Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów
Nie sposób zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach posługiwanie się językami obcymi to jedna z najważniejszych umiejętności. Nie tylko pomaga nam się rozwijać i daje nowe możliwości zdobywania wiedzy, ale także otwiera drzwi do studiów za granicą, lepszej kariery i wyższych zarobków. Wielu rodziców, chcąc zapewnić dzieciom jak najlepszy start, zastanawia się, kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego, aby edukacja przyniosła oczekiwane rezultaty. Odpowiedni wiek może z jednej strony ułatwić maluchowi zdobywanie wiedzy, a jednocześnie zachęcić do poznania kolejnych języków.

W XXI wieku już raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że nauka języka obcego, zwłaszcza angielskiego, jest niezmiernie ważna. Biegłe posługiwanie się angielskim może nie tylko pozytywnie wpłynąć na komfort życia, ale także ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Umożliwia bowiem dostęp do bieżących informacji z całego świata, do aktualnej wiedzy czy do dzieł kultury, na tłumaczenie których trzeba byłoby czekać miesiące czy nawet lata.
Nie da się ukryć, że bez znajomości języka angielskiego perspektywy stają się mocno ograniczone i to zarówno te zawodowe, jak i np. towarzyskie. Aby więc zagwarantować dziecku większe możliwości, warto rozpocząć naukę języka już od najmłodszych lat. Okazuje się, że im młodsze dziecko, tym łatwiej przychodzi mu edukacja w tym zakresie, a na efekty wcale nie trzeba długo czekać. Ważna jest jednak konsekwencja i odpowiednie wsparcie rodziców.
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?
Prawda jest tak, że nie ustalono jednego odpowiedniego wieku rozpoczęcia nauki języka obcego dla wszystkich dzieci. W większości przypadków dobrze sprawdza się jednak prosta zasada: im wcześniej, tym lepiej. Wbrew obawom rodziców, wprowadzenie drugiego języka już we wczesnym dzieciństwie wcale nie sprawia, że dziecko później opanowuje ten rodzimy czy jest przeciążone nadmiarem informacji. Wręcz przeciwnie, umysł maluszka jest naturalnie bardziej chłonny i plastyczny, co znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces, a w dodatku nie powoduje przemęczenia.
Jak wynika z badań, około drugiego roku życia u dzieci zaczyna się jeden z ważniejszych okresów rozwoju mózgu. Na tym etapie umysł staje się szczególnie chłonny, a przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności zdecydowanie szybsze. Wprowadzenie w tym momencie drugiego języka może zaowocować tym, że dziecko przyswoi go na takim samym poziomie co mowę ojczystą, ponieważ zadziałają te same mechanizmy, które wpływają na naukę mówienia w języku polskim. Nie jest to edukacja w rozumieniu szkolnym, dlatego nie jest dla dziecka obciążająca – w takim wypadku uczenie się języka staje się po prostu kolejnym naturalnym elementem dorastania, odbywa się zatem właściwie bez wysiłku i bez problemów. Dzieci chłoną język jak gąbki, niejako “przy okazji”, mimochodem. Jeśli rodzice będą konsekwentni, zapewnią odpowiednie wsparcie i nie pozwolą zaniedbać na etapie szkolnym osiągniętych w dzieciństwie postępów, maluch ma szansę posługiwać się w przyszłości językiem obcym na poziomie native speakerów.
Istnieje teoria, która zakłada, że pierwsze doświadczenia z drugim językiem można rozpocząć nawet jeszcze wcześniej – około 12. miesiąca. Jak się okazuje, dzieci w tym wieku (aż do ukończenia 7 lat) mają bardzo mocno rozwiniętą umiejętność rozumienia ze słuchu i są w stanie rozróżniać wszystkie dźwięki występujące w różnych językach. Sprzyja to rozwijaniu prawidłowego akcentu. Na etapie szkolnym ta umiejętność niestety już zanika, a nauka wymowy staje się zdecydowanie trudniejsza i wymaga więcej wysiłku.
Pamiętajmy jednak, że na pytanie, kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego, nie ma konkretnej odpowiedzi. Nauka we wczesnym dzieciństwie, podobnie jak wszystkie inne kwestie związane z rozwojem i edukacją, jest sprawą bardzo indywidualną. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego żadnych procesów nie należy przyśpieszać na siłę, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek. Dziecko nie może czuć się do niczego zmuszane, a poznawanie nowego języka powinno kojarzyć się raczej z zabawą i ciekawością – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zbudować solidne podstawy do dalszej edukacji, ukształtować nawyki i sprawić, że język obcy będzie źródłem pozytywnych myśli.
Jak rozpocząć przygodę z angielskim?
Aby małe dziecko rzeczywiście przyswajało drugi język w sposób naturalny, nie należy wywierać na nim żadnej presji czy zmuszać np. do oglądania bajek po angielsku czy czytania książeczek w tym języku. Warto uważnie obserwować swoją pociechę i weryfikować, które metody sprawdzają się u niej najlepiej i sprawiają najwięcej radości. Dzięki temu nowy język będzie się kojarzył przede wszystkim z przyjemnością i zabawą.
Intensywnie rozwijające się dziecięce mózgi wyjątkowo łatwo przyswajają nowe języki, ponieważ dysponują wrodzoną umiejętnością powtarzania każdego dźwięku. Dobrze jest zatem, aby miał do czynienia z językiem na co dzień – np. poprzez słuchanie piosenek, recytowanie wierszyków, oglądanie bajek, kolorowanki, rozmaite gry i zabawy (najlepiej takie, które angażują wszystkie zmysły). Już od wczesnego dzieciństwa rodzice mogą wprowadzić strategię, która polega a tym, że jednego dnia nazywają określone przedmioty czy zjawiska po polsku, a następnego – robią to po angielsku.
Ponieważ dwu, trzy- czy czterolatki przyswajają pewne zwroty czy wyrażenia intuicyjnie, w przyszłości proces nauki będzie dla nich znacznie łatwiejszy. Dużo sprawniej przyjdzie im również poznawanie kolejnych języków, ze względu na to, że wszelkie różnice wymowie czy gramatyce będą prostsze do wyłapania i opanowania.
Czy warto zapisać dziecko na zajęcia językowe? I jak wybrać odpowiednie?
Z czasem, w miarę rozwoju umiejętności, rodzice mogą zacząć myśleć o wsparciu profesjonalnych nauczycieli. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko będzie na to gotowe. W przypadku kilkuletnich dzieci nie warto jednak stawiać na intensywne kursy, skupiające się na nauce z podręcznika i wypełnianiu nudnych ćwiczeń. Szukając odpowiednich zajęć językowych, warto szczegółowo zapoznać się z ofertą i wybrać taką, która stawia na naukę przez zabawę – czyli jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli chodzi o języki obce.
Jakiekolwiek zajęcia językowe dla dzieci w przedziale 3-7 lat absolutnie nie powinny przyjmować charakteru szkolnego – nudne formułki i pamięciówka mogą tylko zniechęcić. Zdecydowanie lepiej sprawdza się luźna atmosfera, stawianie na swobodną konwersacje, osłuchiwanie się z nowymi zwrotami oraz zabawa. Należy pamiętać, że umysł dziecka zachowuje swoją plastyczność i chłonność mniej więcej do 8-10 roku życia, dlatego edukacja między 4 a 10 rokiem życia może okazać się naprawdę kluczowa – tak małe dzieci błyskawicznie rozwijają zdolność komunikacji.
Co ważne, zajęcia dla maluszków powinny być prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, z nienagannym akcentem (najlepiej native speakerzy), dzięki czemu dziecko naturalnie “załapie” poprawną wymowę i intonację. Najlepiej, aby lekcje były luźne, przyjemne i przede wszystkim – atrakcyjne dla dzieci – bez stresów, wyścigów czy presji.
Wyjątkowe życzenia wielkanocne religijne. Jak właściwie przeżyć te święta?
Żarty na Prima Aprilis. Jak zrobić komuś udany kawał 1 kwietnia? Najlepsze pomysły!
Życzenia wielkanocne dla osoby w żałobie. Czego życzyć osobie, która straciła kogoś bliskiego?
Wiersz o palmie wielkanocnej. Jak świętować Niedzielę Palmową za pomocą pięknych rymów?
Niemowlę po szczepieniu – co powinno zaniepokoić?
Grupa ELO – to oni prowadzili skandaliczne rekolekcje w Toruniu. Kim są? Działają w ten sposób od lat
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów
Kolejowe ABC
Zbliża się lato i wakacje. Wszystko wskazuje na to, że ten czas będzie zupełnie inny niż dotychczas. Każda rodzina marzy o powrocie do codzienności sprzed epidemii. A z wakacjami kojarzy...
Czytaj dalej →Strajk nauczycieli 2019: nie wszyscy popierają protest nauczycieli! Dlaczego?
Strajk nauczycieli zacznie się tuż przed egzaminami gimnazjalnymi – 8 kwietnia. Jak twierdzi Sławomir Broniarz szef Związku Nauczycieli Polskich protest nauczycieli będzie trwał do odwołania. Czy to oznacza, że strajk...
Czytaj dalej →Strajk nauczycieli 2019: co zrobić z dzieckiem, gdy nauczyciele strajkują?
8 kwietnia 2019 zaczął się strajk nauczycieli. Teoretycznie siedmiolatek może pozostać w tym czasie bez opieki w domu. W praktyce rodzic musi zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom...
Czytaj dalej →Skarga na nauczyciela: Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór]
Nieetyczne zachowania nauczycieli wobec uczniów nie powinny być pozostawione bez naszej reakcji. Skarga rodzica na nauczyciela jest w takich sytuacjach więcej niż konieczna – w końcu chodzi o nasze dziecko....
Czytaj dalej →Jak sprawić, by dziecko pokochało książki?
Podobno mały Johann Wolfgang z zapartym tchem wysłuchiwał opowieści swojej matki. Nie była to kobieta wykształcona, lecz jej fantastyczne historie jeszcze na długo pozostały z małym Johannem. Wspominał je z...
Czytaj dalej →Spółgłoski w języku polskim: rodzaje spółgłosek
Podział głosek na samogłoski i spółgłoski to wiedza potrzebna na etapie nauki mówienia małego dziecka. Dzięki niej możemy lepiej śledzić postępy rozwojowe pociechy. A w przypadku ewentualnych trudności z wymową...
Czytaj dalej →Balet dla dzieci
Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? A może Twój maluch usilnie nalega na lekcje baletu? Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i przechodzi okres fascynacji...
Czytaj dalej →Rekrutacja do przedszkoli 2018/2019: Zasady, Terminy, Kryteria, Punktacja
Chcesz wysłać w tym roku dziecko do przedszkola? A może Twoje dziecko już uczęszcza do przedszkola i chcesz to kontynuować? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas rekrutacji, o jakich terminach...
Czytaj dalej →Życzenia na Dzień Nauczyciela – cytaty o nauczycielach i wiersze
Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela, to doskonała okazja, by podziękować pedagogom za ich trud i starania włożone w wychowanie naszych pociech. To czas szkolnych przedstawień i wręczania upominków. Brakuje...
Czytaj dalej →Wydawnictwa udostępniły darmowe podręczniki w wersji elektronicznej dla wszystkich uczniów!
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w okresie zawieszenia zajęć w placówkach dydaktyczno-wychowawczych, wydawcy podręczników edukacyjnych zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali się udostępnić elektroniczne wersje podręczników za darmo. Szkoły zamknięte...
Czytaj dalej →Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie...
Czytaj dalej →Jak zachęcić dzieci do czytania? Pewnie nie słyszałeś o tych skutecznych trikach!
Dzieci mają ogromny potencjał poznawczy i od samego początku ich życia szczególną uwagę poświęcają interakcjom z innymi ludźmi. Proces tworzenia nawyku czytania, przede wszystkim determinują kontakty z najbliższymi osobami. Czytanie...
Czytaj dalej →Kiedy dzieci wracają do szkoły? Nie przed 26 kwietnia! Konferencja premiera [09.04.2020]
“Kiedy wracamy do szkoły?” – to pytanie raz po raz zadają uczniowie i nieco już zdesperowani rodzice. Trwająca w Polsce epidemia koronawirusa była przyczyną zawieszenia lekcji i wprowadzenia kształcenia na...
Czytaj dalej →Na kogo wypadnie na tego BĘC! Przedszkola przyjmują dzieci losowo?
W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku zapadł wyrok odnośnie nieprzyjęcia do przedszkola dziecka na podstawie losowego programu rekrutacyjnego. Rekrutacja do przedszkola Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła sprawa dotycząca przyjmowania dzieci...
Czytaj dalej →“Rodzice dostali 300+” argumentują nauczyciele. Za “bezpłatne podręczniki” trzeba będzie zapłacić?
Podręczniki to często koszt rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych na każde dziecko. Do tego dochodzi wyprawka, zeszyty, zajęcia dodatkowe. Nagle okazuje się, że wrzesień jest koszmarem dla rodzinnego budżetu....
Czytaj dalej →Piosenki dla rodziców
Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...
Czytaj dalej →Biżuteria na zawsze
Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...
Czytaj dalej →Piosenka na pierwszy taniec – Jaką piosenkę na pierwszy taniec wybrać?
Młode pary często zastanawiają się jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec. Wybór wcale nie jest taki prosty. Piosenka na pierwszy taniec powinna wyrażać pozytywne emocje i pokazywać nasze uczucia. Piosenka...
Czytaj dalej →