Najlepsze filmy o koniach – dla dzieci i dla dorosłych

Filmy o koniach cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Te majestatyczne zwierzęta zachwycają ludzi bez względu na wiek. Jeśli jesteś fanem jeździectwa, dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych filmów fabularnych i dokumentalnych o koniach, które naprawdę warto zobaczyć.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Filmy o koniach cieszą się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym liczba tego typu produkcji, które można znaleźć w internecie i w wypożyczalniach filmów.
 • W tym artykule prezentujemy wybór polecanych filmów o jeździectwie, dzieląc je na dwie kategorie - filmy o koniach dla dzieci i filmy o koniach dla dorosłych.

Filmy o koniach dla dzieci i młodzieży

Filmy o koniach dla dzieci to najczęściej filmy familijne, przy których można dobrze się bawić bez względu na wiek. Wśród tego typu produkcji znajdziemy także animacje, komedie, filmy przygodowe, a nawet dramaty. Filmy o koniach dla młodzieży poruszają takie tematy jak odpowiedzialność, wolność, przyjaźń i wkraczanie w dorosłość. Oto subiektywny wybór najlepszych i najbardziej wzruszających spośród nich.

“Czarny Książę”, reż. Caroline Thompson (1994)

Choć “Czarny Książę” to film dość stary, wciąż wzrusza i cieszy oko. Film ten uznawany jest za klasykę filmów o koniach. To przygodowy film familijny z nutką dramatu, dlatego spodoba się zarówno nieletnim, jak i dorosłym miłośnikom koni. Film ten można znaleźć na Netflixie.
“Czarny Książę” to opowieść o młodym koniu, który wiedzie beztroskie życie w wiejskiej rezydencji swojego właściciela. Niestety, jego pan musi wyjechać i decyduje się na sprzedaż wszystkich swoich zwierząt. Niektóre z nich trafiają w ręce złych ludzi.

“Zebra z klasą” – reż. Frederik Du Chau (2005)

Choć zebra to nie koń, film ten jest na tyle udany, że postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu.  Ta ciepła historia powiada historię zebry, która wychowała się na farmie i marzy o tym, aby zostać koniem wyścigowym. W próbach spełnienia tego marzenia pomagają jej wierni przyjaciele. W produkcji tej występują m.in. konie, kozy, kury, a nawet muchy.

“Flicka”, reż. Michael Mayer (2006)

“Flicka” to opowieść o zamkniętej w sobie nastolatce, która marzy, aby w przyszłości prowadzić rodzinne ranczo. Gdy znajduje dzikiego mustanga, postanawia, że go oswoi. Ta produkcja to ciepła opowieść o przyjaźni między człowiekiem a koniem, ale także o marzeniach i wkraczaniu w dorosłość. Polecamy przede wszystkim równolatkom głównej bohaterki. Jeśli Wam się spodoba, będziecie mogli obejrzeć jeszcze dwie kolejne części tej produkcji.

„Mustang z Dzikiej Doliny”, reż. Lorna Cook i Kelly Asbury (2002)

“Mustang z Dzikiej Doliny” to jedna z niewielu animacji o koniach. Choć od momentu jego powstania minęło wiele czasu, wygląd tej produkcji wciąż nie rozczarowuje. “Mustang z Dzikiej Doliny” dostał cztery nagrody Annie (w tym za efekty animowane), był także nominowany do Oscara i Złotych Globów.
Film ten to przede wszystkim opowieść o wolności. Jego głównym bohaterem jest dziki koń, który zostaje schwytany przez kowbojów, a następnie sprzedany do kawalerii. Oglądając ten film, śledzimy jego zmagania na ścieżce do odzyskania swobody.

„Skok po marzenia”, reż Michael Damian (2007)

“Skok po marzenia” to kolejny film o dorastającej nastolatce. Główna bohaterka, 15-letnia Moondance Alexander, zmaga się z wieloma problemami. Po śmierci ojca wprowadza się do matki i próbuje odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Na polu towarzyskim odnosi głównie porażki, aż do momentu, kiedy na jej drodze staje łaciaty konik, Checkers. Okazuje się, że zwierzę uciekło ze swojej stajni, a Moondance musi oddać go właścicielowi. Mężczyzna zgadza się jednak, aby dziewczyna trenowała z jego zwierzęciem do zawodów jeździeckich.

“Niezwyciężony Secretariat”, reż. Randall Wallace (2010)

Film ten to opowieść oparta na prawdziwej biografii konia, który w latach 70. ubiegłego wieku rzeczywiści zdobywał liczne nagrody na amerykańskich torach. Produkcja skupia się na jego relacji z Penny Chenery, córką właściciela stadniny, która przejmuje gospodarstwo po jego śmierci i poświęca się wychowaniu konia, który nosi imię Secretariat.

Pozostałe filmy o koniach dla dzieci

Oprócz wspomnianych powyżej filmów o koniach dla dzieci i młodzieży mogą Wam się spodobać:

 • „Mój przyjaciel Shadow”, reż Steven de Jong (2011)
 • „Bella Sara: Opowieść o magicznej krainie koni”, reż. Brian Duchscherer (2013)
 • “Wicher”, reż. Katja von Garnier (2013)
 • “Polegaj na mnie”, reż. Andrew Haigh (2017)
 • “Wyścig marzeń”, reż. John Gatins (2005)

Filmy o koniach dla dorosłych

Konie, choć uwielbiane przez dzieci, są często bohaterami filmów dla dorosłych. Te majestatyczne zwierzęta towarzyszą człowiekowi w różnych momentach życia – w podróży, w żałobie, a nawet w więzieniu. Poniższa lista to zestawienie najlepszych filmów o jeździectwie i relacji człowieka z koniem polecane dojrzałym odbiorcom.

“Zaklinacz koni”, reż. Robert Redford (1998)

Ten film o koniach to absolutny klasyk. To fabularna opowieść o mężczyźnie, które całe swoje życie poświęcił koniom. Na jego ranczo trafia dziewczyna, która straciła nogę podczas wypadku samochodowego. W towarzystwie koni dziewczynka powoli odzyskuje wiarę w siebie, a tytułowy “zaklinacz koni” nawiązuje romans z jej matką.

“Buck”, reż. Cindy Meehl (2011)

“Buck” to film dokumentalny opowiadający historię Bucka Brannamana – pierwowzoru postaci, w którą wcielił się Robert Redford w filmie “Zaklinacz koni”. Brannaman, wychowywany przez brutalnego ojca, poświęcił swoje życie ukochanym zwierzętom. Konie, bo to one były dla niego najważniejsze, stały się substytutem czegoś, czego nie doświadczył w rodzinnym domu. Więź łącząca głównego bohatera ze zwierzętami pozwala mu odnaleźć harmonię i spokój ducha.

“Bez piętna”, reż. Phillip Baribeau (2015)

To kolejny dokument na naszej liście filmów o koniach dla dorosłych. “Bez piętna” to kino drogi – produkcja opowiada o podróży czterech mężczyzn, którzy przemierzają trzy tysiące mil na grzbietach mustangów, przemieszczając się od granicy amerykańsko-kanadyjskiej aż do Meksyku. To opowieść o wolności, męskiej przyjaźni oraz miłości do koni. W filmie wybrzmiewają także kwestie związane z ochroną dzikich mustangów.

“Hidalgo – ocean ognia”, reż. Joe Johnston (2004)

Główny bohater filmu “Hidalgo – ocean ognia” to kolejny jeździec, który musi przemierzyć trzy tysiące mil. W odróżnieniu od czterech przyjaciół z filmu “Bez piętna” jeździecki mistrz Frank T. Hopkins jedzie na koniu przez piaski Iraku, Arabii Saudyjskiej oraz Syrii. On i jego koń Hidalgo biorą bowiem udział w wyścigu zwanym “Oceanem ognia”. To rasowe kino przygodowe oparte na prawdziwej historii.

“Mustang”, reż. Laure de Clermont-Tonnerre (2019)

Ten film o koniach to kameralne kino opowiadające historię więzienną. Głównym bohaterem tej produkcji jest skazaniec Roman, który trafia do ośrodka, w którym opiekuje się dzikimi końmi. Droga do okiełznania mustangów jest wyboista, jednak pomaga bohaterowi w zmierzeniu się z demonami z przeszłości. “Mustang” to także wzruszająca opowieść o odpowiedzialności i odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

Pozostałe filmy o koniach dla dorosłych

Oprócz wymienionych powyżej filmów o koniach dla dorosłych mogą Wam się spodobać:

 • “Czas wojny”, reż. Steven Spielberg (2011)
 • “Niepokonany Seabiscuit”, reż. Gary Ross (2003)
 • “Karino”, reż. Jan Batory (1976)
 • “Gonitwa”, reż. Simon Wincer (2011)
 • “Jeździec”, reż. Chloe Zhao (2017)
 • “Lotna”, reż. Andrzej Wajda (1959)
 • “O koniach i ludziach”, reż. Benedikt Erlingsson (2013)
 • “Cudowny koń”, reż. Simon Wincer (1983)
 • “Rącze konie”, reż. Billy Bob Thornton (2000)
Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo