Meszka – Jak wyglądają meszki? [DOMOWE SPOSOBY na pogryzienia przez meszki]

Meszki to prawdziwa wakacyjna plaga. Te niewielkie owady potrafią dać się we znaki, raniąc skórę i wprowadzając do organizmu niebezpieczne substancje. Co zrobić, gdy ugryzie nas meszka? Jak uniknąć ukąszenia? Kiedy należy iść do lekarza? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań związanych z meszkami.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Meszki to niewielkie owady, które żyją w okolicach zbiorników wodnych.
  • Ugryzienie meszki jest charakterystyczne - wokół zranionego miejsca powstaje obrzęk, a skóra staje się zaczerwieniona. Taki ślad może utrzymywać się przez kilka dni.
  • W większości przypadków ugryzienie meszki nie jest niebezpieczne, ale owady te mogą przenosić choroby, a ich ślina - wywoływać reakcje alergiczne.
  • Domowe sposoby na leczenie ugryzienia meszki to przede wszystkim okłady: z octu, sody oczyszczonej, wapna lub cebuli.

Co to są meszki?

To, co nazywamy meszkami, to tak naprawdę cała rodzina małych owadów, które zalicza się do meszkowatych. Na całym świecie jest co najmniej 1750 gatunków meszkowatych, z kolei w Polsce rozpoznano ich około 50. Dorosłe samice meszkowatych są hematofagami, co oznacza, że żywią się krwią żywiciela, podobnie jak np. kleszcze czy pijawki.

Meszki to owady, które uwielbiają wilgoć. Najczęściej zasiedlają tereny w pobliżu zbiorników wodnych i to w nich się rozwijają. Samice meszek składają około 200-500 jaj w czystych, płytkich wodach. Larwy wykluwają się po dwóch lub trzech tygodniach, a przepoczwarzenie się następuje po kolejnych sześciu. Dorosłe owady wypływają na powierzchnię wody w pęcherzyku powietrza. Kiedy ten pęknie, odlatują.

Jak wygląda meszka?

Meszka to niewielki owad osiągających od 1,5 do 10 (zwykle 3–6) mm długości. Owady te są z reguły ciemno ubarwione, dlatego po angielsku nazywa się je black fly, czyli czarna mucha. Mają krępe ciało z garbem, krótkie, szerokie, opalizujące skrzydła, czułki oraz grube, krótkie odnóża.

Czy meszki są groźne?

Meszki mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Samice meszek to pasożyty, które przenoszą inne pasożyty pomiędzy zwierzętami ciepłokrwistymi. Niektóre gatunki meszek przenoszą choroby. Są to takie schorzenia jak np. ślepota rzeczna. Substancje znajdujące się w ślinie tych owadów mogą także wywoływać alergie.

Meszki, choć nielubiane przez ludzi, pełnią istotną rolę w środowisku naturalnym. Są tzw. filtratorami, co oznacza, że przywracają drobnoszczątkową materię organiczną do łańcucha pokarmowego. Są też bioindykatorami – ich obecność w zbiornikach wodnych wskazywać może na podwyższony poziom fosforanów i azotanów.
 

Jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki?

Ugryzienie meszki trudno pomylić z ukąszeniem przez jakiegokolwiek innego owada. W miejscu, w które wgryzła się meszka, pojawia się krwawiący ślad oraz bolesny obrzęk, który może utrzymywać się nawet kilka dni. To m.in. dlatego, że aparat meszek jest przystosowany do rozcinania skóry i rozrywania tkanki, a ich ślina zawiera substancje, które utrudniają krzepnięcie krwi. Ślina meszek jest także toksyczna, przez co ugryzienie tych owadów może powodować obrzęki, zaczerwienienia, a nawet gorączkę.

Ugryzienie meszki. Kiedy należy iść do lekarza?

Ugryzienie meszki to wakacyjny problem wielu z nas. Obrzęk i rana po ugryzieniu tego owada powinny zagoić się same w ciągu kilku dni. Istotne jest jednak to, aby nie drapać miejsca ugryzienia. Ze względu na to, że meszka rozcina skórę, chcąc upić trochę ludzkiej krwi, taka ranka może prowadzić do zakażenia. Miejsce, w które wgryzł się ten nieprzyjemny owad, warto więc przemyć i odkazić. Jeśli opuchlizna lub rana się powiększa, należy udać się do lekarza i skonsultować z nim sposób leczenia.

Należy podkreślić, że ugryzienie meszki może być szczególne niebezpieczne dla niemowląt i osób pod wpływem alkoholu. Ślina meszki może spowodować zatrucie organizmu, które w skrajnych przypadkach może powodować obrzęk płuc.

Co na pogryzienie meszki? Najpopularniejsze domowe sposoby

Choć rana po ugryzieniu meszki powinna zagoić się samoczynnie, proces ten możemy wspomóc domowymi sposobami. Oto kilka najpopularniejszych metod stosowanych w przypadku ugryzienia meszki.

  • Okład z sody oczyszczonej lub octu. Łyżkę octu wlej do szklanki wody lub rozpuść w niej łyżkę sody oczyszczonej. Tak przygotowanym roztworem nasącz gazę i przyłóż do zranionej skóry.
  • Okład z cebuli. Przyłóż do ugryzienia plaster cebuli lub zetrzyj ją na tarce, a następnie tak przygotowaną papkę połóż na gazę i przyłóż w obolałe miejsce. Cebula ma działanie antybakteryjne i oczyszcza skórę z toksyn.
  • Okład z wapna. Kup wapno w formie tabletek musujących i rozpuść je w wodzie. Takim roztworem nasącz i przyłóż do rany. Wapno pomoże w leczeniu zaczerwienienia i obrzęków.

Obolałe miejsce możesz także posmarować miętową pastą do zębów lub olejkiem lawendowym. Obie te substancje pomogą ukoić ból i zmniejszą zaczerwienienie.

Meszki. Jak uniknąć ugryzienia?

Ugryzienia meszek można także uniknąć. I w tym przypadku przydadzą się sprawdzone domowe sposoby. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia:

  • załóż w oknach moskitiery,
  • unikaj wieczornych spacerów w pobliżu zbiorników wodnych,
  • zakładaj na spacery ubrania zakrywające ciało,
  • przyjmuj witaminę B,
  • używaj produktów odstraszających meszki,
  • stosuj olejki zapachowe.
Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo