Imiona żeńskie na Z – Imiona dla dziewczynki na Z

Wybór imienia dla dziecka to ogromna odpowiedzialność. To coś, co zdefiniuje całe życie Waszej nienarodzonej córeczki. Niektórzy twierdzą również, że imię nadane przy urodzeniu determinuje to, na jakiego człowieka wyrośnie dziecko, jaki będzie miało charakter i jak się będzie zachowywać. Nie warto jednak przejmować się tym, co mówią inni. Wybierzcie takie imię, jakie najbardziej Wam się podoba, a my przedstawimy Wam najciekawsze propozycje. Poznaj imiona żeńskie na Z.

Często rodzice stoją przed ogromną presją, związaną z wyborem imienia. Z jednej strony naciskają dziadkowie na wybór tradycyjnego imienia, które przechodzi z pokolenia na pokolenie, z drugiej strony presja społeczeństwa, żeby zdecydować się na popularne imię, które obecnie trenduje w rankingach. Jednak czy zechcecie postawić na klasykę, czy postanowicie wybrać coś bardziej szalonego, pamiętajcie, że wybór powinien należeć tylko do Was, w końcu to Wasze dziecko wkrótce pojawi się na świecie.

Popularne imiona żeńskie na Z

 • Zuzanna
 • Zofia

Imiona żeńskie na Z

Zapewne zastanawiacie się, pod presją nadchodzącą z wielu stron, jakie imię będzie najodpowiedniejsze dla Waszej nienarodzonej kruszynki. Jedni rodzice zawczasu wybierają imię, a nawet imiona, aby w momencie porodu i pobytu w szpitalu nie narażać się na presję czasu i trudne, stresujące warunki. Inni rodzice czekają do momentu, kiedy zobaczą swojego noworodka po raz pierwszy i wtedy wybierają odpowiednie imię.

Nie ma jednej złotej zasady, co do tego, jak to powinno wyglądać. Każdy proces jest indywidualny i powinien zależeć od Was. Najważniejsze, aby obojgu rodzicom podobało się imię, które wspólnie wybiorą dla swojego dziecka. My polecamy Wam piękne imiona żeńskie na Z.

Zobacz też: Angielskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię angielskie dla dziewczynki

Imiona damskie na Z

Imiona na Z dla dziewczynek przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Na listach najczęściej wybieranych imiona dla dzieci w Polsce od wielu lat na pierwszych miejscu znajduje się Zuzanna. To wyjątkowe imię wywodzi się z Biblii, jego pierwowzór z języka hebrajskiego brzmi “szosana” i oznacza lilię. z kolei w arabskim oznacza kwiat lotosu. Swoje imieniny obchodzi 18 lutego, 24 maja, 11 sierpnia.

Kolejnym bardzo często wybieranym imieniem jest Zofia. To kolejne imię posiadające bardzo długą tradycję, wywodzi się bowiem ze starożytnej greki i oznacza mądrość. Zofia jest niezwykle popularna i swoje imieniny ma w wielu terminach: 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia.

Sprawdź: Imiona żeńskie na L – Imiona dla dziewczynki na L

Inne popularne imiona na Z:

 • Zdzisława
 • Zbigniewa

Wybierając Zuzę lub Zosię na pewno Wasza córka będzie Wam wdzięczna za tak piękne imię. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze najprostsze i najpopularniejszego opcje są najlepsze. Oba te imiona są wysoko na liście ulubionych Polek i Polaków, więc musicie liczyć się z tym, że prawdopodobnie, kiedy Wasze dziecko pójdzie do przedszkola lub podstawówki, będzie musiało przyzwyczaić się, że nie jest jedynym dzieckiem o takim imieniu. 

Zobacz też: Imiona żeńskie na I – Imiona dla dziewczynki na I

Imiona dla dziewczynki na Z

Jeśli nudzi Was Zuzanna, a Zofia wydaje Wam się przestarzała – warto pomyśleć na imionami, które mają nowe, świeże brzmienie i są bardziej nowoczesne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na Zoe, które chociaż nie brzmi jak imię słowiańskie lub pochodzę z naszych okolic – jest całkiem popularnych imieniem, używanym w krajach Europy wschodniej. Imieniny świętuje 2 maja i 5 lipca. Zoe oznacza życie, a dziewczynka nosząca takie imię będzie osobą energiczną, kochająca zwierzęta ludzi i przyrodę.

Podobnym imieniem jest Zoja, która jest pochodną od Zoe, chociaż w Polsce zdążyła zyskać na popularności, dlatego jej pierwowzór wydaje się bardziej ciekawy. Imieniny obchodzi 16 lutego.

Świetnie brzmiącym imieniem jest pochodząca z hiszpańskiego Zaida. Według oficjalnych statystyk nosi je zaledwie kilka kobiet w Polsce, a dzięki oryginalnemu brzmieniu, z nutką orientu z pewnością zwróci uwagę innych.

Kolejnym pięknym imieniem jest Zyta, która oznacza szczęśliwą. Jej imię wywodzi się z języka włoskiego, a imieniny świętuje 27 kwietnia. Imię to nosiła ostatnia cesarzowa Austrii – Zyta Burbon-Parmeńska. To imię niemal arystokratyczne, związane z wyższymi sferami. Jej bardziej słowiańskim odpowiednikiem jest Zula. 

Sprawdź: Imiona żeńskie na H – Imiona dla dziewczynki na H

Imię na Z – damskie

Na pewno są na sali rodzice, którzy chcieliby nadać swojemu dziecku wyjątkowe imię, żeby mogło się wyróżnić na tle swoich rówieśników. Jeśli obawiacie się, że po nadaniu niecodziennego imienia Wasza córka może zostać wyszydza w przyszłości – możecie przestać. Najważniejsze jest, aby Wam podobało się imię, które nosić będzie Wasza pociecha. Poza tym zawsze należy tłumaczyć dzieciom, że każde imię jest wyjątkowe i nie wolno się z niego naśmiewać. Zresztą takie sytuację budują charakter u dziecka, które szybciej uczy się jak należy i jak nie należy postępować w kontakcie z innymi.

Na tle innych dziewczynek z pewnością wyróżni się Zefiryna. To imię pochodzące z greki, od boga wiatru zachodniego. Zefiryna obchodzi swoje imieniny 6 kwietnia i 20 grudnia i będzie w przyszłości świetną artystką lub kompozytorką.

Sprawdź: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś [lista]

Imiona na Z – damskie

 • Zaira
 • Zbysława
 • Zefiryna
 • Zenobia
 • Zenona
 • Zwinisława
 • Zygfryda
 • Zygmunta

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo