To anielskie imię dla dziewczynki było uwielbiane przez pisarzy. Dziś rodzice znów chętnie je wybierają

Są takie imiona, które niemal natychmiast budzą pozytywne skojarzenia dzięki swojemu przyjemnemu i delikatnemu brzmieniu. Jeden z przykładów takiego imienia od wieków stanowił inspirację dla twórców literatury, a dziś z każdym rokiem jest coraz popularniejszy wśród rodziców. W czym tkwi magia tego magicznego imienia?

Anielskie imię dla dziewczynki znów pnie się w rankingu

Aniela to imię naprawdę urzekające, które od razu wywołuje przyjemne skojarzenia i jest miłe dla ucha. Dzięki badaczom wiemy dziś, że jest to spolszczona wersja łacińskiego imienia Angela, ale jego korzenie sięgają jeszcze dalej, bo aż do starożytnej Grecji. Łacińska Angela została bowiem utworzona najprawdopodobniej od greckiego słowa “ángelos” oznaczającego “posłańca”. Do Polski imię to przywędrowało z Włoch w okolicach wieku XVIII.

Nie trudno dostrzec, że Aniela jest żeńskim odpowiednikiem imienia Angel, czyli Anioł. Nic więc dziwnego, że imię tak dobrze się kojarzy i przez lata było uwielbiane także przez pisarzy. Swoje bohaterki nazywali tak m.in. Aleksander Fredro w “Ślubach panieńskich”, Bolesław Prus w słynnej “Anielce” oraz Eliza Orzeszkowa w “Gloria victis”.

Przez lata Aniela pozostawała raczej w cieniu, ale w ostatnim czasie wyraźnie widać wzrost popularności. Od początku 2023 roku nadano je aż 498 razy, a w 2022 aż 1039 dziewczynek otrzymało.

Zobacz: Najładniejsze imiona do bierzmowania damskie. Wśród nich patronki kobiet, młodzieży, nauki i… chorych na gardło

Imiona inspirowane literaturą

W poszukiwaniu idealnego imienia dla dziecka rodzice często sięgają po prostu po ulubione książkowe historie. To bardzo dobry pomysł, ponieważ można znaleźć tam nie tylko piękne propozycje, ale także takie, które pozytywnie nam się kojarzą. Jakie imiona królują w literaturze?

  • Alicja z “Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla,
  • Justyna – od Justyny Orzelskiej, głównej bohaterki powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,
  • Aldona – ukochana tytułowego bohatera powieści poetyckiej Mickiewicza “Konrada Wallenroda”,
  • Klara – bohaterka “Zemsty” Aleksandra Fredry,
  • Hanna – żona Antka Boryny, jedna z głównych bohaterek “Chłopów” Reymonta,
  • Ligia – piękna i wyjątkowa bohaterka “Quo vadis” Sienkiewicza,
  • Helena – ukochana Jana Skrzetuskiego, głównego bohatera “Ogniem i mieczem” Sienkiewicza.

Sprawdź też:

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo