Imiona żeńskie na E. Które imiona dla dziewczynek cieszą się największą popularnością?

Chyba wszyscy możemy przyznać – te decyzje nie są niczym łatwym. Czym młody rodzic powinien się kierować w ustaleniu idealnego imienia dla swojego dziecka? Emocjami, rozsądkiem, kreatywnością? A może najlepiej jest „wpaść” na ten pomysł spontanicznie, widząc swoją pociechę po raz pierwszy na oczy? Niestety, nie istnieje prosta odpowiedź na to pytanie. Jeśli jednak jesteś typem osoby, która swoje myśli i decyzje lubi układać w klarowny, prosty sposób, być może ta lista Ci pomoże. Oto imiona żeńskie na E. Które imię na E damskie jest najpopolarniejsz?

Popularne żeńskie imiona na E

 • Emilia
 • Ewelina
 • Edyta
 • Estera
 • Ewa
 • Eliza
 • Elżbieta
 • Elwira

Imiona na e damskie – najpopularniejsze w 2022 roku

W 2020 najpopularniejsze imię żeńskie na literę E to Emilia. Mieści się ono na dwunastym miejscu pośród stu najczęściej nadawanych dziewczynkom imion w Polsce. Przyjrzyjmy się więc mu bliżej. Emilia to imię żeńskie pochodzenia etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Pochodzi od nazwy rzymskiego rodu Emiliuszów. W Polsce pojawiło się w XV wieku. Oznacza ono osobę pilną, żarliwą, taką, która mocno się o coś stara. Zdrobnienia od imienia Emilia to między innymi: Emi, Emka, Emilka, Emuś, Emusia. Według astrologii Emilia to kobieta przebojowa, zaangażowana, mająca jednocześnie wrażliwą, artystyczną duszę. Ceni relacje rodzinne i przyjacielskie.

Tradycyjne imię damskie na E – znamy je wszyscy!

Innym imieniem, które pojawiło się w tegorocznym rankingu top 100 imion dla dziewczynek, jest Ewa. Trzeba przyznać, że jest to imię bardzo klasyczne, które nigdy się nie starzeje. Pierwsze skojarzenia z tym imieniem są oczywiście biblijne – i słusznie, ponieważ pierwszy raz pojawiło się ono dwa tysiące lat przed naszą erą. Nazwanie córki Ewa to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy cenią prostotę i klasykę, ale jednocześnie lubią ciekawostki historyczne i kulturowe. Ewa obchodzi imieniny aż pięć razy w ciągu roku, jednak te najbardziej popularne wypadają w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia.

Imiona dla dziewczynek na E – niektóre żeńskie propozycje pochodzą od siebie nawzajem

Na liście najpopularniejszych imion 2020 roku zaraz pod Ewą znalazła się Eliza. Co wiemy o tym imieniu?

Co ciekawe, Eliza to skrócona forma imienia Elizabeth, imienia, które po polsku tłumaczy się jako Elżbieta. A mogłoby się zdawać, że Eliza i Elżbieta to dwa zupełnie różne imiona – tak przynajmniej jest w języku polskim.
Eliza przez długi czas znane było w Polsce głównie jako imię literackie. Prawdziwą popularność zyskało dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Eliza obchodzi imieniny 14 czerwca, 17 sierpnia oraz 2 września. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi: Elcia, Elżunia, Eluś, Liza, Lizka, Elizka, Elusia.

Imię Elżbieta wywodzi się z języka hebrajskiego od słowa elzeba lub eliszeba („Bóg jest moją przysięgą” lub „Bóg jest moją doskonałością”). Elżbieta obchodzi imieniny aż dziewiętnaście (!) razy w ciągu roku, jednak te najbardziej popularne przypadają na 5 listopada. Elżbieta to kobieta elegancka, pełna klasy, jest dobrą liderką. Na Elżbiety mówimy najczęściej „Ela”.

Imię żeńskie na E – propozycje nie tylko z Polski

Coraz popularniejsze w naszym kraju jest imię Emma. Ma ono bardzo urocze znaczenie: „ta, co niesie dobrą gwiazdę”. Emma jest impulsywna, temperamentna, z chęcią pomaga najbliższym. Imieniny obchodzi 24.11 i 28.12. Znane Emmy to między innymi brytyjska aktorka, Emma Watson, czy amerykańska aktorka Emma Roberts. Zdrobnienia od tego imienia to na przykład: Emka, Emcia, Emusia.

Imiona dziewczyn na E. Pomysłów jest naprawdę wiele

Jednym z najpopularniejszych polskich imion na E, o których jeszcze nie wspomnieliśmy, jest imię Ewelina. Ewelina to osoba dynamiczna, pewna siebie, o bogatym życiu wewnętrznym. Jego etymologia nie jest jasna, wiadomo za to, że w Polsce imię to pojawiło się dopiero w XIX wieku. Na Ewelinę zdrobniale możemy mówić: Ewelnka, Ewela, Linka, Lina, Linusia, Ewka.

Warto przypomnieć sobie także o istnieniu imienia Eleonora. Jest to bardzo stare imię, znane już od około VII wieku. Wywodzi się z języka arabskiego i oznacza „Bóg jest moim światłem”. Imieniny obchodzi 19 grudnia.
Znane Eleonory to kobiety wpływowe, na ważnych stanowiskach. Eleanor Roosvelt to była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Eleonora Akwitańska była królową Francji i Anglii, a Eleonora Gonzaga to cesarzowa Niemiec. Nie bez powodu więc imię to jest przypisywane osobom silnym, ambitnym i pewnym siebie. Potrafi podejmować decyzje, odnajdzie się na stanowisku kierowniczym, jako lider. Bez trudu osiąga wyznaczone przez siebie cele.

Natomiast Edyta – imię pochodzące z języka angielskiego oznacza „dobrobyt”. Kobieta o tym imieniu ma zrównoważony charakter. W dążeniu do celu działa z opanowaniem. Eryka – imię pochodzenia germańskiego znane w Polsce od XV wieku. Kiedyś nadawano to imię córkom wojowników.

Inne, równie ciekawe imiona żeńskie na E to między innymi:

 • Elmira
 • Elwira
 • Emiliana
 • Erna
 • Ernestyna
 • Estera
 • Eufemia
 • Euforyzna
 • Eugenia
 • Eulalia
 • Euzebia

Piąta litera alfabetu oferuje nam mnóstwo pięknych imion kobiecych o niezwykle bogatych znaczeniach. Czy to właśnie któreś z nich wybierzesz dla swojego dziecka?

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo