Imiona żeńskie na F – Imiona dla dziewczynki na F

Czy jesteś osobą, która ma słabość do tradycyjnych, nieco starszych, ale niekoniecznie klasycznych imion? Chcesz, żeby to, jak nazwiesz swoje dziecko, miało interesujące znaczenie i historię? Jeśli tak, to na pewno spodobają ci się proponowane przez nas imiona żeńskie na F. Być może żadna inna literka nie ma tak ciekawego zbioru.

Popularne imiona żeńskie na F

  • Felicja
  • Franciszka
  • Faustyna
  • Frida

Imiona żeńskie na F – co do wyboru?

Imiona żeńskie na F – większość z nich ma za sobą długą historię, interesujące pochodzenie i znaczenie. Co ciekawe, żadne żeńskie imię na literę F nie jest obecnie szczególnie popularne w Polsce. Decydując się więc na takie imię, możemy zapewnić naszemu dziecku trochę oryginalności – i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że w każdej grupie, do jakiej trafi w życiu, będzie jeszcze co najmniej kilkoro dzieci o tym samym imieniu. Wiele imion z poniższego zestawienia otrzymuje tylko kilkoro dzieci rocznie w skali całego kraju! Zobaczmy więc, jakie mamy opcje, jeśli chcemy nazwać córkę imieniem zaczynającym się od litery F.

Imiona damskie na F

Znanym chyba wszystkim imieniem damskim na literę F jest Franciszka. To oczywiście żeńska forma od imienia Franciszek. W Polsce pojawiło się ono w XIX wieku. Franciszka oznacza osobę energiczną, aktywną, a jednocześnie wrażliwą i uczuciową. Z chęcią pomaga ona innym. Choć imię Franciszka samo w sobie brzmi już bardzo wdzięcznie i uroczo, chcąc zdrobnić je bardziej, możemy użyć przydomków takich jak: Franciszeczka, Franeczka, Frania, Franka, Franusia. W zeszłym roku w Polsce zostały tak nazwane 72 dziewczynki.

Niektórzy rodzice decydują się nazwać nowonarodzoną córkę po prostu Franka – od imienia Franciszka. Występuje to jednak w naszym kraju niezwykle rzadko – warto jednak wiedzieć, że istnieje taka możliwość.

A jeśli chcemy jeszcze inaczej przekształcić imię Franciszka, to zawsze możemy nazwać naszą córkę Francesca. Jest to po prostu włoski odpowiednik Franciszki. Świeżo upieczonych rodziców może przekonywać jego nietypowe, włoskie, dźwięczne brzmienie. W tym roku takie imię otrzymało 6 dziewczynek urodzonych w Polsce.

Rzadziej spotykane w naszych stronach łacińskie imię Fabia oznacza dosłownie osobę uprawiającą bób. W języku francuskim imię to funkcjonuje jako Fabienne. Na Fabię możemy mówić zdrobniale: Fabka, Fabi, Fabianka.

Imiona dla dziewczynek na F – interesujące znaczenia

Bardzo interesującym imieniem jest Felicja. Pochodzi ono bowiem od łacińskiego słowa „felix”, czyli szczęśliwy, życzliwy, łaskawy. Felicja oznacza kobietę szlachetną, sprytną, rozważną i odpowiedzialną. Imieniny obchodzi 24.01 oraz 27.04.

To oczywiście nie koniec interesujących łacińskich imion. Florentyna – żeńska wersja imienia Florentyn, co oznacza „kwitnący”. Imię to ma wskazywać na osobę ciekawą, barwną, oryginalną, ciekawą świata. Jedna z najbardziej znanych Florentyn to Florence Welch, angielska piosenkarka, liderka zespołu Florence and The Machine.

A skoro już Florentyna, to dlaczego nie Flora? Według mitologii rzymskiej było to imię bogini wiosny i kwiatów. Flora swoje imieniny obchodzi 29.08 oraz 24.11.

Najpopularniejsze w Polsce imię na F

Dość popularnym – przynajmniej w porównaniu do wymienionych wyżej pozycji – imieniem w Polsce jest imię Faustyna. Podobnie jak Felicja czy Florentyna, imię to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza szczęście i pomyślność. Jest ono nadawane w Polsce od XIX wieku. W ostatnich latach w ciągu roku w Polsce imieniem Faustyna nazywa się około stu dziewczynek. W tym roku było ich 104, w zeszłym – 98, a dwa lata temu – 109. Imię Faustyna ma określać osobę urokliwą, towarzyską, a jednocześnie pracowitą i odpowiedzialną. Zdrobniale na Faustynę możemy mówić: Fausta, Faustka, Faustyś, Styna, Tina, Tysia, Tyśka, Austyna, Austynka.

Rzadko spotykane imiona na F

Interesującym imieniem jest także Frida. Pochodzi ono z języka niemieckiego i oznacza pokój. W Polsce dość trudno jest poznać Fridę (w przeciągu ostatnich trzech lat imię to otrzymało zaledwie dziesięć dziewczynek), imię jest nam jednak znane dzięki meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo. W ostatnim czasie popularność artystki i zainteresowanie nią widocznie rośnie – kto wie, może przełoży się to także na popularność jej imienia?

Wracając jednak do interesujących łacińskich imion – czy poznaliście kiedyś kogoś o imieniu Flawia? Dosłownie imię to oznacza: kobieta o jasnych włosach. Niestety, również jest bardzo rzadko spotykane w Polsce. Zdrobnienia do tego imienia to na przykład: Flawcia, Flaweczka, Flaweńka, Flawka, Flawusia, Flawusieńka, Lawunia, Lawka. Według astrologii imienię Flawia noszą kobiety kulturalne, inteligentne i mądre. Są wrażliwe na ludzką krzywdę.

W Polsce sporadycznie pojawia się także arabskie imię Fatima. Dosłownie oznacza ono kobietę powstrzymującą się, powściągliwą. Niestety, ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie i brak dotychczasowej popularności w naszym kraju, imię Fatima nie ma przydzielonego dnia imienin. Jeśli chcemy nazwać Fatimę zdrobniale, możemy powiedzieć: Fatimka, Fatimeczka, Fatimusia, Fatusia. Inną, nieco skróconą wersją imienia Fatima jest Fatma. Działa ono jako osobne imię.

Zobacz również: Imiona żeńskie na E

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo