Jak przygotować się do rodzicielstwa? Porady od ekspertów

Na każdej parze, która podjęła decyzję o planowaniu i pojawieniu się dziecka w ich życiu, spoczywa duża odpowiedzialność. Pierwsze reakcje na wieść o tym, że życie ludzi wywróci się do góry nogami mogą być różne – od euforii, przez przerażenie, po rozpacz. Po pierwszych emocjach do świadomości zazwyczaj dochodzi zdroworozsądkowe podejście, czyli zgromadzenie jak największej liczby informacji na temat tego, co może się wydarzyć w okresie nadchodzących 9 miesięcy. I tu tak naprawdę, kulturowo i społecznie wydaje się, że obowiązek ten i potrzebę realizują najbardziej kobiety, bo to ich ciało i życie zmieni się najbardziej.

Jak przygotować się do rodzicielstwa?

Ilość informacji o ciąży i poszczególnych etapach okresu tuż po narodzinach, może doprowadzić do zawrotu głowy przyszłego rodzica – fora internetowe, zamknięte grupy na portalach społecznościowych, rady cioć, babć, koleżanek, lekarzy, położnych.

To, co w tej sytuacji warto zrobić, to polegać na źródłach, które są sprawdzone i medycznie uzasadnione. Zabobony, magię i hasła „bo za moich czasów”, warto zamienić na merytoryczne książki przygotowane przez ekspertów. Takie można znaleźć w wydawnictwie Natuli. Jeżeli ktoś poszukuje sprawdzonych rad i opisu całych procesów, które zachodzą w tak ważnym okresie jak przyjście dziecka na świat, to te pozycje powinny być obowiązkowe na liście do przesłuchania. Są dostępne jako audiobooki, co w czasie ciąży dla wielu kobiet będzie najlepszą formą pozyskiwania wiedzy. Dlaczego? Ciąża jest stanem bardzo wymagającym i niektóre z kobiet przechodzą go ciężko – długie okresy nudności, osłabienie, bezsenność. Czytanie książek w dyskomforcie lub oglądanie filmów w niewygodnej pozycji może być mocno utrudnione. Audiobooków natomiast można słuchać zawsze i wszędzie, podczas odpoczynku, w bezsenne noce, podczas kompletowania wyprawki, prasowania ciuszków czy ćwiczeń przed porodem.

Od czego warto zacząć słuchanie? Od pozycji, w których znajdziemy informacje o podstawowych rzeczach, z jakimi będziemy mieć do czynienia po pojawieniu się nowego człowieka na świecie.

Dookoła porodu i jego rodzajów narosło przez wieki i ostatnie lata tak dużo mitów i dziwnych, często nieprawdziwych przekonań, że warto je obalić i poznać kwintesencję tego, co każda kobieta i mężczyzna powinni wiedzieć na temat porodu i różnych jego odmian.

Oczywiście w kręgach kobiecych są zwolenniczki każdego ze sposobów wydawania dziecka na świat.  Każda z przyszłych mam ma swoje wstępne przekonania, jednak warto zestawić je z najnowszą wiedzą medyczną zebraną przez autorki.

Zacznijmy zatem od pozycji napisanej przez niezależną położną, z 30 letnim doświadczeniem w pomocy w przychodzeniu dzieci na świat. Katarzyny Oleś „Poród naturalny” jest idealnym przykładem na to, że o ważnych wydarzeniach i skomplikowanych procesach można pisać zrozumiale, zwięźle i na temat. A co jeszcze ważniejsze: nie straszy przyszłych mam krwistymi opowieściami. Autorka po kolei przedstawia najważniejsze informacje, takie jak sam schemat porodu i jego fazy, co wpływa na poród. Opisuje dokładnie, jak działają poszczególne hormony, co ma wpływ na powodzenie naturalnego porodu. Przybliża rolę przyszłej mamy, dziecka, położnej, przyszłego taty. Ta pozycja to kompendium wiedzy w przyjemnej formie dla każdej przyszłej mamy i jej otoczenia. Dzięki temu audiobookowi, przyszli rodzice będą potrafili przejść przez to niezwykłe doświadczenie w sposób bardziej świadomy, mniej bolesny i bardziej radosny.

Poród naturalny często nie jest możliwy. W tym zakresie pomóc może pozycja „Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim”. Są to zebrane w całość rady Magdaleny Hul oraz Katarzyny Osadnik, które w ciągu lat pracy jako położne gromadziły swoją wiedzę.

Audiobook ten zawiera wiele informacji o tym, w jakich przypadkach wykonuje się cesarskie cięcie, jak trzeba przygotować się psychicznie i fizycznie do tego zabiegu, jakie są potencjalne zagrożenia i komplikacje, co dzieje się z ciałem po interwencji lekarzy, jak dbać o siebie i dziecko w pierwszych i kolejnych dobach po cesarskim cięciu.

Ta pozycja jest bardzo potrzebna w naszym kraju. Jak pokazują dane, w ciągu roku dzięki cięciu cesarskiemu ze wskazań zdrowotnych czy nagłych przychodzi na świat aż 150 000 dzieci.

Po dwóch najbardziej kluczowych tematach warto przedstawić tą trzecią, nie mniej istotną, czyli: odżywianie noworodka. Wiele razy można usłyszeć stwierdzenie, że karmienie piersią jest bardzo naturalnie, nie ma w nim nic trudnego i kobiety nie muszą się do tego przygotowywać.

Jak się okazuje w realnym życiu, wiele mam przechodzi problemy w tym zakresie. I jedynym sposobem, aby przygotować się do tej mlecznej drogi jest zgłębienie informacji na ten temat. Rzetelnym źródłem wiedzy jest audiobook „Karmienie piersią” Magdy Karpienii.
Dlaczego warto karmić piersią, a nie od razu podać mieszankę mleczną? Wiele badań naukowych z różnych instytutów wskazuje na to, że proces ten to nie tylko przekazywane najlepszego i najbardziej wartościowego pokarmu dla noworodka, ale również więzi emocjonalnej i psychologicznej z matką. Autorka jako ekspertka w dziedzinie laktacji jest świetnym wsparciem dla przyszłej mamy, przekazując jej tajniki wiedzy. Podaje najważniejsze informacje o tym, jak naprawdę powinno wyglądać karmienie, jak i gdzie szukać pomocy, kiedy pojawiają się problemy. W sposób szczegółowy przedstawia kolejne etapy karmienia, zmieniające się wraz z rozwojem dziecka i jego potrzebami. Daje cenne wskazówki od narodzin, pierwszych godzin i dni życia dziecka, poprzez kolejne miesiące, aż po powrót do pracy mamy, kończąc na wskazówkach jak odstawić dziecko od piersi w komforcie dla całej rodziny. 

Podstawowe linki znajdują się poniżej:

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo