55 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na pięćdziesiątą piątą rocznicę ślubu

To niesamowite, ale jest faktem. Od Waszego sakramentalnego “tak” już niedługo minie okrągłe pięćdziesiąt pięć lat. A przecież pamiętacie jeszcze dobrze ten dzień. Może nie, jakby to było wczoraj albo przedwczoraj, ale ponad pół wieku…? A jednak. To powód do zadumy i refleksji, ale przede wszystkim do dumy. Jesteście wyjątkowym małżeństwem i możecie być z siebie dumni, bo to już Wasza 55 rocznica ślubu.

55 rocznica ślubu — znaczenie

Wtedy, gdy stawaliście się mężem i żoną, nie mogliście oczywiście wiedzieć, że będziecie nimi aż tak długo. Po drodze mogło się wydarzyć bardzo wiele, co przekreśliłoby Was i Wasze małżeństwo. Chociażby każdego dnia któreś z Was mogło mieć wypadek i nie wrócić do domu. Mogło się też okazać, że wcale nie jesteście ze sobą szczęśliwi i nie jest Wam dobrze ze sobą. A jednak! A jednak pokazaliście światu, wszystkim, a przede wszystkim samym sobie, że można.

Mimo wszelkich gorszych chwil, wszelkich sztormów, dotrwaliście aż do dzisiaj, aż do nadchodzącej pięknej rocznicy. Każdego dnia coś mogło Was zatrzymać – a tych wspólnych dni jako mąż i żona macie już, bagatela, ponad dwadzieścia tysięcy. Robi wrażenie, prawda? Na co dzień się o tym nie myśli, ale tak właśnie jest.

Skoro Wasza małżeńska droga trwa już tak długo, to wiecie dobrze, jak ważną rolę odgrywa powracanie od czasu do czasu do pięknych wspomnień chwil przeżytych razem. Są takie dni, które po prostu zapamiętuje się na całe życie. Których nie da się zapomnieć, wymazać. Teraz warto stworzyć sobie kolejny taki wyjątkowy dzień. Nie będzie do tego lepszej okazji niż właśnie 55 rocznica ślubu.

Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu — jak się nazywa

Po tylu latach zdajecie sobie zapewne doskonale sprawę, że kolejne rocznice małżeństwa tradycyjnie noszą swoje specjalne nazwy. W końcu dopiero co obchodziliście tę najsłynniejszą z rocznic – złote gody, pięćdziesięciolecie ślubu. Już to – słusznie – wydawało się niezwykłym osiągnięciem. A jednak, przed Wami kolejne!

Pięćdziesiąta piąta rocznica ma nawet dwóch patronów. Nazwiemy ją szmaragdową lub platynową.

Szmaragd to charakterystyczny, zielony minerał. Już od starożytności wykorzystuje się go w jubilerstwie, do tworzenia przepięknych ozdób i biżuterii. Jest niezwykle cenny również jako kamień kolekcjonerski. Przez wieki opracowano wiele technik obróbki szmaragdów, dzięki którym mogą jeszcze bardziej cieszyć ludzi – zwłaszcza panie – na całym świecie.

Platyna to z kolei wyjątkowo rzadki metal szlachetny, który uznaje się za cenniejszy nawet od złota. Widzimy to zresztą często choćby przy rozmaitych kartach kredytowych czy członkowskich – oferty “platinium”, jeśli występują, to stoją ponad tymi “gold”. Widzimy więc wyraźnie, że pięćdziesiąta piąta rocznica jest potraktowana bardzo godnie. To zresztą naturalne skojarzenie – często o platynie myślimy właśnie jako o tym metalu, który jest jeszcze cenniejszy od złota. Nic więc dziwnego, że również w zestawieniu nazw rocznic małżeństw to właśnie ją znajdziemy o szczebelek wyżej niż złoto, patronujące obchodzonym podczas pięćdziesięciolecia ślubu słynnym złotym godom.

Prezent na 55 rocznicę ślubu

Mimo upływu tak długiego czasu, nie można zaniedbać zwyczaju dawania sobie prezentów. To drobny gest, który jednak wiele znaczy dla najbliższej nam osoby. Pokazujemy w ten sposób, że po tylu latach uczucie i poczucie zobowiązania są w nas nadal żywe.

Co więc wybrać? Sporą popularnością cieszą się dziś obrazy ścienne, często malowane ze zdjęć, lub po prostu oprawione w ramki fotografie. Mogą one przedstawiać Was razem z dowolnego momentu życia – może to być równie dobrze ślub co inna ważna chwila, do której lubicie wracać. Warto zaznaczyć, że również na ramie obrazu lub zdjęcia można wygrawerować Wasze imiona, inicjały lub datę dzienną (na przykład ślubu albo obecnej rocznicy). Bogata oferta specjalizujących się w tego rodzaju upominkach sklepów daje nam także możliwość zakupu kompletu ręczników łazienkowych z Waszymi inicjałami czy opisanego zestawu konfitur.

Szmaragdowa lub platynowa rocznica ślubu — jakie to gody

Jak już się dowiedzieliśmy, 55 rocznica ślubu posiada podwójną nazwę. Zarówno szmaragd jak i platyna to niezwykle szlachetni patroni. Niezależnie od tego, czy bardziej przypadnie nam do gustu nazwa szmaragdowe gody, czy jednak platynowe gody, będzie to godne upamiętnienie tak wyjątkowej chwili w naszych życiach. Warto wspomnieć też, że zgodnie z tradycją rocznica posiada swój kolor – będzie to tu szmaragdowo-zielony – oraz własny kamień szlachetny – tym razem aleksandryt (również zielony w świetle dziennym).

Życzenia na 55 rocznicę ślubu

W tym wszystkim nie można oczywiście pominąć także życzeń. To drobny gest, ale ważny – nie można go pominąć. Przede wszystkim podziękujmy sobie nawzajem za te wszystkie lata, za cierpliwość, wyrozumiałość i po prostu za obecność. Życzmy sobie, by w nadchodzącym czasie ta bliskość dalej była równie ciepła co dotychczas. Nie zapominajmy też o kluczowym w dojrzałym wieku zdrowiu i sile do radzenia sobie ze zmartwieniami oraz wzajemnej troski.

Zobacz również: Życzenia dla męża na rocznicę ślubu

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general