Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu

Sucha skóra w uszach to dokuczliwa przypadłość, która może dotknąć zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Objaw ten często występuje razem z łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry, a także jej uporczywym swędzeniem. W artykule wskazujemy najczęstsze przyczyny suchych uszu, a także domowe oraz apteczne sposoby na suchą skórę w uszach.

Łuszcząca się skóra w uszach przyczyny

Sucha i łuszcząca się skóra w uchu może mieć wiele przyczyn. Najczęstsza spośród nich to nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Problem ten może wynikać również z przegrzania, przebywania w suchym pomieszczeniu, a także być objawem chorobowym.

Niewłaściwa pielęgnacja

Sucha i schodząca skóra z ucha często jest następstwem niewłaściwego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem słonecznym. Skóra powinna być regularnie natłuszczana, zwłaszcza w sezonie letnim. Sucha skóra w uchu może być także problemem wywołanym stosowaniem podrażniających skórę kosmetyków, które zawierają alkohol, parabeny, sylikony, spieniacze czy konserwanty. Kosmetyki powinny być odpowiednio dostosowane do wieku oraz typu skóry.

Przegrzanie

Sucha skóra w uchu bywa także problemem wynikającym z przegrzania organizmu. Dochodzi do tego na przykład wtedy, gdy ubieramy się zbyt ciepło, przesadnie korzystamy ze słońca, sauny czy solarium, a także przebywamy w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Przegrzana skóra traci właściwy poziom nawilżenia, przez co staje się sucha i zaczyna się łuszczyć.

Suche powietrze w mieszkaniu

Problem suchej skóry ma nie tylko związek z wysoką temperaturą w pomieszczeniu, lecz także – co zwykle idzie w parze – z suchym powietrzem. Należy więc pamiętać o odpowiedniej wentylacji mieszkania.

Odczyn alergiczny

Łuszczenie się skóry w uszach może być efektem wystąpienia odczynu alergicznego po kontakcie skóry z silnym, działającym uczulająco detergentem – np. proszkiem do prania czy płynem do mycia podłóg. Suche uszy mogą również doskwierać osobom z alergiami pokarmowymi. W takim przypadku suchości zwykle towarzyszy zaczerwienienie.

Atopowe zapalenie skóry

Jeżeli skóra w uszach się łuszczy od dłuższego czasu, może to wskazywać na chorobę zwaną atopowym zapaleniem skóry (AZS). Mamy w tym przypadku do czynienia ze schorzeniem o podłożu genetycznym. Jego objawy to zwłaszcza sucha i łuszcząca się skóra w uchu, a także jej zaczerwienienie, pieczenie oraz swędzenie. Mogą one zostać wywołane na skutek kontaktu organizmu z określonym alergenem, na który chora osoba jest uczulona. Leczenie powinno być w tym przypadku przeprowadzane pod nadzorem lekarza dermatologa.

Domowe sposoby na suchą skórę w uszach

Sucha i łuszcząca się skóra w uszach często jest możliwa do wyleczenia z zastosowaniem domowych sposobów.

  • nawilżaj skórę od wewnątrz – należy pić 2 litry wody każdego dnia, aby w ten sposób przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry,
  • ogranicz częstotliwość stosowania mydła – jest to produkt silnie wysuszający skórę,
  • nawilżaj skórę za pomocą olejów – sprawdzi się m.in. olej kokosowy czy oliwa z oliwek, a także oliwka dla niemowląt,
  • noś kapelusz przykrywający uszy – zwłaszcza w czasie słonecznych i gorących dni.

Sposoby na suchą skórę w uszach z apteki

Łuszcząca się skóra wewnątrz ucha i na zewnątrz może wymagać zastosowania leków i innych preparatów dostępnych w aptece. Pomocne mogą okazać się zwłaszcza:

  • kremy,
  • emulsje do kąpieli,
  • maści,
  • lotiony,
  • mleczka.

Jeżeli tzw. łupież w uszach jest objawem odczynu alergicznego lub atopowego zapalenia skóry, wtedy konieczne może okazać się sięgnięcie po preparaty przeciwzapalne, w tym środki sterydowe, leki przeciwhistaminowe, a także inhibitory kalcyneuryny.

Sucha skóra w uszach jest zatem objawem, który można skutecznie leczyć zarówno domowymi, jak i aptecznymi sposobami. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku dermatologiem, który podpowie, czy dany przypadek wymaga leczenia farmakologicznego.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo