marzenia senne. Inne przyczyny niespokojnego snu dziecka to m.in. nieodpowiednia temperatura otoczenia, niewygodne ubranko czy zbyt duża ilość światła, która nie pozwala na wytworzenie odpowiedniej ilości hormonu snu (melatoniny).

Źródła:
  • "Zaburzenia ruchowe podczas snu u dzieci – opis przypadku" Monika Cieślik, Małgorzata Drzewiecka, Agnieszka Piasna, Marcin Żarowski, Barbara Steinborn
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_REM

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Poród
Czy poród boli? Jak rodząca odczuwa ból podczas porodu?
O tym czy poród boli i jak bardzo młode mamy mogą opowiadać naprawdę długo. Z kolei kobiety oczekujące na dziecko nie raz i nie dwa w trakcie ciąży zastanawiają się,
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?
Kiedy niemowlę wkłada rączki do ust, oznacza to, że jest głodne - taki mit często jest przekazywany młodym mamom i ojcom przez rodzinę czy znajomych. Ci zaś chętnie w niego
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę nie robi kupy: Jak pomóc niemowlakowi?
Zastanawiasz się, co robić, gdy niemowlę nie robi kupy? Po jakim czasie należy się tym faktem niepokoić? Jeśli dziecko w czasie robienia kupki mocno się nadyma, pręży, a może nawet
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci
Nutella, Batman, Koka i Nirvana: jakich jeszcze niespotykanych imion dla dzieci nie zarejestrowano w 2019 roku?
Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie! Jedni śledzą listy popularnych imion dla chłopca i dziewczynki. Są też tacy, którzy zerkają na sam dół rankingu najczęściej nadawanych imion po to,
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella – takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt Dolegliwości niemowląt
Aspirator do noska: Katarek czy Frida do walki z katarem niemowlaka?
Katara spędza sen z powiek niemalże o każdej porze roku. Wiosną alergie, jesienią i zimą przeziębienia. Nie ma nic gorszego niż katar zbiegający się w czasie z wychodzeniem zębów lub
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje… Co podać dziecku przy wymiotach?
Mamusiu, niedobrze mi! Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci
Imiona dla chłopców: Jakie chłopięce imiona są najpopularniejsze w 2019 roku?
Wybór imienia dla dziecka bywa oczywisty: rodzice znają je na długo przed pojawieniem się potomka. Bywa jednak i tak, że imiona dla chłopców oraz dziewczynek wybieramy aż do końca ciąży
Czytaj dalej
Dolegliwości noworodków Dolegliwości niemowląt
Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka
Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,
Czytaj dalej