W miastach powstają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Gdzie je znaleźć i jak działają?

Rośnie liczba osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Jak informuje Straż Graniczna, od momentu rosyjskiej inwazji naszą wschodnią granicę przekroczyło już ponad 1,5 miliona uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Zapewnienie im bezpiecznego schronienia i niezbędnej pomocy to nasz obowiązek, ale przy okazji także ogromne wyzwanie logistyczne. Z każdym dniem pojawiają się kolejne formy wsparcia. Na pomoc wolontariuszy i profesjonalnych opiekunów mogą liczyć mamy, które potrzebują czasu na dopełnienie formalności w urzędzie czy załatwienie innych ważnych spraw. W wielu miastach ruszają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Jak ich szukać i na jakiej zasadzie działają?

Władze samorządowe organizują punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy

Codziennie do naszego kraju przybywają tysiące uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Zdecydowaną większość stanowią kobiety z dziećmi, które podróżują w naprawdę trudnych warunkach, często zabierając ze sobą tylko kilka najpotrzebniejszych przedmiotów. W związku z tym po przekroczeniu granicy z Polską potrzebują wsparcia w postaci nie tylko ciepłego schronienia, ale także odzieży, pieluch, środków higienicznych czy akcesoriów dla maluszków i wielu innych. Niestety ze względu na obowiązujący dorosłych mężczyzn zakaz opuszczania kraju, matki często muszą radzić sobie zupełnie same – czasem z dość liczną gromadką dzieci. Dlatego wiele samorządów i organizacji postanowiło wyjść naprzeciw kobietom w takiej sytuacji i w części miast w Polsce uruchamiane są punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy.

Mamy, które potrzebują czasu na załatwienie ważnych spraw, czy to w urzędzie, czy u lekarza, czy też w innym miejscu, mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy niektórych ośrodków i świetlic. Dzieci trafiają pod opiekę wolontariuszy i doświadczonych w zajmowaniu się maluchami osób. Część opiekunów pracujących w tych punktach bez problemu posługuje się językiem ukraińskim lub rosyjskim, aby ułatwić dzieciom aklimatyzację i zmniejszyć ich poczucie niepewności. Organizatorzy podkreślają, że oferują swoje wsparcie również tym matkom, które po prostu chcą odpocząć, znaleźć wytchnienie po ostatnich trudnych wydarzeniach lub próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Warszawa otwiera specjalne placówki

Specjalny punkt opieki dla dzieci z Ukrainy powstał w Warszawie przy Koszykowej 79b. Z pomocy można skorzystać zupełnie bezpłatnie, a opiekunowie czekają na ukraińskich podopiecznych między godziną 8.00 a 16.00. Póki co placówka oferuje miejsca dla 15 dzieci, dlatego zainteresowane osoby, powinny zadzwonić pod numer (22) 468 25 00, aby się zapisać.

Bardzo wiele osób, które przekraczają naszą granicę chciałoby znaleźć pracę czy miejsce do zamieszkania. Ten punkt otwieramy właśnie z myślą o nich. Placówka zapewni dzieciom 8-godzinną opiekę animatorów – wolontariuszy. W tym czasie mamy będą mogły załatwić w Warszawie sprawy urzędowe.członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc

Na miejscu dzieci czeka profesjonalna opieka wolontariuszy, niektórzy z nich komunikują się także po ukraińsku. Opiekunowie organizują różnego rodzaju gry i zabawy, aby ułatwić maluchom odnalezienie się w nowym miejscu. Do dyspozycji najmłodszych są klocki, pluszaki i inne zabawki.

W razie potrzeby punkt zapewnia również odpowiednią opiekę psychologiczną i psychiatryczną. Nad dziećmi czuwają właściwi lekarze specjaliści, którzy są gotowi nieść pomoc w każdej chwili.

Mamy psychiatrę, psychologów, także jeśli jest potrzeba, to od razu są kierowani psycholodzy i psychiatrzy do tej pomocy. Mamy też studentów ze wszystkich kierunków psychologicznych, którzy do nas przychodzą, żeby tłumaczyć, żeby pomóc tę barierę językową zniwelować.dyrektor Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Michał Stelmański

Co ciekawe, swoje wsparcie w zakresie opieki nad małymi uchodźcami zaproponował także Teatr Rampa, znajdujący się na warszawskim Targówku Mieszkaniowym. 1 marca w budynku uruchomiono specjalny punkt, w których kobiety mogą bezpłatnie zostawić swoje dzieci na kilka godzin. W placówce znajdzie się miejsce nie tylko dla maluszków, ale także dla starszych dzieci (nawet w wieku nastoletnim). Do opieki zaangażowało się mnóstwo pedagogów, animatorów i wolontariuszy, część z nich bez problemu posługuje się językiem ukraińskim i rosyjskim. Na miejscu dzieci otrzymują ciepły posiłek i mogą korzystać z licznych zabawek.

Naszym celem jest przede wszystkim odciążenie rodziców, którzy będą dzięki temu mogli w spokoju pozałatwiać bieżące sprawy, bez martwienia się o pociechy.

Sprawdź: Dzieci z domu dziecka na Ukrainie w dramatycznej sytuacji! Jak można im pomóc?

Punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy w Krakowie, Lublinie i innych miastach

Placówki zapewniające opiekę najmłodszym uchodźcom powstają również w wielu innych miastach. Centrum Młodzieży w Krakowie od 28 lutego przyjmuje dzieci z Ukrainy do świetlicy przy ulicy Krupniczej 38. Placówka funkcjonuje w godzinach 9.00-15.00. Nie jest konieczne dokonywanie wcześniejszego zapisu, wystarczy przyprowadzić dziecko, a na miejscu zajmą się nim profesjonalni opiekunowie, głównie nauczyciele i pedagodzy.

Zachęcamy wszystkich, żeby o tym mówić. Zainteresowanie mediów i ochotników jest dużo, ale mam wrażenie, że nie do końca dociera to do społeczności ukraińskiej. Być może powodem jest bariera językowa. Przypominamy, że jesteśmy do dyspozycji.Bartłomiej Kocurek, dyrektor Centrum Młodzieży w Krakowie

Na miejscu dzieci mają zapewniony ciepły posiłek. Poza tym mogą korzystać z zabawek i sprzętów, a także bawić się w ogrodzie. Zdarza się, że uczestniczą w niektórych warsztatach organizowanych w Centrum. W punkcie pracują osoby mówiące po ukraińsku lub rosyjsku, chociaż wolontariusze posługujący się tymi językami są stale poszukiwani.


Również w Krakowie podobną pomoc oferuje Day Care – Centrum Warsztatowe pod Baranami. Tuż przy Rynku Starego Miasta (dokładny adres: Rynek Główny 27) dzienną opiekę znaleźć może setka dzieci z Ukrainy. Stworzenie takiego miejsca było całkowicie prywatną, oddolną inicjatywą, ale w projekt już od pierwszego dnia zaczęło się angażować coraz więcej osób, wolontariuszy, organizacji czy firm, a nawet instytucji państwowych.

Do Krakowa codziennie przybywa mnóstwo uciekinierów wojennych, którzy będą potrzebowali czasu na zorganizowanie sobie pracy bądź stałego miejsca pobytu. Jako rodzice potrafimy sobie wyobrazić jak ciężkim zadaniem będzie przebrnąć przez wszystkie formalności w towarzystwie małych dzieci, spotęgowane barierą językową, lękiem i niepewnością. W odpowiedzi na tę sytuację postanowiliśmy zapewnić ukraińskim rodzinom bezpłatną tymczasową dzienną opiekę dla 100 dzieci na jeden miesiąc.

Dziećmi opiekują się nauczycielki ukraińskojęzyczne w godzinach 9.00-16.00. W ciągu dnia dla maluchów organizowane są nie tylko zwykłe gry i zabawy, ale także ciekawe zajęcia warsztatowe. Naturalnie każdy z podopiecznych otrzymuje na miejscu ciepły posiłek.


Punkt opieki dla ukraińskich dzieci został zorganizowany również w Lublinie wspólnie przez Fundację Strefa Dorastania oraz Galerię Labirynt. W Piwnicy Labiryntu, która mieści się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie, uruchomiono specjalną świetlicę. Organizatorzy zapewniają, że pomoc znajdą tu nie tylko najmłodsze dzieci, ale także te nieco starsze oraz młodzież. Placówka jest odstępna od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00, a także w weekendy między 12.00 a 16.00. Nieczynna pozostaje jedynie w poniedziałki.

Zapewniamy opiekę nad dziećmi i młodzieżą, w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebować załatwienia spraw w urzędach i innych miejscach. Będą z nami osoby, które znają język ukraiński. Będzie miło, ciepło, będzie sztuka oraz różne zajęcia twórcze. Z dziećmi przez cały czas będą przebywały osoby dorosłe.


Miejsca tymczasowej opieki dla dzieci z Ukrainy uruchamiane są również w innych miejscowościach w Polsce. Bardzo często podobne punktu organizują się w lokalnych Domach Kultury, gdzie kilka mam (również z Ukrainy) opiekuje się dziećmi tych, które potrzebują trochę czasu na zajęcie się innymi sprawami. Warto szukać informacji na ten tamat na grupach na Facebooku, np. grupkach danego miasta czy dzielnicy.

Zobacz: 500+ dla uchodźców z Ukrainy. Na jakich zasadach mogą je otrzymać? Czy mogą liczyć też na inne świadczenia?

W jaki sposób zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola?

Dzieci, które przybyły do naszego kraju z Ukrainy, mogą także nieodpłatnie kontynuować edukację w polskich placówkach oświaty. Aby zapisać dziecko do danej szkoły, rodzice lub opiekunowie prawni powinni skierować do dyrektora odpowiedni wniosek i poczekać na decyzję. W przypadku placówek, w których obowiązuje rejonizacja, dyrektor nie ma prawa odmówić przyjęcia dziecka, jeśli zamieszkuje ono dany rejon. Co ważne, przy zgłaszaniu pociechy do szkoły rodzice nie muszą dysponować umową najmu czy zaświadczeniem o meldunku. Zgodnie z przepisami wystarczy, że właściciel mieszkania, u którego zatrzymała się rodzina, wyda odpowiednie zaświadczenie.

Jeśli zaś chodzi o szkoły, w których rejonizacja nie ma znaczenia, czyli placówki ponadpodstawowe – najlepiej zgłosić się o pomoc do urzędu gminy, który powinien odszukać i zaoferować szkoły, gdzie znajdą się jeszcze wolne miejsca dla uczniów.

Dzieci pochodzące z Ukrainy mogą liczyć także na opiekę przedszkolną. W przypadku dzieci w wieku od 3 do 5 lat decyzję o wysłaniu dziecka do placówki podejmują rodzice. Z kolei sześciolatki zgodnie z naszym prawem oświatowym, aby kontynuować naukę w podstawówce, muszą przez rok uczestniczyć w tzw. przygotowaniu przedszkolnym (znanym jako zerówka). W przypadku przedszkoli – podobnie jak szkół ponadpodstawowych – dzieci z Ukrainy będą na początku. kierowane do tych placówek, gdzie są wolne miejsca. Z czasem konieczne może być utworzenie nowych oddziałów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general