500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]

Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku i dlaczego?

500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Od 1 lipca 2019 500+ jest wypłacane na wszystkie dzieci do 18. roku życia.
 • 500 zł na dziecko otrzyma ok. 6,8 mln dzieci w Polsce.
 • Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe ani nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o przyznaniu alimentów w przypadku rodziców samodzielnie wychowujących dziecko.
 • Rodzice noworodków mają aż 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500+.
 • Ze świadczenia nie mogą korzystać rodzice mieszkający za granicą, którzy otrzymują tam wsparcie tego samego rodzaju.
 • W przypadku opieki naprzemiennej kwota 500 zł jest dzielona na oboje rodziców.

500+ na pierwsze dziecko 2020

Według zapowiedzi polityków w ciągu kilku minionych lat program 500+ na pierwsze dziecko w 2019 roku miał być jak najbardziej realny. Już podczas gali wręczania „Leszczyńskiego becikowego” wicepremier Beata Szydło przekonywała, że chce, by rodzina była symbolem Polski. Zdaniem wicepremier powinna być to rodzina, która może godnie żyć i spokojnie planować przyszłość swoich dzieci. Z tych właśnie powodów pięćset plus miało być więc kontynuowane w kolejnych latach. I o ile w 2018 objęcie wypłatami świadczeń jedynaków i najstarszych dzieci nie było możliwe, o tyle wicepremier widziała cień szansy na 500+ na pierwsze dziecko w 2019 roku. Jak to wygląda obecnie?

Zmiany w 500+ w 2019: na pierwsze dziecko jest wypłacane świadczenie!

Słowa wicepremier dość szybko skomentował Marek Suski z Kancelarii Premiera twierdząc, że zmiany w programie 500 plus to pomysł Beaty Szydło, o którym premier nie wiedział, a tym samym nie planował rozszerzenia wypłaty 500+na pierwsze dziecko. Warunki programu w 2019 roku jego zdaniem miały pozostać niezmienione. Podobne stanowisko jeszcze przed wystąpieniem wicepremier przedstawiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która twierdziła, że nie ma konieczności wprowadzania 500 plus na 1 dziecko. Jak poinformowała wówczas Elżbieta Rafalska w budżecie na 2018 na wypłatę pięćset plus założono 24,5 mld złotych i podwyższenie tej kwoty nie było planowane. Również budżet na 2019 rok nie przewidywał wzrostu wydatków na 500 plus na pierwsze dziecko. Zapowiedź zmian w programie była więc dla wszystkich sporą niespodzianką! Podobnie jak to, jak szybko zmieniono ustawę gwarantującą wypłatę świadczenia na każde dziecko w rodzinie.

500+ na pierwsze dziecko

Pierwsza wiążąca zapowiedź wypłaty 500+ na pierwsze dziecko pojawiła się 23 lutego 2019 roku podczas konwencji PiS. Prezes Jarosław Kaczyński złożył aż pięć przedwyborczych obietnic. Jedną z nich było wprowadzenie 500+ na pierwsze dziecko już od 1 lipca 2019 roku. Oczywiście pod warunkiem, że PiS wygra wybory. A biorąc pod uwagę fakt, że w zleconym przez portal rp.pl sondażu aż 55% respondentów pozytywnie wypowiadało się na temat zmian w Programie 500 Plus w 2019 roku, partia Jarosława Kaczyńskiego ma sporą szansą na wygraną.

Przyszła chwila radości. Mamy sytuację, w której skończą się dyskusje na temat tego programu. Skończą się twierdzenia, że to program, który dzieli polskie rodziny, jest niesprawiedliwy lub powoduje dezaktywizację zawodową. W tej chwili dostępność programu zostaje znacznie zwiększona – mówiła minister Elżbieta Rafalska po zakończeniu konwencji PiS i dodała – Każde dziecko, bez kryterium dochodowego, będzie mogło skorzystać z świadczenia 500+.

Zmiany w prawie zostały szybko przegłosowane w sejmie i w senacie, a ponad miesiąc temu prezydent podpisał nowelizację ustawy. Tym samym 500+ na pierwsze dziecko stało się faktem.

Cała procedura została maksymalnie uproszczona, a rodzice nie musieli dokumentować swoich dochodów do 500+ – kryterium dochodowe zostało zniesione. Wnioski o 500 Plus były pozytywnie rozpatrywane niejako z automatu bez stawiania rodzicom dodatkowych wymagań. Zgodnie z zapowiedziami 500+ na pierwsze dziecko było wypłacane od września z wyrównaniem za czas od 1 lipca 2019. Wyrównania nie otrzymali jedynie ci rodzice, którzy złożyli wniosek po 30 września 2019.

500 zł na pierwsze dziecko: warunki i kryterium dochodowe

Świadczenie wypłacane w ramach Programu 500 Plus należy się tym, którzy:

 • są rodzicami lub opiekunami dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Oznacza to, że o wypłatę świadczenia mogą starać się nie tylko mama i tata dziecka, ale każdy opiekun prawny ustanowiony przez sąd, ale nie będący rodziną zastępczą;
 • złożyły wniosek o wypłatę pięćset plus. Wniosek można złożyć osobiście w gminie lub przesłać przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Istnieje także możliwość wysłania wniosku listem za pośrednictwem poczty.

Podczas rozpatrywania wniosków o 500 zł na pierwsze czy kolejne dziecko nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Świadczenie jest przyznawane niezależnie od wysokości dochodów na osobę w rodzinie.

 500 plus na 1 dziecko a alimenty

W minionych latach ważną kwestią w przypadku 500+ były alimenty. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chciało wykluczyć sytuacje, w których rodzice jedynie podają się za samotnie wychowujących dziecko, a w rzeczywistości żyją w konkubinacie, w związku z czym wprowadzono pewne obostrzenia. Deklaracja o samotnym rodzicielstwie musiała być poparta ustaleniem alimentów od drugiego rodzica. Wyjątkiem były jedynie sytuacje, gdy:

 • drugi z rodziców nie żyje;
 • ojciec dziecka jest nieznany.

Zmiany w programie 500 Plus wprowadzone 1 lipca 2019 r. zniosły konieczność przedstawiania orzeczenia o alimentach. Od tego dnia pieniądze z 500+ są wypłacane na każde dziecko, a rodzic samotnie wychowujący dziecko nie musi już mieć przyznanego prawa do alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że pieniądze z programu pięćset plus nie są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów itd.

Kiedy 500 plus na pierwsze dziecko dla rodzin „patchworkowych”?

Szczególną sytuacją jest też ta, kiedy małżonkowie mają dzieci z poprzednich związków i jedno (lub więcej) wspólne. Wówczas za członków rodziny, na których powinien być podzielony dochód do 500+ na pierwsze dziecko 2019, uznaje się wszystkie mieszkające i pozostające na utrzymaniu rodziców dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia.

Sporną kwestią bywa też sytuacja, w której rodzice sprawują opiekę naprzemienną. Wówczas pięćset plus przysługuje po połowie każdemu z rodziców. Zarówno mama, jak i tata powinni złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

500+ na pierwsze i kolejne dziecko dla rodziców pracujących w UE

Czy rodzice pracujący poza Polską, ale na terenie Unii Europejskiej mają prawo do 500+ na pierwsze dziecko i każde kolejne? To zależy! Jeśli w kraju zamieszkania rodzinie przysługuje świadczenie o podobnym charakterze i jednocześnie rodzice dziecka złożyli wniosek o wypłatę tych pieniędzy, nie otrzymają pięćset plus w naszym kraju. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej funkcjonuje mechanizm polegający na tym, iż organ, do którego składamy wniosek za granicą informuje o tym fakcie właściwego marszałka województwa w Polsce. Następnie informacja zostaje przesłana do właściwej gminy, a ona negatywnie rozpatruje wnioski tych konkretnych rodziców o 500+ na pierwsze dziecko, jak również każde kolejne.

500+: od kiedy wnioski 2020?

W ubiegłych latach decyzje o przyznaniu 500+ były wydawane na kolejne 12 miesięcy. Inaczej wyglądało to w 2019 r., kiedy to rodzice otrzymali decyzję o wypłacie świadczenia z Programu 500 Plus do dnia 31 maja 2021 r. Oznacza to, że kolejny okres zasiłkowy zacznie się dopiero 1 czerwca 2021 roku, a wnioski o 500+ trzeba będzie składać dopiero od 1 lutego 2021 r. W bieżącym, 2020 roku, rodzice nie muszą dokonywać żadnych formalności, by nie stracić prawa do 500+.

Komentarzy: 29

  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
  • Redakcja Rodzice.pl
 • Avatar
  • Marta
 • Avatar

Dodaj komentarz

Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella - takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci
Nutella, Batman, Koka i Nirvana: jakich jeszcze niespotykanych imion dla dzieci nie zarejestrowano w 2019 roku?
Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie! Jedni śledzą listy popularnych imion dla chłopca i dziewczynki. Są też tacy, którzy zerkają na sam dół rankingu najczęściej nadawanych imion po to,
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Ranking imion 2020 [najpopularniejsze imiona męskie]
Jakie imię męskie będzie najpopularniejszym i najchętniej nadawanym imieniem w 2020 roku? Na takie statystyki musimy jeszcze poczekać. Informacje na ten temat publikują zarówno Urzędy Stanu Cywilnego w poszczególnych miastach,
Czytaj dalej
Newsy
Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?
Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla
Czytaj dalej
Newsy
300 plus zamiast bonu turystycznego 1000 plus? Rząd rozważa alternatywne rozwiązania
Czy Polacy będą mogli skorzystać z bonu na wakacje o wartości 1000 złotych? Przyszłość rządowego programu, który miał zachęcić obywateli do podróży po kraju i wesprzeć rodzimą branżę turystyczną wciąż
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2020? [HARMONOGRAM, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne egzaminy szkolne, w tym egzamin ósmoklasisty, odbędą się w innych terminach, niż pierwotnie planowano. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło harmonogram egzaminów, a także wytyczne, których
Czytaj dalej
Newsy
Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę! [Nowe zasady]
Kancelaria Premiera na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że już od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. To informacja na którą z utęsknieniem czekali nie tylko najmłodsi. Jakie
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Konferencja MEN: Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej. Matury wyłącznie w formie pisemnej. Kiedy wyniki?
Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów i rekrutacji przedstawił dziś (wtorek 19.05.2020) na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i ósmoklasisty? Kiedy uczniowie poznają ich wyniki
Czytaj dalej
Newsy
„Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy” – 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem zakażenia wirusem
Testy przeprowadzone wśród wszystkich pracowników miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy u 456 osób. W rezultacie większość tych placówek w mieście wciąż pozostaje zamknięta. Badania przed
Czytaj dalej