Imiona dla chłopców 2022. Jest szansa na rewolucję w rankingu popularności?

Jak wybrać idealne imię dla swojej pociechy? Oczywiście jest to kwestia indywidualnych preferencji i upodobań rodziców. Część z nich decyduje się nadać imię po ukochanych członkach rodziny, niektórzy szukają jak najbardziej oryginalnych propozycji wśród imion zagranicznych. Inni z kolei znajdują inspirację w rankingach popularności. Jak wynika z zestawień z ostatnich lat, do ulubionych imion należą zdecydowanie te tradycyjne, związane z polską kulturą od zawsze. Z każdym rokiem jednak świeżo upieczeni rodzice coraz chętniej nadają swoim pociechom staromodne. Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Które imiona dla chłopców okażą się najbardziej popularne w 2022?

Popularne imiona dla chłopców 2022

Analizując dane zawarte w rejestrze PESEL, łatwo stwierdzić, że gust Polaków w kwestii wyboru imiona dla synów uległ znaczącym zmianom na przestrzeni lat. Z opublikowanych na początku 2021 roku informacji wynika, że najwięcej jest w naszym kraju mężczyzn o imieniu Piotr. Na drugim miejscu podium uplasował się Krzysztof, a trzecie miejsce zajmuje Andrzej. W pierwszej dziesiątce znalazły się również imiona: Tomasz, Paweł, Jan, Michał, Marcin, Jakub i Adam.

Rejestr zawiera informacje o wszystkich osobach noszących dane imię. W ostatnich latach jednak zdecydowanie inne propozycje królowały w rankingach najczęściej nadawanych imion, co może oznaczać, że w za jakiś czas lista najczęściej występujących imion w Polsce ulegnie sporym zmianom. Które imię rodzice wybierali najczęściej w ubiegłych latach?

Sprawdź: Imiona dla dziewczynek 2022. Które zyskają największą popularność w nowym roku?

Ranking imion 2022 – jak prezentował się w poprzednich latach?

Nadanie imienia swojemu dziecku to ogromna odpowiedzialność, wszak to będzie mu ono towarzyszyło przez całe życie i powinno do niego jak najlepiej pasować. Część rodziców już na długo przed narodzinami dokładnie wiedzą, jak nazwą maluszka, ale niektórzy mają naprawdę nie lada dylemat i długo dyskutują i poszukują idealnego imienia. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się rankingi najczęściej nadawanych imion. Można w nich bowiem odnaleźć inspirację lub wręcz przeciwnie – upewnić się, jakiego imienia absolutnie nie chcemy wybrać, ponieważ zależy nam na czymś bardziej oryginalnym.

Jak jednak wynika z zestawień z ostatnich lat, gusta większości świeżo upieczonych rodziców niewiele się zmienia. Od lat w czołówce pozostają niezmiennie te same imiona, które od czasu do czasu wymieniają się pozycjami lub do których raz na jakiś czas dołącza jedna, zaskakująca propozycja. Rankingi wskazują również na przywiązanie Polaków o tradycji – na listach królują imiona historyczne i znane od dawna.

Na portalu Dane.gov.pl możemy bez problemu znaleźć informację, że od lat niesłabnącą popularnością cieszy się imię Antoni. Wygrywa on w statystykach nieprzerwanie od 2016 roku. W 2019 roku został liderem, ponieważ aż 8550 chłopców otrzymało to imię. W tym samym roku na drugim miejscu znalazł się Jan z wynikiem 8032, a podium zamknął Jakub – 7966.

Pozostałe miejsce w pierwszej dziesiątce prezentowały się następująco:

 • Aleksander – to imię otrzymało 7432 chłopców,
 • Szymon – to imię otrzymało 7177 chłopców,
 • Franciszek – to imię otrzymało 6805 chłopców,
 • Filip – to imię otrzymało 6169 chłopców,
 • Mikołaj – to imię otrzymało 5786 chłopców,
 • Wojciech – to imię otrzymało 5468 chłopców,
 • Adam – to imię otrzymało 4899 chłopców.

W roku kolejnym, czyli 2020 obyło się bez niespodzianek znów najczęściej wybieranym przez rodziców imieniem był Antoni – aż 8368 chłopców zostało tak nazwanych. Na drugim miejscu znów bez zaskoczeń, ponieważ znalazł się tam Jan z wynikiem 7658. Lekko zdziwiło niektórych ostatnie miejsce podium, które zajął Aleksander (7165), wygryzając Jakuba znajdującego się tuż za nim.

W pierwszej dziesiątce poza tym znaleźli się również:

 • Jakub – to imię otrzymało 7162 chłopców,
 • Franciszek – to imię otrzymało 7124 chłopców,
 • Szymon – to imię otrzymało 6083 chłopców,
 • Filip – to imię otrzymało 5474 chłopców,
 • Mikołaj – to imię otrzymało 5368 chłopców,
 • Leon – to imię otrzymało 5018 chłopców,
 • Stanisław – to imię otrzymało 4963 chłopców,

W ubiegłym roku nie doszło do żadnych przełomowych zmian w rankingu. Po raz kolejny największą popularnością cieszył się Antoni. Warto jednak podkreślić, że dysponujemy na razie danymi dopiero za pierwsze półrocze. Informacje z całego roku Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje zapewne wkrótce. W pierwszej połowie 2021 na liście znów dominował Antoni – 3862 chłopców zostało nazwane tym imieniem. Na drugim miejscu Jan z wynikiem 3535, a tuż za nim Aleksander – 3353.

W czołówce znalazły się również następujące imiona:

 • Franciszek – 3252 (awans z 5. miejsca)
 • Jakub – 3236 (3. w 2020 r.)
 • Szymon – 2575 (bez zmian)
 • Mikołaj – 2536 (awans z 8. miejsca)
 • Leon – 2479 (awans z 11. miejsca)
 • Filip – 2372 (7. w 2020 r.)
 • Stanisław – 2295 (9. w 2020 r.)

Zobacz: Irlandzkie imiona damskie i męskie. Jakie znaczenie mają popularne imiona irlandzkie?

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2022. Które mogą zyskać największą popularność?

Na podstawie analizy danych z ostatnich lat trudno oczekiwać, aby w 2022 miała nastąpić jakaś rewolucja w rankingach. Prawdopodobnie wciąż na szczycie listy będą się plasować imiona Antoni, Jan, Aleksander i Jakub, być może tylko delikatnie zmieni się konfiguracja. Wydaje się bowiem, że spory potencjał na nowego lidera ma Aleksander, który wyraźnie zyskał ostatnio na popularności. Coraz rzadziej świeżo upieczeni rodzice decydują się na nadanie synom imienia Filip, istnieje zatem prawdopodobieństwo, że któreś z dalszych imion z listy z czasem go wygryzie, np. Kacper.

W ostatnim czasie rośnie z kolei popularność Stanisława, który wkrótce być może zamiesza nieco w rankingu. Sporą szansę na przebicie się do czołówki i uplasowanie się wysoko ma także Leon, który jest coraz częstszym wyborem rodziców.

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2021. Zmiany w rankingu

Oryginalne imiona dla chłopców 2022

Nie wszyscy oczekujący na narodziny syna biorą pod uwagę rankingi popularności imion, chyba że tylko w celu wykluczenia tych najbardziej typowych propozycji. Część rodziców poszukuje dla swojej pociechy bardziej oryginalnych i niekonwencjonalnych imion. W pierwszym półroczu 2021 do najbardziej ekstrawaganckich należały: Gajusz, Racibor czy Romeo.

Zobacz: Arabskie imiona męskie. Jakie jest najpopularniejsze imię arabskie dla chłopca?

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo