500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]

Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku i dlaczego?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Od 1 lipca 2019 500+ jest wypłacane na wszystkie dzieci do 18. roku życia.
 • 500 zł na dziecko otrzyma ok. 6,8 mln dzieci w Polsce.
 • Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe ani nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o przyznaniu alimentów w przypadku rodziców samodzielnie wychowujących dziecko.
 • Rodzice noworodków mają aż 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500+.
 • Ze świadczenia nie mogą korzystać rodzice mieszkający za granicą, którzy otrzymują tam wsparcie tego samego rodzaju.
 • W przypadku opieki naprzemiennej kwota 500 zł jest dzielona na oboje rodziców.

500+ na pierwsze dziecko 2020

Według zapowiedzi polityków w ciągu kilku minionych lat program 500+ na pierwsze dziecko w 2019 roku miał być jak najbardziej realny. Już podczas gali wręczania “Leszczyńskiego becikowego” wicepremier Beata Szydło przekonywała, że chce, by rodzina była symbolem Polski. Zdaniem wicepremier powinna być to rodzina, która może godnie żyć i spokojnie planować przyszłość swoich dzieci. Z tych właśnie powodów pięćset plus miało być więc kontynuowane w kolejnych latach. I o ile w 2018 objęcie wypłatami świadczeń jedynaków i najstarszych dzieci nie było możliwe, o tyle wicepremier widziała cień szansy na 500+ na pierwsze dziecko w 2019 roku. Jak to wygląda obecnie?

Zmiany w 500+ w 2019: na pierwsze dziecko jest wypłacane świadczenie!

Słowa wicepremier dość szybko skomentował Marek Suski z Kancelarii Premiera twierdząc, że zmiany w programie 500 plus to pomysł Beaty Szydło, o którym premier nie wiedział, a tym samym nie planował rozszerzenia wypłaty 500+na pierwsze dziecko. Warunki programu w 2019 roku jego zdaniem miały pozostać niezmienione. Podobne stanowisko jeszcze przed wystąpieniem wicepremier przedstawiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która twierdziła, że nie ma konieczności wprowadzania 500 plus na 1 dziecko. Jak poinformowała wówczas Elżbieta Rafalska w budżecie na 2018 na wypłatę pięćset plus założono 24,5 mld złotych i podwyższenie tej kwoty nie było planowane. Również budżet na 2019 rok nie przewidywał wzrostu wydatków na 500 plus na pierwsze dziecko. Zapowiedź zmian w programie była więc dla wszystkich sporą niespodzianką! Podobnie jak to, jak szybko zmieniono ustawę gwarantującą wypłatę świadczenia na każde dziecko w rodzinie.

500+ na pierwsze dziecko

Pierwsza wiążąca zapowiedź wypłaty 500+ na pierwsze dziecko pojawiła się 23 lutego 2019 roku podczas konwencji PiS. Prezes Jarosław Kaczyński złożył aż pięć przedwyborczych obietnic. Jedną z nich było wprowadzenie 500+ na pierwsze dziecko już od 1 lipca 2019 roku. Oczywiście pod warunkiem, że PiS wygra wybory. A biorąc pod uwagę fakt, że w zleconym przez portal rp.pl sondażu aż 55% respondentów pozytywnie wypowiadało się na temat zmian w Programie 500 Plus w 2019 roku, partia Jarosława Kaczyńskiego ma sporą szansą na wygraną.

Przyszła chwila radości. Mamy sytuację, w której skończą się dyskusje na temat tego programu. Skończą się twierdzenia, że to program, który dzieli polskie rodziny, jest niesprawiedliwy lub powoduje dezaktywizację zawodową. W tej chwili dostępność programu zostaje znacznie zwiększona – mówiła minister Elżbieta Rafalska po zakończeniu konwencji PiS i dodała – Każde dziecko, bez kryterium dochodowego, będzie mogło skorzystać z świadczenia 500+.

Zmiany w prawie zostały szybko przegłosowane w sejmie i w senacie, a ponad miesiąc temu prezydent podpisał nowelizację ustawy. Tym samym 500+ na pierwsze dziecko stało się faktem.

Cała procedura została maksymalnie uproszczona, a rodzice nie musieli dokumentować swoich dochodów do 500+ – kryterium dochodowe zostało zniesione. Wnioski o 500 Plus były pozytywnie rozpatrywane niejako z automatu bez stawiania rodzicom dodatkowych wymagań. Zgodnie z zapowiedziami 500+ na pierwsze dziecko było wypłacane od września z wyrównaniem za czas od 1 lipca 2019. Wyrównania nie otrzymali jedynie ci rodzice, którzy złożyli wniosek po 30 września 2019.

500 zł na pierwsze dziecko: warunki i kryterium dochodowe

Świadczenie wypłacane w ramach Programu 500 Plus należy się tym, którzy:

 • są rodzicami lub opiekunami dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Oznacza to, że o wypłatę świadczenia mogą starać się nie tylko mama i tata dziecka, ale każdy opiekun prawny ustanowiony przez sąd, ale nie będący rodziną zastępczą;
 • złożyły wniosek o wypłatę pięćset plus. Wniosek można złożyć osobiście w gminie lub przesłać przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Istnieje także możliwość wysłania wniosku listem za pośrednictwem poczty.

Podczas rozpatrywania wniosków o 500 zł na pierwsze czy kolejne dziecko nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Świadczenie jest przyznawane niezależnie od wysokości dochodów na osobę w rodzinie.

 500 plus na 1 dziecko a alimenty

W minionych latach ważną kwestią w przypadku 500+ były alimenty. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chciało wykluczyć sytuacje, w których rodzice jedynie podają się za samotnie wychowujących dziecko, a w rzeczywistości żyją w konkubinacie, w związku z czym wprowadzono pewne obostrzenia. Deklaracja o samotnym rodzicielstwie musiała być poparta ustaleniem alimentów od drugiego rodzica. Wyjątkiem były jedynie sytuacje, gdy:

 • drugi z rodziców nie żyje;
 • ojciec dziecka jest nieznany.

Zmiany w programie 500 Plus wprowadzone 1 lipca 2019 r. zniosły konieczność przedstawiania orzeczenia o alimentach. Od tego dnia pieniądze z 500+ są wypłacane na każde dziecko, a rodzic samotnie wychowujący dziecko nie musi już mieć przyznanego prawa do alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że pieniądze z programu pięćset plus nie są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów itd.

Kiedy 500 plus na pierwsze dziecko dla rodzin “patchworkowych”?

Szczególną sytuacją jest też ta, kiedy małżonkowie mają dzieci z poprzednich związków i jedno (lub więcej) wspólne. Wówczas za członków rodziny, na których powinien być podzielony dochód do 500+ na pierwsze dziecko 2019, uznaje się wszystkie mieszkające i pozostające na utrzymaniu rodziców dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia.

Sporną kwestią bywa też sytuacja, w której rodzice sprawują opiekę naprzemienną. Wówczas pięćset plus przysługuje po połowie każdemu z rodziców. Zarówno mama, jak i tata powinni złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

500+ na pierwsze i kolejne dziecko dla rodziców pracujących w UE

Czy rodzice pracujący poza Polską, ale na terenie Unii Europejskiej mają prawo do 500+ na pierwsze dziecko i każde kolejne? To zależy! Jeśli w kraju zamieszkania rodzinie przysługuje świadczenie o podobnym charakterze i jednocześnie rodzice dziecka złożyli wniosek o wypłatę tych pieniędzy, nie otrzymają pięćset plus w naszym kraju. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej funkcjonuje mechanizm polegający na tym, iż organ, do którego składamy wniosek za granicą informuje o tym fakcie właściwego marszałka województwa w Polsce. Następnie informacja zostaje przesłana do właściwej gminy, a ona negatywnie rozpatruje wnioski tych konkretnych rodziców o 500+ na pierwsze dziecko, jak również każde kolejne.

500+: od kiedy wnioski 2020?

W ubiegłych latach decyzje o przyznaniu 500+ były wydawane na kolejne 12 miesięcy. Inaczej wyglądało to w 2019 r., kiedy to rodzice otrzymali decyzję o wypłacie świadczenia z Programu 500 Plus do dnia 31 maja 2021 r. Oznacza to, że kolejny okres zasiłkowy zacznie się dopiero 1 czerwca 2021 roku, a wnioski o 500+ trzeba będzie składać dopiero od 1 lutego 2021 r. W bieżącym, 2020 roku, rodzice nie muszą dokonywać żadnych formalności, by nie stracić prawa do 500+.

Źródła:

Dodaj komentarz

16 komentarzy: 500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]

 1. Kolejne oszustwo…. czyli jednak kryterium dochodowe jest….

  • A w telewizji pieprzą że nie będzie zadnego kryterium

  • sranie w banie brak kryterium dochodowego to brak. wiec po jaki chu…..j zaświadczenia o dochodach? ciekawi ile kto zarabia? jakby nie wiedzieli. jesteśmy inwigilowani na każdym kroku.

  • “Umisz” czytać? ALA?

  • Czytaj ze zrozumieniem. Jeśli chcesz otrzymywać 500+ PRZED 1 lipca na pierwsze dziecko to jest kryterium dochodowe tak jak do tej pory.
   PO 1 lipca zostaje zniesione czyli otrzymujesz na każde dziecko bez względu na zarobki.

  • Jak się okazuje, łatwiej jest urodzić dziecko, niż zrozumieć tekst pisany.
   Przecież wyraźnie piszą, że kryterium dochodu obowiązuje do czasu wprowadzenia wypłaty na nowych zasadach, czyli na każde dziecko i bez ograniczeń dochodów

 2. Piszą tak ”Cała procedura ma być maksymalnie uproszczona, a rodzice nie będą musieli dokumentować swoich dochodów”, a poniżej tak ”Na tę chwilkę chcąc otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko, należy spełnić określone warunki i zmieścić się w kryterium dochodowym” Czyli jednak nie wszystkie dzieci dostaną 500+, po co takie klepanie, chyba tylko po to by na PIS głosować !!!!!!!!!!!!

  • Umiesz czytać???? Na tą chwilę (czyli do 30 czerwca 2019) jest tak jak było, czyli musisz spełniać warunki. Od 1 lipca nie będzie już żadnych warunków, każdy dostanie.

 3. I każdy myśli że będzie otrzymywał 500 PLN miesięcznie? Nigdzie takie stwierdzenie nie padło – szukałem i nie znalazłem. To zarąbisty chwyt NLP!
  Po pierwsze -nie ma jeszcze ustawy – czytaj dopiero jak ją podpisze Adrian będą wypłaty. Do tego czasu będzie mnóstwo komplikacji legislacyjnych, bo błędami poprzedników już sobie gęby nie wytrą – zatem doczekamy się świadczenia na świętego Nigdy.
  Po drugie – jak wspomniałem wcześniej podejrzewam że to będzie jednorazowe świadczenie ale przedstawiając je jako “500+” powodują że ludzie utożsamiają je z pierwotnym świadczeniem dla rodziców mniej zamożnych (w tym też patologii). Sami sobie dopowiadamy i z hurraoptymizmem polecimy wrzucać kartki do urn a w lipcu będzie ZONK.
  Swoją drogą ciekaw jestem jaki odsetek społeczeństwa sprzeda się za 500 zł….

  • Kryterium dochodowe jest. Do końca czerwca 2019.

   A lipiec? Kampania wyborcza w toku.

   • Wodze że czytanie że zrozumieniem dla wielu to wysokie góry.

   • czyli tylko patologia dostanie te pieniądze z takim dochodem

    • Ta partia która wprowadzi500 na wszystkie dzieci do 0-25 lat (uczące się )to na 100 % wygra jedne i drugie wybory

   • A jednak mówili prawdę, szok, to się w polityce rzadko zdarza.

    • Czyli jednak nie każde dziecko bo kryterium 800zł to jednak jest wciąż ten sam problem co był Ci co nie dostali bonprzekraczaja o jakieś głupie sumy typu 100/200 zł i tak nie dostaną na jedyne dziecko. A bogaci wciąż będą dostawali. To nie jest żetelna Zmiana bi tylko Ci bogaci co dostawali i tak dostaną jeszcze więcej na to pierwsze a potrzebująca ja mama z dzieckiem szkolnym 500zl alimentów 2000 pensji i przekraczam a potrzebuje chyba trochę bardziej na to jedno abym mogła wogole myśleć o urodzeniu kolejnego ni Ci co zarabiając 20000/m.

     • Czytajcie ze zrozumieniem, od 1 lipca 2019 nie ma kryterium dochodowego. Jest wzmianka w artykule odnosnie 2018 r.
      CZYLI: DO 1 lipca 2019 liczy sie dochód a OD 1 lipca 2019 na pierwsze diecko nie wlicza sie dochod tak jak nie wliczaja sie alimenty.
      Komentarz Pani, która wspomniała o patoligii jest nie na miejscu, gdyż ja majac na umowie 2450 brutto + 600 zł alimentow od lipca2019 bede mogła się UBIEGAC o 500 + na pierwsze dziecko.
      Pozdrawiam

    • Umiecie czytać ze zrozumieniem? Progi dochodowe obowiązują przed 1 lipca 2019. Potem świadczenie ma być wypłacane niezależnie od dochodu

     • Ciekawa jestem jaki % rodziców przeznacza te 500 zł na dziecko, bo z kim nie rozmawiam to mówią że bardzo przydało im się te 500zł bo mają do spłaty raty kredytu za nowe mieszkanie lub auto z salonu, no masakra jakaś… dlaczego nikt tego nie kontroluje?

      • A jak matka samotnie wychowuje dziecko i pracuje to jej sie tez nie nalezy 500 plus bo przekroczy dochod. Powinno byc ze jeden z rodzicow pracuje. Bo przez 500 plus wszystkue rzeczy poszly w gore dla dzieci.

       • Gdyby nie było programu 500+ to nie było by tyle dzieci a to oznaczało by że nauczyciele nie mieli by kogo uczyć w przyszłości rząd nie powinien zgodzić się na szantaż nauczycieli których jest za dużo.

        • Sugeruje Pani, że robicie dzieci dla pieniędzy hmm? Ja mam dziecko bo chciałem a nie dlatego, że ktoś mi zapłacił aby mnie kontrolować. I tu właśnie widać brak szkoły. Im głupsze społeczeństwo tym łatwiej wciskać kit. Po co nauczyciele jak można być głupim jak ciele ale mieć 500 zł 😛

       • Córka samotnie wychowuje niepełnosprawne dziecko. Ma niski dochód więc otrzymuje 500+. Po wprowadzeniu 500+ na każde pierwsze dziecko będzie 500 na minusie.

        • Czy ktoś wie jakie załączniki do nowych wniosków 500+? Czy wystarczy sam wniosek?

         • Redakcja Rodzice.pl Dodane ponad rok temu,

          Pani Jolanto,
          Z racji tego, że pytanie dotyczące załączników przy nowych wnioskach o 500+ bardzo często pojawiało się wśród naszych czytelników, przygotowaliśmy specjalny materiał na ten temat:
          [Zobacz stronę]

          W skrócie: bardzo niewielka część rodziców musi załączać dodatkowe dokumenty. W tej grupie są rodzice, którzy są rozwiedzeni, w separacji lub żyjący w rozłączeniu, a także opiekunowie prawni (jeśli nie są rodzicami) oraz dyrektorzy domów pomocy społecznej.

        • Witam. A czy należy się 500plus kiedy matka jest wdowa i dostaje rentę wdowia z zagranicy plus dodatek na dziecko tzw wzrost za kwalifikowane dziecko IQC?

         • Świadczenie 500 Plus nie przysługuje jedynie tym rodzicom, którzy przebywają za granicą i tam otrzymują świadczenie o podobnym charakterze. Inne dodatki przyznane na dziecko nie mają wpływu na przyznanie świadczenia.

        • 123 lata zaborów, dwie wojny światowe, komunizm – i to wszystko po to, by polskie społeczeństwo sprzedało się za marne 500 PLN miesięcznie (które oczywiście nie jest już takie marne jako część budżetu).

         Rozrywka

         9 Księżniczek Disneya w roli mamy

         Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

         Czytaj dalej →
         Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

         Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

         Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

         Czytaj dalej →
         Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
         Logo