Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Rodzice potrafią mieć wiele pomysłów, szczególnie przy wyborze imienia dla dziecka. Czasami zdarza im się wpaść na bardzo niekonwencjonalne pomysły, tylko po to, aby ich pociecha miała jak najbardziej wyjątkowe, charakterystyczne imię. Poznaj najdziwniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku.

Skąd się biorą pomysły na niecodzienne imiona?

Pomysłów na imiona, a szczególnie ich źródeł, może być wiele. Najczęściej wynikają z nawiązań do popkultury, historii lub mody na zagraniczne imiona lub szukanie ich spolszczonych odpowiedników. Już dwa lata temu usłyszano o narodzonym w Katowicach Wiedziminie, imieniu zainspirowanym serią” Wiedźmin” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Nie wiadomo jednak, czy rodzice maluszka zainspirowali się książkami, czy też może grą wydaną przez CD Projekt RED. 

Pojawia się też moda na nadawaniu dziecku imion unisex, czyli takich, które nie definiują jednoznacznie płci dziecka. Stało się to dopuszczalne od czasu ustawy z dnia 1 marca 2015 roku, która zmieniła dotychczasowe przepisy w nadawaniu imion. Dotychczas nie wolno było nadawać imion, które mogłyby wzbudzać wątpliwości co do płci dziecka, są zdrobnieniem innego imienia, lub są w jakikolwiek sposób obraźliwe. Gdy tylko ustawa weszła w życie, dopuszczono do używania zdrobnień jako pełnych imion, a także pozwolono na nadawanie zagranicznych imion, co z kolei oznacza, że można wybierać dziecku imię neutralne płciowo. 

Zobacz: Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Rodzice powinni dopilnować tej formalności

Najdziwniejsze imiona dla dziewczynek 2022

Chanel to imię żeńskie pochodzenia francuskiego, które oznacza kanał. Od kilku lat w rankingu imion utrzymuje się między 400. a 500. miejscem. 

Guantanamera pochodzi z Hiszpanii i określa dziewczynę pochodzącą z Guantánamo, miasta znajdującego się w południowo-wschodniej części Kuby, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Prawdopodobną inspiracją dla rodziców, którzy nadawali takie imiona swoim dzieciom, była piosenka o tej nazwie. Melodia była wykonywana i wykorzystywana przez wielu twórców, w tym również polskich. Imię zostało już parę lat wcześniej uznane za jedno z najdziwniejszych imion nadawanych dziewczynkom. 

Cirilla jest oczywistym nawiązaniem do bardzo znanej serii książek oraz gier „Wiedźmin”, w której Cirilla, raczej nazywana przez innych bohaterów Ciri, była jedną z ważniejszych postaci. Imię właściwie nie jest całkiem obce polskiej historii nadawania imion, ponieważ inna wersja tego imienia to Cyryla. Cyryla pochodzi z języka greckiego od słowa kyrios, co oznacza „pan” lub „mistrz”. 

Paloma jest imieniem żeńskim pochodzenia hiszpańskiego. Słowo „paloma” w języku hiszpańskim oznacza „gołąb”. Imię już pojawiało się kilka lat wcześniej, jednak wciąż należy do rzadkich i nietypowych imion. 

Lotta, będąca odpowiednikiem polskiej Karoliny jest imieniem żeńskim pochodzenia fińskiego. Nadawanie dziewczynkom tego imienia zostało przyjęte przez Radę Języka Polskiego z przymrużeniem oka, ze względu na ewentualną trudność w wymowie odmiany imienia (odmieniamy „Lotcie”, ale wymawiamy „Loccie”). 

Sprawdź: Patronki do bierzmowania. Poznaj najciekawsze imiona do bierzmowania damskie!

Najdziwniejsze imiona dla chłopców 2022 

Bogusz to rodzime imię, bo wywodzące się korzeni słowiańskich. Jest to alternatywa dla Bogusława, który oznacza „sławiącego Boga”. Imię to jednak, pomimo swojej unikalności nie zostało wymyślone w ostatnich latach, a wręcz przeciwnie. Aktor, Bogusz Bilewski, urodzony w 1930 roku nosił to imię. Jednak ze względu na to, jak rzadko jest spotykane i niecodziennie brzmiące przez wielu może być uznane za stosunkowo specyficzne. 

Patrycjusz to kolejne nietypowe męskie imię, które bardziej może budzić skojarzenia ze starożytnym rzymskim konsulem niż z imieniem dla chłopca. Ta alternatywa dla Patryka, Patrycego oraz żeńskiej Patrycji wywodzi się z łaciny, od słowa „patricius” co oznacza „szlachetnie urodzony”. 

Chyba niejeden oczytany rodzic zamarzył sobie, żeby nazwać dziecko po jednym ze słynnych filozofów, jakim był właśnie Platon. Imię to jest pochodzenia greckiego, znaczy tyle, co „barczysty”. 

Gniewosz to alternatywna wersja staropolskiego imienia Gniewomir. Jak łatwo się można domyślić, imię pochodzi od słowa „gniew”. 

Wolfgang jest imieniem pochodzenia germańskiego. Imię składa się z dwóch członów „wolf” oraz „gang” co można przetłumaczyć jako „poruszający się jak wilk”. Najłatwiej je skojarzyć dwoma wielkimi niemieckimi artystami – kompozytorem Mozartem oraz pisarzem Goethem. Nie jest to szczególnie popularne imię w Polsce. Prawdopodobne fakt braku zainteresowania wśród przyszłych rodziców zawdzięcza swojemu specyficznemu, wyraźnie niepolskiemu brzmieniu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo