Kiedy jest dzień wagarowicza 2022? Skąd się wziął ten zwyczaj?

Kiedy jest dzień wagarowicza? Zgodnie ze zwyczajem przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Właśnie wiosną nasilają się tendencje uczniów do opuszczania zajęć. Kiedy bowiem po chłodniejszym okresie wreszcie robi się cieplej, zamiast siedzieć nad książkami i nauką dzieci oraz młodzież wolałyby jak najwięcej przebywać na powietrzu. Dzień wagarowicza to święto nieformalne, jednak większość nauczycieli patrzy wówczas przez palce na nieobecność uczniów. Niektóre szkoły z kolei pragną ograniczać absencję uczniów lub organizować im tego dnia czas na świeżym powietrzu. Kiedy obchodzimy dzień wagarowicza? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Kiedy jest dzień wagarowicza 2022?

Kiedy wypada dzień wagarowicza? To nieformalne święto przypada zawsze 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny. W roku 2022 pierwszy dzień wiosny wypada w poniedziałek. Święto obchodzone jest przez uczniów w Polsce oraz w niektórych częściach Litwy. Zwykle tego dnia uczniowie udają się na wagary. Uciekają z konkretnej lekcji lub ze wszystkich, które mieliby mieć tego dnia. Bywa, że na lekcjach nie ma całej klasy. Wiele szkół stara się przeciwdziałać tym ucieczkom, na przykład organizując wspólne wyjścia. Kino, teatr, albo wspólne topienie Marzanny – to ciekawe metody na spędzenie tego dnia. 

W niektórych szkołach lekcje w dzień wagarowicza są luźniejsze albo nauczyciele postanawiają nie odpytywać uczniów i nie robić kartkówek. Większość – choć oczywiście zależy to od konkretnego nauczyciela i jego zapatrywań – stara się podchodzić wyrozumiale do nieobecności uczniów na zajęciach. W niektórych miejscach w Polsce organizowane są “Legalne Wagary w Pierwszym Dniu Wiosny”. Można wówczas oddać krew – czyli spędzić ten dzień pożytecznie, pomagając innym. 

Zobacz: Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2022? Sprawdź, kiedy przestawić zegarki!

Dzień wagarowicza – skąd się wziął ten zwyczaj?

Kiedy jest dzień wagarowicza? Pierwszego dnia wiosny! Dlaczego właśnie wtedy? Zwyczaj ten związany jest z naturalnym instynktem – charakterystycznym dla osób żyjących w klimacie umiarkowanym – by jak najwięcej przebywać na słońcu po okresie zimowym. Po długich, zimnych miesiącach jesteśmy spragnieni przebywania na zewnątrz gdy jest ładna pogoda. Rozprężenie wiosenne wpływa na nastroje tak młodzieży, jak i osób dorosłych. Wagary nasilają się więc zwłaszcza w okresie wiosennym. Dzień wagarowicza jest zaś doskonałą okazją by uciec z lekcji. 

Samo słowo “wagary” pochodzi z łaciny, gdzie “vagari” oznacza “błąkać się”, “wałęsać się”. Chodzi tu bowiem o nieuzasadnioną – z punktu widzenia szkoły – nieobecność ucznia na lekcjach. Określenie to zaczęło być używane przez Polaków na przełomie XIX i XX wieku. Trudno powiedzieć kiedy narodził się ten zwyczaj. Uczniowie udają się bowiem na wagary już od dawna – z czasem do kalendarza weszło zaś to nieformalne święto. Data została wybrana celowo – wiosną ucieczek z lekcji jest więcej, a właśnie pierwszego dnia wiosny żegnamy zimę i witamy wiosnę. 

Sprawdź: Kiedy zaczyna się Wielki Post 2022? Ile potrwa? Sprawdź, ile pozostało do Wielkanocy!

Rodzice pytają o pierwszy dzień wiosny:

Dzień wagarowicza – kiedy jest? 

Kiedy jest dzień wagarowicza? Święto to obchodzimy 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny. W roku 2022 dzień ten wypada w poniedziałek. 

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie, Ważne Okazje

Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Zbliżający się koniec roku to znak, że już najwyższa pora pomyśleć o napisaniu i wysłaniu listu do Świętego Mikołaja. Tworzenie listu to jedna z najbardziej uroczych tradycji związanych z Bożym...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general