Najlepsze filmy o koniach – dla dzieci i dla dorosłych

Filmy o koniach cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Te majestatyczne zwierzęta zachwycają ludzi bez względu na wiek. Jeśli jesteś fanem jeździectwa, dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych filmów fabularnych i dokumentalnych o koniach, które naprawdę warto zobaczyć.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Filmy o koniach cieszą się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym liczba tego typu produkcji, które można znaleźć w internecie i w wypożyczalniach filmów.
 • W tym artykule prezentujemy wybór polecanych filmów o jeździectwie, dzieląc je na dwie kategorie - filmy o koniach dla dzieci i filmy o koniach dla dorosłych.

Filmy o koniach dla dzieci i młodzieży

Filmy o koniach dla dzieci to najczęściej filmy familijne, przy których można dobrze się bawić bez względu na wiek. Wśród tego typu produkcji znajdziemy także animacje, komedie, filmy przygodowe, a nawet dramaty. Filmy o koniach dla młodzieży poruszają takie tematy jak odpowiedzialność, wolność, przyjaźń i wkraczanie w dorosłość. Oto subiektywny wybór najlepszych i najbardziej wzruszających spośród nich.

“Czarny Książę”, reż. Caroline Thompson (1994)

Choć “Czarny Książę” to film dość stary, wciąż wzrusza i cieszy oko. Film ten uznawany jest za klasykę filmów o koniach. To przygodowy film familijny z nutką dramatu, dlatego spodoba się zarówno nieletnim, jak i dorosłym miłośnikom koni. Film ten można znaleźć na Netflixie.
“Czarny Książę” to opowieść o młodym koniu, który wiedzie beztroskie życie w wiejskiej rezydencji swojego właściciela. Niestety, jego pan musi wyjechać i decyduje się na sprzedaż wszystkich swoich zwierząt. Niektóre z nich trafiają w ręce złych ludzi.

“Zebra z klasą” – reż. Frederik Du Chau (2005)

Choć zebra to nie koń, film ten jest na tyle udany, że postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu.  Ta ciepła historia powiada historię zebry, która wychowała się na farmie i marzy o tym, aby zostać koniem wyścigowym. W próbach spełnienia tego marzenia pomagają jej wierni przyjaciele. W produkcji tej występują m.in. konie, kozy, kury, a nawet muchy.

“Flicka”, reż. Michael Mayer (2006)

“Flicka” to opowieść o zamkniętej w sobie nastolatce, która marzy, aby w przyszłości prowadzić rodzinne ranczo. Gdy znajduje dzikiego mustanga, postanawia, że go oswoi. Ta produkcja to ciepła opowieść o przyjaźni między człowiekiem a koniem, ale także o marzeniach i wkraczaniu w dorosłość. Polecamy przede wszystkim równolatkom głównej bohaterki. Jeśli Wam się spodoba, będziecie mogli obejrzeć jeszcze dwie kolejne części tej produkcji.

„Mustang z Dzikiej Doliny”, reż. Lorna Cook i Kelly Asbury (2002)

“Mustang z Dzikiej Doliny” to jedna z niewielu animacji o koniach. Choć od momentu jego powstania minęło wiele czasu, wygląd tej produkcji wciąż nie rozczarowuje. “Mustang z Dzikiej Doliny” dostał cztery nagrody Annie (w tym za efekty animowane), był także nominowany do Oscara i Złotych Globów.
Film ten to przede wszystkim opowieść o wolności. Jego głównym bohaterem jest dziki koń, który zostaje schwytany przez kowbojów, a następnie sprzedany do kawalerii. Oglądając ten film, śledzimy jego zmagania na ścieżce do odzyskania swobody.

„Skok po marzenia”, reż Michael Damian (2007)

“Skok po marzenia” to kolejny film o dorastającej nastolatce. Główna bohaterka, 15-letnia Moondance Alexander, zmaga się z wieloma problemami. Po śmierci ojca wprowadza się do matki i próbuje odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Na polu towarzyskim odnosi głównie porażki, aż do momentu, kiedy na jej drodze staje łaciaty konik, Checkers. Okazuje się, że zwierzę uciekło ze swojej stajni, a Moondance musi oddać go właścicielowi. Mężczyzna zgadza się jednak, aby dziewczyna trenowała z jego zwierzęciem do zawodów jeździeckich.

“Niezwyciężony Secretariat”, reż. Randall Wallace (2010)

Film ten to opowieść oparta na prawdziwej biografii konia, który w latach 70. ubiegłego wieku rzeczywiści zdobywał liczne nagrody na amerykańskich torach. Produkcja skupia się na jego relacji z Penny Chenery, córką właściciela stadniny, która przejmuje gospodarstwo po jego śmierci i poświęca się wychowaniu konia, który nosi imię Secretariat.

Pozostałe filmy o koniach dla dzieci

Oprócz wspomnianych powyżej filmów o koniach dla dzieci i młodzieży mogą Wam się spodobać:

 • „Mój przyjaciel Shadow”, reż Steven de Jong (2011)
 • „Bella Sara: Opowieść o magicznej krainie koni”, reż. Brian Duchscherer (2013)
 • “Wicher”, reż. Katja von Garnier (2013)
 • “Polegaj na mnie”, reż. Andrew Haigh (2017)
 • “Wyścig marzeń”, reż. John Gatins (2005)

Filmy o koniach dla dorosłych

Konie, choć uwielbiane przez dzieci, są często bohaterami filmów dla dorosłych. Te majestatyczne zwierzęta towarzyszą człowiekowi w różnych momentach życia – w podróży, w żałobie, a nawet w więzieniu. Poniższa lista to zestawienie najlepszych filmów o jeździectwie i relacji człowieka z koniem polecane dojrzałym odbiorcom.

“Zaklinacz koni”, reż. Robert Redford (1998)

Ten film o koniach to absolutny klasyk. To fabularna opowieść o mężczyźnie, które całe swoje życie poświęcił koniom. Na jego ranczo trafia dziewczyna, która straciła nogę podczas wypadku samochodowego. W towarzystwie koni dziewczynka powoli odzyskuje wiarę w siebie, a tytułowy “zaklinacz koni” nawiązuje romans z jej matką.

“Buck”, reż. Cindy Meehl (2011)

“Buck” to film dokumentalny opowiadający historię Bucka Brannamana – pierwowzoru postaci, w którą wcielił się Robert Redford w filmie “Zaklinacz koni”. Brannaman, wychowywany przez brutalnego ojca, poświęcił swoje życie ukochanym zwierzętom. Konie, bo to one były dla niego najważniejsze, stały się substytutem czegoś, czego nie doświadczył w rodzinnym domu. Więź łącząca głównego bohatera ze zwierzętami pozwala mu odnaleźć harmonię i spokój ducha.

“Bez piętna”, reż. Phillip Baribeau (2015)

To kolejny dokument na naszej liście filmów o koniach dla dorosłych. “Bez piętna” to kino drogi – produkcja opowiada o podróży czterech mężczyzn, którzy przemierzają trzy tysiące mil na grzbietach mustangów, przemieszczając się od granicy amerykańsko-kanadyjskiej aż do Meksyku. To opowieść o wolności, męskiej przyjaźni oraz miłości do koni. W filmie wybrzmiewają także kwestie związane z ochroną dzikich mustangów.

“Hidalgo – ocean ognia”, reż. Joe Johnston (2004)

Główny bohater filmu “Hidalgo – ocean ognia” to kolejny jeździec, który musi przemierzyć trzy tysiące mil. W odróżnieniu od czterech przyjaciół z filmu “Bez piętna” jeździecki mistrz Frank T. Hopkins jedzie na koniu przez piaski Iraku, Arabii Saudyjskiej oraz Syrii. On i jego koń Hidalgo biorą bowiem udział w wyścigu zwanym “Oceanem ognia”. To rasowe kino przygodowe oparte na prawdziwej historii.

“Mustang”, reż. Laure de Clermont-Tonnerre (2019)

Ten film o koniach to kameralne kino opowiadające historię więzienną. Głównym bohaterem tej produkcji jest skazaniec Roman, który trafia do ośrodka, w którym opiekuje się dzikimi końmi. Droga do okiełznania mustangów jest wyboista, jednak pomaga bohaterowi w zmierzeniu się z demonami z przeszłości. “Mustang” to także wzruszająca opowieść o odpowiedzialności i odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

Pozostałe filmy o koniach dla dorosłych

Oprócz wymienionych powyżej filmów o koniach dla dorosłych mogą Wam się spodobać:

 • “Czas wojny”, reż. Steven Spielberg (2011)
 • “Niepokonany Seabiscuit”, reż. Gary Ross (2003)
 • “Karino”, reż. Jan Batory (1976)
 • “Gonitwa”, reż. Simon Wincer (2011)
 • “Jeździec”, reż. Chloe Zhao (2017)
 • “Lotna”, reż. Andrzej Wajda (1959)
 • “O koniach i ludziach”, reż. Benedikt Erlingsson (2013)
 • “Cudowny koń”, reż. Simon Wincer (1983)
 • “Rącze konie”, reż. Billy Bob Thornton (2000)
Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo