Imiona dzieci z serialu “Bridgertonowie”. Sprawdź listę imion z hitu Netflixa

Serial “Bridgertonowie”, dostępny na platformie Netflix, bije kolejne rekordy popularności. Niedawno ukazał się drugi sezon, który ponownie podbił serca widzów. Chociaż fabuła zdecydowanie nie nadaje się dla najmłodszych, to okazuje się, że serial stał się dla wielu źródłem ciekawych imion dla maluchów. Wszystko wskazuje na to, że za sprawą netflixowego hitu do łask mogą powrócić imiona nieco zapomniane czy starodawne. “Bridgertonowie” – jakie tradycyjne i oryginalne imiona dla dzieci można tam odnaleźć?

Imiona dla dzieci z serialu “Bridgertonowie”

Serial “Bridgertonowie” to produkcja kostiumowa, której akcja rozpoczyna się na początku XVIII wieku w Londynie. W związku z tym nikogo raczej nie dziwi, że nie tylko scenografia i sposób ubioru przenoszą nas w tamtą epokę, ale także imiona bohaterów wskazują na to, że scenariusz zabiera nas dosyć daleko w przeszłość. Większość postaci nosi bowiem tradycyjne imiona, które przez lata powoli odchodziły (lub całkiem odeszły) w zapomnienie. Jak się jednak okazuje, dzięki hitowej produkcji Netflixa część z nich może ponownie zyskać na popularności. Mimo że serial zupełnie nie jest dla dzieci, to wielu rodziców znajduje w nim inspirację na imiona dla swoich pociech.

Skąd taki trend? Chociaż w Polsce od lat królują dosyć konwencjonalne i współczesne imiona, to jednak nie brak osób, które chcą nazwać swoje dziecko nieco bardziej oryginalnie. W związku z czym inspiracji poszukują wśród imion tradycyjnych, starodawnych, np. słowiańskich. Imiona serialowych bohaterów Bridgertonów doskonale wpisują się w tę modę. Jakie ciekawe propozycje można tam odnaleźć?

Sprawdź: Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2022? Projekt PiS trafił do Sejmu, ale pozostawia wiele do życzenia

Tradycyjne imiona zyskują na popularności

Z każdym rokiem coraz więcej rodziców w Polsce decyduje się nadać swoim dzieciom imię nie tylko pochodzące z innego języka, ale także brzmiące zupełnie obco. W kwestii nazywania swoich pociech obowiązują bowiem u nas dosyć swobodne zasady – świeżo upieczonych rodziców ogranicza właściwie tylko wyobraźnia i… zdanie urzędnika, który odpowiada za zarejestrowanie dziecka. To jego zgoda ostatecznie przesądza, czy imię zostanie nadane czy nie. Oczywiście skrajnie dziwne i wydumane imiona raczej nie przejdą, ale z reguły te obco brzmiące, nawet pisane w innym języku, są akceptowane.

Dlatego też być może wkrótce imiona bohaterów “Bridgertonów” zaczną się pojawiać w polskich urzędach coraz częściej. Poniżej przygotowaliśmy listę najciekawszych propozycji z serialu wraz z polskimi odpowiednikami (o ile istnieją), a także z krótką charakterystyką.

 • Bridget, spolszczenie Brygida – imię pochodzące z kultury celtyckiej, wywodzi się od słowa “brigh” oznaczającego “siłę”, “męstwo” i “cnotę”.
 • Benedict, spolszczenie Benedykt – to imię z kolei wywodzi się z tradycji łacińskiej, od słowa “benedictus” – “ten, o którym się dobrze mówi”, “któremu się dobrze życzy”. W serialu bohater noszący to imię charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością.
 • Cressida – imię wyjątkowe, oznacza bowiem “złoto”, wywodzi się najprawdopodobniej z Grecji. Przypisuje się jej najczęściej takie cechy jak: determinacja, chęć przeżycia przygód, otwartość na nowe doświadczenie, zdolność do przewodzenia ludźmi.
 • Daphne, spolszczenie Dafne – imię pochodzi z języka greckiego i oznacza “drzewo laurowe”. W mitologii greckiej imię to nosiła nimfa, która chcąc uciec przed niechcianym uczuciem Apolla, zmieniła się właśnie w to drzewo. W serialu jest to imię głównej bohaterki.
 • Eloise, spolszczenie Heloiza – pochodzenie tego imienia nie jest pewne, prawdopodobnie wywodzi się od grackiego boga słońca – Heliosa; serialowa bohaterka o tym imieniu jest postacią wyjątkową – walczy o swoją kobiecą niezależność i chce zmienić stereotypowe myślenie dotyczące życia kobiet.
 • Francesca, spolszczenie Franciszka – imię pochodzące z języka włoskiego; niektóre źródła podają, że oznacza “wolność”.
 • Friedrich, spolszczenie Fryderyk – imię to wywodzi się z kultury germańskiej i oznacza “obronę”, “opiekę”, a także “osobę możną, bogatą, potężną”. Mężczyźni noszący to imię podobno charakteryzują niezależnością i uporem w dążeniu do swoich celów. Są bardzo kreatywni, ale jednocześnie szybko się zniechęcają, gdy spotka ich zawód.
 • Genevieve, spolszczenie Genowefa – imię pochodzenia romańsko-celtycko-germańskiego, mogło oznaczać “córkę nieba” lub kobietę szlachetnego urodzenia.
 • Hyacinth, spolszczenie Hiacynta – żeński odpowiednik greckiego imienia Hyakinthos, które oznaczało urodziwego młodzieńca, ulubieńca Apolla. Imię może więc sugerować i przywoływać na myśl piękno, delikatności i skromność.
 • Isabel, spolszczenie Izabela – imię, które pochodzi z tradycji hiszpańskiej, oznaczające “zaprzysiężoną Bogu”.
 • Penelope, spolszczenie Penelopa – imię, które znamy dzięki Homerowi – tak nazywała się wierna żona Odyseusza z “Odysei”. Kobieta czekała na niego cierpliwie przez wiele lat i nigdy nie zwątpiła w powrót męża i siłę ich uczucia.
 • Simon, spolszczenie Szymon – imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza “Bóg wysłuchał”, miało charakter dziękczynny, dziecko nazywano tak w ramach wdzięczności za boską przychylność; osobom o tym imieniu przypisuje się cechy takiej jak sprawiedliwość, honor czy szczerość.
 • William, spolszczenie Wilhelm – imię wywodzi się z języka germańskiego, oznacza “tego, który udziela schronienia”. Bohater noszący to imię dał się poznać jako mocno oddany rodzinie i przyjaciołom.

Jak widać “Bridgertonowie” to nie tylko wciągająca fabuła, ale także kopalnia ciekawych pomysłów na wyjątkowe i tradycyjne imiona dla dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo