Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola. Co powinno zawierać?

Coraz więcej samorządów decyduje się na przyjęcie specjalnej uchwały, która premiuje dzieci zaszczepione podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli i żłobków. W części placówek maluchy, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom otrzymują dodatkowe punkty przy zapisywaniu i mają większe szanse na przyjęcie do oddziału. Aby to udowodnić, do wniosku rekrutacyjnego należy dołączyć specjalne oświadczenie. Co powinno się w nim znaleźć? Czy konieczne jest zaświadczenie lekarskie? Co w przypadku dzieci, które nie mogą odbyć szczepień z powodu przeciwwskazań medycznych? Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola – sprawdź wzór!

Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola

Coraz więcej władz samorządowych decyduje się na przyjęcie specjalnych uchwał premiujących dzieci zaszczepione podczas rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli. W myśl tych przepisów dziecko, które odbyło wszystkie obowiązkowe szczepienia (określone w rozporządzeniu), może liczyć na przyznanie dodatkowych punktów, a co za ty idzie o lepszą pozycję podczas prowadzenia zapisów do konkretnej placówki.

Zasady te budzą sporo kontrowersji wśród części rodziców i były już kilkukrotnie zaskarżane do sądów administracyjnych. Jako powód skierowania sprawy na drogę sądową najczęściej podawano domniemaną niezgodność z Prawem oświatowym oraz dyskryminację niezaszczepionych dzieci. Wyroki w tych sprawach zapadały w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych, m.in. w Gliwicach i w Warszawie. We wszystkich dotychczasowych procesach sędziowie nie dopatrzyli się przejawów nierównego traktowania i orzekli, że “kryterium poddania obowiązkowym szczepieniom ochronnym nie jest aktem dyskryminującym dzieci”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że z uwagi na fakt, iż przedszkole to nie tylko dzieci, ale także pracownicy, minimalizowanie narażenia tej grupy na zachorowanie znajduje się w interesie społecznym. cytata za “Rzeczpospolitą”

Dyskusyjna pozostaje jednak kwestia, w jaki sposób udowodnić fakt odbycia przez dziecko obowiązkowych szczepień i jakich dokumentów może od rodziców wymagać dana placówka. Jak się okazuje, wystarczy złożenie odpowiedniego oświadczenia, w którym rodzic/opiekun potwierdza, że dziecko jest zaszczepione lub ze względów medycznych wykonanie szczepień zostało długotrwale odroczone decyzją lekarza. To bardzo istotne, ponieważ nie wszystkie dzieci mogą zostać zaszczepione i jeśli istnieją ku temu wyraźne przeciwwskazania, maluch nie powinien być podczas rekrutacji traktowany tak samo jak dzieci niezaszczepione bez uzasadnionych powodów.

Wzór takiego oświadczenia znajdziesz poniżej.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]

Obowiązek szczepień

Zgodnie z obecnymi przepisami rodzice lub opiekunowie prawni powinni poddać swoje dziecko obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Dokładną listę chorób zakaźnych, które są objęte tym obowiązkiem, można znaleźć w specjalnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2018 r. poz. 753 z późn. zm.). W dokumencie wyraźnie zaznaczono, że dziecko może zostać na podstawie opinii lekarskiej zakwalifikowane do długotrwałego odroczenia wykonania szczepień, jeśli istnieją uzasadnione przeciwwskazania medyczne.

Lekarz przeprowadzający konsultację specjalistyczną dla osoby, w przypadku której lekarskie badanie kwalifikacyjne daje podstawy do długotrwałego odroczenia obowiązkowego szczepienia ochronnego, odnotowuje w dokumentacji medycznej […] wynik konsultacji specjalistycznej, z uwzględnieniem okresu przeciwwskazania do wykonania szczepienia, rodzaju szczepionek przeciwwskazanych do stosowania lub indywidualnego programu szczepień ze wskazaniem rodzajów stosowanych szczepionek oraz terminu kolejnej konsultacji specjalistycznej.

Sprawdź: Czy zerówka jest obowiązkowa 2022/2023? W jakim wieku dziecko idzie do zerówki?

Zaświadczenie od lekarza – czy jest wymagane?

Zgodnie z aktualnymi przepisami podczas rekrutacji dyrekcja placówki nie ma prawa wymagać od rodziców okazania książeczki szczepień czy jakiegokolwiek specjalnego zaświadczenia od lekarza o odbyciu szczepień. Wystarczy odpowiednie oświadczenie rodziców pod rygorem odpowiedzialności karnej (w przypadku poświadczenia nieprawdy).

Trwają jednak starania o zmianę obowiązujących przepisów. W senacie powstał nawet projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że kryterium zaszczepienia stanie się powszechne i oficjalne w całym kraju, a nie tylko na szczeblach samorządowych.

W trakcie rekrutacji do przedszkola będzie wymagane zaświadczenie. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Projekt ma poparcie rządu. […] Dzięki nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie będzie kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola.podaje Rzeczpospolita

Zobacz: W miastach powstają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Gdzie je znaleźć i jak działają?

Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola – wzór

Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia o szczepieniach dziecka, który można złożyć wraz z innymi dokumentami podczas rekrutacji do przedszkola (lub żłobka). Warto jednak zaznaczyć, że bardzo często poszczególne placówki wymagają konkretnego, własnego formularza, który można pobrać z ich stron internetowych. Najlepiej dopytać o szczegóły w sekretariacie lub u dyrekcji.

Pobierz: Wzór oświadczenia o szczepieniach dziecka

Rodzice pytają o oświadczenie o szczepieniach dziecka

Gdzie znajdę zaświadczenie o szczepieniu?

Oświadczenie o szczepieniach dziecka do przedszkola (lub żłobka) można pobrać z powyższego linku lub sprawdzić, czy dana placówka, do której aplikujemy, nie posiada własnego formularza na stronie internetowej.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo