Pomysły na Dzień Dziecka w szkole. Jak zorganizować uczniom to wyjątkowe święto?

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto w kalendarzu. Pierwszego czerwca, każdy malec powinien poczuć się wyjątkowo – to w końcu jego dzień! W tym roku, święto dzieci wypada w samym środku tygodnia, a dokładnie – w środę. Oznacza to, że młodsze i starsze maluchy częściowo spędzą je w szkole. Nauczyciele i członkowie rady rodziców powinni zatem zadbać o to, by ta szczególna okazja dosłownie obfitowała w moc atrakcji. Jak sprawić, by 1 czerwca każdy uczeń poczuł się wyjątkowo? Poniżej wymieniamy najciekawsze pomysły na Dzień Dziecka w szkole.

Czy wiesz, że w 2022 roku Dzień Dziecka obchodzi 70. jubileusz? Pierwszy raz, święto dzieci było obchodzone w 1950 roku, jednak dopiero dwa lata później stało się świętem stałym. Od tego czasu, temu wyjątkowemu dniu przyświeca idea propagowania braterstwa między dziećmi. Mając to na uwadze, pierwszego czerwca warto zaproponować swoim wychowankom gry i zabawy na Dzień Dziecka, w których występuje element współpracy. Jak spędzić Dzień Dziecka w szkole? Pomysły ze szczegółowym opisem znajdziesz poniżej.

Pomysły na Dzień Dziecka w szkole

W wielu szkołach, tradycją jest organizowanie festynu dla uczniów z okazji Dnia Dziecka. Jak powinna wyglądać formuła takiego wydarzenia? Przede wszystkim warto zorganizować konkursy artystyczne. Prezentacja własnych talentów daje malcom wielką frajdę. 

Poza pokazem talentów, idealny pomysł na Dzień Dziecka w szkole powinien uwzględniać też świetną zabawę. Pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, popisy szczudlarzy, zespołowe gry i zabawy – żadnego z tych elementów nie powinno zabraknąć w programie. Dobrym pomysłem okaże się zorganizowanie tematycznego festynu, którego uczestnicy zamienią swoją typową szkolną garderobę na kolorowe przebrania. Przy takiej okazji, na zakończenie imprezy warto zorganizować konkurs na najciekawszy kostium. Dla dzieci będzie to dodatkowa motywacja. 

Dzień Dziecka w szkole propozycje

Powyższa formuła idealnie sprawdzi się w przypadku uczniów młodszych klas. Nie można jednak zapomnieć o nieco starszych dzieciach. Przecież 1 czerwca to także ich święto. Festyn dla najmłodszych warto więc połączyć z zawodami sportowymi dla starszych uczniów.Nie powinna być to jednak typowa lekcja wychowania fizycznego. 

Konkurencje na Dzień Dziecka warto dobrać w taki sposób, by sprawiały możliwie najwięcej frajdy. Trójnogie wyścigi i przeciąganie liny są dyscyplinami zawierającymi wyraźny element rywalizacji, a jednocześnie – wymagającymi pracy zespołowej.

Warto też wprowadzić konkurencje, które pozwolą wykazać się uczniom indywidualnie. Naszą propozycją jest tor przeszkód i konkurs rzutów piłką do kosza. 

Sprawdź: Życzenia na Dzień Dziecka [od rodziców i od nauczycieli]

Fajne zabawy na Dzień Dziecka w szkole

Nie zawsze istnieje możliwość organizacji dużego festynu z okazji pierwszego dnia czerwca. Zabawa na Dzień Dziecka nie musi jednak odbywać się w gwarnej atmosferze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ciekawie spędzić to święto bardziej kameralnie, organizując ciekawe zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka. 1 czerwca to okazja do wspólnej zabawy, warto więc wyznaczyć fragment terenu szkolnego boiska, gdzie najmłodsi będą mogli pograć w klasy, poskakać na skakance czy pokręcić hula hopem. Chłopcy z pewnością ucieszą się z możliwości rozegrania meczu piłki nożnej – każdy przecież chciałby zostać kiedyś zawodnikiem na miarę Roberta Lewandowskiego. 

Inne pomysły na Dzień Dziecka w szkole podstawowej? Zabawa w poszukiwanie skarbów! Zagadki składające się z pytań i rebusów, których rozwiązanie doprowadzi malców do wyznaczonych miejsc, to masa frajdy.

Jeżeli z powodu złej pogody Dzień Dziecka będzie świętowany w sali lekcyjnej, warto zorganizować mini przedstawienie teatralne, w którym aktorami będą uczniowie. Dobrym pomysłem będzie też organizacja konkursu plastycznego.

Zobacz: Wierszyki na Dzień Dziecka. Te rymowanki od razu wywołują uśmiech na twarzy

Rodzice i nauczyciele pytają o atrakcje z okazji Dnia Dziecka w klasie 

Jak spędzić Dzień Dziecka w szkole?

1 czerwca to dzień, w którym każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo. Warto więc przygotować specjalne atrakcje na Dzień Dziecka w szkole i zmodyfikować nieco plan zajęć. Dobrze sprawdzają się festyny z okazji Dnia Dziecka, podczas których są organizowane występy artystyczne maluchów. Pozostając w duchu tego święta, można przygotować konkurs piosenki o prawach dziecka. Nie powinno zabraknąć też innych atrakcji, które sprawiają malcom najwięcej frajdy.

Co można robić na Dzień Dziecka?

Jeżeli pozwoli na to pogoda, warto zorganizować zajęcia na świeżym powietrzu, w których będą uczestniczyły wszystkie klasy. Aura bywa jednak kapryśna, ale bez obaw. Jeżeli 1 czerwca słońce nie dopisze, nic nie stoi na przeszkodzie, by ciekawe zabawy na Dzień Dziecka przeprowadzić w salach lekcyjnych. Z oczywistych względów, taka formuła jest mniej atrakcyjna dla dzieci, jednak przy odrobinie lekcji, pomysły na Dzień Dziecka w klasie też okażą się strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo