Imiona męskie na O – Imiona dla chłopca na O

Szukasz idealnego imienia dla swojego przyszłego dziecka? A może masz jakąś swoją ulubioną literkę, od której mogłoby się zaczynać najważniejsze słowo nazywające twoją pociechę? Jedną z ciekawszych, na którą można zwrócić uwagę, jest literka “O”. W języku polskim nie spotkamy się z ogromnym wyborem imion zaczynających się od tej litery, jednak z pewnością są one ciekawie brzmiące. Dziś na tapet bierzemy imiona męskie, zaczynające się literą “O”. 

Popularne imiona męskie na O

  • Oskar
  • Oliwier
  • Olaf
  • Olgierd
  • Oktawian

Imiona dla chłopców na O

Imiona dla chłopców na O nie cieszą się ogromną popularnością, chyba głównie z tego względu, że nie ma ich zbyt wiele. Należy jednak podkreślić, że to właśnie ich niewielka liczba może świadczyć głównej mierze o wyjątkowości tych nazw.

Jednym z bardziej popularnych imion dla chłopców w ostatnim czasie jest z pewnością Oliwier. Imię to wywodzi się z języka łacińskiego, a w wolnym tłumaczeniu oznacza “hodowcę oliwek”. Oliwki w starożytnej tradycji były symbolem pokoju, a zatem można dojść do wniosku, że Oliwier to po prostu osoba miłująca pokój. Jest też inna, niemiecka tradycja, według której imię to oznacza “przywódcę elfów”. Z kim kojarzą nam się elfy? Prócz różnych fantastycznych wyobrażeń, mamy również przed oczami choćby Świętego Mikołaja! Jest jednak drobna różnica. Oliwier nie obchodzi swojego święta 6 grudnia, no chyba że wówczas przypada czas jego urodzin. Imieniny Oliwiera wypadają 27 maja i 2 września. Jest to zatem świetne imię dla chłopca, chcącego mieć swoje święto przed Dniem Dziecka albo “na pocieszenie” rozpoczynającego się roku szkolnego. 

Innym popularnym imieniem jest również Oskar. To słowo wywodzi się z zimnych krain Skandynawii, gdzie na tamtejsze bóstwa mówiono “As”, a wyraz “Kar” oznaczał miecz lub włócznię. Łącząc te wyrazy, w wolnym tłumaczeniu otrzymujemy Oskara, który oznacza “osobę otrzymującą miecz z rąk bogów”. Warto również wspomnieć, że jego patronem jest historyczny biskup Szwecji z IX wieku, czyli św. Oskar. To wspomnienie tego świętego w Kościele Katolickim wskazuje na jedyną oficjalną datę imienin Oskara, która przypada na 3 lutego. Skoro mowa o Oskarze, nie wolno tutaj nie wspomnieć o słynnych, amerykańskich “Oscarach”, które stanowią główną nagrodę w dziedzinie filmu. Jeśli przeczuwasz, że Twoje dziecko będzie na “wagę złota” i lepsze od “Titanica”, koniecznie weź pod uwagę to imię!

Do innych popularnych imion możemy zaliczyć również Olafa, którego postać jest bardzo dobrze znana wszystkim młodym adeptom kina, a szczególnie bajki pt. “Kraina Lodu”.

Zobacz też: Amerykańskie imiona damskie i męskie: Jakie jest znaczenie popularnych amerykańskich imion?

Oryginalne imiona męskie na O

Wśród imion męskich na literkę O, możemy spotkać się również z takimi, które brzmią wyjątkowo osobliwie. Do takich możemy zaliczyć między innymi Orfeusza, który w mitologii greckiej stanowił symbol śpiewu i poezji. Jeśli matką lub ojcem dziecka jest osoba powiązana z muzyką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich potomek może z tym imieniem okazać się prawdziwym “owocem muzycznej miłości”. Bardzo możliwe, że Orfeusz odnajdzie swoją legendarną Eurydykę, z którą powiąże go miłość silniejsza od śmierci. Brzmi mitycznie, prawda? Ale może właśnie w tym tkwi urok tego niezwykłego imienia. 

Pozostając w klimatach starożytnych, jednak zmierzając kilkaset kilometrów na wschód, możemy się spotkać z imieniem Oktawian. Nazwa ta kojarzy się w głównej mierze historykom ze słynnym cesarzem rzymskim, Oktawianem Augustem, który jako pierwszy dzierżył insygnia władzy Cesarstwa Rzymskiego. Jeśli wyczuwamy, że nasz potomek może cechować się odwagą, męstwem i zdolnościami przywódczymi, być może dość ciekawym, choć niecodziennym wyborem będzie właśnie Oktawian. 

Niespotykanym na co dzień imieniem jest także Odo. Słowo to wywodzi się z języka germańskiego i jest rozumiane w polskim tłumaczeniu jako “dziedzictwo, majątek”. Oduś, bo tak często mówi się zdrobniale na chłopca z tym imieniem, jest zwykle duszą romantyczną, posiadającą również głęboki świat wewnętrzny. Jego wrażliwość, wiara i delikatność czynią z dziecka o imieniu Odo osobę wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju.

Zobacz również: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś [lista]

Imiona na O – ogólna popularność

Warto spojrzeć na imiona zaczynające się tą okrągłą literą w klasyfikacji najpopularniejszych imion męskich nadawanych dzieciom w Polsce. Według najnowszych danych z Ministerstwa Cyfryzacji, najbardziej cenionym imieniem na literę O jest Oliwier, który plasuje się na 22. miejscu. W tej samej “dziesiątce” możemy odnaleźć także Oskara, który zajmuje 28. lokatę. 51. pozycję reprezentuje natomiast Olaf, a reszta imion opierających się na tej samogłosce znajduje się daleko w klasyfikacji, poza pierwszą “setką”. 

Imię na O – podsumowanie

Jak zatem mogliśmy zauważyć, w naszym języku nie funkcjonuje dzisiaj zbyt wiele imion zaczynających się literą O. Do tych, które cieszą się popularnością na pewno możemy zaliczyć Olafa, Oskara czy też Oliwiera. Niecodziennymi okazują się natomiast propozycje Odo i Oktawian. Jesteśmy jednak przekonani, że każda z powyżej zaprezentowanych pomysłów jest na swój sposób wyjątkowy i możesz wziąć je pod uwagę, podczas wyboru imienia dla swojego najdroższego syna.

Zobacz również: Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo