27 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 27 tydzień życia dziecka?

W 27 tygodniu swojego życia niemowlę rozumie coraz więcej. Rodzice, którzy obserwują je na co dzień, są w stanie dostrzec u swojej pociechy całkowicie nowe umiejętności, które pojawiły się w bardzo krótkim czasie. Konkretne zachowania pozostają jednak nadal kwestią mocno indywidualną. Większość dzieci w 27 tygodniu życia potrafi o własnych siłach usiąść oraz – ze względu na mięśnie karku sprawnie podtrzymujące główkę – samodzielnie wytrzymywać w tej pozycji przez chwilę. 27 tydzień życia dziecka oznacza także coraz intensywniejsze poruszanie się, oswajanie z otoczeniem i socjalizację, także poza domem. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

27 tydzień życia – rozwój dziecka

W 27 tygodniu życia maluch nadal intensywnie rozwija się fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie. Jakie umiejętności już posiada, a nad którymi jeszcze pracuje? Na co szczególnie warto zwracać uwagę i które działania wspierać?

Patrząc na typowo fizyczny postęp, spostrzec można, że niemowlę w 27 tygodniu życia potrafi:

  • usiąść o własnych siłach i utrzymać tę pozycję, choć po chwili zdarza mu się opaść w przód,
  • opierać się dłońmi na podłodze,
  • siadać i przewracać się dla zabawy,
  • sięgać po niewielkie przedmioty i trzymać je w pięści,
  • przekładać przedmioty, zwłaszcza te większe, z ręki do ręki,
  • obracać się w kierunku głosu i innych dźwięków,
  • raczkować,
  • podciągać się z pozycji leżenia na plecach, gdy zostanie złapane za ręce,
  • siadać, przytrzymując się szczebelków łóżeczka czy części mebli,
  • sporadycznie utrzymywać ciężar na nogach w pozycji pionowej, dodatkowo asekurując się.

W 27 tygodniu życia mały człowiek jest bardzo aktywny. Wiele czasu spędza pełzając i przesuwając się po podłożu. Właśnie teraz warto szczególną uwagę zwrócić na sposób wykonania ubranek. Najlepiej, aby w newralgicznych miejscach: na brzuchu, kolanach czy rękawach nie miały grubych szwów i guzików powodujących dyskomfort. Dobrze jest również dostosować pokój do nowych pomysłów i aktywności. Warto chociażby obniżyć poziom łóżeczka i upewnić się, czy siedzące dziecko nie sięgnie do zasłon, sznurów rolet i innych tego typu elementów wyposażenia.

Na poziomie emocjonalnym i intelektualnym 27 tygodniowe dziecko potrafi już:

  • rozpoznawać ton głosu – rozumie go zresztą lepiej niż sens poszczególnych słów,
  • identyfikować najczęściej wypowiadane słowa, w tym swoje imię,
  • naśladować – z mniejszymi lub większymi sukcesami – dźwięki, które słyszy,
  • okazywać radość na czyjś widok lub dźwięk jego głosu poprzez gaworzenie, śmiech, pisk czy wyciąganie rączek,
  • okazywać lęk i niechęć poprzez marszczenie czoła, zaciskanie ust czy odwracanie głowy,
  • świadomie hałasować dla zabawy lub zwrócenia na siebie uwagi: może bębnić grzechotką lub inną zabawką w meble oraz przedmioty.

A co jeśli 27 tygodniowe dziecko nie opanowało jeszcze którejś z tych umiejętności? Nie ma powodu do niepokoju. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Zdarza się nawet, że któryś z elementów jest pomijany, na przykład raczkowanie.

27 tygodniowe dziecko

Dziecko w 27 tygodniu życia rozwija swoje umiejętności interpersonalne, dlatego bardzo ważne jest wsparcie jego emocjonalności. Maluch czuje się bezpiecznie i pewnie w obecności osób, które zna i rozpoznaje, czyli członków najbliższej rodziny, opiekunów, częstych gości. Może obawiać się obcych i w naturalny sposób staje się coraz mniej ufny. Na nieznane twarze reaguje często lękiem i instynktownie trzyma się blisko opiekuna.

Dziecko zaczyna również zdawać sobie sprawę ze swojej odrębności. Reaguje na imię. Często okazuje też uczucia rodzicom czy rodzeństwu. Świadomie przytula się lub głaszcze drugą osobę, ale może także złościć się albo dawać znać, że nie ma na coś ochoty. Można spodziewać się, że swoją niechęć zademonstruje: na przykład podczas jedzenia odwróci głowę od talerzyka czy łyżeczki albo zaciśnie usta. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak uszanować jego zdanie.

Ponieważ niemowlę, gdy mija 27 tydzień życia dziecka bardzo chętnie naśladuje dźwięki, które słyszy, to świetny moment na zabawy wspierające jego mowę.

Ćwiczenia i czynności, które sprawdzą się szczególnie to:

  • “wspólne” śpiewanie piosenek,
  • czytanie książeczek i powtarzanie niektórych wyrazów,
  • mówienie do dziecka prostymi słowami i krótkimi zdaniami,
  • częste powtarzanie niektórych przydatnych wyrazów,
  • pokazywanie rzeczy lub czynności, o której mowa,
  • mówienie z krótkimi przerwami,
  • zadawanie pytań i czekanie na odpowiedź malucha,
  • zmiana tonu głosu,
  • wydawanie zabawnych dźwięków.

W czasie codziennych czynności warto wziąć pod uwagę fakt, że 27 tygodniowy malec bywa uparty i lubi akcentować odmienne zdanie. Może także źle znosić nerwową atmosferę. Podczas pielęgnacji lub ubierania lepiej unikać więc pośpiechu i gwałtownych zmian pozycji. Niewskazane jest zbyt mechaniczne i gwałtowne kołysanie oraz wybudzanie dziecka z twardego snu. Staraj się nie robić niczego na siłę i wbrew niemowlęciu, szczególnie gdy płacze i głośno protestuje.

Niemowlę jest też wrażliwe na temperatury. Należy sprawdzać, czy jedzenie lub picie nie jest za zimne bądź za gorące oraz czy w pomieszczeniu panuje komfort termiczny. Podnosząc dziecko, zapewniaj równomierne oparcie całego ciała, a nie tylko główki i pupy. Obracając malucha, steruj jego bioderkami, a do wanienki wkładaj bokiem tak, aby widział, co się dzieje.


27 tydzień życia dziecka to zresztą idealny czas na naukę higieny. Rączki dziecka powinno się myć kilka razy dziennie, głównie z tego względu, że potrafi już raczkować. Często przemieszcza się po całym domu, dotyka różnych przedmiotów, także butów, a ręce i napotkane przedmioty wkłada do buzi. Szczególnie istotne jest mycie rączek po spacerze, przed jedzeniem oraz po przewijaniu.

Jeśli dziecko ma już zęby, także im należy poświęcić odpowiednią uwagę. Ząbki i dziąsła myje się specjalną miękką szczoteczką lub kawałkiem gazy. Zwyczaj zasypiania z butelką mleka powinien zostać wyeliminowany już wcześniej. Jeśli jednak dziecko nadal go praktykuje, czas zrezygnować z tego rytuału, ponieważ przyczynia się on do powstawania próchnicy butelkowej. Jeśli niemowlę zaśnie przy jedzeniu, należy przetrzeć jego zęby gazikiem.

27 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Na tym etapie życia większość niemowląt jest już po bardzo ważnym skoku rozwojowym, zachodzącym zwykle pomiędzy 22 a 26 tygodniem życia. U niektórych dzieci ten ważny moment zachodzi jednak właśnie teraz. To ważna chwila, w której dziecko koncentruje się na relacjach w otoczeniu oraz zaczyna rozumieć ciągi przyczynowo-skutkowe.

Coraz lepsza koordynacja ruchowa pozwala dziecku określać relacje między rzeczami. Zaczyna orientować się w dystansie i widzi, że rodzic lub inny opiekun czasem się od niego oddala. Odróżnia bliskich od osób obcych i przypadkowych. Czasami ta świadomość może być dla niemowlęcia przytłaczająca i przerażająca, można zatem zaobserwować u niego objawy lęku separacyjnego. To obawa przed rozstaniem z rodzicami, szczególnie z mamą. Ich zniknięcie, choćby na chwilę, powoduje płacz, przyczynia się do kłopotów z zasypianiem i częstego przebudzania się.

W 27 tygodniu życia dziecko coraz lepiej pojmuje zależności przyczynowo-skutkowe. Skłania go to do różnego rodzaju eksperymentów. Wypuszcza przedmioty z ręki, by sprawdzić, co się stanie. Świadomie wykorzystuje hałas i krzyk, aby zwrócić na siebie uwagę i przywołać bliskich. Łapie za łyżeczkę w czasie jedzenia. Wkłada przedmioty do różnego rodzaju pojemników i otworów. Zauważalne są także spore postępy w obszarze umiejętności motorycznych: niemowlę próbuje się czołgać i przemieszczać, uderza przedmiotami o siebie, trenuje odruch chwytny, wkłada i wyciąga zabawki z pudełek czy szuflad.

27 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dziecko w 27 tygodniu życia prawie skończyło już 7 miesiąc.

27 tydzień życia dziecka – waga

W 27 tygodniu życia przeciętny chłopiec waży około 8,3 – 8,5 kg, dziewczynka zaś jest prawie o kilogram lżejsza (7,5 – 7,6 kg). W praktyce jednak te wartości mogą być różne, gdyż uzależnione są od wagi urodzeniowej.

Zgodnie z normami, dziecko prawidłowo rozwijające się przybiera na wadze około 150 – 200 gramów tygodniowo. Sprawia to, że w okolicach 5-6 miesiąca podwaja wagę urodzeniową. Później tempo zwalnia i niemowlę przybiera w ciągu miesiąca około 400 – 500 gramów miesięcznie. Oznacza to, że w 7 miesiącu maluch podwoił swoją wagę z dnia narodzin, a dodatkowo zyskał jeszcze około 0,7 – 1 kilograma.

27 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść?

W 27 tygodniu życia dziecko powinno zjadać w ciągu dnia pięć posiłków, każdy o objętości około 170 – 180 ml. Trzy z nich to typowe dania mleczne, na przykład kleiki i kaszki. Dwa pozostałe posiłki to potrawy początkowo o konsystencji puree, później zaś składające się z rozdrobnionych i posiekanych produktów. Przykładem mogą być zupy jarzynowe z dodatkiem białkowym oraz warzywa i owoce ze zbożami. Można także podawać dziecku jedzenie do ręki.

Na tym etapie u niektórych niemowląt zauważalny jest postęp w samodzielnym jedzeniu. Kiedy maluch zaczyna sięgać po łyżkę i umie za jej pomocą zagarniać podsuwane mu posiłki, warto pracować nad tymi umiejętnościami. Na początek najlepsze będą łyżeczki z odpowiednio wygiętą rączką. Jeśli niemowlę ząbkuje, sprawdzi się specjalna miękka łyżeczka z silikonu.

Ile śpi 27 tygodniowe niemowlę?

Przeciętne 27 tygodniowe dziecko w ciągu doby przesypia nawet 14 godzin. Z tej puli około 9-10 godzin przypada na sen nocny. Oprócz niego w harmonogramie dnia umieścić należy przeważnie dwie drzemki, jedną przed południem i jedną popołudniu. Każda z nich trwa do dwóch godzin. Na tym etapie zdarzają się co prawda pojedyncze dni, gdy dziecko śpi tylko raz dziennie, nie oznacza to jednak, że stanie się to normą już teraz.

Oczywiście sen, jak cały rozwój niemowlęcia, to sprawa indywidualna. To, ile konkretne dziecko śpi, zależy nie tylko od jego wieku, ale także od dobowego rytmu, przestrzegania rytuałów, temperamentu i potrzeb. Normy i tabele mają więc charakter wyłącznie informacyjny i orientacyjny. W większości przypadków można jednak spostrzec, że pomiędzy 7 a 9 miesiącem życia drzemki stają dłuższe i coraz bardziej regularne. Niemowlę przesypia podobny czas w przewidywalnym, określonym momencie dnia.

Dodaj komentarz

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

2 tydzień życia dziecka

Jak przebiega 2 tydzień noworodka? Ile pokarmu zjada dwutygodniowe niemowlę i ile potrzebuje snu? Jak widzi 2 tygodniowy noworodek? Poznaj odpowiedzi ekspertów na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące 2 tygodnia...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general