Kiedy jest dzień wagarowicza 2023? Skąd się wziął ten zwyczaj?

Zgodnie ze zwyczajem przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nie jest zwyczajnym dniem. Kiedy bowiem po chłodniejszym okresie wreszcie robi się cieplej, zamiast siedzieć nad książkami uczniowie wybierają aktywności w plenerze. Dzień wagarowicza to święto nieformalne, jednak większość nauczycieli patrzy wówczas przez palce na nieobecność swoich podopiecznych. Niektóre szkoły z kolei pragną ograniczać absencję uczniów, dlatego organizują tego dnia aktywności czas na świeżym powietrzu. Kiedy obchodzimy dzień wagarowicza? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Kiedy jest dzień wagarowicza 2023?

Kiedy wypada dzień wagarowicza? To nieformalne święto przypada zawsze 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny. W roku 2023 pierwszy dzień wiosny wypada we wtorek. Święto obchodzone jest przez uczniów w Polsce oraz w niektórych częściach Litwy. Zwykle tego dnia uczniowie udają się na wagary. Uciekają z konkretnej lekcji lub ze wszystkich, które mieliby mieć tego dnia. Bywa, że na lekcjach nie ma całej klasy. Wiele szkół stara się przeciwdziałać tym ucieczkom, na przykład organizując wspólne wyjścia. Kino, teatr, albo wspólne topienie Marzanny – to ciekawe metody na spędzenie tego dnia. 

W niektórych szkołach lekcje w dzień wagarowicza są luźniejsze albo nauczyciele postanawiają nie odpytywać uczniów i nie robić kartkówek. Większość – choć oczywiście zależy to od konkretnego nauczyciela i jego zapatrywań – stara się podchodzić wyrozumiale do nieobecności uczniów na zajęciach. W niektórych miejscach w Polsce organizowane są “Legalne Wagary w Pierwszym Dniu Wiosny”. Można wówczas oddać krew – czyli spędzić ten dzień pożytecznie, pomagając innym. 

Zobacz: Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023? Sprawdź, kiedy przestawić zegarki!

Dzień wagarowicza – skąd się wziął ten zwyczaj?

Kiedy jest dzień wagarowicza? Pierwszego dnia wiosny! Dlaczego właśnie wtedy? Zwyczaj ten związany jest z naturalnym instynktem – charakterystycznym dla osób żyjących w klimacie umiarkowanym – by jak najwięcej przebywać na słońcu po okresie zimowym. Po długich, zimnych miesiącach jesteśmy spragnieni przebywania na zewnątrz gdy jest ładna pogoda. Rozprężenie wiosenne wpływa na nastroje tak młodzieży, jak i osób dorosłych. Wagary nasilają się więc zwłaszcza w okresie wiosennym. Dzień wagarowicza jest zaś doskonałą okazją by uciec z lekcji. 

Samo słowo “wagary” pochodzi z łaciny, gdzie “vagari” oznacza “błąkać się”, “wałęsać się”. Chodzi tu bowiem o nieuzasadnioną – z punktu widzenia szkoły – nieobecność ucznia na lekcjach. Określenie to zaczęło być używane przez Polaków na przełomie XIX i XX wieku. Trudno powiedzieć kiedy narodził się ten zwyczaj. Uczniowie udają się bowiem na wagary już od dawna – z czasem do kalendarza weszło zaś to nieformalne święto. Data została wybrana celowo – wiosną ucieczek z lekcji jest więcej, a właśnie pierwszego dnia wiosny żegnamy zimę i witamy wiosnę. 

Sprawdź: Harmonogram matur 2023. Czy ostatnie zmiany wpłyną również na termin egzaminów?

Rodzice pytają o pierwszy dzień wiosny:

Dzień wagarowicza – kiedy jest? 

Kiedy jest dzień wagarowicza? Święto to obchodzimy 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny. W roku 2023 dzień ten wypada we wtorek. 

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo