Jak duży tort na 30 osób? Ten sposób może ułatwić ustalenie właściwych wymiarów

Każda uroczystość rodzinna wiąże się z całą masą przygotowań. Jednym z podstawowych i najważniejszych zadań jest zadbanie o odpowiednie menu. Nie wystarczy jednak tylko wybór dań, ważne jest jeszcze, aby przygotować je w odpowiedniej ilości. Najtrudniejsze wyzwanie stanowi zazwyczaj tort, ponieważ nawet w przypadku imprezy w lokalu, to na organizatorach ciąży obowiązek wyboru odpowiednich wymiarów. Jak obliczyć, ile ciasta wystarczy na konkretną liczbę gości? Jaki duży tort na 30 osób najlepiej zamówić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W przypadku tortu na 30 osób średnica powinna wynosić 30 cm lub nieco więcej.
  • Jeśli chodzi o wagę, cukiernicy przyjmują następujący przelicznik: 1 kg na 10 osób.
  • Najlepiej jednak na większe przyjęcie zdecydować się na tort prostokątny.

Tort na 30 osób – jaka średnica?

Tort to zazwyczaj jeden z kluczowych punktów każdej ważniejszej uroczystości. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe urodziny, komunię, chrzciny czy ślub, niezwykle istotne jest nie tylko dopilnowanie, aby ciasto miało pyszny smak, ale także aby na pewno wystarczyło dla wszystkich gości. Tort można przygotować samodzielnie, o ile posiadamy odpowiednie umiejętności i czujemy się na siłach. W przypadku większego przyjęcia jednak zazwyczaj decydujemy się na zamówienie tortu w cukierni. Bez względu na wybraną opcję mogą pojawić się wątpliwości odnośnie do wymiarów.

Jeśli decydujemy się na tort w kształcie koła, z pomocą może przyjść… matematyka. Znając średnicę ciasta, bez problemu obliczymy jego obwód – wzór to długość średnicy razy liczba Pi (O = π • d). Załóżmy, że przygotowujemy tort w formie o średnicy 25 cm. Obwód takiego ciasta będzie wynosił około 80 cm. Łatwo podzielić to następnie przez liczbę gości – w przypadku 30 osób zewnętrzna długość jednego kawałka będzie miała mniej więcej 2,5 cm. Jest to więc dosyć wąska porcja.

W przypadku 30 osób tort powinien mieć więc nieco większą średnicę – np. 30 cm. Niektóre cukiernie sugerują, że przy użyciu takiej tortownicy bez problemy stworzymy ciasto dla 30 (a nawet kilku więcej gości). Zazwyczaj jednak profesjonalni cukiernicy w przypadku większych imprez zalecają stworzenie tortu o kształcie prostokąta, ponieważ jest zdecydowanie łatwiejszy do krojenia i nakładania.

Zobacz: Czy można zamrozić sernik na zimno? Ta metoda sprawi, że ciasto zachowa lepszą konsystencję!

Tort prostokątny na 30 osób – wymiary

W przypadku tortu prostokątnego nie potrzeba już tak zaawansowanej matematyki. Wymiary najlepiej uzależnić nie tylko od liczby gości, ale także od tego jak duże porcje chcemy podawać. Załóżmy, że jeden kawałek ma mieć wymiar mniej więcej 6×6 cm. W takim przypadku najlepiej wyliczać ścianki tortu jako wielokrotność szóstki – można byłoby zatem wykorzystać tortownice o bocznych wymiarach 36 cm x 30 cm. Po pokrojeniu na równe kawałki wyszłoby nam równo 30 porcji 6×6 cm. Pamiętajmy jednak o tym, że konieczne jest przygotowanie pewnego zapasu – np. jeśli ktoś chciałby dokładkę lub kawałek niechcący upadłby na ziemię. W przypadku kawałków o mniejszych wymiarach, cały tort oczywiście może być nieco mniejszy.

Większość cukierni sugeruje, aby tort dla 30 osób miał wymiary znajdujące się pomiędzy formatem kartki A4 (29,7 cm x 21 cm) a A3 (42 cm x 29,7 cm), czyli mniej więcej 36 cm x 26 cm. Głębokość blachy to zwykle około 7 cm.

Sprawdź: Jak przechowywać sernik po upieczeniu? Czy sernik trzeba trzymać w lodówce?

Ile kosztuje tort na 30 osób?

Ostateczna cena tortu zależy od mnóstwa czynników. Większość cukierni ustala widełki w przedziale 60-100 zł za kilogram tortu. W przypadku 30 osób tort będzie ważył mniej więcej 3 kg, co oznacza, że sam klasyczny w śmietanie lub w polewie czekoladowej może kosztować około 260-300 zł. W zależności od dodatków i dekoracji cena będzie oczywiście wyższa, ale tutaj wchodzą już w grę indywidualne wyliczenia.

Tort 30 cm – na ile osób?

Tort o średnicy 30 centymetrów powinien wystarczyć na mniej więcej 30-35 porcji. Warto jednak przygotować sobie pewien zapas. Dlatego w przypadku większych uroczystości zaleca się raczej torty prostokątne lub piętrowe.

Jaki duży tort na 25 osób? Jaka średnica?

W przypadku tortu dla 25 osób prawdopodobnie wystarczy tortownica o średnicy mniej więcej 25-27 cm.

Sprawdź: Jak rozmrozić chleb? Ten sposób sprawi, że pieczywo będzie smakować jak świeżo upieczone!

1 kg tortu – na ile osób?

Przyjmuje się, że na jednego gościa powinno przypadać około 100 gramów tortu, czyli około 10 dag. Oznacza to, że na 30-osobowe przyjęcie konieczne będzie przygotowanie 300 dag tortu, a więc około 3 kg. 1 kg tortu należy liczyć na 10 osób.

Zobacz: Pół kilo mąki – ile to szklanek? Niezawodny przelicznik kuchenny

Rodzice pytają, jak ustalić wymiary tortu

Ile kg tortu na 15 osób?

Zazwyczaj stosuje się przelicznik 1 kg na 10 osób, co oznacza, że w przypadku 15 gości będzie to 1,5 kg.

Tort na 30 osób ile kg?

Około 3 kg.

Tort 28 cm na ile osób?

Tort 28-centymetrowy może wystarczyć na mniej więcej 30 porcji.

Tort o średnicy 26 na ile osób?

Tort o średnicy 26 cm powinien starczyć dla mniej więcej 20-24 porcje.

Tort kilogramowy na ile osób?

Tort kilogramy przelicza się na mniej więcej 10 osób.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo