Nutella, Batman, Koka i Nirvana: jakich jeszcze niespotykanych imion dla dzieci nie zarejestrowano w 2019 roku?

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie! Jedni śledzą listy popularnych imion dla chłopca i dziewczynki. Są też tacy, którzy zerkają na sam dół rankingu najczęściej nadawanych imion po to, by znaleźć te oryginalne i niespotykane. W tym roku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach odmówił rejestracji niektórych niespotykanych imion dla dzieci. Z kwitkiem odeszli m.in. rodzice którzy chcieli nadać noworodkowi imię Joint, Koka, Nutella czy Nirvana.

Nutella, Batman, Koka i Nirvana: jakich jeszcze niespotykanych imion dla dzieci nie zarejestrowano w 2019 roku?
depositphotos.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Rada Języka Polskiego zaleca nadawanie imion w spolszczonej formie, np Jan, nie John.
 • Nie powinno się nadawać imion, które są jednocześnie rzeczownikami pospolitymi, np. sonata, goździk.
 • Nie należy nadawać imion pochodzących od nazw geograficznych, np. Malta.
 • Ze względów językowych i praktycznych imię powinno pozwalać na odróżnienie płci dziecka.
 • Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić rejestracji imienia, które nie spełnia powyższych wytycznych.

Nietypowe imiona dla dzieci

Gdy idę z dzieckiem do lekarza czy urzędu często zdarza mi się słyszeć: “Ojej! Jakie zwykłe imiona!”. Nie bez przyczyny. Moje dzieci mają na imię Ania i Piotr. Bardzo popularne niegdyś imiona, dziś są znacznie rzadziej spotykane. Początkowo pytałam, skąd takie zdziwienie, ale szybko przekonałam się, że faktycznie te imiona występują dziś rzadko. Sporo jest natomiast nietypowych imion, które z założenia mają być oryginalne. A jak odbierają je rówieśnicy dziecka i dorośli?

Wcześniej myślałam, że to pojedyncze przypadki. Wybryki i wypadki przy pracy. Takich rodziców nie może być wielu. Ale od kiedy pracuję w szkole – wiem już, że to wcale nie margines. Krzywdzenie dzieci przesadnie oryginalnymi i oderwanymi od polskiej rzeczywistości imionami powoli staje się normą. Teraz wyzwaniem jest trafienie na jakąś swojską Kasię albo Wojtka. – taką wypowiedź nauczycielki klas I-III przytacza Papilot.pl.

Niespotykane imiona dla dziewczynek

Szukając inspiracji podczas wyboru imienia dla dziecka często przeszukujemy rankingi najpopularniejszych imion w Polsce. Są jednak tacy rodzice, którzy zerkają na ich koniec. Wśród oryginalnych imion damskich przeważają inspirowane światem wschodu, literaturą czy sztuką. W 2019 roku wśród najrzadszych imion dla dziewczynek należałoby wymienić:

 • Telimena
 • Tekla
 • Kasandra
 • Zola
 • Melody
 • Dąbrówka
 • Nadzieja
 • Lejla

Zaledwie kilka par w całym kraju zdecydowało się na wybranie imienia z powyższej listy. Imię Nadzieja nadano pięciu dziewczynką, ale już Tekle czy Telimeny były zaledwie dwie. Zdarza się jednak, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia nadania dzieciom imion. Tak było w Katowicach, gdzie w 2019 nie wydano zgody na zarejestrowanie imion Nutella, Nirvana, Koka oraz Pipa.

Sprawdź:  Imiona dla chłopców: Jakie chłopięce imiona są najpopularniejsze w 2019 roku?

Sprawdź:

Imiona dla dziewczynek wybrane przez #instamatki

Oryginalne imię dla chłopca

Wśród imion męskich, które najrzadziej nadawano w 2019 roku przeważają imiona o zagranicznym brzmieniu. Podobnie, jak w przypadku dziewczynek nie brakuje inspiracji zaczerpniętych z wielkiego ekranu, ale też ze świata sportu. W ten sposób obok Davide’a czy Fabiola pojawiają się Cristiano (od Cristiano Ronaldo), Mathias (zapewne na cześć kierowcy wyścigowego Mathiasa Lauda) czy Zlatan (prawdopodobnie syn fana piłkarza Zlatana Ibrahimovicia).

Jakie najrzadsze imiona dla chłopców można znaleźć wśród dzieci urodzonych w 2019 roku?

 • Wiedźmin
 • Alp
 • Zahar
 • Ziyan
 • Narek
 • Nikon
 • Zawisza
 • Witosz
 • Siemowit
 • Wenanty
 • Metody
 • Hipolit
 • Tristan

I choć imiona te wskazywałyby na niepolskie korzenie rodziców, najczęściej nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Niektóre z fantazyjnych pomysłów rodziców i tym razem ukrócił urząd odmawiając rejestracji takich imion męskich jak Joint, Rambo czy Batman.

Sprawdź:

Jak niespotykane imiona dla dzieci odbierają rówieśnicy w szkole?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że większość rodziców już choćby na etapie wyboru imienia chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Szukając niespotykanego imienia dla dziecka być może chcą od początku podkreślić wyjątkowość swojego malca?

Jestem wielką przeciwniczką takiej mody. Nie tylko dorośli, tacy jak ja, komentują takie wybory. Dzieci też potrafią być bezlitosne dla rówieśnika, którego rodziców poniosła fantazja. – ocenia nauczycielka, której wypowiedź przytacza Papilot.pl

Czy wybierając oryginalne imię dla dziecka rodzice robią mu przysługę czy może wręcz przeciwnie?

Jedna z koleżanek z czasów licealnych kilka tygodni temu ogłosiła na Facebooku narodziny Nelly. Imię ładne, ale chyba jednak zbyt światowe. Kuzynka mojego partnera ma za to Doriana. Gdzieś tam jeszcze obiły mi się o uszy takie kwiatki jak Mia, Noemi, Leila czy inny Leo, Kaj albo Bastian (!). Ktoś powie, że zawsze to lepsze od Dżesiki i Brajana. Szczerze? Już chyba wolę te drugie. – twierdzi nauczycielka.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Oryginalne czy jednak tradycyjne? Jakie imiona powinno się nadawać dzieciom?

Sprawdź:  Wiedźmin, Joint i Nutella - takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?

1 komentarzy: Nutella, Batman, Koka i Nirvana: jakich jeszcze niespotykanych imion dla dzieci nie zarejestrowano w 2019 roku?

Nika Dodane ponad rok temu,

Wybór imienia to sprawa rodziców, a nie osób postronnych. Jeżeli rodzice wychowują dziecko tak, aby dyskryminowało inne ze względu na imię to pozostawię to bez komentarza. Jeśli jednak wg. nauczycielki w artykule takich dzieci z oryginalnymi wg. niej imionami jest coraz więcej to w czym problem? Wszyscy z czasem się przyzwyczają. Jeśli choć 1 z rodziców jest cudzoziemcem to nie widzę problemu w nadaniu jej/jego dziecku imienia z jej/jego kręgu kulturowego. Trochę obycia i otwarcia nie zaszkodziłoby.

Sprawdź:  Najbardziej popularne imiona nadawane dziewczynkom i chłopcom w pierwszej połowie 2017 roku

Dodaj komentarz

500+ Newsy
500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Zasiłek macierzyński 2020 [komu przysługuje i ile trwa?]
Ile trwa urlop macierzyński? Czy na macierzyńskim można pracować? Ile wynosi i kto wypłaca zasiłek macierzyński? Już teraz dowiedz się, przez jaki okres przysługuje Ci urlop macierzyński i czy w
Czytaj dalej
Imiona żeńskie
Imiona żeńskie na M – Imiona dla dziewczynki na M
Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a ty wciąż nie wiesz, na jakie imię się zdecydować? Nic dziwnego – to poważna decyzja, która zostanie z Twoim dzieckiem do końca jego
Czytaj dalej
Zagraniczne imiona
Imiona celtyckie i ich znaczenie – Poznaj najpopularniejsze celtyckie imiona żeńskie i męskie
Już niedługo narodzi nam się dziecko. To wielka radość, za którą jednak idzie także wielka odpowiedzialność. Maleńkiemu człowiekowi, którego sprowadziliśmy na świat, będziemy winni nie tylko czułą opiekę. Musimy również
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Stanisław jako imię dla dziecka? Poznaj znaczenie oraz zdrobnienia imienia Stanisław
Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi. Znaczenie
Czytaj dalej
Zagraniczne imiona
Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca
Francuskie imiona męskie stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych imion polskich. Ich charakterystyczne, nieco romantyczne brzmienie trafia w gusta wielu par stających przed wyborem imienia dla syna. Jakie imiona francuskie dla
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej