Moda na niespotykane imiona dla dzieci: fanaberia rodziców czy podkreślenie indywidualności dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie! Jedni wiedzą od lat, jak będzie nazywał się ich potomek. Inni śledzą listy popularnych imion dla chłopca i dziewczynki. Są też tacy, którzy zerkają na sam dół rankingu najczęściej nadawanych imion po to, by znaleźć te oryginalne i niespotykane.

Moda na niespotykane imiona dla dzieci: fanaberia rodziców czy podkreślenie indywidualności dziecka?
depositphotos.com

depositphotos.com

Nietypowe imiona dla dzieci

Gdy idę z dzieckiem do lekarza czy urzędu często zdarza mi się słyszeć: “Ojej! Jakie zwykłe imiona!”. Nie bez przyczyny. Moje dzieci mają na imię Ania i Piotr. Bardzo popularne niegdyś imiona, dziś są znacznie rzadziej spotykane. Początkowo pytałam, skąd takie zdziwienie, ale szybko przekonałam się, że faktycznie te imiona występują dziś rzadko. Sporo jest natomiast nietypowych imion, które z założenia mają być oryginalne. A jak odbierają je rówieśnicy dziecka i dorośli?

Wcześniej myślałam, że to pojedyncze przypadki. Wybryki i wypadki przy pracy. Takich rodziców nie może być wielu. Ale od kiedy pracuję w szkole – wiem już, że to wcale nie margines. Krzywdzenie dzieci przesadnie oryginalnymi i oderwanymi od polskiej rzeczywistości imionami powoli staje się normą. Teraz wyzwaniem jest trafienie na jakąś swojską Kasię albo Wojtka. – taką wypowiedź nauczycielki klas I-III przytacza Papilot.pl.

Niespotykane imiona dla dziewczynek

Szukając inspiracji podczas wyboru imienia dla dziecka często przeszukujemy rankingi najpopularniejszych imion w Polsce. Są jednak tacy rodzice, którzy zerkają na ich koniec. Wśród oryginalnych imion damskich przeważają inspirowane światem wschodu, literaturą czy sztuką. W 2017 roku wśród najrzadszych imion dla dziewczynek należałoby wymienić:

 • Elif,
 • Fatma,
 • Meryem,
 • Zeynep,
 • Karmen,
 • Kayah,
 • Frida.

Zaledwie kilka par w całym kraju zdecydowało się na wybranie imienia z powyższej listy.

Sprawdź:

Imiona dla dziewczynek wybrane przez #instamatki

Oryginalne imię dla chłopca

Wśród imion męskich, które najrzadziej nadawano w 2017 roku przeważają imiona o zagranicznym brzmieniu. Podobnie, jak w przypadku dziewczynek nie brakuje inspiracji zaczerpniętych z wielkiego ekranu, ale też ze świata sportu. W ten sposób obok Davide’a czy Fabiola pojawiają się Cristiano (od Cristiano Ronaldo), Mathias (zapewne na cześć kierowcy wyścigowego Mathiasa Lauda) czy Zlatan (prawdopodobnie syn fana piłkarza Zlatana Ibrahimovicia).

Jakie najrzadsze imiona dla chłopców można znaleźć wśród dzieci urodzonych w 2017 roku?

 • Romeo,
 • Axel,
 • Aaliyah,
 • Harrison,
 • Theodoros,
 • Sumire,
 • Charbel.

I choć imiona te wskazywałyby na niepolskie korzenie rodziców, najczęściej nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Sprawdź:

Imiona dla chłopca [Ranking Instagram + Facebook]

Jak niespotykane imiona dla dzieci odbierają rówieśnicy w szkole?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że większość rodziców już choćby na etapie wyboru imienia chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Szukając niespotykanego imienia dla dziecka być może chcą od początku podkreślić wyjątkowość swojego malca?

Jestem wielką przeciwniczką takiej mody. Nie tylko dorośli, tacy jak ja, komentują takie wybory. Dzieci też potrafią być bezlitosne dla rówieśnika, którego rodziców poniosła fantazja. – ocenia nauczycielka, której wypowiedź przytacza Papilot.pl

Czy wybierając oryginalne imię dla dziecka rodzice robią mu przysługę czy może wręcz przeciwnie?

Jedna z koleżanek z czasów licealnych kilka tygodni temu ogłosiła na Facebooku narodziny Nelly. Imię ładne, ale chyba jednak zbyt światowe. Kuzynka mojego partnera ma za to Doriana. Gdzieś tam jeszcze obiły mi się o uszy takie kwiatki jak Mia, Noemi, Leila czy inny Leo, Kaj albo Bastian (!). Ktoś powie, że zawsze to lepsze od Dżesiki i Brajana. Szczerze? Już chyba wolę te drugie. – twierdzi nauczycielka.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Oryginalne czy jednak tradycyjne? Jakie imiona powinno się nadawać dzieciom?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Ciekawostki
Aktorka pochowała jedyną córkę. Co robi po czterech latach od jej śmierci?
To był zwyczajny, zabiegany dzień. Aktorka Grażyna Błęcka-Kolska (56 l.) wsiadła do samochodu z 23-letnią córką Zuzanną. W czasie podróży wpadły w poślizg, auto  uderzyło w latarnię. Aktorka przeżyła, ale
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Newsy
Polio wróciło! Dziecko, które zmarło nie było szczepione
Polio wróciło po niemal 30 latach od ostatniego odnotowanego zachorowania. Choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Nie mamy na nią lekarstwa, a jedynie szczepionkę. Niestety z różnych powodów nie wszędzie
Czytaj dalej