Jak nauczyć dziecko chodzić?

Chodzenie to jedna z najważniejszych umiejętności, które nabywa dziecko. Nauka jest najbardziej ekscytującą rzeczą, która czeka młodych rodziców i ich pociechę w okolicy pierwszych urodzin dziecka. Zanim jednak maluszek po raz pierwszy przejdzie tych kilka nieporadnych kroków, przed nim kilkumiesięczne przygotowania do tego wielkiego momentu, który – gdy już nadejdzie – z pewnością wyciśnie łezkę z oczu rodziców.

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Raczkowanie a czworakowanie

Większość rodziców uważa, że raczkowanie i czworakowanie niczym się od siebie nie różnią i są to dwa różne określenia dla tej samej czynności. Nie jest to prawdą. Kiedy niemowlę raczkuje? Ma to miejsce w sytuacji, gdy malec odpycha się rączkami i przesuwa do tyłu oraz do przodu, czyli jest to czołganie się niemowlaka. Czynność tę nazywamy raczkowaniem i zazwyczaj jest ona wstępem do etapu czworakowania. Zatem kiedy dziecko czworakuje? Czworakowanie to umiejętność przemieszczania się dziecka na kolanach, przy pomocy rąk. Raczkowanie to skoordynowana czynność, która odbywa się w określonej kolejności – jedna rączka, jedno kolanko, druga rączka, drugie kolanko. Czworakowanie to bezpośredni wstęp do nauki chodzenia. Dziecko uczy się wtedy oceniać odległości, obierać kierunki, planować trasę.

Raczkowanie nie jest tym samym co czworakowanie. Raczkowanie następuje wcześniej i oznacza czołganie się dziecka, głównie do tyłu.

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Wielu rodziców wprost nie może się doczekać, by ich dziecko z czworakowania przeszło już do prób chodzenia. Pamiętajcie jednak, że wszystko musi nastąpić w swoim czasie i nie wolno dziecka przymuszać. Nauka chodzenia dziecka musi być naturalnym procesem. Podnoszenie dziecka za rączki, próby wymuszenia na maluszku pierwszych kroków i zbyt wczesne prowadzanie go za rączki nie jest dobrym pomysłem.

Nie próbuj na siłę przyspieszyć nauki chodzenia. Stawy i kręgosłup dziecka muszą dojrzeć do samodzielnego przyjęcia wyprostowanej postawy.

Może okazać się, że nóżki malucha oraz jego stawy, a także kręgosłup nie są jeszcze gotowe do pionowej postawy i przyjęcia obciążenia całej masy ciała. Cierpliwie poczekajcie aż Wasz szkrab stanie sam pewnie na nóżkach i dopiero wtedy możecie podejmować próby krótkich spacerów przy podtrzymywaniu malucha za rączki.

1 komentarzy: Jak nauczyć dziecko chodzić?

Zenon Dodane ponad rok temu,

wg. słownika j. polskiego raczkowanie, to przesuwanie się jednocześnie na rękach i kolanach. czworakowanie to poruszanie sie jednoczesne na stopach o dloniach, pomijajac fakt, ze w slowniku takiego slowa nie ma.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt
Tempo wzrostu niemowlaka: Ile dziecko rośnie miesięcznie?
Rozwój i wzrost dziecka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, zaskakuje nawet rodziców. W jakim tempie powinno rosnąć niemowlę i jakie są odpowiednie wartości wzrostu? Tempo wzrostu dziecka Jako że tempo wzrostu dziecka to
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?
Choć może się to wydawać zaskakujące to nauka mówienia rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Maluszek w brzuchu słyszy dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, dzięki czemu jego lewa półkula,
Czytaj dalej
Nauka chodzenia Zakupy dla niemowląt
Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o post
Czytaj dalej
Nauka chodzenia Zdrowie dziecka
Dziecko chodzi na palcach? Tylko w określonych przypadkach to powód do niepokoju!
Chodzenie na paluszkach u dzieci to często etap nauki chodzenia. W większości przypadków nie są z nim związane żadne problemy ortopedyczne. U dzieci rozwijających się prawidłowo etap "baletnicy" samoczynnie mija.
Czytaj dalej
Nauka chodzenia
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić dla wielu rodziców jest bardzo wzruszający. Maluszek stawiający pierwsze kroki potrzebuje jednak odrobiny naszego wsparcia. Dowiedz się jak wspierać w tym okresie dziecko oraz kiedy
Czytaj dalej
Nauka chodzenia
Czy dziecko powinno chodzić boso?
Widok bosego dziecka przyprawia wiele osób o dreszcz i wywołuje natychmiastową chęć założenia mu bucików, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Mit o tym, że dziecko natychmiast się zaziębia
Czytaj dalej